Mevlut Akyıldız'ın Cam Altı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu - Son Dakika
Kültür Sanat

Mevlut Akyıldız'ın Cam Altı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

Mevlut Akyıldız\'ın Cam Altı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

İstanbul'un en yeni sanat merkezi O'Art'da, Mevlut Akyıldız'ın cam altı resimlerinden oluşan 'Yarım Elma, Gönül Alma' sergisinin açılış daveti gerçekleşti.

16.04.2015 08:46

Odeabank'ın sanat platformu O'Art, Mevlut Akyıldız'ın cam altı resim sergisinin açılış davetinde İstanbullu sanatseverleri buluşturdu. Modern Türk sanatının önemli isimlerinden biri olan ve eserlerindeki hiciv ve ironi ile tanınan Mevlut Akyıldız'ın son dönem cam altı çalışmaları, 'Yarım Elma, Gönül Alma' sergisi ilk gününde cemiyet, iş ve sanat hayatının tanınmış isimlerini ağırladı.

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya'nın ev sahipliğinde düzenlenen açılışa, O'Art Sanat Danışmanı Özlem Alıcı, fotoğraf sanatçısı Mehmet Günyeli, ressam Mehmet Uygun, Sedef Zorlu gibi isimlerin katıldı.

Yalnızca cam altı resimleri ile değil tüm disiplinlerdeki çalışmalarında yaşama dair fikirlerini eserlerine yansıtan Mevlut Akyıldız, yaşamdaki gerçekleri, günümüz kaotik dünyasında yaşanmakta olan çelişkileri ve ciddiyete karşın ciddiyetsizlikleri ''güleriz ağlanacak halimize...'' misali kendisine özgü yorumlarıyla sanatseverler ile paylaşıyor. Sanatçı, yalın ve ironik dili ile yaşamdaki gerçekleri renkli bir masal dünyasına dönüştürerek izleyiciye iletiyor.

Çok eski bir resim geleneği olan cam altı tekniğini, günümüz temaları ile harmanlayan Akyıldız, eserleriyle ilgili olarak "Camın arka yüzüne çizilip, boyanan, kimi zaman renkli, yaldızlı kağıtlarla bezenen cam altı resmi, 'Şahmaran', 'Hz. Ali ve devesi', 'Amentü Gemisi' gibi geleneksel konuları işler. Cam altı resmi, eski dönemlerde dükkanlarda, kahvehanelerde duvarları süsler, uğur getirmesi için gelinlerin çeyizlerinde yer alırdı. Ben aynı tekniği kullanarak, her seferinde çok farklı hikâyelere yer verdim" diye konuştu.

Sergi, 15 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında Etiler Odeabank Şubesi üst katında yer alan O'Art'ta izlenebilecek…

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Mevlut Akyıldız'ın Cam Altı Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement