Faiz İndirimlerinin Kontrollü Şekilde Gerçekleşmesini Bekliyoruz" - Son Dakika
Güncel

Faiz İndirimlerinin Kontrollü Şekilde Gerçekleşmesini Bekliyoruz"

Faiz İndirimlerinin Kontrollü Şekilde Gerçekleşmesini Bekliyoruz"

Ing Bank Baş Ekonomisti Muhammet Mercan, Merkez Bankası'nın 24 Şubat'ta gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

25.02.2015 16:44

Ing Bank Baş Ekonomisti Muhammet Mercan, Merkez Bankası'nın 24 Şubat'ta gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

PPK'nın 17 Mayıs 2013'teki toplantısından bu yana ilk kez politika faizi ve faiz koridorunu aynı anda düşürdüğüne dikkat çeken Mercan, Merkez Bankası'nın Ocak'ta dezenflasyon süreciyle ilgili olumlu bir tavır takınarak bu yılın ortalarında yüzde 5.0 olan hedefe yaklaşılacağına vurgu yaptı.

Muhammet Mercan, Merkez'in Şubat'ta vurgusunu değiştirerek çekirdek enflasyonun azalmaya devam edeceğini belirtmekle yetindiğini ve açıklamadaki bu ton değişikliğinin muhtemelen petrol fiyatlarındaki artış ve gıda fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüzde 3.5'lik sert artıştan kaynaklandığını söyledi.

"TON DEĞİŞİKLİĞİ PETROL VE GIDA KAYNAKLI"

Mercan, Merkez Bankası'nın (MB) Şubat açıklamasında, temkinli politika uygulamasının, makro ihtiyati politika kararlarının ve maliye politikasındaki ihtiyatlı tutumun da enflasyon görünümünde olumlu seyre destek olduğunu belirtti.

Mercan, Ocak ayında faiz dışı harcamaların, özellikle transfer harcamalarında önceki yıla göre gerilemesinin de katkısıyla sınırlı bir artış kaydederek bütçe tarafında güçlü bir performansa imkan vermesinin MB'nin Şubat açıklamasında maliye politikasına vurgu yapmasını da beraberinde getirdiğini söyledi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ancak, Ocak'ta dezenflasyon süreciyle ilgili olumlu bir tavır takınarak bu yılın ortalarında yüzde 5 olan hedefe yaklaşılacağına vurgu yapan Merkez Bankası, Şubat'ta vurgusunu değiştirerek çekirdek enflasyonun azalmaya devam edeceğini belirtmekle yetindi. Açıklamadaki bu ton değişikliği muhtemelen petrol fiyatlarındaki artış ve liranın değer kaybıyla Ocak ortasından bu yana benzin fiyatlarında yüzde 7'yi aşan artış ve gıda fiyatlarında geçtiğimiz ay gördüğümüz yüzde 3.5'lik sert artıştan kaynaklandı. Bu çerçevede, gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığa dikkat çeken banka enflasyon görünümündeki iyileşmenin kalıcı olması için para politikasındaki temkinli duruşun devam edeceğini belirtti. Bu çerçevede sıkı duruşun bir göstergesi olarak uzun süreden beri benimsenen enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisinin yataya yakın tutulacağı vurgusu korundu. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde yeni bir faiz indiriminin yapılıp yapılmayacağı enflasyon görünümündeki iyileşme eğiliminin hızına bağlı olmaya devam edeceği anlaşılıyor."

Kararın ardından 2 yıllık tahvilin faizi yüzde 8.16'den yüzde 8.05'e, gerilese de özellikle üst banda yönelik kararın, MB'nin kısa vadeli faizlerdeki politika esnekliğine duyarlı olan TL kredilerde yüksek kalmaya devam eden faiz oranlarına yönelik olduğu yorumunda bulunan Mercan, "Sonuç olarak, küresel piyasalarda değişen risk iştahının döviz piyasasında yansımalarına oldukça duyarlı olan ve halen bankalar arası piyasada gecelik repo faizlerini yüksek tutan MB, önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşe paralel olası faiz indirim(ler)inin kontrollü olacağının işaretini verdi" şeklinde konuştu. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Faiz İndirimlerinin Kontrollü Şekilde Gerçekleşmesini Bekliyoruz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement