Yazarlar "Paylaşmaya Ben De Varım" Dedi - Son Dakika
Güncel

Yazarlar "Paylaşmaya Ben De Varım" Dedi

Yazarlar "Paylaşmaya Ben De Varım" Dedi

Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti, savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan kadınlar ve çocuklar için hazırlanan tişörtleri imzalayacaklar.

23.01.2015 11:43  Güncelleme: 12:03

Yazarlar, "Paylaşmaya Ben De Varım" kampanyası için bir araya gelecek. Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti, bu defa kitaplarını değil, savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan kadınlar ve çocuklar için hazırlanan tişörtleri imzalayacaklar.

Kadın sanatçıların, gazetecilerin, edebiyatçıların, aydınların, sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin destek verdiği "Paylaşmaya Ben De Varım" kampanyası için kadın yazarlarımızdan Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti bu defa kitap değil tişört imzalayacak. İlk imza günü 24 Ocak Cumartesi günü, saat 16:00-18:00 arası, Beyoğlu Mefisto'da yapılacak. Tişörtlerin satışından elde edilen gelirle hem Suruç'taki göçmen kadınlara hijyen kitleri yollanacak, hem de çocuklarla bebekler için mama alınacak.

HEDEF: HİJYEN VE KİTİ ÇOCUK MAMASI

Şu anda sadece Suruç'ta 20 bini çocuk, 6 bini bebek olmak üzere 60 bin göçmen yaşam mücadelesi veriyor. Savaşın kadınları ve çocukları iki kez vurduğunu bilen farklı çevrelerden, kimliklerden, inançlardan, cinsel yönelimlerden kadınlar, çadır kentlerde yaşayan yaklaşık 6 bin kadınla dayanışmak için "Paylaşmaya Ben De Varım" kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında, kadınlar ve erkekler için iki ayrı modelde tişörtler hazırlandı. 6 kadın sanatçının tasarladığı tişörtler 30 TL'den satışa sunulacak.

Gökçe Deniz Balkan, Fulya Çetin, Neriman Polat, Güneş Terkol, Sevil Tunaboylu ile Arzu Yayıntaş'ın imzasını taşıyan ve üzerinde "Paylaşmaya Ben De Varım" yazan tişörtler, Mefisto Kitabevi şubeleri, Kadıköy Akademi Kitapevi ve Clendestino giyim mağazalarında satışa sunuldu.

HEDEF: 8 BİN 500 AİLEYE YARDIM ETMEK

Türkiye'de barış eylemlerini geliştirmek, kadınların savaşlar ve çatışmalardan doğan çeşitli mağduriyetlerini tartışmak, belgelemek, kanıtlamak amacıyla 2009 yılında, farklı kesimlerden kadınlar tarafından kurulan Barış İçin Kadın Girişimi'nin çağrısıyla 150 civarında kadın 3 Ekim 2014'te Suruç'a gitti. Bu ziyaretler sırasında edindikleri gözlemler ve bölgeden gelen ihtiyaç talepleri doğrultusunda "Paylaşmaya Ben De Varım" kampanyasını hayata geçiren kadınların ilk hedefi yaklaşık 8 bin 500 aileye ulaştırmak üzere diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, bulaşık ve çamaşır deterjanından oluşan hijyen kiti ve çocuk maması almak.

ÇOĞU KADIN VE ÇOCUK

20 bin 101 göçmen barındıran Suruç ilçe merkezinin dışındaki beş çadır kentte 10 bin 701, köy ve mahallelerde ise 42 bin 521 göçmen yaşıyor. Nüfusun yüzde 51'ini kadınlar, geri kalan yüzde 49'unu da çocuklar ve erkekler oluşturuyor. Çadır kentlerde yaşayan kadın sayısı ise 5 bin 433. Sadece çadır kentlerde 0-3 yaş arası bin 47, 3-5 yaş arası bin 132, 6-17 yaş arası 3 bin 714 olmak üzere toplam 5 bin 894 çocuk bulunuyor.

Sizler de kendinize, sevdiklerinize bu tişörtlerden alarak, hatta tişörtlerle çekilmiş fotoğraflarınızı #PaylasmayaBendeVarim hashtagiyle sosyal medyada paylaşarak Suruç'taki göçmen kadınlara ve çocuklara destek olabilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yazarlar 'Paylaşmaya Ben De Varım' Dedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement