Doların Ateşi Düşmüyor! - Son Dakika
Ekonomi

Doların Ateşi Düşmüyor!

Doların Ateşi Düşmüyor!

Doların ateşini bir türlü alamayan Merkez Bankası yine piyasaya müdahale etti.

03.01.2012 16:04  Güncelleme: 17:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Merkez Bankası'nın döviz satışıyla piyasaya doğrudan müdahalesi sonrası serbest piyasada doların satış fiyatı 1,8820 liraya geriledi.

Sabah 1,8880 liradan güne başlayan dolar yatay yönde hareket ettikten sonra öğle saatlerine doğru 1,8910 lira seviyesine kadar yükseldi. Merkez Bankası'nın 350 milyon dolarlık döviz satış ihalesi sonrası serbest piyasada dolar sınırlı bir düşüş göstererek 1,8882 lira düzeyine kadar indi.

İstanbul serbest piyasada saat 14.50 itibariyle dolar 1,8810 liradan alınıp 1,8830 liradan satılırken, bankalararası piyasada alışta en düşük 1,8750 ile 1,8810 lira arasında, satışta ise 1,8830 ile 1,8960 lira arasında işlem görüyor.

"PİYASA TEDİRGİN"

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankası'nın doğrudan müdahalesinin piyasayı tedirgin ettiğini belirterek, "Dünyada istisnai bir durum yaşanmazken, yurt dışı piyasalarda ise iyimser bir hava bulunurken Merkez Bankası'nın bu kadar agresif hareket etmesi piyasada tedirginliğe yol açıyor" dedi.

Uskuay, Merkez Bankası'nın geçici, etkili ve kısa süreli olarak tanımladığı sürecin tam tersine etkisiz ve süresi belli olmayan bir hale dönüştüğünü kaydederek, sınırlı bir etki gösteren müdahalelerinin ardından önümüzdeki dönemde faiz artırımına gidilebileceğini öngörüsünü aktardı. - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Doların Ateşi Düşmüyor! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı
  03:53 Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda yaptığı konuşmada, piyasaların ve yatırımcıların genel olarak enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını ifade etti. Şimşek, OVP'nin güçlü ve güvenilir bir çerçeveye sahip olduğunu belirtirken, enflasyonun düşürülmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin politika önceliklerini anlatan Şimşek, OVP'nin fiyat istikrarını sağlamayı, rekabetçiliği artırmayı ve yapısal reformları gerçekleştirmeyi amaçladığını söyledi.

 • Burdur'da 267 Proje Yürütülüyor
  00:28 Burdur'da 267 Proje Yürütülüyor

  Burdur'da gerçekleşen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, 2024 yılı yatırım planları ele alındı. Toplantıda, Burdur genelinde 267 projenin yürütüldüğü açıklandı.

 • Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi
  21:49 Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi

  Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü ve Hizan Sağınlı Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan yol kontrollerinde 2 şahsa toplam 34 bin 440 TL idari para cezası verildi. Yapılan operasyonda 4 adet keklik, 4 adet kafes ve 5 adet tuzak ele geçirildi. Keklikler sağlık kontrollerinin ardından doğaya salındı ve kafes ile tuzaklar imha edildi.


Advertisement