"Pop Art Extended" Sergisi - Son Dakika
Kültür Sanat

"Pop Art Extended" Sergisi

"Pop Art Extended" Sergisi

Andy Warhol ile Genç Sanatçıların Buluştuğu "Pop Art Extended" Sergisi Gallery Linart'ta Açıldı!

16.09.2011 09:36

Gallery LiNART ve ALANistanbul'un ortak düzenledikleri "Pop Art Extended" sergisi; 15 Eylül 2011, Perşembe akşamı; aralarında Metin Uca, Mehmet Günyeli, Gülden Kanatlı, Komet, Sedefhan Oğuz ve Nevra Turan gibi sanat ve sosyete dünyasından önemli isimlerin katılımıyla açılışını gerçekleştirdi! Pop Art'ın biçimsel ve içeriksel unsurları ile yeni bir hesaplaşma projesi olan sergide; genç sanatçıların çalışmalarının yanı sıra, "Pop Art'ın babası" Andy Warhol'un daha önce Türkiye'de sergilenmeyen orijinal 3 eseri de yer alıyor.

"Pop Art Extended" sergisi; çağdaş sanatın görsel unsurlarını en çarpıcı şekilde kullanan genç sanatçıları bir araya getirerek, Pop Art akımına altın çağını yaşatan en önemli sanatçılardan Andy Warhol ile karşılıklı diyaloglarını sanatseverlere sunuyor. Andy Warhol'un Elizabeth Taylor, Mick Jagger ve Uncle Sam'e ait eserlerinin yer alacağı sergide; eserleri bulunan genç sanatçılar ise; Arda Yalkın, Ayline Olukman, Ayşegül Sağbaş, Deniz Beşer, Gökçe Çelikel, Halil Vurucuoğlu, Monika Bulanda, Murat Pulat, Yiğit Yazıcı ve Zeynep Beler.

Tüm dünyada farklı merkezlerde yerel unsurları dinamikleri içerisinde kullanarak genişleyen, kendisini yeniden üreten, sürekli kendi kendini güncelleyen Pop Art akımı, hızla değişen sanat ortamında eskimediği gibi, ortaya çıktığı 1956'dan bu zamana gündemden de düşmüyor. Ayrıca, politik bir savunma yapmayan Pop Art, bu sayede de; doğuşundan itibaren kültürlerarası bir kimlik kazanarak, herhangi bir sebeple sanattan gözü korkmuş herkese hitap etmeyi başarıyor.

Global tarihsel süreç açısından bir dönüm noktasında yer alan Pop Art akımı; savaş etkilerinin sürdüğü, nükleer güçlerin tehdidi altındaki bir dönemde, karamsar değil idealist tutumuyla akım izleyicisi için, zor zamanlarla gelen eğlence anlayışının bir temsili, bir bakıma büyükler için dönemin "Disneyland"iydi. Tüm sanat akımları bir şekilde izleyicinin duygularına hitap ederken; Pop Art, gündelik yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, "deneyimleme" yoluyla izleyicisine ulaştı.

Andy Warhol'un görsel çalışmaları ile yan yana gelen, Türkiye'nin önemli genç çağdaş sanatçılarının hem tarihsel hem de güncel göndermeleri niteliğindeki çalışmalarından oluşan "Pop Art Extended" sergisi; 15 Ekim 2011 tarihleri arasında Gallery LiNART ve ALANistanbul'da ziyaret edilebilir

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Pop Art Extended' Sergisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement