TSMC'nin Phoenix tesisi planına Intel engeli - Son Dakika
Güncel

TSMC'nin Phoenix tesisi planına Intel engeli

TSMC\'nin Phoenix tesisi planına Intel engeli

2021 yılında Arizona'daki Phoenix üretim tesisi inşaatına başlayan TSMC, Intel ile olan rekabet nedeniyle sorun yaşıyor.

07.06.2022 14:13  Güncelleme: 14:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TSMC, 2021 yılında Arizona eyaletinde 12 milyar dolarlık yatırım ile çip tesisi kurulumuna başladı. Nikkei Asia haberine göre TSMC, Phoenix adını verdiği tesislerin inşasında ve çalışan arayışında zorluk yaşıyor.

TSMC, Phoenix üretim tesisi sorunlarıyla karşı karşıya

Hem Intel hem de TSMC aynı dönemde çip üretim tesisi için düğmeye bastı. Arizona'da aralarında yaklaşık 80 km bulunan iki projenin de 2024 yılında bitmesi bekleniyor.

TSMC üzgün: Intel ve Samsung güçlerini birleştiriyor!

Intel'in Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) ile yakın ilişkisi olduğu biliniyor. TSMC'nin Intel'e iş gücü sağlayan ASU ile anlaşma sağlayıp sağlayamayacağı merak konusu. Yaklaşık 27.000 öğrenciye sahip olan ASU, alanında en büyük üniversite ünvanına sahip.

TSMC'nin Phoenix tesisi planına Intel engeli

Dekan Kyle Squires, "Şirketlerin üniversitemiz öğrencilerini cezbedici teklifler ile bünyelerini katmaları bir hayli zor. Uzun süredir Intel ile iş birliğimizin olması ve mezunlarımızın ekseriyetle Intel bünyesinde çalışması nedeniyle gayri resmi bir bağ oluştu. Mevcut Intel çalışanları, ASU öğrencilerinin şirketlerinde yer alabilmesi için ekstra çaba sarf ediyor." ifadelerine yer verdi.

TSMC'nin Tayvan dışındaki en gelişmiş üretim tesisi olan Phoenix, şirketin yatırım yaptığı en büyük projelerden biri olarak biliniyor. Nikkei Asia'ya açıklama yapan TSMC sözcüsü, tesisleri inşa etmek için yeterli sayıda işçi bulmanın zor olduğunu belirtti.

Başlangıçta çip üretim ekipmanlarını Eylül 2022'ye kadar tesislerine taşımayı planlayan TSMC, inşaat gecikmeleri nedeniyle planlarını ertelemek zorunda kaldı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, üretim ekipmanları 2023'ün ilk çeyreğinde Phoenix tesisine ulaşacak.

TSMC, Arizona'da açılacak fabrika için hem Amerikalı hem de Tayvanlı inşaat şirketleriyle birlikte çalışıyor. Her gün 6.000'den fazla kişinin inşaat için çalışma yürttüğünü belirten şirket, 2024 üretim olanlarının değişmediğinin altını çizdi.

Şirketin bir diğer sorunu ise kalifiye eleman eksikliği. TSMC, üretim tesislerinde çalışması için yetenekli teknisyen ve mühendis arayaşına devam ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Güncel TSMC'nin Phoenix tesisi planına Intel engeli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.


Advertisement