Spor Hukuku Kitabı - Son Dakika

Spor Hukuku Kitabı

04.10.2013 14:30
Spor Hukuku Kitabı

Spor Hukuku Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Spor Hukuku Kitabı kitabının kısa özeti.

Spor hukuku, günümüzde gelişmekte olan bir hukuk dalıdır. Gerek spor genel müdürlüğü, spor kulüpleri, sporcular, federasyonlar, spor dernekleri ve vakıfları, hakemler, seyirciler ve teknik direktör ve antrenör gibi spor süjelerinin birbirleriyle ilişkilerinden kaynaklanan çeşitli sorunların yaşanması gerekse sporda düzen ve güvenliğin sağlanması açısından sporda güvenliğin ve disiplinin sağlanması açsısından hukuksal düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak belirtelim ki, bütün bu sorunları çözümlemeye yönelik olarak ülkemizde özel bir spor kanunu bulunmamaktadır. Bu nedenle, hukuk düzeninde yer alan çeşitli hukuk dallarındaki düzenlemeler çerçevesinde spora ilişkin sorunlar çözülmektedir. Bu bağlamda spor hukukunun özerkliği konusu bir yana bırakılacak olursa; spor anayasa hukuku, spor ceza hukuku, spor idare hukuku, spor milletlerarası hukuku, spor medeni hukuku, spor ticaret hukuku, spor iş hukuku, spor tıp hukuku, spor sorumluluk hukuku ve spor federasyon hukuku gibi ayrımlar yapılmaktadır. Ancak bir bütün olarak spor hukukunun ele alındığı bu çalışmada, sporun çeşitli hukuk dallarıyla ilişkilerine anahatlarıyla değinilmekte ise de, daha çok, spor süjeleri, spor güvenliği, spor disiplini, spor suçları ve sporda doping konularına ağırlık verilmiştir. Bununla birlikte, bir ceza hukukçusu olarak sporun ceza hukuku açısından değerlendirilmesine özel bir önem verdiğimiz için, beş bölüme ayrılan bu çalışmada üçüncü bölümde sporcuların, organizatörlerin ve hakemlerin, spor faaliyetleri nedeniyle meydana gelen yaralanma ve ölümler açısından ceza hukuku sorumluluğu; dördüncü bölümde spor suçları ve beşinci bölümde ise kısmen ceza hukuku açısından doping konuları incelenmiştir. Bu arada, bu çalışmada yararlandığım bir Almanca kaynağın çevirisini yapan ve her türlü desteği sunan değerli dostum ve hocam Prof. Dr. M. Hakan Hakeri'ye teşekkürü bir borç bilirim. Bu çalışmanın, gelişmekte olan spor hukuku alanında bir nebze de olsa sporla ilgilenen akademisyenlere ve herkese faydalı olmasını dilerim.(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Recep Gülşen

Yayınevi: Adalet Yayınevi

ISBN: 9786051460222

Boyut: 16.0x24.0

Sayfa Sayısı: 398

Basım Yılı: 2012

Cilt Durumu: Ciltsiz

Kağıt Türü: 1. Hamur

Dil: Türkçe

YORUMLAR
500
Ünlü yazardan sansür amaçlı kitap yakmalarına karşı, yanmayan kitap kampanyası Ünlü yazardan sansür amaçlı kitap yakmalarına karşı, yanmayan kitap kampanyası Ankara Kızılay Rotary Kulübü, 'Neden Atatürk' Kitabının Geliriyle Atatürk'ün Anlatılacağı 'Dinle Çocuk' Kitabını Çıkaracak Ankara Kızılay Rotary Kulübü, 'Neden Atatürk' Kitabının Geliriyle Atatürk'ün Anlatılacağı 'Dinle Çocuk' Kitabını Çıkaracak
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Kültür Sanat Spor Hukuku Kitabı - Son Dakika


Advertisement