Yeniden Şehrin Caz Hali - Son Dakika
Güncel

Yeniden Şehrin Caz Hali

Yeniden Şehrin Caz Hali

31. Akbank Caz Festivali, 1-10 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

09.09.2021 08:47  Güncelleme: 09:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

31 yıldır şehir ve caz kültürünü bir araya getiren, Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl 1-10 Ekim tarihleri arasında 10 farklı mekanda, Türk Caz sahnesinden 100' ün üzerinde sanatçının birbirinden özel performansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin ertelendiği 2020 yılında, Türk Caz tarihine; kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle arşiv niteliğinde önemli bir belge bırakan Akbank Caz Festivali, 31. yılını müzisyenler ve dinleyicileriyle yeniden bir araya gelerek kutluyor.

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesi kapsamında programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali, şehirde bu sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile karşılayacak.

Pozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen 31. Akbank Caz Festivali'nde açılış; 1 Ekim'de Galataport İstanbul Paket Postanesi'nde Elif Çağlar'ın caz ile başka türleri harmanlayan şarkıları ve funk, caz, dünya müziğini repertuvarında birleştiren Defjen Daf Ensemble'ın dokunuşuyla olacak.

Babylon, Zorlu PSM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bova'ya bu yıl Galataport İstanbul Paket Postanesi· ve festivale yeni eklenen açık hava sahneleriyle Müze Gazhane, Swissotel Sultan Park eşlik ediyor. callinghouse, festivalin dinamik sahnesine ev sahipliği yaparken; Cazlı Brunch, Bizim Tepe'de Flapper Swing Band performansı ile gerçekleşecek.

"Festival bütün sanatseverlere bir nefes olacak"

Akbank olarak bir yandan ekonomiyi desteklerken diğer yandan da eğitim, girişimcilik ve kültür sanat alanlarında kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Caz Festivali'nin de kültür sanat alanında uzun soluklu projelerinden biri olduğunu belirtti.

Akbank Caz Festivali'yle şehri cazın farklı renkleriyle 31'inci kez buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Hakan Binbaşgil, konuşmasına şöyle devam etti:

"Caz doğaçlamanın hakim olduğu bir müzik türü. Doğaçlama da; kalıplara sığmama, özgürlük, spontane olma, hızla harekete geçme imkanı tanıyor. 2020'nin Mart ayından beri ise hepimiz bunun tam tersi bir hayat yaşadık. Evlerimizden çıkmadık, istediğimizi yapamadık. İşte bu dönemde de Evin Caz Hali konserleri ve 30. Yıl albümümüz "Dün, Bugün, Yarın" yeni bir soluk getirdi.

Yavaş yavaş geride bıraktığımız bu zorlu süreçte sanatçılarımız da olumsuz etkilendi. Onlara bu dönemde destek olmaya çalıştığımız gibi festivalimiz kapsamında da özellikle yerli sanatçılarımızı merkeze aldık. 100'ün üzerinde yerli sanatçımız festivalimizde sanatseverlerle birlikte olacak. Festivalimizde genç müzisyen ve sanatçılarımızın yer almasından dolayı da ayrıca çok mutluyuz. Bu etkinlikleri, onları usta isimlerle bir araya getirme konusunda da bir fırsat olarak görüyoruz.Artık uluslararası bir etkinlik haline gelen festivalimizin bütün sanatseverlere bir nefes olacağına inanıyorum."

"5 binin üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını 500 bine yakın izleyici ile buluşturduk"

Akbank Caz Festivali'nin bugüne kadar 5 binin üzerinde uluslararası ve Türk caz sanatçısını ağırladığını söyleyen Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, caz müziğinin yeni nesillere aktarılması için 30 yılda 773 konser, bin atölye ve 100'ün üzerinde söyleşi ile 500 bine yakın izleyiciye ulaştıklarını anlattı.Bigalı, bu yılki festival programıyla ilgili ise şu bilgileri paylaştı:

"Pandemi döneminde çevrimiçi olarak yıl boyu caz konserlerimizi devam ettirdik. Şimdi ise festivalle birlikte fiziksel olarak bir araya geleceğimiz konserlerimiz olacak.Bu yıl sanatseverler festival boyunca 10 günde gerçekleştirilecek 15 konserde 100'den fazla sanatçının performansını izleyebilecek. Biz bu yılki festivalimize sadece Türkiye'den grupları davet ettik. Amacımız maksimum sayıda sanatçıya destek olmaktı. Bu yıl festivalde özel projeler ve buluşmalar yer alacak.

Ayrıca, bu sene içlerinde açık hava sahnesi de bulunan 10 farklı mekanda yapılacak konserlerde birçok genç müzisyen ve sanatçı yer alacak. Akbank Caz Festivali, JAmZZ Genç Yetenek Yarışması'nın 2020 kazananlarını da ağırlayacak. Festivaldeki JAmZZ gecesinde eski JAmZZ finalistlerimizden Deniz Taşar ve 2020 JAmZZ kazananları bir araya gelecek. Festival olarak önümüzdeki yıllarda da gençlere bu anlamda desteğimizi sürdüreceğiz ve onları usta isimlerle bir araya getirmeye devam edeceğiz.

Festival kapsamında bu yıl bazı konser mekanlarında dansçıların çevrimiçi yayınlanacak dans performanslarını izleyeceğiz. Kısacası Şehrin Caz Hali'nde dans da olacak."

31. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek konserleri ve özel projeleri ise Akbank Sanat, Kültür Sanat ve Organizasyon yöneticisi Gözde Sivişoğlu paylaştı.

Bu yıl festivalde özel projeler gerçekleşecek

Özel projeler ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan 31. Akbank Caz Festivali'nde; Türk makam müziği eserlerinin caz düzenlemeleriyle yorumlandığı "OttoJazz" Ensemble'da Cenk Erdoğan'a neyzen Muhammed Ceylan ve kemençeci Emre Erdal eşlik edecek. Ramazan Sesler, Akbank Caz Festivali katılımcılarını saksafonda Anıl Şallıel ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu'nun eşlik ettiği, "Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi" projesiyle ince makamlardan Trakya-Balkan ritimlerine uzanan bir yolculuğa çıkaracak.

Selen Gülün, kadın şarkı yazarı ve bestecilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan "Kadınlar Matinesi" projesini, Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek özel gecede, Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyacak. "Kadınlar Matinesi"nde, Selen Gülün'e Çağıl Kaya ve Özge Fışkın'la birlikte ilk kez Jülide Özçelik eşlik edecek.

Güç Başar Gülle, Osmanlı - Türk müziğinin çok boyutlu estetiğinden ilham alan son projesi "Synthetic Vision" ile ilk kez 31. Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. İlhan Erşahin's İstanbul Sessions'ın geçtiğimiz yıl yayımlanan "Bir Zamanlar Şimdi" albümünün, ilk canlı performanslarından biri için sanatseverlerle buluşacağı konserde; İlhan Erşahin'e usta müzisyen Arto Tunçboyacıyan eşlik edecek.

Şehre cazın tüm renkleriyle dönerken, caz müziği ile farklı müzik türlerini bir arada dinleme fırsatısunan bir diğer konser; hip-hop dünyasının yakından tanıdığı Da Poet ile trompet sanatçısı Barış Demirel'in hip-hop, rap, funk, Anadolu-saykedelik gibi tarzlara dokunan heyecan verici performansı olacak.

Akbank Caz Festivali sahnesinde türlerin birbiri içinde eridiği, açık havanın özel performanslarından Kamufle & Lara Di Lara, 2 Ekim akşamı Müze Gazhane'de unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Okay Temiz, Oriental Wind'in 70'lerin başında Stockholm'de başlayan yolculuğunu 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşırken; Baki Duyarlar, "JazzArk Project" ile Akbank Caz Festivali'ndeki performansında iki önemli konuğu, Şennur Dinleyen ve Tolga Karaslan'ı ağırlayacak. Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından biri olarak kabul edilen Ediz Hafızoğlu'na, türlere sığmayan seçkisiyle Ceylan Ertem eşlik edecek.

2020'de dinleyiciyle buluşturduğu "NA-Zİ-LE" albümüne 31. Akbank Caz Festivali'nde eşlik edeceğimiz Kaan Çelen, sahneyi usta müzisyenler Tolga Bilgin, Tamer Temel, Ercüment Orkut, Volkan Topakoğlu ile paylaşacak. Oğuz Büyükberber'in çağdaş kompozisyonları, caz ve Türk müziği unsurlarıyla kaynaştırdığı stiline ortak olunacak gecede, Can Kozlu, Derya Türkan, Tolga Tüzün ve Apostolos Sideris'e de kulak verilecek.

Genç müzisyenleri ülkenin önde gelen cazcılarıyla yeniden buluşturmayı amaçlayan Akbank Caz Festivali bu sene JAmZZ sahnesini, 2013 JAmZZ yarışmasında En İyi Yorum ödülü alan Deniz Taşar ve 2020 kazananları Yunus Belgin ve Atılgan Nalıncıoğlu ile paylaşıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yeniden Şehrin Caz Hali - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bucak'ta motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı
  01:36 Bucak'ta motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı

  Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen kazada, virajı alamayan bir motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı sürücü, itfaiye ekiplerinin yardımıyla kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

 • İskenderun'da kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptı
  01:35 İskenderun'da kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, kimliği belirlenemeyen bir sürücü tarafından kullanılan otomobil, kontrolden çıkarak park halindeki iki araca çarptı. Sürücü kaza yerini terk ederken, olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Otomobil çekici yardımıyla kaldırılırken, polis sürücünün bulunması için çalışma başlattı.

 • vivo Y200i: Uygun Fiyatlı Android Modeli Geliyor
  01:10 vivo Y200i: Uygun Fiyatlı Android Modeli Geliyor

  Akıllı telefon pazarında adını sıkça duyuran vivo, ürün kataloğunu genişletmeye devam ediyor. Şirketin yakında piyasaya süreceği vivo Y200i modelinin özellikleri ortaya çıktı. 6.72 inç boyutunda LCD ekran, Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 işlemci, 8 GB veya 12 GB RAM seçenekleri, 50 MP ana kamera ve 6000 mAh batarya gibi özelliklere sahip olan vivo Y200i, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

 • Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor
  01:09 Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor

  Huawei yönetimi, Çin'de kapsamlı bir çip fabrikası daha kurmak için çalışmalara başladı. Şirket, çip sektörünün gelişeceğini öngörerek bu alana yapacağı yatırımları artıracak. Şanghay'da yapılacak olan fabrikanın, şirketin çip ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Fabrikada üretilecek çiplerin ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için kullanılacağı belirtiliyor. Huawei, böylece çip konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor. Şirketin dev yatırımlarının ürün fiyatlarına etki edebileceği iddia ediliyor.

 • POCO F6 Pro Özellikleri Ortaya Çıktı
  01:09 POCO F6 Pro Özellikleri Ortaya Çıktı

  POCO, yüksek özelliklere sahip yeni F serisi modeli POCO F6 Pro'yu yakında tanıtacak. FCC sertifikasyonunda ortaya çıkan cihazın bazı özellikleri de açığa çıktı. F6 Pro, 5000 mAh batarya, 2K çözünürlüklü OLED ekran, 120Hz yenileme hızı, Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ve 16GB'a kadar RAM bellek gibi özellikler sunacak. Ayrıca 50 Megapiksel ana kamera ve 16 Megapiksel selfie kamera da bulunacak. POCO F6 Pro'nun satışa çıktığında nasıl bir ilgi göreceği merak konusu.

 • İbrahim Tatlıses'in torunundan dedesine gözdağı
  01:09 İbrahim Tatlıses'in torunundan dedesine gözdağı

  İbrahim Tatlıses'in dedesiyle yaşadığı dava sonrası torunu Burak Baran Karakeçili'nin yaptığı paylaşım, gözdağı olarak yorumlandı. Karakeçili, 'Bende yedi kardeşin hayat hikayesini anlatsam nasıl güzel olur demi' diyerek dedesine mesaj gönderdi. Tatlıses ailesindeki hukuki süreç devam ediyor.

 • Ünlü femomen Dilan Polat'ın kurduğu vakıf faaliyet göstermediği gerekçesiyle fesh edildi
  01:09 Ünlü femomen Dilan Polat'ın kurduğu vakıf faaliyet göstermediği gerekçesiyle fesh edildi

  Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi, vergi usul kanunu ve bahis kanunlarına muhalefet suçlarından cezaevinde bulunan Dilan Polat'ın kurduğu Dilan Polat Kadın ve Çocuklara Eğitim ve Destek Vakfı, 1.5 yıllık süreç içerisinde faaliyet göstermediği gerekçesiyle fesh edildi. Vakıf, eğitim projeleri, seminerler, atölyeler ve rehberlik programları gibi faaliyetleri gerçekleştirmediği ortaya çıktı. Yönetiminde eşi Engin Polat da bulunan vakfa Engin Polat 1 milyon TL bağış yapmıştı.


Advertisement