Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerden gazeteciler İstanbul'da buluştu - Son Dakika
Güncel

Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerden gazeteciler İstanbul'da buluştu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer 4. Toplantısı, "Hakikat Ötesi Çağda Dezenformasyonla Mücadele" başlıklı oturumla devam etti.

14.05.2022 18:55  Güncelleme: 20:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer 4. Toplantısı, "Hakikat Ötesi Çağda Dezenformasyonla Mücadele" başlıklı oturumla devam etti.

Şişli'deki bir otelde gerçekleştirilen toplantının son oturumunda moderatörlük yapan TRT Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oğuz Göksu, medya, dezenformasyon ve mezenformasyon konularına işaret etti.

Göksu, "Mezenformasyon, dezenformasyon ve manipülasyondan şu özelliğiyle ayrılıyor. Ortada bir gerçek var ancak bir itibar suikastı ya da kişilere, gruplara, şirketlere, devletlere ait mahremiyeti had safhada olan bilgilerin kamuoyuna sızdırılması süreci olarak bunu ifade ediyoruz. Kavramsal düzeneğine baktığımızda asimetrik savaş var, dijital psikolojik harple ilişkili. Son 3-4 yıldır dezenformasyonla mücadele eden Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği de önemli adımlar atıyor. Bunun yanı sıra tabii konuyu algı yönetimi ve negatif algı yönetimiyle de ilişkilendirmemiz elzem." diye konuştu.

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı ve Kazakistan ulusal gazetesi "Egemen Kazakistan"ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali de yalan haberlerin ve bilgi kirliliğinin teknolojik gelişmelerle daha da arttığını söyledi.

Kıdırali, "Dezenformasyonun bir örneğini Karabağ'da gösterebiliriz. Fakat orada şöyle bir avantajımız da vardı. Biz Türk olarak sürekli sosyolojik araştırmalar yapıyoruz.

Azerbaycan'la ilgili çok fazla sayıda yazı yazan ve destek veren oldu. Başkaları dezenformasyon yapıyor ama bizim savunmamız için ilgi ve bilgimiz olması lazım. İlgi ve bilgi olmazsa süzgeç olmaz. Süzgeç de olmadığı zaman savunmasız vatandaş her türlü bilgi kirliliği içerisinde ona aktarılan ve internetteki her türlü yanlış bilgiyi almaya mahkum olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Bu tür toplantılar, kültürel işgale karşı bir direncimizdir"

Bakü Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Vugar Aliyev de eğitim programları ve ortak kurulacak ajansla bilgi kirliliğinin önüne geçilebileceğini söyledi.

Aliyev, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalan haberlerden daha kötü olan bir şey de manipüle edilmiş haberlerdir. Çünkü manipülasyona uğramış haberlerde olayın içeriğini değiştirip sunuyorlar. O olaydan haberi olmayan kişi de manipüle edilmiş haberin etkisinde kalıyor. Dezenformasyonla insanların şuurunu etkilemeye çalışıyorlar. Bugün devam eden bu tür toplantılar, kültürel işgale karşı bir direncimizdir. Mesela Türkiye'nin terör örgütlerine yönelik yaptığı operasyonlar Batı medyasında manipüle edildi. Operasyonlarla ilgili bilgi kirliliği yayıldı. Bizim hakikatlerimizi boğmak için ciddi biçimde çalışıyorlar. Bu kapsamda ortak ajansların kurulması önemli olacaktır. Farklı ülkeler kendi aralarında birlik kuruyor, neden Türk devletlerinin birliği olmasın?"

Oturumda, Özbekistan Ulusal Haber Ajansı (UzA) Genel Müdür Yardımcısı Sobir Shukurov ile NTV Dış İlişkiler ve Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe de konuşma yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatı\'na üye ülkelerden gazeteciler İstanbul\'da buluştu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerden gazeteciler İstanbul'da buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Elazığ'da Uyuşturucu Operasyonu: 6 Şüpheli Gözaltına Alındı
  13:13 Elazığ'da Uyuşturucu Operasyonu: 6 Şüpheli Gözaltına Alındı

  Elazığ'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, uyuşturucu ile mücadele kapsamında kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, 6 şüpheli yakalandı. Bu kişilerin adreslerindeki aramada, 34,65 gram sentetik uyarıcı, 33,36 gram esrar, 207 uyuşturucu hap, hassas terazi, 5 uyuşturucu kullanım aparatı, 2 kesici alet ile uyuşturucu ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 5 bin 840 lira ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin polisteki işlemleri sürüyor.

 • Google, Android 15 ile Uydu Bağlantısı Arayüzünü Tanıttı
  13:12 Google, Android 15 ile Uydu Bağlantısı Arayüzünü Tanıttı

  Google, Android 15 için uydu bağlantısı özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Yeni işletim sisteminin ilk betasını yayınlayan şirket, kullanıcıların alçak Dünya yörüngesindeki uydulara bağlanabilmesini hedefliyor. Uydu bağlantısı arayüzü, kullanıcıların uyduyu hedeflemelerine yardımcı olacak bir daire şeklinde tasarlanmış. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, hücresel kapsama alanı dışındaki bölgelerde bile metin veya dosya gönderebilecek ve arama yapabilecekler. Android 15'in bu özelliğin sunması bekleniyor, ancak hala geliştirilme aşamasında olduğu ve arayüzün değişebileceği belirtiliyor.

 • Tekirdağ'da öğrenciler camilerin depreme direncini tespit ediyor
  13:11 Tekirdağ'da öğrenciler camilerin depreme direncini tespit ediyor

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekip, camilerin depreme karşı dirençlerini tespit etmek amacıyla çalışma başlattı. Proje kapsamında öğrenciler, Süleymanpaşa ilçesinde bulunan 10 camide teknik çizim yaparak taşıyıcı sistemlerin durumunu inceliyor. Çalışma sonucunda depreme karşı direnci yetersiz bulunan camiler için rapor hazırlanacak ve güçlendirme çalışmaları yapılacak. Proje ağustos ayında tamamlanacak.

 • HMD, uygun fiyatlı Pulse ve Pulse Pro modellerini tanıtıyor
  13:11 HMD, uygun fiyatlı Pulse ve Pulse Pro modellerini tanıtıyor

  Nokia telefonların lisans sahibi olan HMD, kendi markasını öne çıkarmak için çalışmalarını hızlandırdı. HMD Pulse ve Pulse Pro modelleri, uygun fiyatlı akıllı telefon kategorisinde yer alacak. Pulse, 6,56 inç HD+ ekrana, çift arka kamera kurulumuna ve 5000 mAh bataryaya sahip olacak. Pulse Pro ise 6,56 inç 90Hz IPS ekran, çift 50 Megapiksel arka kamera ve 5000 mAh batarya gibi özellikler sunacak. Modellerin fiyatları ise 180 dolar ile 200 dolar arasında olması bekleniyor.

 • AMD, Ryzen Pro 8000 Serisini Tanıttı: İşlemcilerde Yapay Zeka Özellikleri
  13:10 AMD, Ryzen Pro 8000 Serisini Tanıttı: İşlemcilerde Yapay Zeka Özellikleri

  AMD, ticari ve profesyonel kullanıma yönelik yeni Ryzen Pro işlemci serisini tanıttı. Ryzen Pro 8000 serisi, entegre sinir işleme birimine (NPU) sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu özellik sayesinde iş amaçlı dizüstü bilgisayarlara ve iş istasyonlarına yapay zeka özelliği getirilebilecek. AMD, Ryzen 8000 serisinde CPU ve GPU birimlerinde değişikliğe gitmezken, ek güvenlik, yönetim ve güvenlik özellikleri sunuyor. Ryzen Pro 8000 serisi, sistem genelinde 39 TOPS yapay zeka performansı sağlayacak. Ayrıca Ryzen Pro 8000G, NPU'ya sahip ilk iş odaklı masaüstü işlemci olacak.

 • Mersin Devlet Opera ve Balesi, Evita Müzikali'ni sahneleyecek
  13:10 Mersin Devlet Opera ve Balesi, Evita Müzikali'ni sahneleyecek

  Mersin Devlet Opera ve Balesi, Evita Müzikali'ni 18 Nisan ve 20 Nisan tarihlerinde Mersin Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşturacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Caner Akın'ın yöneteceği müzikalin orkestra şefliğini Aytuğ Ülgen ve Orkhan Hashimov yapacak. Dekor, kostüm, koreografi ve ışık tasarımı ise farklı sanatçılara ait olacak. Müzikalde, Arjantin devlet başkanı Juan Peron'un eşi Eva Peron'un hayatı anlatılacak.

 • Adıyaman'ın Besni ilçesinde çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı
  13:10 Adıyaman'ın Besni ilçesinde çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yürüttüğü 'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi' kapsamında, Besni ilçesindeki çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı. Dağıtılan fidelerle ilçede 665 dekar alanda kavun ve karpuz üretimi yapılacak. Proje bedelinin yüzde 75'i Bakanlık tarafından karşılanırken, 115 çiftçiye fide dağıtımı gerçekleştirildi.

 • İhsangazi Kaymakamı, Belediye Başkanı Hayati Sağlık'ı ziyaret etti
  13:09 İhsangazi Kaymakamı, Belediye Başkanı Hayati Sağlık'ı ziyaret etti

  İhsangazi Kaymakamı Neslihan Sönmezoğlu, yeniden Belediye Başkanı seçilen Hayati Sağlık'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Sönmezoğlu, Sağlık'tan belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı ve yeni dönemde başarılar diledi. Sağlık ise önümüzdeki beş yılda yol yapımı, altyapı çalışmaları, özel sektör yatırımları ve sosyal kültürel sportif faaliyetlerin artarak devam etmesi gibi projeleri görüşeceklerini belirtti. Sağlık, ziyaret dolayısıyla Sönmezoğlu'na teşekkür etti.

 • WhatsApp, Çevrimiçi Olan Kişileri Gösteren Yeni Bir Özellik Getiriyor
  13:09 WhatsApp, Çevrimiçi Olan Kişileri Gösteren Yeni Bir Özellik Getiriyor

  WhatsApp'ın Android beta sürümünde yer alan yeni özellik sayesinde, kullanıcılar çevrimiçi olan kişilerin listesini görüntüleyebilecek. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, kişilerin son görülme zamanını kontrol etmek zorunda kalmadan aktif olan kişilerle bağlantı kurabilecek.


Advertisement