Ferfene Gecesinde Seğmen Geçidi - Son Dakika
Güncel

Ferfene Gecesinde Seğmen Geçidi

Ferfene Gecesinde Seğmen Geçidi

Ankara Seymenler Kulübü Derneği ve Ankara Devlet Halk Müziği Korosu "Ferfene Gecesi" geleneğini canlandırdı.

06.02.2013 09:12

Mamak Necmettin Erbakan Kültür merkezinde gerçekleştirilen geceye Ankaralı Siyasilerden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül , TOBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Kınacı, Mamak Ankaralılar Derneği Başkanı Osman Emir ve gecenin ev sahibi olan Ankara Seymenler Kulübü Başkanı Şerafettin Demir Ankara Seymeni kostümleri Ferfene gecesi misafirlerini karşıladı.

Ankaralıların yoğun ilgisi ile gerçekleşen gecede Ankara Oyun havaları ile kültürel bir yozlaşma yaşandığına dikkat çekilirken Seymenler türküleri ve dansları ile ayakta alkışlandı.

"Ferfene gecesinin" Ankaralı erkeklerin zaman zaman geçmişte müstakil konutlarında bir araya gelerek eğlendikleri, sohbet ettikleri, çalıp söyledikleri ve oynadıkları unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olduğunun belirtildiği gecede Ankara'nın Türküleri, halk dansları sahnede canlandı. Geceye Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül , Ak Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Aslanoğlu, Mamak Belediyesi Meclis Başkan Vekili Erdal Ak, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, Tobaş Başkanı Ercan Kınacı, Ankara Seğmenler Kulübü Derneği Başkanı Şerafettin Demir, Mamak Dayanışma Merkezi Koordinatörü Zeliha Akgül, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Unutulmaya yüz tutan gelenekleri yeniden canlandırmak adına düzenlenen gecede, Akgül'ün yanısıra Grup Başkanvekili Faruk Gültekin ve Tobaş Başkanı Ercan Kınacı da seğmen kıyafeti giyerek coşkuya ortak oldu.

"Oyun havaları yozlaştırılıyor"

Programda konuşan Ak Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, seğmenlik kültürünün dededen toruna nesiller boyu devam ettiğinin altını çizerek; "Ankara seğmenlerini izlerken nefesler tutuluyor. Gazi Mustafa Kemal AtatürkDikmen sırtlarında karşılayan seğmenlerimiz, yeni nesiller yetiştiriyor" dedi.

"Akgül'e Osmanlı Kılıcı"

Ankara havalarının, kendisini temsil etmeyen oyun havalarıyla yozlaştırıldığını belirten Akgül; "Bu güzel geleneğimizi aslına uygun icra ederek, genç nesillere aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Muğla'ya kadar her yörenin birbirinden güzel mozaiği var. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkmalıyız. " dedi. Ankara Seğmenler Kulübü Derneği Başkanı Şerafettin Demir program sonunda Akgül'e Osmanlı Kılıcı hediye ederek seğmen kıyafetinin şimdi tamamlandığını söyledi.

Haber: Beril Çuhadaroğlu

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ferfene Gecesinde Seğmen Geçidi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement