Yasakmeyve’nin 46. Sayısı: Şair Ve Yalanı - Son Dakika
Kültür Sanat

Yasakmeyve’nin 46. Sayısı: Şair Ve Yalanı

Yasakmeyve’nin 46. Sayısı: Şair Ve Yalanı

Yasakmeyve, Şairin Yalanla İlişkisini, Yine Şairlere Sorarak İrdeledi Bu Sayısında.

29.09.2010 16:42  Güncelleme: 16:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uyaklı yalanlardan yalancı şairin mumuna, renkli yazılarla dolu bir dosya oldu "Şair ve Yalanı".

"Şair ve Okuru" sayfalarının bu sayıdaki konuğu ise Necmi Zekâ. "Şiirin bugün en büyük dertlerinden biri, sıkıcılık" diyen Necmi Zekâ ile, eleştirmenlerimizden Necmiye Alpay konuştu. 11 Eylül'ün bir sanat olayı olup olmadığından şiirin diğer türlerle ilişkisine kadar pek çok konunun masaya yatırıldığı bu söyleşi, Necmi Zekâ şiirine yeni kapılar aralıyor.

Gonca Özmen şiir yıllıklarını, Tahir Abacı "Şiirde Yeni Dönem"i, Fırat Demir Yıldırım Türker'in biricik şiir kitabını yazdı bu sayıda. Erkut Tokman, dört Romen şairini şiirleriyle birlikte tanıtırken, Ramis Dara da şiir kitapları arasındaki yolculuğuna kaldığı yerden devam etti.

Bu sayının şairleri, Hüseyin Yurttaş, Bedirhan Toprak, Cihan Oğuz, Anita Sezgener, Serhat Çelikel, Ali Karabayram, Ece Ürkmez, Duygu Ergun, Elâ Atakan...

Yasakmeyve 46/ İçindekiler:

Şair ve Okuru: Necmi Zekâ/ Necmiye Alpay

Şiirin Uzun Tarihi: Turgut Ayar

Şiirler: Hüseyin Yurttaş, Bedirhan Toprak, Cihan Oğuz, Anita Sezgener, Serhat Çelikel, Ali Karabayram, Ece Ürkmez, Duygu Ergun, Elâ Atakan

Dosya/ Şair ve Yalanı: Abdülkadir Budak, Metin Cengiz, A. Adnan Azar, Deniz Durukan, Engin Turgut, Zeynep Uzunbay, Alper Çeker, Gülce Başer, Koray Feyiz, Serhat Çelikel

Edebiyatımızda Şiirler Sözlüğü ("Bu Vatan Kimin"): Sabit Kemal Bayıldıran

Şiirin Uzun Tarihi: Tahir Abacı

Şiirde Yeni Dönem: Tahir Abacı

Üzüm Yemek ve Bağcıyı Dövmek: Gonca Özmen

Anya: Mete Özel

Şükran Belen ile Söyleşi: Bilge Makas

Çağdaş Romen Şiirinden Dört Şair: Erkut Tokman

Kara Parçaları (Eksik Parçalar): Fırat Demir

Hayatı Şiirleştiren Kitaplardan: Ramis Dara

Vaat Edilmiş Sayfalar: Gürsel Bektaş/ Galip Ferhat Akbal

Şiirin Uzun Tarihi (Selma Ağabeyoğlu): Itır Ağabeyoğlu

Yeni Yayınlar

Şiyir Sevişgenleri: Metin Üstündağ

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Yasakmeyve’nin 46. Sayısı: Şair Ve Yalanı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Fosil Sergisi Avrupa Birliği Büyükelçilerini Etkiledi
  10:03 Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Fosil Sergisi Avrupa Birliği Büyükelçilerini Etkiledi

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ın destekleri ile süren dünya paleontoloji tarihine ışık tutan 7,5 milyon yıllık fosillerin ayaklandırma çalışmalarının yer aldığı sergi, Avrupa Birliği büyükelçilerini kendisine hayran bıraktı.

 • Hindistan Kültürü İstanbul'da Kutlanıyor
  09:49 Hindistan Kültürü İstanbul'da Kutlanıyor

  Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen etkinlikler bugün başlıyor. Bihu halk dansı grubu İstanbul'a gelerek gösteriler sergileyecek. Program boyunca Hindistan kültürü ve mutfağı da tanıtılacak. Tüm etkinlikler ücretsiz ve halka açık olacak.

 • Edirne'de Balkan Ressamları Şehrin Güzelliklerini Resmediyor
  08:49 Edirne'de Balkan Ressamları Şehrin Güzelliklerini Resmediyor

  Edirne Valiliği tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında Balkan ülkelerinden 25 ressam, şehrin güzelliklerini resmediyor. Trakya Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek olan 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu'nda Balkanlar'ın kültürel ve sanatsal yönleri ele alınacak. Ressamların eserleri, sempozyum kapsamında sergilenecek ve Edirne'nin tarihi ve turistik alanlarında çalışmalarını sürdürüyorlar. Sempozyumun sonunda ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir konser düzenlenecek.

 • Sakarya'da Ramazan Sokağı 11 Mart'ta Açılıyor
  08:46 Sakarya'da Ramazan Sokağı 11 Mart'ta Açılıyor

  Sakarya'da gelenekselleşen Ramazan Sokağı, 11 Mart'ta kapılarını açacak. Sokakta atölyeler, tiyatro gösterimleri, sergiler ve kitap stantları yer alacak. Ayrıca, Seçkin Bayramoğlu'nun meddah hikayeleri çocuklar için anlatılacak. Açılışta Kur'an-ı Kerim tilaveti, musiki dinletisi ve karagöz gösterisi yapılacak. Adapazarı Belediye Başkanı Işıksu son meclis toplantısına katıldı. Serdivan Belediye Başkan adayı Çelik, gençlerle buluştu.

 • Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi
  00:37 Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi

  Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri'nde Gazzeli anneler ve çocuklar için eserlerini seslendirdi. Konserde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'nden oluşan geniş bir repertuar sunuldu ve müzikseverlerin eşlik ettiği eserler büyük beğeni topladı. Şef ve koro, Bursalı sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

 • Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi
  00:33 Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi

  Haluk Özenç'in kaleme aldığı Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun, Bursa'da sahnelendi. Oyun, Kurtuluş Savaşı mücadelesi ve cumhuriyetin ilanına kadar yaşanan kahramanlık hikayelerini ve milli mücadele ruhunu konu aldı. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, Sibel Erdenk'in koreografisi ile seyircilerden büyük beğeni topladı. Oyuncu kadrosu, gecenin sonunda uzun süre alkışlandı.

 • Chris Pratt'li Garfield filmi 24 Mayıs'ta vizyonda
  00:18 Chris Pratt'li Garfield filmi 24 Mayıs'ta vizyonda

  Animasyon ve beyaz perdenin ikonik karakterlerinden biri olan Garfield, Chris Pratt ve Samuel L. Jackson'in başrolde olduğu yeni filmiyle 24 Mayıs'ta sinemalarda olacak. Yeni fragmanı yayınlanan film, Garfield'ın terk edilmiş bir yavru kediyken evcil hayvan olarak rahat bir hayata alışmasını ve babasıyla bir araya gelme hikayesini konu alıyor. Bu buluşma, Garfield ve köpek dostu Odie'yi rahat hayatlarını terk etmeye itecek ve Vic karakteri tarafından planlanan yüksek riskli bir soygunu içerecek. Chris Pratt, oyuncu kadrosuna dahil olduğunda büyük heyecan duyduğunu ve Garfield hikayesinin daha da genişleyeceğini ifade etti.

 • İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi
  00:01 İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

  Arnavutluk'un kuzeyindeki İşkodra kentinde, İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri konulu çalıştay düzenlendi. Etkinlik, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlendi ve Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile araştırmacılar ve öğrenciler katıldı. Çalıştayda, iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesine katkı sağlanması temennisi dile getirildi.

 • KASMEK Türk Sanat Müziği Korosu Yeşilçam Film Müzikleri Konseri Verdi
  23:41 KASMEK Türk Sanat Müziği Korosu Yeşilçam Film Müzikleri Konseri Verdi

  Kastamonu Belediyesi Meslek Eğitimi Kursları (KASMEK) Türk Sanat Müziği Korosu, Yeşilçam Film Müzikleri Konseri düzenledi. Sait Demir şefliğindeki 35 kişilik koro, 23 eser seslendirdi. Konserde dinleyiciler, Yeşilçam besteleriyle geçmişe yolculuk yaptı. Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, koroyu tebrik ederek, KASMEK'in önemine vurgu yaptı ve konserin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Program, Vidinlioğlu'nun koro şefi Sait Demir'e plaket vermesiyle sona erdi.

 • Temsil ve Hafıza: 1882-1948 Sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Hikayesini Anlatıyor
  23:35 Temsil ve Hafıza: 1882-1948 Sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Hikayesini Anlatıyor

  Türkiye'nin ilk güzel sanatlar okulu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin (MSGSÜ) tarihçesi, 'Temsil ve Hafıza: 1882-1948' başlığıyla İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde sergileniyor. Sergi, kurumun hafızasının bir bölümünü kapsayarak, üniversitenin sanat, mimarlık ve tasarım alanında ülkenin geleceğini nasıl şekillendirdiğini gösteriyor. Sergi, 4 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilir.


Advertisement