21. Aydın Doğan Ödülü'nün Sahibi Neş'e Erdok - Son Dakika
Güncel

21. Aydın Doğan Ödülü'nün Sahibi Neş'e Erdok

21. Aydın Doğan Ödülü\'nün Sahibi Neş\'e Erdok

Aydın Doğan Vakfı tarafından, kültür, sanat, edebiyat, bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen 'Aydın Doğan Ödülü'ne, bu yıl ressam Neş'e Erdok layık görüldü.

10.05.2017 16:08

Aydın Doğan Vakfı tarafından, 1996 yılından bu yana her yıl, kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi farklı alanlarda, ulusal ve uluslararası platformlarda övgü kazanan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü bu yıl figüratif anlatımıyla Türk çağdaş resim sanatının öncüleri arasında yer alan Neş'e Erdok'a verildi.

Neş'e Erdok'a ödülü, 9 Mayıs 2017 Salı günü İstanbul Hilton Oteli'nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Hanzade Doğan Boyner: "Neş'e Erdok, kadın ressamlar damarını güçlendiren ve onsuz resim tarihini yazamayacağımız bir sanatçıdır."

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapana Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner; "Aydın Doğan Vakfı olarak bu yılki ödülümüzün konusunu belirlerken resim sanatını gündeme getirmek, yaratıcılığı görünür kılmak ve gelecek kuşakları özendirmek istedik. Neş'e Erdok'un şahsında ve kişiliğinde rol modelimizi bulduk. Aydın Doğan Vakfı'nın 21. ödülünü kendisine vermekten büyük onur ve mutluluk duyuyoruz." dedi.

Neş'e Erdok'un, Cumhuriyet sonrasındaki kadın ressamlar damarını güçlendiren, onun içini ve içeriğini çağdaş ve modern bir düzeye taşıyan ve onsuz resim tarihini yazamayacağımız bir sanatçı olduğundan bahseden Hanzade Doğan Boyner, sözlerine şöyle devam etti: "Neş'e Erdok yaptığı resimlerle ülkemizin sanat tarihine adını yazdırmış bir kişilik olmanın yanında hem teorik hem uygulamalı çalışmaları ile gençlere ışık tutmuş bir eğitmendir. Toplumlar kültürel değerlerine sahip çıktıları, sanatın gelişiminin önünü açtıkları sürece ilerleyebilirler. Sanat, bireyin özgür ifadesini ve özgür düşünebilmesini sağlayan en önemli araçtır. Hayallerinin peşinde koşan bir gençlik arzuluyorsak sanatı özgür kılmaktan başka çaremiz yok."

Neş'e Erdok: "Bu ödül bana hayatımın son döneminde gelen çok güzel ve anlamlı bir ödül"
Ödülünü Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden alan Neş'e Erdok, yaptığı konuşmada; "Ressamlar çok konuşmaya alışkın değildir, bizim sanatımız sessiz bir sanat... Ressamların sesini duymak için müzelere, sergilere ya da resimseverlerin evlerindeki resimlere bakabilirsiniz. Bu ödül bana hayatımın son döneminde gelen çok güzel ve anlamlı bir ödül. Bunun için Aydın Doğan Vakfı'na ve Seçici Kurul'a çok teşekkür ediyorum, onur duydum." diyerek duygularını ifade etti.

Ödül töreninde, solistlik kariyerine 11 yaşında Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde çalarak başlayan, ünlü şeflere verdiği konserlerle gündeme gelen genç ve yetenekli keman sanatçısı Gamze Erengönül dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Gamze Erengönül'e Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın değerli piyanist ve hocalarından Melin Molla eşlik etti.

Prof. Neş'e Erdok kimdir?

