17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali - Son Dakika
Kültür Sanat

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Aygaz ve Opet sponsorluğunda düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festival, 19 Mayıs Çarşamba günü, özellikle genç seyircilerden büyük ilgi gören beş farklı yerli yapıma ev sahipliği yapacak. 19 Mayıs Çarşamba günü saat 15.30, 18.30 ve 20.30'da festival kapsamında beş farklı mekânda sahnelenecek beş farklı oyunla tiyatro heyecanı gün boyunca sürecek. 19 Mayıs tatilini değerlendirmek isteyen tiyatro severlere duyurulur.

17.05.2010 18:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GENCO GÜLAN'DAN

GERÇEK İNSANLARIN MAHREM HİKAYELERİ: CADAQUES

18 Mayıs Salı, saat 20.30, Salon

19 Mayıs Çarşamba, saat 15.30, Salon

Genco Gülan'ın son projesi olan Cadaqués, anlatım, anlatıcı ve anlatı ilişkilerini sorgulayan bir belgesel tiyatro ya da video performansı. Gökçe Akyıldız, Neşe Mengüloğlu ve Pınar Öznal'ın rol aldığı Cadaqués, adını Marcel Duchamp ile John Cage'in sahilinde satranç oynadıkları İspanya'daki küçük bir balıkçı köyünden alıyor.

Cadaqués'ta gerçek insanlardan toplanan gerçek hikâyeler seyirciyle paylaşılıyor. 18 Mayıs Salı akşamı saat 20.30'da ve 19 Mayıs Çarşamba günü saat 15.30'da Salon'da sahnelenecek Cadaqués'ın tam bileti 20 TL, öğrenci bileti 15 TL.

5 YAZAR, 5 YÖNETMEN'LE SON BİR KEZ

18 Mayıs Salı, saat 20.30, Üsküdar Stüdyo Sahnesi

19 Mayıs Çarşamba, saat 18.30, Üsküdar Stüdyo Sahnesi

19 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, Üsküdar Stüdyo Sahnesi

Mahir Günşiray ve Tiyatro Oyunevi projesi olan Son Bir Kez, yeni metinler ve yönetmenler üretmeye yönelik bir çalışma. Projede 5 genç yönetmen 5 yazarın kısa oyunlarını yönetiyorlar. Aslı Erdoğan, Bejan Matur, Beliz Güçbilmez, Ece Temelkuran, Murat Uyurkulak, Şamil Yılmaz, Ümit Kıvanç Son Bir Kez'in yazarları... 18 Mayıs Salı akşamı saat 20.30 ile 19 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30 ve 20.30'da Üsküdar Stüdyo Sahnesi'nde sahnelenecek Son Bir Kez'in tam bileti 25 TL, öğrenci bileti 15 TL.

KALABALIK OYUNCU KADROSUYLA

SAVAŞ KARŞITI BİR KLASİK: ÖLÜLERİ GÖMÜN

19 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, Şişli Cevahir Sahnesi

20 Mayıs Perşembe, saat 20.30, Şişli Cevahir Sahnesi

21 Mayıs Cuma, saat 20.30, Şişli Cevahir Sahnesi

İstanbul Devlet Tiyatroları, Irwin Shaw'ın savaş karşıtı ve şiddeti sorgulayan unutulmaz eseri Ölüleri Gömün'ü Şakir Gürzumar'ın yorumuyla ele alarak günümüz dünyasının gündelik konuları haline gelen şiddet, savaş, politika üzerine tartışmalar açıyor. 19 Mayıs Çarşamba, 20 Mayıs Perşembe ve 21 Mayıs Cuma akşamları saat 20.30'da Şişli Cevahir Sahnesi'nde sahnelenecek Ölüleri Gömün'ün tam bileti 25 TL, öğrenci bileti 15 TL.

IBSEN'İN ÖLÜMSÜZ ROMANI NORA: BİR BEBEK EVİ

BU KEZ KÜRTÇE OLARAK SAHNELENİYOR

18 Mayıs Salı, saat 20.30, Haldun Taner Sahnesi

19 Mayıs Çarşamba, saat 15.30, Haldun Taner Sahnesi

On yıldır sahnelediği oyunlar ve düzenlediği etkinliklerle tiyatroya yeni bir dil ve yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan Tiyatro Boyalı Kuş, Henrik Ibsen'in kadın özgürleşme hareketiyle özdeşleşmiş Nora: Bir Bebek Evi adlı oyununu Nora/Nurê adıyla, Kürt sanatçılarla ve Kürtçe olarak sahneliyor.

Yönetmen Jale Karabekir'in çağdaş feminist bir yorumla ele aldığı Nora/Nurê klasik ile çağdaş, doğu ile batı, geleneksel ile modern arasındaki gelgite meydan okuyan bir yapım. 18 Mayıs Salı saat 20.30'da ve 19 Mayıs Çarşamba saat 15.30'da Haldun Taner Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak Nora/Nurê 'nin bilet fiyatları tam 15 TL, öğrenci 10 TL.

FESTİVALDE BİR ÇEHOV KLASİĞİ: VANYA DAYI

18 Mayıs Salı, saat 20.30, Tiyatro Pera

19 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, Tiyatro Pera

Bir Çehov klasiği olan Vanya Dayı, Nesrin Kazankaya'nın çevirisi ve yorumu, Şafak Eruyar'ın dramaturgisi ve de zengin bir oyuncu kadrosuyla bir Tiyatro Pera yapımı olarak festivalin konuklarından. Vanya Dayı, 18 ve 19 Mayıs günlerinde saat 20.30'da Tiyatro Pera'da izlenebilir.

İstanbul Tiyatro Festivali Biletleri biletleri, BİLETİX satış noktaları, BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00) www.biletix.com ve İKSV binasından (Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, her gün 10.00–19.00 arası) satın alınabilir. Festival boyunca Lale üyeleri yabancı gösterilerin biletlerinde %25'e varan özel indirimden yararlanabilecekler.

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'yle ilgili bilgi için: www.iksv.org/tiyatro

Festivalden yüksek çözünürlüklü görseller için www.iksvpress.com/tiyatro2010

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  00:30 Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ilk gününde şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Park'ta konser verdi. Saat 21.00'de başlayan konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve en sevilen parçalarını seslendiren Turgut'a müzikseverler eşlik etti. Karnavalın ilk gününü coşkuyla geçiren katılımcılar, Fatma Turgut'un konseriyle keyifli bir gece yaşadı.

 • Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  22:32 Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde Turgut'un en sevilen parçalarını seslendirdiği ve müzikseverlerin eşlik ettiği belirtildi. Konser sonunda Turgut'un performansı, Adanalı müzikseverler tarafından alkışlandı.

 • Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi
  22:19 Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi

  Şanlıurfa'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi. Bayramın birinci günü 11 bin 454, üçüncü gün ise 13 bin 857 ziyaretçiyle günlük ziyaretçi rekoru kırıldı. Vali Hasan Şıldak, Göbeklitepe'yi ziyaret ederek yapılan hizmetlerle ilgili incelemelerde bulundu ve turizmdeki ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Şıldak, bayram tatili sonunda Göbeklitepe'de 60 binin üzerinde ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.

 • İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi
  22:03 İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi

  ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Uluslararası Büyük Flüt Festivali'nde, İstanbul Flüt Topluluğu Türk bestecilerin eserlerini içeren bir konser verdi. Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla kurulan topluluk, izleyenleri büyüledi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi
  20:15 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında açılan sergi ve atölyeleri ziyaret etti. Ersoy, sanat eserlerini inceledi ve fotoğraf sergisine katıldı. Ayrıca konser ve etkinlik alanlarını inceleyen Bakan Ersoy, atölyeler ve sergileri gezdi. Karnaval, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ilk durağı olarak 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu
  19:23 Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu

  Safranbolu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Ramazan Bayramı süresince büyük ilgi gördü. Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Safranbolu Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı
  18:49 Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı

  Çeşm-i Cihan kent Amasra 8 günde 650 bin turist ağırladı. Muhteşem doğası denizi, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Amasra, 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı. Bayram tatili ve sıcak havaların etkisiyle binlerce insan Amasra'yı ziyaret etti. Otel ve pansiyonlar dolup taşarken, yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. İlçe vatandaşları ve esnaf yoğunluktan memnun olduklarını belirtti.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti
  17:09 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti

  Uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan Şakir Öner Günhan, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Yapımcı, Yönetmen ve Sunucu olarak uzun seneler hizmet vermiştir. 1942 yılında doğan Günhan, 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi görmekteydi. Bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

 • Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi
  17:03 Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi

  Ankara'da bir proje kapsamında buluşan 22 fotoğraf sanatçısı, haksızlık kavramının kendilerinde yarattığı duyguyu gösteren fotoğraflardan sergi oluşturdu. Proje kapsamında fotoğraf sanatçıları, haksızlık kavramını kendi yaşadıkları haksızlıklarla anlatarak hafiflemeyi amaçladılar. Sergi, Cinnah Caddesi'ndeki Unite Ortak Mekan'da 19 Nisan'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi
  16:49 Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi

  Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 82 yaşında yaşamını yitirdi.

 • Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi
  16:47 Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi

  Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen çalıştay ve konser etkinliğinde Yörük kültürüne ilişkin paylaşımlar yapıldı. Yörüklerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte kortej yürüyüşü, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi. Kaymakam Ali Akça, Yörük ve Türkmenlerin Anadolu'nun yurt olması sürecinde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak etkinliği kutladı.


Advertisement