Afyonkarahisar'dan Kısa Kısa - Son Dakika
Güncel

Afyonkarahisar'dan Kısa Kısa

Afyonkarahisar\'dan Kısa Kısa

İscehisar ilçesi Fadime ve Halil Öksüz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İscehisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Ustalık ve Kalfalık Sertifika töreni düzenlendi.

23.03.2018 10:51

İscehisar ilçesi Fadime ve Halil Öksüz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İscehisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Ustalık ve Kalfalık Sertifika töreni düzenlendi.

Esnaf Odasi konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sav, Esnaf Odası olarak belge almaya hak kazanan kalfa ve ustalara ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını belirtti.

Sav, "Sizler bizim ve ekonomimizin temellerisiniz. Almış olduğunuz bu belgeler ile kendi işlerinizde ve vatandaşlarımızın işlerinde fayda sağlayacağınız için bizler mutluyuz. Oda olarak her zaman yanınızda olarak iş yeri açma ve destekleri ile sizlerle olacağız." diye konuştu.

Kaymakamı Muhammed Öztabak ise, sanayinin gelişmesinde bir altyapı olan mesleki ve teknik eğitime önem verilmesine dikkat çekerek ilçede maden sektörü bağlı olarak küçük sanayinin var olduğunu şehrin kalkınmasına fayda sağlanabilmesi için mesleki eğitime destek verilerek gençlerin sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

Programda, 20 kalfa,16 usta öğrenciye Kaymakam Muhammet Öztabak, Belediye Başkanı Mustafa Çibik, Seydiler Belediye Başkanı İbrahim Akkaya, Afyonkarahisar KOSGEB İl Müdürü Cemil Bahçe, Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sav, İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Karakış ve protokol üyelerince belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

Orman Haftası

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 21-26 Mart Orman Haftası dolayısıyla ilkokullarda öğrencilere çeşitli eğitimler verildi.

Orman sevgisini aşılamak ve ormanları korumak amacıyla verilen eğitimlerde Dinar Orman İşletme Müdürlüğü Orman Şefi Yiğit Şimşek, herkesin her yıl en az bir fidan dikmesi gerektiğini belirtti.

"İnsanlık doğaya karşı büyük bir sadakat sınavının eşiğindedir." diyen Şimşek, "Yüzyıllardır dost diye sarıldığı toprak, minnetle başını çevirdiği gök, üzerine türküler yaktığı, şiirler yazdığı deniz kirlenmektedir. Uygulanan yanlış tarım politikaları, atalardan devraldığımız ve çocuklarımıza miras bırakacağımız toprağın, orman alanlarının azalmasına bağlı olarak erozyonla yok olmasına neden olmaktadır." diye konuştu.

Verilen eğitimin ardından Dinar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından temin edilen çam ve sedir fidanları dikilmek üzere öğrencilere dağıtıldı.

Evciler'de bahar temizliği

Evciler Belediye Başkanı Saim Özer'in talimatları üzerine ilçe genelinde bahar aylarının gelmesiyle yabani ot temizliği başlatıldı.

Sokaklar ve kaldırımlarda yetişen yabani otlara karşı mücadele çalışmasını sürdüren belediye ekipleri, vatandaşlar tarafından kullanılan alanların daha temiz hale getirilmesi için ilaçlama çalışmalarını program dahilinde sürdürüyor.

Ekipler, otların uzamasıyla birlikte, haşerelerin üremesini engellemek ve görüntü kirliliğinin önüne geçebilmek amacıyla başlatılan ilaçlama çalışmaların aralıksız devam edeceğini belirtti.

Belediye Başkanı Saim Özer, Evciler'de büyükbaş hayvancılığın yaygın bir şekilde yapıldığını, yaz aylarında ise haşere ve sineklerin çoğalmaması adına ilaçlama çalışmalarının yumurtlama döneminde yapıldığını söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'dan Kısa Kısa - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement