Kadına Şiddeti Tuvallerine Yansıttılar - Son Dakika
Güncel

Kadına Şiddeti Tuvallerine Yansıttılar

Kadına Şiddeti Tuvallerine Yansıttılar

-dünya Kadınlar Günü kapsamında Ankaralı 35 kadın ressam, 'Sanat Bizsiz Olmaz' isimli resim sergisi açtılar.

08.03.2013 11:45

-dünya Kadınlar Günü kapsamında Ankaralı 35 kadın ressam, 'Sanat Bizsiz Olmaz' isimli resim sergisi açtılar. Sergide şiddet gören kadınları tuallerine aktardıklarını ifade eden kadın ressamlar, 'kadınlar gününde bile kadına şiddet haberleri ile içimiz burkuluyor" dediler.

Bude Sanat Galerisi'nde bir araya gelen Ankaralı 35 kadın ressamın sergi açılışına resam Prof. Dr. Hasan Pekmezci'nin yanı sıra çok sayıda davetli topluluğu katıldı. Türk Sanat Müziği sanatçısı Güler Eroğlu kadınlar günü nedeniyle davetlilere özel bir konser sundu. Her geçen gün kadına şiddet haberleri ile irkildiklerini ifade eden ressam Mine Gençtürk sergide yaptığı açıklamada, "Toplumda farkındalık yaratmak için 35 kadın ressam olarak bir araya gelerek kadına şiddet temalı resim sergisini açtık. Amacımız dikkat çekmek, duyarlılığı artırmak, konunun göz önünde bulunmasını sağlamak ve kalıcı çözümlerle devletin, sivil toplum örgütlerinin hiyerarşik yapıya bağlı kalınmaksızın her düzeyde tüm kurumların duyarlı olması adına resssam grubumuzla şiddeti gözler önüne sermeye çalıştık. Topraklarımızda her türlü şiddetin son bulması için çaba harcıyoruz. Bir gün bizim de başımıza gelebilir, toplumu bu konuda duyarlılığa çağırıyoruz" dedi.

Sergi açılışında konuşan ressam Prof. Dr. Hasan Pekmezci ise kadına şiddetin artığını yazılı ve görsel basından sürekli izlediklerine belirtirken, "Kadına şiddet en çok Doğu ve Orta Doğu ülkelerinde yaşanıyor. Oysa bundan 1500 yıl önce Teodora I. Bizans yasalarına soktuğu hükümlerle kadınlara ve kız çocuklarına yeni haklar vererek kadınları koruma altına alarak uzun süre adından söz ettiriyor. Günümüzde bu yasaları arar olduk" dedi.

Kadına şiddeti gözler önüne sermek ve duyarlılığı artırmak için birer yağlıboya eserle katılan kadın ressamların sergi ay sonuna kadar Kavaklıdere'de bulunan Bude Sanat Galerisi'nde açık kalacak. Sergiye birer yağlıboya ile katılan ressamlar ise şunlar: "Lale Akyol, Şükran Pekmezci, Ayşe Arkün, Nevruz Erken, Aynur Gündoğan Ocak, Nur Esen, Güzin Arısoy, Nadire Özbek, Aylin Gürel, Reva Kabael, Semra Çevik, Hatice Soysal, Mine Gençtürk, Nazan Berk Edis, Nesrin Ercan, Nazlı Er, Gülseren Sönmez, Çiğdem Ural, Serap Selçuk Atabaş, Burcu Arıcı, Birsen Küpeli Kara, Akife Meral Dekeli, Belgin Akın, Ayşegül Yarar, Demet Kara Yazıcı, Nergis Dirlik, Lütfiye Yazan, Ümit İçduygu, Şule Özbahar, Özlem Kireçoğlu, Özlem Alp, Neşe Üçer, Okşan Çevişkuş, Tunç Tanışık, Feyhan Bayık." - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kadına Şiddeti Tuvallerine Yansıttılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement