Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Dr. Koçan'dan öğrencilere kariyer tavsiyeleri - Son Dakika
Güncel

Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Dr. Koçan'dan öğrencilere kariyer tavsiyeleri

Bayburt'un Bayraktar köyünde, mimari tasarımı, konumlandığı doğa ve sıra dışı projeleriyle dikkati çeken Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, mezun olduğu Bayburt Ortaokulunun düzenlediği kariyer sohbeti günlerine katıldı.

04.01.2022 17:24  Güncelleme: 18:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bayburt'un Bayraktar köyünde, mimari tasarımı, konumlandığı doğa ve sıra dışı projeleriyle dikkati çeken Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, mezun olduğu Bayburt Ortaokulunun düzenlediği kariyer sohbeti günlerine katıldı.

Koçan, burada yaptığı konuşmada, şimdiki imkanlara bakarak bugünün öğrencilerine imrendiğini söyledi.

Öğrencilere önlerinde kocaman bir hayat olduğunu anlatan Koçan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstediğiniz her şeyi başarabileceğiniz bir hayatınız var. Yani bu hayat sizin bütün emeklerinizin karşılığını veriyor. Ben bunu gördüm, bunu anlatıyorum. Kariyer günleri deyince herkesin kendine yönelik bir deneyimi vardır. Biz eski hocalar bu deneyimleri çok kullanırız. Çünkü biz geleceğimizden daha çok geçmiş birikimleri gelecek kuşaklara aktarmak isteriz. O dayanışma duygusunu geliştirmek isteriz. Onun için de ben sizlerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum ve bu şansınızı çok iyi kullanacağınızdan eminim."

Koçan, öğrencilerden hedeflerine inanmalarını, ona odaklanmalarını ve düşlerinde görmelerini tavsiye ederek, "Bulunduğu coğrafyadan insanlar etkileniyorlar. Bulunduğumuz yerin tarihi ve kültürü etkiliyor. Bu mekanlar etkiliyor, bir de çağ etkiliyor bizi. Bütün bunlar bizim gelişmemizde son derece önemli şeyler ama bunları doğru yorumlayıp doğru bir yerlere koymak lazım." ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Koçan, bir öğrencinin "Sizi kariyer hayatınız boyunca en çok zorlayan şeyler nelerdir, bunlarla nasıl başa çıktınız?" sorusuna, "İyi Türkçe kullanmamak epeyce zorladı. İyi bir yabancı dil öğrenmemiş olmak zorladı. İyi bir bilgisayar okur yazarı olmamak beni epeyce zorladı. Buna karşılık ben bu geleneksel kültür içerisinde bu çağa kafa tutacak kadar özgüvenli yetiştim. Onun da desteğini aldım. Onun için araştıracağız. Mesela öğretmenimin kütüphanesi benim için çok önemli bir şanstı. O olmasaydı çok yazık olurdu. Benim okuma merakım olmayacaktı. Ayrıca okumaya çok düşkün olduğum için geliştim." yanıtını verdi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, okul müdürü Mahir Pamukçu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Baksı Müzesi\'nin kurucusu Prof. Dr. Koçan\'dan öğrencilere kariyer tavsiyeleri
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Dr. Koçan'dan öğrencilere kariyer tavsiyeleri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.


Advertisement