Üsküdar, İstanbul doğumlu olan Neş'e Erdok, 1963 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi`nden mezun oldu. 1964-1966 yıllarında Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Resim ve Heykel Sergilerine katıldı. 1965-66 yıllarında Madrid'te Escuela Central de Idiomas'ta ve Escuela Diplomatica'da İspanyol Dili, Edabiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı. 1967 yılında "Yabancı Memleketlerde Resim Öğrenimi" yaptırılmak üzere açılan yarışmayı kazanarak Fransa'ya gitti. 1969 yılında Paris Cinema Studio 28'de gerçekleştirilen Atelier Chaplain Midy sergisine; 1970 yılında Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, Ateliers D'Arts Plastiques, Galerie d'Orly, Aeroport Paris sergilerine katıldı. Aynı yıl İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde asistan adaylığına atandı ve Neşet Günal Atölyesi'nde görevlendirildi. 1972'de İstanbul'a dönen Erdok, 1973 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi "90. Yıl Öğretim Üyeleri Sergisi"ne katıldı. 1974 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde ilk kişisel sergisini Paris'te yaptığı resimlerle açtı. 1975'te özel galerilerle ilk çalışmalara başladı, 1978 yılında ise eserleri yurt dışına ilk kez sergilenmeye başladı. 1979'da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde düzenlenen "Yeni Eğilimler Sergisi"ne katılarak Başarı Ödülü kazandı. Bir yıl sonra XIV. DYO Resim Sergisine katılarak mansiyon aldı ve "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" başlığı ile Vakko tarafından gerçekleştirilen resim yarışmasında büyük ödülü kazandı. 1980 yılında Profesörler Kurulunca Resim Atölyeleri Kürsüsü'ne "Eylemli Doçent" ve 1990 yılında Profesör olarak atandığı Mimar Sinan Üniversitesi'nde 1990-2008 yılları arasında Resim Bölümü'nde Resim Atölyesi öğretim üyesi olarak çalıştı. Ankara Resim Heykel Müzesi'nde düzenlenen Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 50. yıldönümü dolayısıyla Türk kadın sanatçıların eserlerinden oluşan sergiye ve "Çağlar Boyu Anadolu'da Kadın" sergileri kapsamındaki "Cumhuriyetten Günümüze Kadın Sanatçılar" sergisine katıldı. Jean Rudel'in "Technique de la Painture" isimli kitabını "Resim Tekniği" başlığı ile çevirerek dilimize kazandırdı. 2006 yılında XVI. Tüyap Sanat Fuarı'nda "Onur Sanatçısı Ödülü"ne layık görüldü. 2011 yılında İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'nde düzenlenen "Hayal ve Hakikat" isimli sergiye katıldı.

Aralarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Norton Simon Müzesi'nin de bulunduğu, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, bugüne kadar 100'ü aşkın karma sergide yer almıştır.

Geçmişten günümüze Aydın Doğan Ödülü

Ülkemizde kültür, sanat, edebiyat, bilim eserlerini yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek ve çeşitli dallarda verilen uğraşlara ve özveriye dikkat çekmek amacıyla, bugüne kadar birçok kişi ve kurum Aydın Doğan Ödülü'ne değer görüldü. Aydın Doğan Ödülü, bundan sonraki dönemde de ulusal ve uluslararası platformda övgü kazananları, mesleklerine başladıkları günden bugüne kadar gösterdikleri başarılar doğrultusunda ödüllendirmeye devam etmeyi amaçlıyor.

1) 1997 Aydın Doğan Ödülü: Roman Adalet Ağaoğlu
2) 1998 Aydın Doğan Ödülü: Sosyal ve Beşeri Bilimler Prof. Dr. Doğan Kuban ve Prof. Dr. Emre Kongar
3) 1999 Aydın Doğan Ödülü: Görsel Sanatlar Ara Güler
4) 2000 Aydın Doğan Ödülü: Şiir Melih Cevdet Anday
5) 2001 Aydın Doğan Ödülü: Tarih Prof. Dr. İlber Ortaylı
6) 2002 Aydın Doğan Ödülü: Klasik Batı Müziği Ankara Devlet Konservatuarı
7) 2003 Aydın Doğan Ödülü: Arkeoloji Ord. Prof. Dr. Sedat Alp ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu
Hizmet Ödülü: Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ve Suna- İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü
8) 2004 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği Yücel Paşmakçı
Hizmet Ödülü: İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ile Folklor Kurumu
9) 2005 Aydın Doğan Ödülü: Kent Mimarisi, Kent Dokusu
İzmir Konak Meydanı Düzenlemesi ve Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Projeleri
10) 2006 Aydın Doğan Ödülü: Resim Adnan Varınca
11) 2007 Aydın Doğan Ödülü: Moda Tasarımı Özlem Süer ve Ümit Ünal
12) 2008 Aydın Doğan Ödülü: Heykel Seyhun Topuz
13) 2009 Aydın Doğan Ödülü: Tiyatro Genco Erkal
14) 2010 Aydın Doğan Ödülü: Sinema Nuri Bilge Ceylan
15) 2011 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk MüziğiMehmet Özbek
Hizmet Ödülü: Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı
16) 2012 Aydın Doğan Ödülü: Öykü Selim İleri
17) 2013 Aydın Doğan Ödülü: Türk Müziği Prof. Dr. Nevzad Atlığ
Türk Musikisi Vakfı
18) 2014 Aydın Doğan Ödülü: Fotoğraf Ozan Sağdıç
Hizmet Ödülü: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü
19) 2015 Aydın Doğan Ödülü: Roman Orhan Pamuk
20) 2016 Aydın Doğan Ödülü T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 21. Aydın Doğan Ödülü'nün Sahibi Neş'e Erdok - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement