Barut Ebruları Üstünde, Beyoğlu Sanat Galerisi'nde Açıyor! - Son Dakika
Kültür Sanat

Barut Ebruları Üstünde, Beyoğlu Sanat Galerisi'nde Açıyor!

Barut Ebruları Üstünde, Beyoğlu Sanat Galerisi\'nde Açıyor!

"Barut Ebrularında Açan Çiçekler" Sergisi sizleri, 12 Mart 2013 tarihinde, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde bekliyor.

07.03.2013 15:28  Güncelleme: 16:58

Ebru sanatında 40. Yılını kutlayan Hikmet Barutçugil'in tekniği kendisine ait ebruları, 1988 yılında Londra Royal College of Art'ta düzenlediği serginin ardından otoritelerce kabul görmüş ve tüm dünyada sanatçının adına ithafen "Barut Ebrusu" olarak anılmaya başlanmıştır. Barut Ebrusu'nda renkler birbiri içine geçmeden uyum içinde bir araya gelir ve görsel olarak soyut sanatı çağrıştıran kesitler oluşturur. Bu kesitleri bir hayli ilginç kılan ise, onların kimi zaman uydu resimlerine, kimi zaman bir çiçeğin yaprağına kimi zaman da mikroskopla görülebilen organizmaların görüntülerine benzemesidir.

Barut Ebrusu bu haliyle, makro ve mikro kozmosun kâğıt üzerine düşen bir yansımasıdır. Hikmet Barutçugil'in Barut Ebruları bugün, başta British Museum olmak üzere dünyanın birçok ünlü müzesinde ve seçkin koleksiyonunda yerini almıştır. Geleneksel sanatların günlük hayatta yerini alması gerektiğine inanan, sanatlarımızın gelenekten kopmadan üzerine sürekli yeni şeyler konularak yaşatılması fikrini benimseyen Hikmet Barutçugil, "Barut Ebrularında Açan Çiçekler" sergisinde, çağdaş bir uygulama olan barut ebruları ile geleneksel ebru çiçeklerini birleştiriyor.

Sonsuzluk hissi sağlayan zeminler üzerinde, geleneksel sanatımız ebru yeni bir soluk alıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Barut Ebruları Üstünde, Beyoğlu Sanat Galerisi'nde Açıyor! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement