"ÇEKMECELER": Açmaktan Korkma! - Son Dakika
Kültür Sanat

"ÇEKMECELER": Açmaktan Korkma!

Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay'ın ikinci uzun metraj filmi "ÇEKMECELER"in afişi ve ilk fragmanı, sosyal medyada yayınlandı!

18.09.2014 11:52  Güncelleme: 11:53

M. Caner Alper ve Mehmet Binay'ın ilk filmi "ZENNE"; 70'in üzerinde dünya festivalinde, 25 ödüle layık görülmüş, pek çok kişi tarafından seyredilmiş, sosyolojik ve hukuki açılardan tartışılmıştı. "ZENNE" filminde "Dürüstlük bazen öldürür!" vurgusuna dikkat çeken yönetmenler; yine aile kurumunu mercek altına alırken, bu defa "Açmaktan korkma!" diyorlar.

Nobel ödüllü yazar Faulkner'ın "Geçmiş asla sona ermez ve hatta geçmez bile." sözünden yola çıkan M.Caner Alper ve Mehmet Binay; "ÇEKMECELER"de 25 yıllık bir hayat hikayesini geriye dönüşlerle anlatıyorlar. Bu defa, kız çocuk cinselliğini inceleyen  yönetmenler; oyuncu bir anne-babanın kızı Deniz'in etkileyici öyküsünü "oyun" motiflerinin yardımıyla sinema perdesine yansıtıyorlar. Senaryosu gerçek olay ve kişilerden esinlenilerek, M.Caner Alper tarafından kaleme alınan "ÇEKMECELER", seyircisine; 70'lerden günümüze uzanan farklı dönemleri dans, dekor, kostüm ve makyajı harmanlayan görsel bir şölenle sunacak.

Çekimleri toplam 9 hafta süren ve Temmuz 2014'te sona eren "Çekmeceler"in başrollerinde; Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran, Nilüfer Açıkalın ve Hakan Çimenser var. Kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde ayrıca; Pınar Töre, Tuğrul Tülek, Burak Altay, Gizem Erdem, Yekta Kopan ve Cengiz Coşkun rol alıyor.

Filmin orijinal müzikleri geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Babajim stüdyolarında kaydedildi. Los Angeles'ta yaşayan film müziği kompozitörü Hasan Özsüt tarafından 6 aylık bir çalışma sonunda hazırlanan eserler; tamamı, genç Türk müzisyenlerden oluşan bir klasik müzik orkestrası tarafından seslendirildi.

Senaryo yazımı, pre-prodüksiyon, çekim ve montajı toplamda 2,5 yıl süren "ÇEKMECELER" filmi; 2015'in başında vizyonda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

"ÇEKMECELER": Açmaktan Korkma!
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'ÇEKMECELER': Açmaktan Korkma! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement