Ferhat Göçer: Sabahattin Ali'yi oynamak çok büyük sorumluluk - Son Dakika
Magazin

Ferhat Göçer: Sabahattin Ali'yi oynamak çok büyük sorumluluk

Ferhat Göçer: Sabahattin Ali\'yi oynamak çok büyük sorumluluk

? Sabahattin Ali ülkemizin kalbe dokunan yazarlarından biri ve henüz 40'lı yaşlarının başında aramızdan ayrıldı.

11.12.2019 10:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

? Sabahattin Ali ülkemizin kalbe dokunan yazarlarından biri ve henüz 40'lı yaşlarının başında aramızdan ayrıldı. Böyle bir yazarı oynamak nasıl bir duygu sizin için?

Çok büyük bir sorumluluk. Sabahattin Ali, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri. 1.5 yıl önce bana Sabahattin Ali şiirlerinden bestelenmiş şarkılardan oluşan bir albüm teklif edildiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Çok mutlu oldum ve kendisini daha yakından tanımak için bütün yazılarını, hikayelerini, kitaplarını okumaya başladım. Ne kadar büyük bir sorumluluk üstlendiğimi, onu daha yakından tanıyınca fark ettim.

? Hakkında araştırma yaparken, eserlerini okurken, Sabahattin Ali ile empati kurabildiniz mi?

Evet, çektiği sıkıntıları ve dramatik hayat hikayesini iyice kavradığımda çok büyük bir bağ kurdum kendisiyle. Tarif edilemez duygusal bir empati kurdum. Bazı noktalarda özdeşleştiğimi hissettim. Oyunda da Sabahattin Ali'yi oynamaya değil de gerçekten onu içimde hissederek canlandırmaya çalışıyorum.

BÜYÜK ANLAMLARI OLAN YÜKÜ AĞIR ŞARKILAR

? Bu oyunu oynamaya karar verirken sizi cezbeden ilk şey neydi?

Tabii ki şiirlerinden bestelenmiş şarkılar beni etkiliyordu. Aslında birçoğu yıllardır sahnede söylediğim şarkılar. "Leylim Ley", "Aldırma Gönül", "Dağlar", "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" gibi birçok şarkısı beni çok etkilemiştir. Büyük anlamları olan, yükü çok ağır şarkılar bunlar. Böyle bir oyun projesi hayata geçtiğinde de beni asıl cezbeden tabii ki şarkılarının gücü oldu. Ancak provalar başladığında sadece şarkılar değil, aynı zamanda oynadığım hayat hikayesinin de bende tarif edilemez duygular etkiler bıraktığını itiraf etmeliyim.

? Sabahattin Ali gibi bir yazarı 1.5 saate sığdırmak ne kadar mümkün sizce?

Tabii ki çok zor. Ama hayatında gerçekten dönüm noktası sayılabilecek çok büyük değişim anlarını ve olayları hassasiyetle seçilmiş cümlelerle dile getirmeye çalıştık. Sabahattin Ali'nin hayatı, sahne metinlerini kaleme alan Haldun Çubukçu ve yönetmenimiz Ezel Akay'ın aylar süren çalışmasıyla bir hikayeye dönüştürüldü. Her ne kadar süresi kısa olsa da, izleyenlerin Sabahattin Ali'nin hayatıyla ilgili bir fikir sahibi olacağına inanıyoruz.

Ferhat Göçer: Sabahattin Ali'yi oynamak çok büyük sorumluluk
ALİYE'YLE TANIŞMA DÖNEMİNİ DAHA AYRINTILI ANLATMAK İSTERDİM

? Peki oyunun süresi daha uzun olsaydı, içine başka neler katmak isterdiniz?

Birçok şey... Mesela hapiste geçirdiği dönemde hikayelerini nasıl yazdığını, kimlerle nasıl tanıştığını, o hikayeleri nasıl dinlediğini... Ayrıca Aliye'yle tanışma dönemini daha ayrıntılı anlatmak isterdim. Almanya'da geçirdiği dönemi, Maria Puder ile tanıştığı, kendisini değişime uğratan o kısa ama çok anlamlı süreci iyi işlemek isterdim. Kızı Filiz'le kurduğu ilişkinin detaylarını da öyle. Yani çok daha uzun sürelerde bunları işleyebilirdik diyebilirim.

? Sabahattin Ali'yi sahnede görsel olarak da yansıtmaya çalışıyorsunuz. Bunun için nasıl bir çalışma yaptınız?

Onunla ilgili bütün belgeselleri izledim. Kızı Filiz Ali'yle yaptığım konuşmalarda onu daha yakından tanımaya çalıştım. Karakterini, duruşunu, mimiklerini, konuşma şekillerini yani insanlarla nasıl ilişki kurduğunu idrak etmeye çalıştım. Onu asıl fotoğraflarından kavramaya çalıştım. Duruşunu, kıyafetlerini, nasıl giyindiğini, insanlarla nasıl sohbet ettiğini... Hiçbir ses kaydı yok. Ama kızından aldığım bilgiler, fotoğrafları ve kendi yazdıklarıyla kafamda bir Sabahattin Ali canlandı. Böyle hayata geçirdim.

? Sesini duyup konuşmasına tanık olabilseydiniz, sizin için

bazı şeyler değişir miydi? Sabahattin Ali'nin o duygusallığını daha yoğun katabilir miydiniz oyuna?

Mutlaka çok farklı olurdu. Fotoğraflara bakarak, belgeseller izleyerek ve romanlarını okuyarak ancak kafamdaki Sabahattin Ali'yi canlandırabiliyorum. Tabii bu noktada Filiz Ali'in babasıyla ilgili anlattıkları bana çok yardımcı oldu. Çok zeki, gülümseyen, espritüel ve topluluk içerisinde konuşmaya başladığında kendisini dinlettiren, hayran bırakan bir yapısının olduğunu öğrendim.

AYLAR SÜREN BİR EZBER DÖNEMİ YAŞADIM

? Provalar ne kadar sürdü? 30 sayfalık teksti ezberlemek zor oldu mu?

Ezberlemek zorunda olduğum 30 sayfalık o tekst başta beni çok korkutuyordu. Bu konuda kendime güvenmiyordum. Belki de bu güvensizliğim, oyunla daha büyük bir hassasiyetle ilgilenmeme vesile oldu. Aylar süren bir ezber dönemi yaşadım. Her şeyden önce kendi içimde anlamaya ve anlatmaya özen gösterdim. Gerçekten onun hayatını yaşıyormuşçasına, onun hayatını anlatıyormuşçasına, Sabahattin Ali'ymişçesine o cümleleri özümsemek hem çok zevkliydi, hem çok anlamlıydı.

Bir o kadar da zordu.

EN ÖNEMLİSİ SEYİRCİNİN TAKDİRİ

? Seyircinin ilgisi sizi heyecanlandırıyor mu?

Tabii ki. Zaten bu kadar hazırlığın, çabanın, emeğin geldiği noktadaki en önemli şey, seyircinin takdiridir. Onların beğenisini kazanırsak görevimizi layıkıyla yerine getirebilmişiz demektir. Şehirden şehre dolaşıp Sabahattin Ali'yi anlatırken, bize asıl yardımcı olacak olan da izleyicinin takdiri.

BU MÜZİKAL BANA NEFES ALDIRDI

"Bu proje, diğer işlerime ayırdığım zamanı etkiledi. Ancak bundan hiç rahatsız olmadım. Hatta çok da mutlu olduğumu söyleyebilirim. Nispeten nefes aldığımı düşünüyorum bazı noktalarda. 25 yıllık sahne hayatımda bazı şeylerin rutine binmesi beni en çok korkutan şeydi. Bu müzikal bana çok farklı bir heyecan ve motivasyon sağladı."

EZEL AKAY ZEKİ BİR YÖNETMEN

? Oyuncu olmak mı zor, şarkı söylemek mi?

Bu benim sahnedeki ilk oyunculuk denemem. Çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Başka kimliğe bürünerek bir hikaye anlatmak, o karakteri izleyiciye doğru şekilde aktarabilmek büyük sorumluluk ama bir o kadar da heyecan verici. Müzisyenliğim, oradaki şarkılara olan hakimiyetim işimi kolaylaştıran ve elimi sağlamlaştıran silahlarım oldu. O nedenle bu oyundaki oyunculuğuma daha bir güvenle çalışıp sahneleyebilme cesaretini elde ettiğimi düşünüyorum.

? Peki ya ikisine birden hakim olmak nasıl bir duygu?

Müthiş bir tatmin duygusu. Ama tabii ki bunu test edecek ve geçer not verecek olan seyircidir. Her ikisini de kusursuz şekilde gerçekleştirebilmek için çok çalışıyorum. Ezel Akay bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Beni çok rahatlatıyor.

? Ezel Akay'ın yönetmenliğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Tiyatroya, müziğe ve sinema dünyasına hakim, çok yetenekli ve zeki bir yönetmen. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum. Bana çok pratik, zekice, amacına hizmet eden direktifler vererek sahnede çok rahatlamamı sağladı.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Ferhat Göçer: Sabahattin Ali'yi oynamak çok büyük sorumluluk - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu
  19:10 Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu

  Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar'ın, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu siyasi rüşvet dağıtmakla suçlamasıyla başlayan polemiğe, Müjdat Gezen de katıldı. Gezen, Kılıçdaroğlu'nun Tarık Akan ve Uğur Dündar ile arasında geçtiğini öne sürdüğü diyaloğun tamamen yalan olduğunu belirtti.

 • Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in oğulları Karan'ın Transformers temalı doğum günü partisi
  19:09 Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in oğulları Karan'ın Transformers temalı doğum günü partisi

  Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in beş yaşına giren oğulları Karan için dünyaca ünlü çizgi roman serisi Transformers temalı bir doğum günü partisi düzenlendi. Evcen, partinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

 • Tuğba Ekinci'nin cesur dansı sosyal medyada tartışma yarattı
  17:10 Tuğba Ekinci'nin cesur dansı sosyal medyada tartışma yarattı

  Tuğba Ekinci, sahnede cesur kostümüyle yaptığı dansı sosyal medya hesabından paylaştı. Jartiyerli kostümüyle dikkat çeken şarkıcı, eleştirilere sert yanıt verdi.

 • Netflix, Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini açıkladı
  17:10 Netflix, Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini açıkladı

  Dijital akış platformu sağlayıcısı Netflix, Türk yapımı Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini duyurdu. Serenay Sarıkaya'nın başrolünde yer aldığı dizi, 9 Mayıs'ta izleyicilerle buluşacak. Leyla Taylan'ın aşk acısını atlatmaya çalışırken iş hayatında yükselişini anlatan dizi, büyük bir boşanma davasında avukatlık yapacak olan Leyla'nın hikayesini konu alıyor.

 • Disney, Real Steel Filminin Dizisini Çekmeye Karar Verdi
  17:10 Disney, Real Steel Filminin Dizisini Çekmeye Karar Verdi

  Disney, 2011 yapımı Real Steel filminin konseptini diziye dönüştürmeye karar verdi. Real Steel dizisi için çalışmalar sürüyor ve senarist ekibi yakın zamanda işe alındı. Dizi, yakın bir gelecekte geçen ve robotların insan boksörlerin yerini aldığı bir dünyayı konu alıyor. Filmin büyük bir başarı yakalamasının ardından dizinin de ilgi görmesi bekleniyor.

 • Aşkın Engelleriyle Sınanan Bir Aşk Hikayesi
  17:10 Aşkın Engelleriyle Sınanan Bir Aşk Hikayesi

  Neslihan ve Güven, tüm engelleri aşarak yirmi yıllık aşklarına sarılırlar. Ancak bu aşk, kardeşliklerini kabullenen Yaman ve Alaz'ı eski günlere döndürebilir mi? Alaz'ın Asi'ye olan aşkı sınıf farkıyla sınanırken, Yaman'ın geçmişi de adım adım çözülmeye başlar. Gerçeklerle yüzleşen karakterlerin güvenleri ve aşkları sınanırken, Rüya'nın annesine gerçekleri anlatması da beklenmektedir.

 • Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'a Yanıt Verdi
  17:09 Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'a Yanıt Verdi

  Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'ın kendisine yönelik hakaretlerine sosyal medya hesabından cevap verdi. Demirtaş, Ural'ın ağza alınmayacak hakaretlerine karşılık vermek istemediğini belirtirken, askerlik konusunda Ural'ın babasının sahte çürük raporu aldığını iddia etti.

 • Hayat pahalılığından bahseden Hakan Ural, kendisini eleştiren Özgür Demirtaş'a verdi veriştirdi, ünlü ekonomistten yanıt gecikmedi
  16:55 Hayat pahalılığından bahseden Hakan Ural, kendisini eleştiren Özgür Demirtaş'a verdi veriştirdi, ünlü ekonomistten yanıt gecikmedi

  Televizyon yorumcusu Hakan Ural, hayat pahalılığı sözleriyle ilgili kendisini eleştiren ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'a hakaret etti. Demirtaş ise yaptığı sosyal medya paylaşımıyla Ural'a tepki göstererek, "Hakan Ural bana ağza alınmayacak hakaretler etmiş. Aile terbiyem yanıt vermeme izin vermiyor. Sadece kendisini anlatmış diyebilirim." dedi.

 • Megan Fox, bekar kadınlara erkeklere enerji harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu
  16:08 Megan Fox, bekar kadınlara erkeklere enerji harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu

  Megan Fox, nişanının sona erdiğini doğruladıktan sonra bekar kadınlara enerjilerini erkeklere harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Fox, ayrıca Machine Gun Kelly ile ilişkisinin güncel durumu hakkında yorum yapmayı reddetti. İlişkileri üzerinde çalışırken şu anda ayrı yaşadıkları ortaya çıktı.

 • Hakan Ural, eleştirilere yanıt verdi
  15:55 Hakan Ural, eleştirilere yanıt verdi

  Kanal D'nin 'Neler Oluyor Hayatta' programının yorumcusu Hakan Ural, kendisine yöneltilen eleştirilere karşı çıkarak eleştirilerin kasıtlı ve sistematik bir şekilde yapıldığını savundu. Ural, yerel seçimlerdeki tercihini ve siyasete girmeme kararını da açıkladı.

 • BAHAR yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Bahar fragmanı izle!
  15:49 BAHAR yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Bahar fragmanı izle!

  Bahar dizisi, her hafta seyirciyi ekrana kilitliyor. Bahar'ın hayatta kalma umudu artıyor. Bahar dizisi Güney Kore'den uyarlanmıştır. Bahar'ın 8. Bölümünde büyük bir tehlike ortaya çıkıyor. BAHAR 9. BÖLÜM FRAGMANI İZLE!

 • Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk araba aldı
  15:45 Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk araba aldı

  Son dönemlerde Denizbank Florya Şube Müdürü Seçil Erzan tarafından dolandırılma iddialarıyla gündeme gelen Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk lüks araba hediye etti.


Advertisement