Huda el Niran ve Arafat Muhammed Zahir el Hadi'nin Yasak Aşkı - Son Dakika

Huda el Niran ve Arafat Muhammed Zahir el Hadi'nin Yasak Aşkı

26.11.2013 14:54

İki ülkeyi birbirine düşüren, Birleşmiş Milletler'in devreye girdiği inanılmaz bir aşk hikayesi.

1
İki ülkeyi birbirine düşüren, Birleşmiş Milletler'in devreye girdiği inanılmaz bir aşk hikayesi. Ya da dünya medyasında yakıştırıldığı biçimiyle Yemenli Romeo ve Arabistanlı Juliet macerası.
2
Suudi Arabistanlı Huda el Niran, ailesinin karşı çıkmasına rağmen bir süre önce aşık olduğu Yemenli Arafat Muhammed Zahir el Hadi'nin yanına, Yemen'e kaçtı.
3
İstemediği biriyle evlendirilmekten korktuğunu söyleyen 22 yaşındaki Niran, sadece ailesini karşısına almakla kalmadı. Ülkeye kaçak yolla da girdi.
4
Niran, Yemen'de “Ülkeye yasadışı yollarla giriş yaptığı” suçlamasıyla tutuklandı, sınırdışı edilmesi istemiyle hakim karşısına çıkarıldı.
5
Yemen'e sığınma hakkı isteyen Niran ise, yerel ve uluslararası kuruluşlardan yardım istedi.
6
Olay iki ülkeyi diplomatik krizin eşiğine getirdi.
7
Yemenliler Niran-Hadi aşkına sokak gösterileriyle sahip çıkarken, bu kez de devreye Birleşmiş Milletler girdi.
8
BM mülteciler komiserliğinden bir yetkili, aşkı uğruna yasalara geleneklere karşı gelen, geri gönderilirse “şiddet ve baskı dolu günlerine geri dönmekten korkan” Niran'a iltica hakkı vermesi için Yemen'e çağrı yaptı.
9
Suudiler baskı yapıyor. Pazar günü hakim karşısına çıkan Niran, Suudi Arabistan elçiliğinin önerdiği avukatı, ülkeye dönmesi için baskı yapacağı endişesiyle reddetmişti.
10
Genç kadını Yemenli sivil toplum kuruluşu “Hood”un sağladığı avukat Abdel Rakib el Hadi temsil ediyor
11
“Bu insani bir vaka ve iki ülke arasında gerilime neden olmamalı” diyen avukat Hadi, Suudi Arabistan'ın bu olayda Niran'ın geri gönderilmesi için Yemen'e baskı yaptığını belirtti.
12
Genç kadının bu “cesareti”, oldukça muhafazakâr iki ülkede hayretle karşılanırken, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden bir yetkili yaptığı açıklamada kurumun, “insani gerekçeyle iltica hakkı” elde edebilmesi için Niran'a destek olacağı bilgisini verdi.
13
Bir sonraki duruşma, BM mülteciler komiserliğinin Niran'ın iltica talebini incelemesi için 1 Aralık'a ertelendi.
14
Daha önce içişleri bakanlığının görüşme izni vermediği birleşmiş milletler yetkilileri, mahkeme kararıyla Niran'la görüşeceğini açıklamıştı.
15
Mahkeme önünde yüzlerce kişi,''Hepimiz Huda'yı'', ''Aşk, sınırların ve vatandaşlığın ötesindedir.'' sloganları atarak Niran ve Hadi'ye destek verdi.
16
Yemenli askerler de tüfeklerine ikilinin resimlerinin bulunduğu çıkartmalar yapıştırdı.
17
18
19
20
21

Son Dakika Huda el Niran ve Arafat Muhammed Zahir el Hadi'nin Yasak Aşkı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement