İstanbul'un fethinin yıl dönümünde karadan temsili gemi yürüttüler - Son Dakika

İstanbul'un fethinin yıl dönümünde karadan temsili gemi yürüttüler

29.05.2022 18:42

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü kapsamında, çok sayıda vatandaşın katılımıyla geminin karadan yürütülmesi canlandırıldı.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü kapsamında, çok sayıda vatandaşın katılımıyla geminin karadan yürütülmesi canlandırıldı.

İnegöl Ateş Karıncaları Derneği ve Ensar Vakfı İnegöl Şubesi üyeleri tarafından İstanbul'un fethinin yıl dönümü etkinlikleri için yaptırılan 10 metre uzunluğunda, 2,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki gemi replikası, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'na getirildi.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sırasında gemileri karadan yürütme emrinin canlandırıldığı etkinlikte çok sayıda vatandaş, tekerlekler üzerindeki temsili gemiyi, Tarihi İnegöl Mehteri'nin çaldığı marşlar eşliğinde yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Heykel Meydanı'na yürüttü.

İnegöl Ateş Karıncaları Derneği Başkanı Erman Bostancı, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'un fethi dolayısıyla etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, "Gayemiz tarihine, değerlerine bağlı, köklerinden esinlenmiş bir hakikati yakalayan toplumu inşa edebilmek, kaybettiğimiz değerleri yeniden icra edebilmek. Bu manada dernek olarak bu ruhu ve hakikati yakalayıp yollara düştük." ifadesini kullandı.

YORUMLAR
500
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Bakan Süleyman Soylu yanıtladı 2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Bakan Süleyman Soylu yanıtladı İstanbul'da etkili sis! Haliç Köprüsü gözden kayboldu İstanbul'da etkili sis! Haliç Köprüsü gözden kayboldu Dansöz Didem Kınalı da tacize uğramış: Para takarken göğüslerime dokunmaya çalıştılar Dansöz Didem Kınalı da tacize uğramış: Para takarken göğüslerime dokunmaya çalıştılar
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat İstanbul'un fethinin yıl dönümünde karadan temsili gemi yürüttüler - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement