Baykal'ın Atlıları - Son Dakika
Güncel

Baykal'ın Atlıları

Baykal\'ın Atlıları

Her Ne Kadar CHP'nin Milletvekili Adayları Ensar Öğüt ve Dr. Taşkın Aktaş "2'de 2 Yapacağız" Diyorlarsa da, Ardahan'da Sandık Yarışı Atbaşı.

27.06.2007 02:23

HER ne kadar CHP’nin milletvekili adayları Ensar Öğüt ve Dr. Taşkın Aktaş "2’de 2 yapacağız" diyorlarsa da, Ardahan’da sandık yarışı atbaşı.

Genel kanı CHP 1, AKP 1 şeklinde. AKP derken aslında Saffet Kaya demek daha doğru olur.

Bir aday bir ile bu kadar mı damgasını vurur! Seveni de sevmeyeni de onu konuşuyor.

Kimi adaylığından önce yaptığı konuşmalarda AKP’ye ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelttiği eleştirilerden, kimi su gibi para dağıtmasından, kimi Ahıska’dan aldığı lise diplomasından, kimi Ardahan’a her gelişinde 300-400 arabalık konvoylarla karşılanmasından bahsediyor.

Diyorlar ki, "Ensar Öğüt gibi olsa tek oy alamaz. Ensar Bey gösterişsiz, bir başına kente geliyor. İnsanların sorunlarına eğiliyor, çözmeye çalışıyor, onları dinliyor ama para mara dağıtmıyor. Saffet Kaya ise gösterişle geliyor, kendini bir bakan gibi karşılattırıyor. Onun yakınındakiler para dostu."

Saffet Kaya (Ankara’da olduğu için görüşemedik) geçen seçimin barajzede DYP’lisi. Bu kez, neredeyse son dakikada AKP’den aday olmuş. Tabanı kuvvetli. Ancak parti değiştirdiği için kendisine kızan Anavatan ve Demokrat Partililerin oyu başka yere kayarsa, aslen DTP’li olan bağımsız aday özellikle Göle’de iyi çalışırsa ve tercihi kendisine yöneltirse işi zor.

HERGÜN YEMEK

Ancak Saffet Kaya için AKP de iyi çalışıyor. Kentte her gün dağıtılan 2 bin kişilik sıcak yemeğe, "Partinin gizli oyu" gözüyle bakılıyor. "Devlet olanaklarını kullanıyorlar" diye kızan da var, sıcak aştan nasiplenip, "Allah razı olsun" diyen de.

Ensar Öğüt, bölgenin sevilen ve sayılan ismi. Ardahan ve Meclis’teki çalışmalarını partili olan da, olmayan da takdirle karşılıyor. Vekilliği çantada keklik. İkinci sıradaki aday Dr. Taşkın Aktaş’la birlikte köy köy dolaşıyorlar. Bazen parti minibüsüyle, bazen de at sırtında. İkisi de sıkı süvari... "Baykal’ın atlıları" diyorlar. DTP’li bağımsız aday avukat Yavuz Yılmaz saygın bir isim. Eğer oylarını AKP’ye kaptırmazsa kaderini Göle belirleyecek. Göle dışında, "Yavuz Bey eydir, hastır ama tuttuğu yol yol değildir" görüşü hakim.

İKİ YÜREK AĞRISI

Sandığa giden yolun dar geçitleri bir yana, hemen her yerde iki temel kaygı dile geliyor:

1- Bölücü terör.

2- Cumhuriyete ve Atatürkçülüğe yönelik tehdit.

Saffet Kaya’dan dolayı AKP’yi düşünenlerde de, bağımsız aday Yavuz Yılmaz’a DTP’lilerin dışında oy verecek olanlarda da, aynı yürek ağrısı var.

CHP’yi dört nala kaldıracağız

ENSAR Öğüt de, Taşkın Aktaş da Çıldır Gölü’nün Akçakale Adası’nda at binip, Hürriyet objektifine poz vererek, "CHP’yi dört nala kaldıracağız" diye iddialı konuşuyor. Köy köy geziyorlar. Ensar Öğüt’ün yanı sıra Taşkın Aktaş da çok sevilen saygın bir isim. Ardahan’ın öz evladı olması büyük avantajı. Ancak seçilebilmesi diğer milletvekili adayları arasındaki oyların seçilemeyecek seviyede dengeli dağılmasına bağlı.

Çamura saplanan at

ANAVATAN ve Doğru Yol’un Demokrat Parti’de birleşme fiyaskosundan bir iki gün sonra, Ardahan stadı aşırı yağmurdan dolayı balçığa dönüyor. Orada otlayan bir at çamura saplanıyor. Kurtarmak için yanına giden de onun gibi çamura saplanıp, kalıyor. Yılların ANAP’lısı olan ve birleşme fiyaskosundan sonra dayanamayıp, Anavatan Ardahan İl Başkanlığı’ndan istifa eden Ali Sürmeli Kılıç (gerçi atla arı karışsa da) espriyi patlatıyor:

Durun, gitmeyin. Bu at yanına geleni Erkan Mumcu gibi batağa çekiyor.

BENCE

Eğer Saffet Kaya’ya kızanlar CHP’ye yönelir, -ki böyle bir eğilim var-, MHP güçlü oy alır -ki alabilir, çünkü MHP adayı Ekrem Sütçü sevilen bir isim-, bağımsız aday Göle’deki oyları Saffet Kaya’dan kopartır ama kendisini seçtirecek seviyeye ulaştıramazsa CHP 2’de 2 yapar. Bir de Atalay’lar CHP’ye çalışırsa tabii. Özellikle de Göle’de. Genel kanı CHP 1, AKP 1.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Baykal'ın Atlıları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement