Polonya Devlet Başkanı Duda: "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır"Duda, Ukrayna parlamentosunda konuştu - Son Dakika

Polonya Devlet Başkanı Duda: "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır"Duda, Ukrayna parlamentosunda konuştu

22.05.2022 16:03

- Polonya Devlet Başkanı Duda: "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır" Duda, Ukrayna parlamentosunda konuştu Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Ukrayna parlamentosunda yaptığı konuşmada, "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır" dedi.

- Polonya Devlet Başkanı Duda: "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır"

Duda, Ukrayna parlamentosunda konuştu

KİEV - Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Ukrayna parlamentosunda yaptığı konuşmada, "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır" dedi.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, nisan ayında gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından yeniden Ukrayna'ya geldi. Ukrayna parlamentosu üst kurulunda konuşma yapan Duda, salona girişinde kurul üyeleri ve milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı. Ukrayna parlamentosunda savaşın başladığı 24 Şubat'tan bu yana konuşma yapan ilk yabancı lider olan Duda, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de özel bir görüşme gerçekleştirdi.

"Ukrayna olmadan onun hakkında karar alınamaz"

Ukrayna ile Polonya arasındaki ilişkilerin son dönemde daha fazla geliştiğini belirten Duda, "Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'ya aittir. Ukrayna'nın Rusya'nın taleplerine boyun eğmesi gerektiğine dair rahatsız edici söylemler olsa da geleceği ile ilgili karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır. Ukrayna olmadan onun hakkında karar alınamaz" dedi.

Ülkeler arasında yeni bir komşuluk anlaşmasının imzalanması gerektiğinin de altını çizen Duda, Rusya'nın saldırılarıyla birlikte Polonya ve Ukrayna arasındaki karayolu, demiryolu ve altyapı bağlantılarının yetersiz olduğunun ortaya çıktığını ve bunların giderilmesi gerektiğini söyledi. Duda ayrıca, Ukrayna ve Polonya arasındaki sınırın bölünmemesi gerektiğini ve Kiev ile Varşova arasında inşa edilecek hızlı tren ağının iki ülke arasındaki dostluğun bir işareti olacağını sözlerine ekledi.

"Polonya, Ukrayna'nın AB'ye üye olması için her şeyi yapıyor"

Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliği için Polonya'nın elinden gelen her şeyi yaptığını ve gerekirse daha da fazlasını yapabileceğini belirten Duda, Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün özgür dünyanın yeni yüzü Ukrayna olmuştur. Kimse bizim birliğimizi bozamayacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Japon Toyo Üniversitesine video konferans yöntemiyle bağlandı Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Japon Toyo Üniversitesine video konferans yöntemiyle bağlandı Ahmet Davutoğlu 2023 seçimleri hakkında konuştu: Kolay olmayacak Ahmet Davutoğlu 2023 seçimleri hakkında konuştu: Kolay olmayacak Binali Yıldırım enflasyon ve Dodurga seçimleri hakkında konuştu: Tedbirler henüz bitmedi Binali Yıldırım enflasyon ve Dodurga seçimleri hakkında konuştu: Tedbirler henüz bitmedi
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Polonya Devlet Başkanı Duda: 'Geleceği hakkında karar verme hakkı sadece Ukrayna'nındır'Duda, Ukrayna parlamentosunda konuştu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement