Aday öğretmenlere seminer verildi - Son Dakika
Güncel

Aday öğretmenlere seminer verildi

Aday öğretmenlere seminer verildi

Adıyaman'ın Kahta İlçesinde ataması yapılan öğretmenlere yönelik Aday Öğretmen Yetiştirme semineri düzenlendi.

25.08.2020 09:15  Güncelleme: 09:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde yeni atanan 155 öğretmene Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve adaylık süreci hakkında bilgi verildi.

Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen program İstiklal Marşının okunması ve Saygı Duruşu ile başladı.

Programın açılış konuşmasında öğretmenlik mesleğinin büyük sorumluluklar taşıdığını söyleyen Şube Müdürü Mehmet Bayram, "Öğretmen mesleğe başladığı günden yaşamı sona erdiği güne kadar görevini yapmaya devam eder. Hatta öldükten sonra fikirleri öğrencileri vasıtasıyla devam eder. Öğretmeni bir nevi ölümsüzleştiren öğrencisidir. Öğretmenler sadece bir zamanın değil bugünün ve yarının sahipleridir. Her nesil öğretmenlerin yetiştirdiği nesildir. Öğretmenin sorumluluğu büyük bir o kadarda zorlu bir yolun yolcularıdır. Bu yolda her türlü zorluğa razıdırlar. Ellerinden gelen çabayı ve uğraşı büyük bir fedakarlıkla yerine getirirler" dedi.

Öğretmenlik mesleğinin çocukların geleceğini şekillendiren bir meslek olduğunu kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, "Öğretmenlik öyle bir meslek ki çoğu zaman yorulacaksınız, yıpranacaksınız. Kendinizi tüketeceksiniz ama size emanet edilen çocuklara umut olacaksınız. O çocukların dünyaya baktığı tek pencere siz olacaksınız. Eğer bu topluma bir ufuk çizmek gerekiyorsa, bu toplumun geleceğini şekillendirecek birisi var ise bunlar sizlersiniz arkadaşlar.

Devasa çölleri ovalara dönüştüren su misali çocuklara umut olacaksınız. Geleceğe dair kendileri için, aileleri ve ülkeleri için neler yapabileceklerini siz yüreklerine inşaa edeceksiniz. Öğretmen sadece bilgi yükleyen değildir. Eğer öğretmenin yaptığı sadece bilgi ise emin olun ki internet birçok konu var, çocukların bize bu konuda ihtiyaçları yok. Ama öğretmenlik bu değildir. Eğitimin ruhu sizsiniz. Bu çocukların kollarından tutarak geleceği şekillendiren sizsiniz.

Bu çocukları düştükleri yerlerden kaldıran, hayata hazırlayan ve geleceğe taşıyan sizlersiniz. Bunu yaparken hiçbir zaman yılmayacaksınız. Zaman zaman pes edeceksiniz, tükeneceksiniz. Yaşam enerjinizi tüketen birçok sorunlarla karışılacaksınız. Özel hayatınızda mesleki hayatınızda sorunsuz olmayacak.Üzülerek belirtmek isterim ki böyle bir dünya yok. Mutlaka bir takım sorunlar ile karşılaşacaksınız. Ama sorunların karşısına geliştirdiğiniz bakış, gösterdiğiniz tavır ve yaptığınız eylem sizi hem kendiniz adına, hem toplum adına hem de çocuklar adına sizi geleceğe taşıyacak. İki yolunuz var. Ya sorunun parçası olup sorunun içerisinde debelenip tükeneceksiniz. Ya da sorunu minimize etmek veya bitirmek için her yolu deneyeceksiniz.

Birinci yolda hem kendiniz mutsuz olduğunuz gibi size emanet edilen herkesi mutsuz edersiniz. Ama ikinci yol hem sizi diri tutacak hem memleketi geliştirecek, size emanet edilen çocuklara umut olmayı başarabileceksiniz. Bu konuda tercih sizin.

Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor arkadaşlar. Siz yüreğinize sahip çıkarsanız yüreğinizdeki alevi, heyecanı aşkı diri tutarsanız hiç kimse yüreğinize hükmedemeyecektir.Sizden rica ediyorum, kendi sağlınız, saadetiniz, huzurunuz için hem size emanet edilen çocuklar için hem de bizi bu günlere getiren topluma vefa borcumuz adına yüreğinize sahip çıkın. Tüketmeyin kendinizi, çocuklara umut olunuz. Onların yüreklerine dokunun onların hayata açılan kapısı, penceresi siz olun. Bu memlekette bunu yapabilecek birisi var ise oda öğretmenlerimizdir.

Aramıza katıldığınız için, bize güç kattığınız hepiniz hoş geldiniz. Saygı ve sevgiyle selamlıyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Kaymakam Saadettin Doğan ise "Üniversiteye başladığınız ilk günün heyecanını emekli olacağınız güne kadar sürdürmenizi temenni ediyoruz. Bu kutsal mesleğiniz hayat koşullarıyla sıradan bir hale gelmemelidir. Bu koşullarda öğretmenlerimizin öğrencilerimize kazandırabileceği pek bir şey kalmıyor. Sizin bu kamu görevlisi hastalığına kapanmamanızı umuyorum.

Son dönemlerde insanlar arasında usta çırak ilişkisine pek riayet edilmiyor. Sizlerden ricam öğretmenler odasında usta öğretmenlerimizin tecrübelerinden faydalanınız. Onların tecrübelerini de göz önünde bulundurarak kendinize bir yol ve tarz belirleyeceksiniz. Hepinize hayırlı olsun diyor yeni görevlerinizde başarılar diliyorum " ifadelerini kullandı.

Daha sonra seminere katılan aday öğretmenlere Kahta İlçesinin tarihi, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra seminer değişik konularla devam etti.

Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa, Kaymakam Saadettin Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Bayram, Mesut Çoşkun ve Mehmet Türk ile aday öğretmenler katıldı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Aday öğretmenlere seminer verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor
  11:33 Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor

  Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov, Türkiye'nin Orta Asya bölgesinde önemli bir rol oynadığını ve bankaya üye ülkelerle yakın ekonomik ve kültürel bağları olduğunu belirterek, gelecekte Türkiye'nin de bankanın üyesi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bankanın kümülatif yatırım portföyü 15 milyar doları aşarken, Avrasya Kalkınma Bankası Orta Asya'da bağlantı altyapısı, ulaşım ve lojistik, enerji ile su imkanlarının artırılması ve gıda güvenliğinin sağlanması gibi konulara odaklanmaktadır.

 • Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı
  11:32 Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı

  Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arasında düzenlenen Zonguldak futbol turnuvası, Zonguldak Hakimler ve Savcılar ile Kdz. Ereğli Avukatlar arasında oynanan karşılaşma ile başladı. Açılış maçını Zonguldak Hakimler ve Savcılar takımı 6-4 kazandı. Turnuvanın ikinci gününde ise Zonguldak Adliyespor ile Beycumaspor ve Zonguldak Cezaevispor ile Devrek Açık Cezaevispor karşılaşacak.

 • Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı
  11:31 Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı

  Kars'ta gerçekleştirilen 'Mera Islah ve Amenajman Projeleri' kapsamında çiftçilere 100 bin kilo tohum dağıtıldı. Yüzde 10 hibe ile dağıtılan tohumlar, tarım ve hayvancılığa önemli katkı sağlayacak. Proje, Kars Valisi Ziya Polat tarafından Sultan Alparslan'ın fethettiği Ani'den başlatıldı. Proje kapsamında köy meralarında zararlı bitkiler yok edilerek hayvanlara yararlı bitkilerin çoğalması için iyileştirmeler yapılıyor.

 • İstanbul'da film gibi olay kamerada: Sevgilisinin komşularına kurşun yağdırdı
  11:29 İstanbul'da film gibi olay kamerada: Sevgilisinin komşularına kurşun yağdırdı

  Beyoğlu'nda sevgilisini evine bırakan genç, motosikletiyle sokakta gürültü yapınca bina sakinlerinin tepkisi ile karşılaştı. Sevgilisinin önünde küçük düşürüldüğünü iddia eden genç ertesi sabah, binaya kurşun yağdırdı. Saldırı anı kameralara anbean yansırken, Beyoğlu Asayiş Büro Amirliği polisleri tarafından evinde silahla yakalanan saldırgan genç tutuklandı.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Sporcuları Ulusal Egemenlik Kupası'nda Başarı Elde Etti
  11:29 Muğla Büyükşehir Belediyesi Sporcuları Ulusal Egemenlik Kupası'nda Başarı Elde Etti

  Muğla Büyükşehir Belediyesi sporcuları, Ulusal Egemenlik Kupası'nda büyük başarı elde ederek Avrupa Gençlik Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

 • Çin, Yüksek Çözünürlüklü Ay Jeolojik Haritası Setini Yayımladı
  11:26 Çin, Yüksek Çözünürlüklü Ay Jeolojik Haritası Setini Yayımladı

  Çin, Pazar günü 1:2,5 milyon ölçekli Ay jeolojik haritası setini yayımladı. Bu harita, gelecekteki Ay araştırmaları ve keşifleri için temel veriler sağlayan dünyadaki ilk yüksek çözünürlüklü tamamlanmış Ay jeolojik haritasıdır.

 • Kuzey Kosova'da Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevden alınması için seçim başladı
  11:25 Kuzey Kosova'da Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevden alınması için seçim başladı

  Kuzey Kosova'nın Sırp çoğunluğa sahip 4 belediyesinde, Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevden alınabilmesi için yapılan seçimde oy kullanma işlemi başladı. Seçimler, Kosova Merkez Seçim Komisyonu tarafından açılan 23 oy kullanma merkezinde gerçekleştirilecek. Bölgedeki Sırp partileri seçimi boykot ederken, seçimin düzenlenebilmesi için güvenlik önlemleri alındı.

 • Elazığ'da 17 yaşındaki Evindar Demirbağ, bilek güreşinde Türkiye şampiyonu oldu
  11:23 Elazığ'da 17 yaşındaki Evindar Demirbağ, bilek güreşinde Türkiye şampiyonu oldu

  Elazığ'da yaşayan 17 yaşındaki Evindar Demirbağ, öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığı bilek güreşinde, Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. Kaya Karakaya Spor Lisesi'nde beden eğitimi öğretmeni Eyyüp Genç, 2 yıl önce yeteneğini fark ettiği Demirbağ'ı bilek güreşine yönlendirdi. Demirbağ, öğretmeninin yardımıyla kendini geliştirerek Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Son olarak Ordu'da düzenlenen Okullararası Gençler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Demirbağ, Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılmak istiyor.


Advertisement