Uzmanlar uyardı: Kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir devam edecek - Son Dakika
Ekonomi

Uzmanlar uyardı: Kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir devam edecek

Uzmanlar uyardı: Kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir devam edecek

Kripto piyasalarındaki düşüşle ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, yaşanan kayıpların nedeninin iki piyasa arasındaki ilişki olduğuna dikkat çekerek kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyrin devam edeceğini söyledi.

24.01.2022 11:52  Güncelleme: 12:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kripto piyasalarındaki düşüşle ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, yaşanan kayıpların nedeninin iki piyasa arasındaki ilişki olduğuna dikkat çekerek kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyrin devam edeceğini söyledi.

Kripto piyasalarındaki düşüş hızlandı. Bitcoin, Kasım 2021'deki 67 bin doların üzerindeki rekor fiyatının ardından yaklaşık yüzde 47'lik değer kaybıyla 35 bin dolara kadar geriledi. Gerilemenin nedenleri hakkında konuşan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, "Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) açıklamalarıyla beraber küresel konjonktürde yaşanan; Omicron varyantının ekonomi üzerinde yarattığı belirsizlik, Rusya, Ukrayna ve ABD arasında yaşanan gerginlik ve Rusya Merkez Bankası'nın kripto paraların ve kripto madenciliğinin yasaklanmasına yönelik yaptığı açıklamalar piyasalar üzerindeki risk algısını arttırdı. Dolayısıyla kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir kısa vadede sonlanacağa benzemiyor" dedi.

"FED, LİKİTİDE MUSLUKLARINI KISACAĞINI HABER VERDİ"

ABD Merkez Bankası'nın (FED) 14 – 15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını yayınlamasıyla kripto piyasalarında düşüşün başladığını söyleyen Beykent Üniversitesi'nden Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, "Söz konusu tutanaklarda iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin risklerin devam etmesi halinde faiz artışlarının öngörülenden erken veya daha hızlı bir şekilde uygulanmasının gerekebileceği belirtildi. FED, likidite musluklarını kısacağını haber verdi. Nitekim bu açıklama küresel piyasaların risk iştahının baskılanmasına neden oldu ve yatırımcı tarafındaki algı da bu yönde şekillendi" diye konuştu.

"KRİPTO PARA PİYASALARINDAKİ NEGATİF YÖNLÜ SEYİR DEVAM EDECEK"

Kısa vadede her iki piyasa arasındaki hareket yönü aynı olsa da uzun vadede bu ilişkinin hangi yönde ve nasıl devam edeceğini kestirmenin zor olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Öngel, "Ayrıca FED'in açıklamalarının yanında küresel konjonktürde yaşanan; Omicron varyantının ekonomi üzerinde yarattığı belirsizlik, Rusya, Ukrayna ve ABD arasında yaşanan gerginlik ve Rusya Merkez Bankası'nın kripto paraların ve kripto madenciliğinin yasaklanmasına yönelik yaptığı açıklamalar piyasalar üzerindeki risk algısını arttırdı. Dolayısıyla kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir kısa vadede sonlanacağa benzemiyor" dedi.

"YAŞANAN KAYIPLARIN NEDENİ İKİ PİYASA ARASINDAKİ İLİŞKİ"

Yaşanan kayıplarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Finans Uzmanı ve kripto varlıklar üzerine araştırmalar yapan Melih Sefa Yavuz ise, "İlk dalga NASDAQ Composite ve S&P 500 Endekslerindeki ortalama yüzde 7'lik kayıplarla geldi ve bunu kripto para piyasalarındaki sert satış dalgası takip etti. Bu satış dalgası kripto paraların toplam piyasa değerinde yaklaşık 500 milyar dolarlık azalmaya neden oldu. Özellikle yılbaşından bu yana Bitcoin fiyatları ile NASDAQ Composite Endeksi arasındaki aynı yönlü hareket, pek çok analistin dikkatini çekti ve yaşanan kayıpların nedeni olarak iki piyasa arasındaki ilişki gösterildi. Bazı analistler kripto para yatırımcılarının finansal piyasalardaki hareketleri takip ettiği ve bu yönde yatırım kararlarını şekillendirdiğini düşünürken bazıları yatırımcıların finansal piyasalardaki kayıplarını telafi etmek için portföylerinde bulundurdukları kripto paraları sattığı yönünde yorumladı" değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Uzmanlar uyardı: Kripto para piyasalarındaki negatif yönlü seyir devam edecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Niğde'de Üreticilere Nohut ve Fasulye Tohumu Hibe Desteği
  15:59 Niğde'de Üreticilere Nohut ve Fasulye Tohumu Hibe Desteği

  Niğde Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, Altunhisar ilçesinde nohut ve fasulye üretimini arttırmak amacıyla yüzde 75 hibe destekli tohum dağıtılacağını duyurdu. Çiftçiler, hibe desteğinden yararlanmak için 15 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurabilecekler.

 • TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerleri'ne Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur Katıldı
  15:55 TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerleri'ne Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur Katıldı

  TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerleri'nin yeni dönem programları başladı. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, seminerde edindikleri bilgilerin kendilerine katkı sağladığını belirtti. Çondur, Aydın Ticaret Borsası olarak sektörel gelişmeleri takip ettiklerini ve üyelerinin sorunlarını çözme konusunda lobicilik faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti.

 • Adana'da Ramazan pidesinin fiyatı 16 lira olarak belirlendi
  15:52 Adana'da Ramazan pidesinin fiyatı 16 lira olarak belirlendi

  Adana Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Ali Tekin, geçtiğimiz yıl 10 TL olan Ramazan pidesinin bu yıl 16 TL'den satılacağını açıkladı. İstanbul ve Ankara'da 250 gram olan Ramazan pidesi 15 lira iken, Adana'da 350 gram pidenin fiyatı 16 lira olarak belirlendi. Fırıncılar, vatandaşların rahatça pide alabilmesi için fedakarlık yaparken, buğday krizinden dolayı ekmek fiyatlarında da artış beklediklerini söyledi.

 • Ramazan Öncesi Tavuk Eti Fiyatları Artıyor
  15:52 Ramazan Öncesi Tavuk Eti Fiyatları Artıyor

  Ramazan öncesi başlayan tavuk eti fiyatlarındaki artış etiketlerde dikkat çekti. Son bir hafta içerisinde tavuk eti fiyatları ortalama 15 lira pahalandı. Kasaplar Ramazan ayının içerisinde de fiyat artışı beklediklerini söyledi. Esnaf gelen zamların vatandaşların alışverişlerini etkilediğini belirterek, Ramazan ayı içerisinde tavuk etinde fiyat artışının da devam edeceğinin altını çizdi.

 • Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bozdoğan Pazarı'nda Vatandaşlarla Buluştu
  15:50 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bozdoğan Pazarı'nda Vatandaşlarla Buluştu

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bozdoğan Pazarı'nda vatandaşlarla bir araya gelerek sorunları dinledi ve hayırlı kazançlar diledi.

 • Çin'den Almanya'ya Rüzgar Türbini Kanadı Sevkiyatı
  15:46 Çin'den Almanya'ya Rüzgar Türbini Kanadı Sevkiyatı

  Çin yapımı 60 adet rüzgar türbini kanadı taşıyan bir gemi, Tianjin Limanı'ndan Almanya'ya doğru yola çıktı. Bu sevkiyat, rüzgar enerjisiyle çalışan tek bir gemi ile yapılan en büyük sevkiyat rekorunu kırdı. Kanatlar, uluslararası pazarın taleplerini karşılamak üzere özel olarak tasarlandı ve Almanya'daki Cuxhaven Limanı'na ulaşacak.

 • Alaplı Belediyesi Güneş Enerji Sistemi Projesi İhaleye Çıkıyor
  15:45 Alaplı Belediyesi Güneş Enerji Sistemi Projesi İhaleye Çıkıyor

  Alaplı Belediyesi'nin, 2019 yılında başladığı güneş enerji sistemi projesi, İller Bankası tarafından kredisi onaylanarak ihaleye çıkıyor. Proje sayesinde belediye bütçesinden yıllık 6 milyon TL tasarruf sağlanacak.

 • Giresun'da Kahverengi Kokarca Zararlısına Karşı Mücadele Devam Ediyor
  15:39 Giresun'da Kahverengi Kokarca Zararlısına Karşı Mücadele Devam Ediyor

  Giresun Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, kahverengi kokarca zararlısına karşı mücadele ve çiftçi eğitim yayım çalışmalarına devam edildiğini bildirdi. Angın, zararlının tarımsal üretimde kayıplara neden olduğunu belirtti. Giresun'da 27 feromon tuzağı yerleştirildiği ve çiftçilere eğitimler verildiği açıklandı. Ayrıca, Fındık Araştırma Enstitüsü'nde biyolojik mücadele için laboratuvar kurulduğu belirtildi.

 • Bursa Textile Show Fuarı Başladı
  15:33 Bursa Textile Show Fuarı Başladı

  Bursa'da düzenlenen Bursa Textile Show Fuarı, Türk tekstil üreticilerini dünyanın dört bir yanından alıcılarla buluşturuyor. Fuar, trend alanları ve seminerlerle sektördeki son yenilikleri keşfetme imkanı sunuyor. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, fuarın uluslararası fuar kimliği kazandığını belirtti. Fuar, 7 Mart'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

 • Çin'in Shenyang kentindeki kargo merkezi, 411 Çin-Avrupa yük trenine hizmet verdi
  15:25 Çin'in Shenyang kentindeki kargo merkezi, 411 Çin-Avrupa yük trenine hizmet verdi

  Çin'in Liaoning eyaletinde yer alan Shenyang kentindeki bir kargo konsolidasyon merkezi, faaliyetinin ilk yılında 411 Çin-Avrupa yük trenine hizmet verdi. Kargo merkezi, Çin-Avrupa yük trenlerine hizmet vermek için 4 Mart 2023 tarihinde faaliyete geçmişti. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Shenyang'dan bildiriyor. (XHTV)


Advertisement