Alman Bilim İnsanları Açıkladı: 'Yılan ve Örümcek Korkusu Evrim Kökenli' - Son Dakika
Teknoloji
BBC

Alman Bilim İnsanları Açıkladı: 'Yılan ve Örümcek Korkusu Evrim Kökenli'

Alman Bilim İnsanları Açıkladı: \'Yılan ve Örümcek Korkusu Evrim Kökenli\'

Bilinen fobiler üzerine araştırma yapan bir grup bilim insanı, 6 aylık bebeklerin dahi, yılan veya örümcek gibi hayvanlarla karşı karşıya geldiğinde stres yaşadığını ortaya koydu.

24.10.2017 05:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bilinen fobiler üzerine araştırma yapan bir grup bilim insanı, 6 aylık bebeklerin dahi, yılan veya örümcek gibi hayvanlarla karşı karşıya geldiğinde stres yaşadığını ortaya koydu.

Frontiers in Psychology dergisinde yer alan araştırmaya göre, bu korku, milyonlarca yıldır ölümcül olabilecek bu canlılarla bir arada yaşamanın bir sonucu.

The Times gazetesinin sonuçlarını aktardığı araştırmaya göre, yılan ve örümcek karşısında stres yaşayan bebekler, aynı tepkiyi gergedan ve ayı gibi hayvanların fotoğraflarına karşı göstermedi.

Bu konuda daha önce yapılan araştırmalar, bu korkuyu öğrenmiş olması muhtemel, daha büyük yaştaki çocuklar ve yetişkinler üzerinde gerçekleştirilmişti.

Araştırmanın başındaki isimlerden Leipzig Enstitüsü'nden Stefanie Hoehl, "Bebeklere, çiçek ve balık fotoğrafı yerine, yılan ve örümcek fotoğrafı gösterdiğimizde gözbebekleri dikkat çekici şekilde büyüdü" açıklamasını yaptı.

Alman Bilim İnsanları Açıkladı: 'Yılan ve Örümcek Korkusu Evrim Kökenli'

'Bu korku 40 milyon yıldır birlikte yaşamanın sonucunda gelişti'

Aynı araştırmadaki bir başka isim olan Max Planck ise, "Yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Planck, bu canlılara gösterilen korku tepkisinin, 40 milyon yıldır birlikte yaşamanın sonucunda geliştiğini düşündüklerini de söyledi.

Araştırmacılar, aktarılma yoluyla geçen yılan ve örümcek korkusunun, gerçek anlamda bir fobiye, ebeveynlerin gösterdiği bir panik tepkinin gözlemlenmesi ile geçebildiğini de belirtiyor.

Kaynak: BBC

Son Dakika Teknoloji Alman Bilim İnsanları Açıkladı: 'Yılan ve Örümcek Korkusu Evrim Kökenli' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bu reklam panosunu koklayan restorana koşuyor! İşte nedeni
  19:18 Bu reklam panosunu koklayan restorana koşuyor! İşte nedeni

  Hollanda'da, McDonald's'ın patates kızartması kokan reklam panoları yakınından geçenleri restoranın kapısına kadar çekmeyi planlıyor.

 • Yapay Zeka, Anılarınızı Kullanarak Görsel Oluşturuyor
  19:10 Yapay Zeka, Anılarınızı Kullanarak Görsel Oluşturuyor

  Synthetic Memories projesi kapsamında üretilen yapay zeka, insanların kaybolmuş anılarını geri kazanmak için anılarını kullanarak görsel üretiyor. Proje, fotoğraflanmayan anıları kalıcı bir şekilde görüntülemek için yapay zeka kullanıyor. Eski AI modelleri kullanılarak oluşturulan fotoğraflar, bazı kusurlar içerebiliyor ancak proje ekibi, bu modellerin belirsiz ve bulanık anı yönlerini yakaladığına inanıyor. Bu girişim, yapay zekanın insan anılarını geri getirme ve görselleştirme potansiyelini gösteren bir örnektir.

 • Razer BlackShark V2 Pro: Yeni Nesil Oyuncu Kulaklığı Geliyor
  19:09 Razer BlackShark V2 Pro: Yeni Nesil Oyuncu Kulaklığı Geliyor

  Razer BlackShark V2 Pro, yeni bir versiyonuyla karşımıza çıkacak. Son nesliyle PlayStation 5, Xbox One ve Xbox X/S konsollarıyla tam entegre şekilde çalışacak olan kulaklık, özel ses teknolojileriyle üst düzey bir ses deneyimi sunacak. Yeni nesil TriForce Titanium 50 mm sürücüleriyle berrak bir ses performansı verecek olan kulaklık, kullanıcıların frekansları özelleştirmesine de olanak sağlayacak. Razer BlackShark V2 Pro'nun PlayStation 5 versiyonu, Tempest 3D AudioTech teknolojisiyle daha derin bir ses tınısı sunacak. Ürün, 220 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

 • Amerika, Uzayda Askeri Bir Tatbikat Düzenleyecek
  19:09 Amerika, Uzayda Askeri Bir Tatbikat Düzenleyecek

  Amerika yönetimi, Rocket Lab ve True Anomaly şirketleriyle işbirliği yaparak uzayda askeri bir tatbikat düzenlemeye hazırlanıyor. Tatbikat, ülkenin terörist saldırılara karşı nasıl korunacağını test etmeyi amaçlıyor. Tatbikatta kullanılacak uzay aracı Rocket Lab tarafından üretilecek ve özel bir uydu tarafından takip edilecek. Amerikan askeri birlikleri gerçekçi bir savaş simülasyonu kullanacak ve tatbikatın 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Projenin başarısı ise gelecekteki uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktası olabilir.

 • İlk Yapay Zeka Yazılım Mühendisi Devin'in Yetenekleri Tartışılıyor
  17:10 İlk Yapay Zeka Yazılım Mühendisi Devin'in Yetenekleri Tartışılıyor

  Teknoloji dünyası, Devin adlı yapay zeka yazılım mühendisiyle tanıştı. Ancak yapılan incelemeler, Devin'in yeteneklerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Şirketin yayınladığı tanıtım videosu ve Devin'in websitesindeki hatalar, yapay zeka yazılım mühendisinin beklentileri karşılamadığını gösteriyor.

 • Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) Özellikleri Ortaya Çıktı
  17:10 Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) Özellikleri Ortaya Çıktı

  Son sızıntılar, Intel Core Ultra 200 serisinin içinde "Arrow Lake" kod adıyla bilinen iki farklı konfigürasyonun varlığını doğruladı. MTL-S (Meteor Lake-S) ve UDIMM bellek içeren bu platform, yeni nesil masaüstü işlemci platformu olarak karşımıza çıkacak. İşte Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) özellikleri… Biri 24 çekirdekli, diğeri ise 20 çekirdekli olmak üzere iki farklı modelin bazı özellikleri ortaya çıktı. Sızdırılan modeller, hyperthreading teknolojisini desteklemiyor. Core Ultra 200 "Arrow Lake" Modelleri: 20 çekirdek, 20 iş parçacığı, 2.3GHz ve 24 çekirdek, 24 iş parçacığı, 2.3GHz. Her iki model de şu anda genellikle erken mühendislik örneklerinde görülen 2.3 ila 3.0 GHz gibi düşük bir frekans aralığında çalışıyor. Yeni işlemcilerin henüz perakende satışta kullanılan isimleri bilinmiyor. Bununla birlikte platformda herhangi bir anakart üretici ortaklığı işareti de görülmüyor. Yayınlanan örnekler, hız ve yetenek açısından nihai perakende satışa sunulacak ürünlerden farklılık gösterebilir. Ancak çekirdek sayısının değişmeyeceğini belirtelim. Yeni nesil işlemci serilerinin, Raptor Lake ile aynı çekirdek sayısına (8 P-Çekirdek ve 16 E-Çekirdek) sahip olacağı söyleniyor. En önemli yenilik ise LP-çekirdeklerde (Verimlilik çekirdeği) karşımıza çıkacak. Intel, yeni platform için henüz kesin bir lansman tarihi açıklamadı. Şirket, gömülü sistemler için tasarlanan Core Ultra 100 Meteor Lake-PS işlemcilerle birlikte çalışacak olan LGA 1851 soketini yakın zamanda duyurdu. Bu soketin Core Ultra 200 serisi ve tüketiciler için gelecek sürümlerde de kullanılacağı belirtiliyor. Resmi olarak onaylanmamış olsa da, söylentiler Arrow Lake masaüstü serisinin Alchemist mimarisine dayanan Xe-LPG GPU mimarisini kullanabileceğini öne sürüyor. Mobil işlemcilerin (H-Serisi) ise Xe-LPG+ olarak bilinen güncellenmiş bir versiyonu kullanabileceği tahmin ediliyor. Ancak sızdırılan bilgilerde GPU mimarileriyle ilgili herhangi bir detay bulunmuyor.

 • NVIDIA RTX 4090 Güç Konektörü Sorunu Devam Ediyor
  17:10 NVIDIA RTX 4090 Güç Konektörü Sorunu Devam Ediyor

  Geçtiğimiz yıl tanıtılan NVIDIA RTX 4090 ekran kartının güç konektörü erime sorunu hala çözülemedi. Onarım merkezleri, 16 pinli güç konektörünün erimesinin devam ettiğini belirtiyor. NVIDIA ise kullanıcılara güç konektörü bağlantısını kontrol etmelerini öneriyor.

 • Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor
  17:09 Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor

  2020 yılında, Avrupa'nın yeni emisyon düzenlemelerinin ilk yılında Volkswagen, Jaguar Land Rover gibi büyük otomobil üreticileri başta olmak üzere, sektörün devleri karbondioksit emisyon hedeflerini kaçırmanın finansal sonuçlarıyla yüzleşti. Karbondioksit emisyon hedeflerini kaçıran şirketler, toplamda 552 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Bu cezalar, emisyon hedeflerini tutturamayan otomobil üreticilerine karşı uygulanan sıkı politikaların bir sonucu olarak görülüyor. Volkswagen, 2020 yılı hedeflerini 0.75 gram/km sapma ile kaçırarak, 106 milyon dolarlık bir ceza ödediğini açıkladı. Benzer şekilde, Jaguar Land Rover da kendi hedeflerini 3 gram/km sapma ile kaçırdı ve 43.5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Otomobil üreticileri yeni stratejiler geliştirerek cezaları minimize etmeye çalışıyor. Örneğin, Jaguar Land Rover ve Honda, emisyon oranları düşük olan Tesla ile bir havuz oluşturarak cezalarını azaltmayı başardı. Bu gelişmeler, otomobil sektörünün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirdikleri inovatif çözümleri gözler önüne seriyor.

 • Haziran 2024'te Hangi Android Telefonlar Tanıtılacak?
  15:09 Haziran 2024'te Hangi Android Telefonlar Tanıtılacak?

  Bugün Oppo, Huawei, Honor ve vivo'nun beklenen akıllı telefon modelleri için tarih verildi. Digital Chat Station tarafından gelen bilgiler, markaların uzun süredir konuşulan modellerini hemen hemen aynı tarihte piyasaya süreceğini bildiriyor. Haziran ayında tanıtılacak olan modeller arasında vivo S19, Huawei Nova 13, Oppo Reno 12 ve Honor 200 serisi bulunuyor.

 • Apple Watch, Boğulma Durumunda Yardım Çağırmak İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor
  15:09 Apple Watch, Boğulma Durumunda Yardım Çağırmak İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

  Apple, kullanıcının boğulmakta olup olmadığını tespit etmek ve otomatik olarak yardım çağırmak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Apple Watch'un kullanıcıların kalp atışını daha fazla izlemesini sağlayan yeni bir patent alındı. Patent başvurusu, Apple Watch'un kalp atış hızını ve nabız oksimetresini incelemesini ele alıyor. Apple, bu sensörleri kullanarak kullanıcının hayati değerlerini ve davranışlarını izleyecek. Kalp atış hızı, kandaki oksijen seviyesi ve yüzme hareketi gibi ölçümler, kullanıcının sıkıntıda olup olmadığını anlamak için kullanılacak. Apple Watch, kullanıcı davranışının boğulmaya işaret edecek şekilde düzensiz olduğunu belirlemesi durumunda ise acil durumla bağlantı kuracak ve cankurtaran olarak belirlenen kişilere otomatik olarak uyarı gönderecek. Boğulma karşıtı özelliğin önümüzdeki modellerde sunulması bekleniyor.

 • İran, İsrail saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandı
  15:09 İran, İsrail saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandı

  İran, İsrail ile diplomatik ilişkilerinin gerilmesi sonrasında düzenlediği hava saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandığını açıkladı. İsrail ve Ürdün hava savunma sistemleri saldırıyı engelledi. Balistik füzeler, uzun menzilli hedeflere yönelik askeri araçlar olarak bilinirken, kamikaze İHA'lar ise kendilerine verilen hedeflere doğrudan yönlendirilerek saldırı gerçekleştiren ve görevlerini tamamladıktan sonra yok olan özel bir teknolojiye sahiptir.

 • Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti
  15:09 Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti

  Kripto para dünyasında çalkantı yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin, sadece birkaç saat içerisinde yüzde 10'a yakın değer kaybetti ve fiyatı 62 bin dolara kadar düştü. Analiz firmaları artan volatiliteye ve aşağı yönlü riske işaret ediyor. Diğer popüler kripto paralar da değer kaybetti.

BBC

Advertisement