Trabzon'da Kültür Sanat - Son Dakika

Trabzon'da Kültür Sanat

02.03.2017 09:39
Trabzon'da Kültür Sanat

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT), 2016-2017 sezonunun ikinci oyunu olan "Boş Odalar"ı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT), 2016-2017 sezonunun ikinci oyunu olan "Boş Odalar"ı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Stanislav Stratiev'in yazdığı, Hüseyin Mevsim'in Türkçeye uyarladığı, Bilge Emin'in yönettiği, Fatih Topçuoğlu, Utku Ölmez, Selin Poyraz ve Elvan Tibukoğlu'nun rol aldığı oyunun ışık tasarımı Nihat Bahar, dekor ve kostüm tasarımı Nurullah Tuncer, müziği Çağrı Beklen ve koreografisi de Aslı Öztürk'e ait.

Yüzleşme, kendisiyle hesaplaşma ve anlamsız bir hayatın hikayesinin anlatıldığı oyunun konusu özetle şöyle:

"Aleks, her sabahki gibi kahvaltısını yapar ve bir anda, nedeni belli olmadan, sırtıyla duvarın düşmesine engel olur. Burada Yunan mitolojik kahramanı Atlas'a gönderme yapılır. Atlas, Olympos'a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılmıştır. Aleks de tıpkı Atlas gibi kararsızlık sonucu dünyayı sırtında taşımakla yükümlüdür. Artık eşi ve oğlu Vladimir ile gerçek bir ilişkisi kalmamıştır. Aleks'in manevi boşluğu, 'Jean Paul Sartre' adlı bir hırsız tarafından anlamlandırılmış olsa da sonunda onun da tıpkı Aleks gibi sıradan 'kayıp bir ruh' olduğu anlaşılır."

Oyun, bugün, yarın ve 4 Mart Cumartesi günü seyirciyle buluşacak.

"Define adası" çocukların beğenisine sunulacak

Trabzon Devlet Tiyatrosu, sezonun ilk çocuk oyunu "Define Adası"nı küçük izleyicilerin beğenisine sunacak.

Robert Louis Stevenson'un yazdığı, Berna Kılınçer ve Kerim Değermenci'nin Türkçeye çevirdiği oyunun yönetmenliğini Muzaffer Kırıkkalp üstleniyor.

Dekoru Cenk Oral, kostümleri Özge Akarsu, ışık tasarımı Nihat Bahar'a ait iki perdelik oyunun müziklerini Yusuf Yalçın hazırladı.

Kukla tasarımı ve uygulaması Ayten Öğütcü tarafından yapılan oyunda, Selin Poyraz, Ahmet Uzuner, Mahir Elvan, Gürkan Erarslan, Elvan Tibukoğlu, Bilal Hüseyinoğlu, İsmet Yanıkoğlu, Merve Soyalp, Aykut Güner, Dilek Albayrak, Kader Sarı ve Vural Özcelep rol alıyor.

Eserde, efsanevi korsan kaptan Flint'in sakladığı define haritasını bulan Jim Hawkins ve haritayı ele geçirmek için onun peşine düşen uzun John Silver ve kaptan Flint'in eski tayfalarının hikayesi anlatılıyor.

Oyun, 5 Mart Pazar günü saat 13.30'da Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.

Solo konseri

Anadolu müziğini batı enstrümanlarıyla birlikte kullanan Ahmet Aslan, Trabzon'da müzikseverlerle buluşacak.

Konser, 5 Mart Cumartesi günü saat 19.30'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

YORUMLAR
500
Son dakika haberi | Trabzon'da uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı Son dakika haberi | Trabzon'da uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı Trabzon'da otomobilden hırsızlık yaptığı iddia edilen kişi gözaltına alındı Trabzon'da otomobilden hırsızlık yaptığı iddia edilen kişi gözaltına alındı Son dakika haberi! Cenazeye gidenleri taşıyan minibüsün evin çatısına devrildiği kazada 7 kişi yaralandı Son dakika haberi! Cenazeye gidenleri taşıyan minibüsün evin çatısına devrildiği kazada 7 kişi yaralandı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Trabzon'da Kültür Sanat - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement