Son dakika Metin Erksan haberleri, Metin Erksan son dakika, son dakika Metin Erksan

Son Dakika Metin Erksan Haberleri

 • Türk Sinemasının Doğuşu ve İlkleri Konuşuldu
  22 Şub Türk Sinemasının Doğuşu ve İlkleri Konuşuldu

  Anadolu Ajansı'nın Sinema Atölyesi serisinin dördüncü etkinliği, Türk Sinemasının Doğuşu temasıyla AAtölye'de düzenlendi. Türk sinemasının doğuşu, gelişimi, dönüm noktaları ve Türk sinemasındaki ilkler ele alındı. Etkinlikte, sinema tarihi yazarı ve eleştirmeni Burçak Evren, Türk sinemasının ilk filmlerine dair tartışmalara değindi ve Türk sinemasının altın yıllarına geçiş yaşandığını belirtti. Ayrıca, dijital platformlardaki yapımların üç kuşağı da kapsamadığına dikkat çekti ve sinemanın bu coğrafyada hala önemli bir yaşam biçimi olduğunu vurguladı.

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Yönetmen ve yapımcı Atilla Gökbörü: 'Sanatçılığın emekliliği yok'
  22 Kas Yönetmen ve yapımcı Atilla Gökbörü: "Sanatçılığın emekliliği yok"

  Birçok film, dizi ve belgeselde yönetmen asistanı, yönetmen ve yapımcı olarak yer alan Atilla Gökbörü, "Sanatçılığın emekliliği yok. Hiçbir sanatçı emekli olmak istemez, ben de öyleyim." dedi.

 • Erol Taş'ın Vefatının 25. Yılında Anısına
  07 Kas Erol Taş'ın Vefatının 25. Yılında Anısına

  Erol Taş, Türk sinemasının önemli oyuncularından biri olarak izleyicinin gönlünde taht kurmuş bir sanatçıdır. 25 yıl önce vefat eden Taş, boks sporunda başarılar elde etmiş ve sinemaya adım atmıştır. Kötü karakterleri başarıyla canlandıran Taş, birçok filmde başrol oynamış ve birçok ödül kazanmıştır. Ayrıca kahvecilik de yapmış olan Taş, iyi kalbi ve merhametiyle tanınmıştır. Türk sinemasına yaklaşık 50 yıl boyunca damga vuran ve 600'e yakın filmde rol alan Erol Taş, unutulmaz bir sanatçı olarak anılmaktadır.

 • Türk şiirinin Kaptan'ı: Attila İlhan
  09 Eki Türk şiirinin Kaptan'ı: Attila İlhan

  Büyüdükçe büyüyor gözlerin / Ben sana mecburum bilemezsin / İçimi seninle ısıtıyorum.

 • İbb, Beyoğlu Sineması'nı İstanbul'a Yeniden Kazandırdı.
  04 Eki İbb, Beyoğlu Sineması'nı İstanbul'a Yeniden Kazandırdı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2022 yılında kapısına kilit vurulacağı duyurulan Beyoğlu Sineması’nı baştan aşağı yenileyerek, kentin kültür-sanat yaşamına yeniden kazandırdı. Türk Sineması’nın "Sultanı" Türkan Şoray’ın da katıldığı açılışta konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul'un geçmişten bugüne taşıdığı değerleri ve güzellikleri, hiçbir ayrım yapmadan, saygıyla ve titizlikle sahipleniyoruz. Hiçbir güzelliğin yok olup gitmesine asla izin vermiyoruz. Buna tahammülümüz yok. Onun için iyinin, doğrunun, güzelin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Hayatı kolaylaştırmak ve insanların yaşamını kaliteli hale getirmek için çok çalışacağız. Göreceksiniz; hep birlikte başaracağız ve hep birlikte kazanacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Çünkü ben, Yeşilçam'ın hayatımıza soktuğu, kimine göre de çok inandırıcı olmayan ama bana göre çok da inandırıcı olan altın kuralına yürekten inanıyorum. O da biliyorsunuz ki; ‘İyiler hep kazanır.’ Yeşilçam'ın kuralıdır bu. Dolayısıyla, biz kazanmaya devam edeceğiz” dedi.

 • 'Yıldız Tozu' filminin galası, Atlas Sineması'nda yapıldı
  21 Eyl "Yıldız Tozu" filminin galası, Atlas Sineması'nda yapıldı

  "Yıldız Tozu" filminin gala gösterimi, film ekibi ve oyuncuların katılımıyla Beyoğlu'ndaki Atlas Sineması'nda gerçekleştirildi.

 • Oyuncu ve Besteci Sami Hazinses'in Vefatının 21. Yılında Anma
  22 Ağu Oyuncu ve Besteci Sami Hazinses'in Vefatının 21. Yılında Anma

  Yaşamı boyunca 330'un üzerinde film ve dizide rol alan oyuncu, besteci ve söz yazarı Sami Hazinses, vefatının 21. yılında yad ediliyor. Hazinses'in hayatı, müzik kariyeri ve sinema filmlerindeki başarıları anılıyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  30 Tem Haftanın tarihine bakış

  İkinci Dünya Savaşı'nda, ABD'nin Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'te atom bombası atması sonucu 66 bin kişi öldü, 69 bin kişi yaralandı.

 • Taksim Sinema Buluşmaları'nda 'Bir Düş Gördüm' filmi gösterildi
  30 Tem Taksim Sinema Buluşmaları'nda 'Bir Düş Gördüm' filmi gösterildi

  Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenlenen Taksim Sinema Buluşmaları'nda Murat Çeri'nin yönettiği 'Bir Düş Gördüm' filmi gösterildi. Filmde kendi kuşağının çocukluk hikayelerine yer veren Çeri, sahicilik ve yenilik üzerine konuştu. Film, uluslararası festivallerde ilgi gördü ve ödüller aldı.

 • Türk sinemasının ve edebiyatının usta ismi: Fikret Hakan
  10 Tem Türk sinemasının ve edebiyatının usta ismi: Fikret Hakan

  Türk sinemasının ünlü oyuncularından Fikret Hakan'ın vefatının ardından 6 yıl geçti.

 • Aşık Veysel'in Vefatının 50. Yılı Anısına Sergi Açıldı
  06 Tem Aşık Veysel'in Vefatının 50. Yılı Anısına Sergi Açıldı

  ANKARA'da ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının 50'nci yıl dönümü anısına, 'Veysel Gider, Adı Kalır' isimli sergi açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ile Ankara Resim ve Heykel Müzesi Mihri Müşfik Sergi Salonu'nda düzenlenen sergide, Aşık Veysel'in fotoğrafları, resimleri, deseni ve heykeli yer aldı. Ayrıca görme engelliler için hazırlanan 'Basında Aşık Veysel' kitabı ve Aşık Veysel'in yer aldığı filmler de sergilenen eserler arasında yer aldı. Sergi, 27 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Haftanın tarihine bakış
  02 Tem Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Paşa, Samsun'dan İstanbul'a dönmesi için saraydan yapılan ısrarlı geri çağırmalar karşısında 8 Temmuz 1919 gecesi görevinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.

 • Yeşilçam'ın taçsız kralı: Ayhan Işık
  15 Haz Yeşilçam'ın taçsız kralı: Ayhan Işık

  "Ayşecik", "Sezercik", "Acı Hayat", "Küçük Hanım" ve "Kanun Namına" adlı yapımların da aralarında bulunduğu unutulmaz birçok Yeşilçam filminde başrol oynayan Ayhan Işık'ın vefatının üzerinden 44 yıl geçti.

 • ArtContact İstanbul 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı açıldı
  03 Haz ArtContact İstanbul 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

  ArtContact İstanbul 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, yurt içi ve dışından yüzlerce sanatçının 4 bin 500'e yakın eserine ev sahipliği yapıyor. Fuarda, ressam Selda İnci'nin kişisel sergisi ve Aşık Veysel fotoğraf sergisi de ilgi görüyor.

 • PORTRE İmparatorluk ve cumhuriyet aydını: Kemal Tahir
  20 Nis PORTRE İmparatorluk ve cumhuriyet aydını: Kemal Tahir

  Türk edebiyatı ve düşünce tarihinde özgün bir edebi kimliğe sahip olan, "Devlet Ana", "Yorgun Savaşçı", "Göl İnsanları" ve "Kurt Kanunu" gibi unutulmaz eserlere imza atan Kemal Tahir'in vefatının üzerinden 50 yıl geçti.

 • SİYAD Onur ve Emek Ödülleri... DEĞER BULUNANLAR AÇIKLANDI!
  30 Mar SİYAD Onur ve Emek Ödülleri... DEĞER BULUNANLAR AÇIKLANDI!

  Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından verilen SİYAD Ödülleri'nde Onur ve Emek Ödülleri'nin sahipleri açıklandı.

 • PORTRE- Türküleriyle dinleyicilerinin gönlünde unutulmaz izler bırakan usta saz şairi: Aşık Veysel
  20 Mar PORTRE- Türküleriyle dinleyicilerinin gönlünde unutulmaz izler bırakan usta saz şairi: Aşık Veysel

  Bilmiyorum ne haldeyim / Gidiyorum gündüz gece" ve "Ben giderim adım kalır / Dostlar beni hatırlasın / Düğün olur bayram gelir / Dostlar beni hatırlasın" dizeleriyle hafızalara kazınan halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının üzerinden 50 yıl geçti.

 • PORTRE- Türküleriyle dinleyicilerinin gönlünde unutulmaz izler bırakan usta saz şairi: Aşık Veysel
  20 Mar PORTRE- Türküleriyle dinleyicilerinin gönlünde unutulmaz izler bırakan usta saz şairi: Aşık Veysel

  Bilmiyorum ne haldeyim / Gidiyorum gündüz gece" ve "Ben giderim adım kalır / Dostlar beni hatırlasın / Düğün olur bayram gelir / Dostlar beni hatırlasın" dizeleriyle hafızalara kazınan halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının üzerinden 50 yıl geçti.

 • Türkiye'nin Çınarları - Ressam Yalçın Gökçebağ: 'Anadolu'nun resmini çizmek benim için bir aşk'
  10 Mar Türkiye'nin Çınarları - Ressam Yalçın Gökçebağ: "Anadolu'nun resmini çizmek benim için bir aşk"

  "Anadolu Düşlerinin Ressamı" olarak tanımlanan ressam Yalçın Gökçebağ, sanat yolculuğuna ilişkin, "Resim de mimari gibidir.

 • PORTRE- 'Bizimkiler' dizisinin unutulmaz oyuncusu: Ercan Yazgan
  07 Mar PORTRE- "Bizimkiler" dizisinin unutulmaz oyuncusu: Ercan Yazgan

  Canlandırdığı, "Şoför İsmet" ve "Kapıcı Cafer" karakterleriyle Türk izleyicisinin beğenisini kazanan Necip Ercan Yazgan'ın vefatının üzerinden 5 yıl geçti.

 • 'Yeşilçam'ın Unutulmayan Filmleri' AKM'de sinemaseverlerle buluşuyor
  06 Mar "Yeşilçam'ın Unutulmayan Filmleri" AKM'de sinemaseverlerle buluşuyor

  "Yeşilçam'ın Unutulmayan Filmleri" başlıklı gösterim ve söyleşiler, AKM Yeşilçam Sineması'nda başladı.

 • Türkiye'nin Çınarları - Ressam Süleyman Saim Tekcan (2)
  19 Oca Türkiye'nin Çınarları - Ressam Süleyman Saim Tekcan (2)

  Ressam Süleyman Saim Tekcan, sinemanın bütün sanatları içerisinde barındıran bir sanat dalı olduğundan bahsederek, "Sinema bütün sanatları içerisinde barındıran bir sanat dalı. Sevmek Zaman'ı da her karesi resim olan bir şölen.

 • Haftanın tarihine bakış
  11 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • USTA YÖNETMEN METİN ERKSAN VEFATININ 10'UNCU YILINDA ANILDI
  08 Kas USTA YÖNETMEN METİN ERKSAN VEFATININ 10'UNCU YILINDA ANILDI

  ? Sultanbeyli Belediyesi, 2'nci Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında 'Vefatının 10. Yılında Metin Erksan' konulu panel düzenledi.

 • Usta yönetmen Metin Erksan, vefatının 10'uncu yılında panelle anıldı
  08 Kas Usta yönetmen Metin Erksan, vefatının 10'uncu yılında panelle anıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 15-18 Aralık'ta 2'nci kez düzenlenen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında "Vefatının 10. Yılında Metin Erksan" paneli düzenlendi.

 • 50 yıla 600 film sığdıran sanatçı: Erol Taş
  07 Kas 50 yıla 600 film sığdıran sanatçı: Erol Taş

  "Susuz Yaz", "Yılanların Öcü", "Devlerin Kavgası" ve "Acı Günler"in de aralarında olduğu çok sayıda yapımda canlandırdığı karakterlerle izleyicinin gönlüne taht kuran Erol Taş, vefatının 24. yılında anılıyor.

 • Türk edebiyatında şiir ve romanın usta ismi: Attila İlhan
  10 Eki Türk edebiyatında şiir ve romanın usta ismi: Attila İlhan

  Büyüdükçe büyüyor gözlerin / Ben sana mecburum bilemezsin / İçimi seninle ısıtıyorum.

 • Haftanın tarihine bakış
  31 Tem Haftanın tarihine bakış

  İkinci Dünya Savaşı'nda, ABD'nin Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'te atom bombası atması sonucu 66 bin kişi öldü, 69 bin kişi yaralandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  03 Tem Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Paşa, Samsun'dan İstanbul'a dönmesi için saraydan yapılan ısrarlı geri çağırmalar karşısında 8 Temmuz 1919 gecesi görevinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.

 • Tedavi Gördüğü Ortaya Çıktı
  29 Haz Tedavi Gördüğü Ortaya Çıktı

  Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray, önceki gün diş tedavisi yaptırdığı Nişantaşı'ndaki bir dişçi çıkışı objektiflere yansıdı. İşte detaylar...

 • Yeşilçam'ın bıçkın delikanlısı: Ayhan Işık
  15 Haz Yeşilçam'ın bıçkın delikanlısı: Ayhan Işık

  "Sezercik", "Acı Hayat", "Küçük Hanım", "Otobüs Yolcuları", "Üç Tekerlekli Bisiklet" ve "Kanun Namına" adlı yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filmde başrol oynayan Ayhan Işık'ın vefatının üzerinden 43 yıl geçti.

 • 'Karınca' filmi AKM Yeşilçam Sineması'nda izleyiciyle buluştu
  12 Haz "Karınca" filmi AKM Yeşilçam Sineması'nda izleyiciyle buluştu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında "Karınca" filminin gösterimi yapıldı.

 • Türk edebiyatının sosyal gerçekçi yazarı: Orhan Kemal
  01 Haz Türk edebiyatının sosyal gerçekçi yazarı: Orhan Kemal

  Eserleriyle çağdaş Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Orhan Kemal'in vefatının ardından 52 yıl geçti.

 • Sevmek Zamanı dizisi başlıyor! Oyuncular perşembe günü sete çıkacak
  11 May Sevmek Zamanı dizisi başlıyor! Oyuncular perşembe günü sete çıkacak

  Türk sinemasının kült filmlerinden bir olan 1965 yapımı Sevmek Zamanı filmi dizi oluyor. ATV'de yayınlanacak dizisinin başrolünde Serenay Aktaş ve İlhan Şen yer alıyor.

 • Aşık Veysel'in vefatının üzerinden 49 yıl geçti
  20 Mar Aşık Veysel'in vefatının üzerinden 49 yıl geçti

  "Uzun ince bir yoldayım/Gidiyorum gündüz gece/Bilmiyorum ne haldeyim/Gidiyorum gündüz gece" dizeleriyle hafızalara kazınan ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının üzerinden 49 yıl geçti.

 • Yeşilçam'ın Efsane İsmi Hayatını Kaybetti
  07 Mar Yeşilçam'ın Efsane İsmi Hayatını Kaybetti

  'Yeşilçam'ın fotoğrafçısı' olarak ünlenen Bella Fotoğrafçılık'ın kurucusu Ali Mermer, 92 yaşında hayatını kaybetti. İşte detaylar...

 • Ahu Tuğba'dan Olay Yaratan Meriç Erkan İtirafı Geldi
  11 Şub Ahu Tuğba'dan Olay Yaratan Meriç Erkan İtirafı Geldi

  Bir dönem Ahu Tuğba ile yaşadığı aşk ve çılgın danslarıyla adından sıkça söz ettiren Meriç Erkan, yıllar sonra ortaya çıktı. Adını 'Mahmut' olarak değiştiren ve maneviyata yönelen Erkan'ın, son hali gündem oldu. Ahu Tuğba, eski sevgilisi olarak tanınan Meriç Erkan hakkında bomba açıklamalar yaptı. İşte detaylar...

 • Ali Poyrazoğlu'ndan Şok Eden Türkan Şoray Beğenisi
  31 Oca Ali Poyrazoğlu'ndan Şok Eden Türkan Şoray Beğenisi

  Twitter'da bir kullanıcı Türk sinemasının Sultan lakaplı sanatçısı Türkan Şoray'ın oyunculuğunu eleştirdi. Bu mesajı ise usta tiyatrocu Ali Poyrazoğlu'nun beğenmesi dikkat çekti.

 • Haftanın tarihine bakış
  05 Ara Haftanın tarihine bakış

  ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017'de, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir.

 • 'Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu (3)
  12 Kas "Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali"nin ödülleri sahiplerini buldu (3)

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen "Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali"nin ödül töreni Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 • Yönetmen Ömer Lütfi Akad, vefatının 10. yılında Esenler'de anıldı
  12 Kas Yönetmen Ömer Lütfi Akad, vefatının 10. yılında Esenler'de anıldı

  Esenler Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Esenler Film Günleri"ndeki panelde, vefatının 10. yılında Türk sinemasının usta isimlerinden yönetmen Ömer Lütfi Akad anıldı.

 • 32. Ankara Film Festivali'nin açılış töreninde 'Onur Ödülleri' sahiplerini buldu
  04 Kas 32. Ankara Film Festivali'nin açılış töreninde "Onur Ödülleri" sahiplerini buldu

  32. Ankara Film Festivali'nin açılış töreninde "Onur Ödülleri" sahiplerini buldu Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 32. Ankara Film Festivalinin açılış töreninde festivalin "Onur Ödülleri" sahiplerini buldu.

 • Şangay'da Türk Film Haftası düzenlendi
  27 Eyl Şangay'da Türk Film Haftası düzenlendi

  Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yılı dolayısıyla, Şangay Film Sanatı Federasyonu ev sahipliğinde, 18-25 Eylül tarihleri arasında Türk Film Haftası düzenlendi.

 • Sokak sanatı yaşadığımız şehri açık hava müzesine çeviriyor
  18 Eyl Sokak sanatı yaşadığımız şehri açık hava müzesine çeviriyor

  'SEVMEK ZAMANI' MURAL OLDUİstanbul'un sokak sanatı konusunda medarı iftiharı Kadıköy, sokak sanatçısı Furkan Birgün ve MUBI işbirliğinde etkileyici bir mural (duvar sanatı) daha kazandı.

 • Sakıp Sabancı Müzesi açık hava etkinlikleri 12 Ağustos'ta başlayacak
  10 Ağu Sakıp Sabancı Müzesi açık hava etkinlikleri 12 Ağustos'ta başlayacak

  Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), yaz boyunca açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

 • Haftanın tarihine bakış
  01 Ağu Haftanın tarihine bakış

  İkinci Dünya Savaşı'nda, ABD'nin Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'te atom bombası atması sonucu 66 bin kişi öldü, 69 bin kişi yaralandı.

 • Türk sinemasının ilk kadın oyuncularından Sezer Sezin, vefatının 4. yılında anılıyor
  19 Tem Türk sinemasının ilk kadın oyuncularından Sezer Sezin, vefatının 4. yılında anılıyor

  Asıl adı Mesrure Sezer olan ve kariyeri boyunca birçok filmde rol alan ödüllü sinema ve tiyatro oyuncusu Sezer Sezin, 25 Ekim 1929'da Eyüpsultan'da dünyaya geldi.

 • Haftanın tarihine bakış
  04 Tem Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Paşa, Samsun'dan İstanbul'a dönmesi için saraydan yapılan ısrarlı geri çağırmalar karşısında 8 Temmuz 1919 gecesi görevinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.

 • Yalvaç Ural '21. Afyonkarahisar Caz Festivali'ne konuk oldu
  30 Haz Yalvaç Ural "21. Afyonkarahisar Caz Festivali"ne konuk oldu

  Gazeteci-yazar Yalvaç Ural, Türk edebiyatının önde gelen isimleriyle yaşadığı anılarını ve müzik geçmişini, "21. Afyonkarahisar Caz Festivali"nde anlattı.

 • Yeşilçam'ın romantik yakışıklısı Ayhan Işık
  15 Haz Yeşilçam'ın romantik yakışıklısı Ayhan Işık

  Asıl adı Ayhan Işıyan olan sanatçı, 5 Mayıs 1929'da İzmir'de Selanik göçmeni kalabalık bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi.

 • Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor
  01 Haz Usta edebiyatçı Orhan Kemal anılıyor

  "Ekmek Kavgası", "Hanımın Çiftliği", "Murtaza", "72. Koğuş" ve "Gurbet Kuşları"nın da aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz esere imza atan, roman, şiir ve oyun yazarı Orhan Kemal, 15 Eylül 1914'te Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi.

 • SAHAFLAR ÇARŞI'NIN 69 YILLIK 'SEYİR DEFTERİ', DHA'YA AÇILDI
  30 May SAHAFLAR ÇARŞI'NIN 69 YILLIK 'SEYİR DEFTERİ', DHA'YA AÇILDI

  EVLİYA Çelebi'nin anlatımlarında eski yeri olan Kapalıçarşı'yla bahsettiği tarihi Beyazıt Sahaflar Çarşısı'nın son 69 yıllık geçmişine tanıklık eden ve içerisinde Reşat Nuri Güntekin, Nurullah Ataç, Orhan Kemal, Fazı Hüsnü Dağlarca, Hasan Ali Yücel gibi isimlerin el yazılarının yer aldığı...

 • Açıköğretim Sistemi Sinema Topluluğu'nun son konuğu Ercan Kesal oldu
  24 Şub Açıköğretim Sistemi Sinema Topluluğu'nun son konuğu Ercan Kesal oldu

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren çevrimiçi öğrenci topluluklarından Sinema Topluluğu, Ocak ayında ünlü sinema ve tiyatro oyuncu Ercan Kesal ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

 • Türk sinemasının ilk görüntü yönetmenlerinden: İlhan Arakon
  02 Şub Türk sinemasının ilk görüntü yönetmenlerinden: İlhan Arakon

  İlk görüntü yönetmenlerinden biri olarak Türk sinema tarihine adını yazdıran yönetmen, senarist ve yapımcı İlhan Arakon, vefatının 15. yıl dönümünde anılıyor.

 • Unutulmayan filmlerin yönetmeni: Zeki Ökten
  18 Ara Unutulmayan filmlerin yönetmeni: Zeki Ökten

  "Kapıcılar Kralı", "Sürü", "Güle Güle" ve "Düşman" filmlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda unutulmaz filme imza atan, yönetmen Zeki Ökten, vefatının 11. yılında yad ediliyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  06 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • 7. Koğuştaki Mucize: Türkiye'nin Oscar aday adayı nasıl belirleniyor?
  14 Kas 7. Koğuştaki Mucize: Türkiye'nin Oscar aday adayı nasıl belirleniyor?

  26 kez Oscar'da En İyi Uluslararası Film Dalı'nda aday adaylığı açıklayan Türkiye bugüne kadar ödüle hiç aday olamadı.

 • Yeşilçam'ın en sevilen 'kötü adam'ı
  07 Kas Yeşilçam'ın en sevilen 'kötü adam'ı

  Hem oyunculuğu hem de boksörlüğüyle tanınan Erol Taş, 28 S¸ubat 1926'da Erzurum'da dünyaya geldi.

 • Antalya'da 'Pazar Sineması' gösterimleri başlıyor
  07 Kas Antalya'da "Pazar Sineması" gösterimleri başlıyor

  Muratpaşa Belediyesi, 6 hafta devam edecek olan "Pazar Sineması" gösterimleriyle Antalyalıları, Türk sinema tarihinde bir yolculuğa çıkaracak.

 • İmkansız aşkların şairi: Attila İlhan
  09 Eki İmkansız aşkların şairi: Attila İlhan

  "Şiirin ve romanın ustası" olarak gösterilen, aynı zamanda gazeteci, senarist ve eleştirmen Attila İlhan, savcı Bedrettin Bey ile Memnune Hanım'ın ilk çocuğu olarak 15 Haziran 1925'te İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya geldi.

 • 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali iki afişle izleyici karşısına çıkacak!
  14 Eyl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali iki afişle izleyici karşısına çıkacak!

  3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor.

 • CHP Lideri Kılıçdaroğlu, avukat kızına koyduğu yasağı anlattı: CHP'li belediyelerden içeri girmeyi yasakladım
  20 Ağu CHP Lideri Kılıçdaroğlu, avukat kızına koyduğu yasağı anlattı: CHP'li belediyelerden içeri girmeyi yasakladım

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir kızım avukatlık yapıyor. Kendisine ilk söylediğim söz şu: 'Hiçbir CHP'li belediyeden içeri girmeyeceksin.' Çünkü olur ya girer bir yere, hemen iki fotoğraf, 'Vay efendim geldi, şu oldu, bu oldu vesaire...' bir sürü laf edecekler." dedi.

 • İsimleri sanatçıların köyünde yaşatılacak - KONYA
  04 Ağu İsimleri sanatçıların köyünde yaşatılacak - KONYA

  Ebediyete intikal eden yönetmen Metin Erksan, 'Toprak dede' olarak tanınan çevreci Hayrettin Karaca, hikayeci Mehmet Ali Taşçı ile şair Mustafa Çimen'in isimleri Konya'daki Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak.

 • Artık hayatta olmayan 4 ismin adı, Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak
  04 Ağu Artık hayatta olmayan 4 ismin adı, Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak

  Artık hayatta olmayan 4 ismin adı, Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak Ebediye uğurlanan yönetmen Metin Erksan, "Toprak Dede" olarak tanınan çevreci Hayrettin Karaca, hikayeci Metin Ali Taşçı ile şair Mustafa Çemin'in isimleri artık Konya'nın Hüyük ilçesindeki Sonsuz Şükran Köyü'nde yaşatılacak.

 • Haftanın tarihine bakış
  02 Ağu Haftanın tarihine bakış

  İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin, Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'te atom bombası atması sonucu 66 bin kişi öldü, 69 bin kişi yaralandı.

 • SETEM'in düzenlediği senaryo yarışmasında son başvuru tarihi 15 Eylül
  21 Tem SETEM'in düzenlediği senaryo yarışmasında son başvuru tarihi 15 Eylül

  Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünün katkılarıyla "Telif Hakları" konulu senaryo yarışmasının ikincisini düzenliyor.

 • Türk sinemasının çok yönlü oyuncusu
  10 Tem Türk sinemasının çok yönlü oyuncusu

  Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan ve Balıkesir'de 23 Nisan 1934'te dünyaya gelen Hakan'ın çocukluğu, babasının görevi nedeniyle farklı şehirlerde geçti.

 • Haftanın tarihine bakış
  05 Tem Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Paşa, Samsun'dan İstanbul'a dönmesi için saraydan yapılan ısrarlı geri çağırmalar karşısında 8 Temmuz 1919 gecesi görevinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.

 • Ayhan Işık, vefatının 41. yılında anıldı
  15 Haz Ayhan Işık, vefatının 41. yılında anıldı

  Siyah beyaz filmlerin aranılan oyuncusu, yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam Işık, kısa yaşamına sığdırdığı onlarca filmle, Türk insanının kalbindeki yerini perçinledi.

 • Sanatçı Hülya Koçyiğit: 'Sinema belki boyut değiştirdi ama umut veriyor'
  14 Mar Sanatçı Hülya Koçyiğit: "Sinema belki boyut değiştirdi ama umut veriyor"

  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, sektörde eğitimli gençlerin yetiştiğini belirterek, "Günümüzde sinema belki boyut değiştirdi ama umut veriyor.

 • Altı soruda Berlinale'nin 70 yılı
  22 Şub Altı soruda Berlinale'nin 70 yılı

  Berlin Uluslararası Film Festivali bu yıl 70'inci yılını kutluyor.

 • Zeynep Bastık ile Bir Sırp Filmi | Can Evrenol
  20 Ara Zeynep Bastık ile Bir Sırp Filmi | Can Evrenol

  Yönetmen Can Evrenol moderatörlüğünde çekilen Geniş Açı isimli sinema programında her hafta birbirinden başarılı isimlerle sinemaya dair başlıklar "geniş bir açıyla" ele alınacak.

 • Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni
  12 Ara Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kültür ve sanatın tıpkı toprak, tıpkı bayrak gibi bağımsızlığın alametifarikalarından biri olduğunu her fırsatta tekrarlıyoruz.

 • Haftanın tarihine bakış
  08 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • 'Kutsal Emanetler'in düşman eline geçmesine izin vermedi
  22 Kas "Kutsal Emanetler"in düşman eline geçmesine izin vermedi

  Medine Müdafaası ile tanınan "çöl kaplanı" lakaplı Fahreddin Paşa'nın kahramanlıkları yıllardır tarih sayfalarını süslüyor.

 • '1950'li yılların sineması Batı'dan kopya değil'
  04 Kas "1950'li yılların sineması Batı'dan kopya değil"

  Oyuncu Deniz Türkali, sinemaya ilginin 1950'lerdeki sanayileşmeyle birlikte başladığını belirterek, "1950'li yılların sineması ilginç bir şekilde Batı'dan kopya değil. Batı'dan kopya çok az film var. O durum daha çok 1960'larda başlıyor.

 • '1950'li yılların sineması Batı'dan kopya değil'
  04 Kas "1950'li yılların sineması Batı'dan kopya değil"

  Oyuncu Deniz Türkali, sinemaya ilginin 1950'lerdeki sanayileşmeyle birlikte başladığını belirterek, "1950'li yılların sineması ilginç bir şekilde Batı'dan kopya değil. Batı'dan kopya çok az film var. O durum daha çok 1960'larda başlıyor.

 • Yeşilçam'ın en ünlü Fosforlu Cevriye'si
  23 Eki Yeşilçam'ın en ünlü Fosforlu Cevriye'si

  Gerçek adı Hatice Kökçü olan usta oyuncu, 17 Mart 1928'de İstanbul'un Rami semtinde dünyaya geldi.

 • Altın Portakal kortej coşkusuyla başlıyor
  23 Eki Altın Portakal kortej coşkusuyla başlıyor

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 56.'sı yapılacak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 26 Ekim Cumartesi günü geleneksel kortej coşkusuyla başlıyor.

Advertisement