Bilim İnsanları Elektronik Atıklardan Altın Elde Etmek İçin Peynir Altı Suyunu Kullandı - Son Dakika
Teknoloji

Bilim İnsanları Elektronik Atıklardan Altın Elde Etmek İçin Peynir Altı Suyunu Kullandı

Bilim İnsanları Elektronik Atıklardan Altın Elde Etmek İçin Peynir Altı Suyunu Kullandı

Bilim insanları, elektronik atıklardan altın elde etmek için peynir altı suyu kullanmayı başardı. Devre kartlarından altın elde etmek zorlu bir süreçtir, ancak bilim insanları bu süreci peynir altı suyu ile kolaylaştırmayı başardı. Peynir altı suyu, içerdiği proteinler sayesinde amiloid nanofibriller üretebilen ve altın elde etmek için kullanılan aerojeller oluşturabilen bir sıvıdır. Bilim insanları, peynir altı suyunu ısıtarak amiloid nanofibriller üretti, bu nanofibrilleri aerojel haline getirdi ve devre kartlarından altın elde etmeyi başardı. Bu yöntem sayesinde 20 eski ekran kartından 403 gram altın elde edildi.

05.03.2024 14:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bilim insanları elektronik atıklardan altın elde etmek için peynir altı suyu kullandı. Elektronik aletlerde yer alan devre kartları aynı zamanda altın elde etmenin de yollarından biri. Ancak bu devre kartlarından altın elde etmek oldukça meşakkatli bir süreç. Bilim insanları bu süreci peynir altı suyu ile kolaylaştırmayı başardı.

Devre kartından altın elde etmek için peynir altı suyu çözümü

Ekran kartları, işlemciler, kısacası elektrik yükü taşıyan tüm devre kartları çok azda olsa altın ihtiva ediyor. Bunun sebebi ise altının dünyanın en iyi iletken maddesi olması. Yine çıkarılan bakır madeni de çok az da olsa altın içeriyor.

Bilim İnsanları Elektronik Atıklardan Altın Elde Etmek İçin Peynir Altı Suyunu Kullandı

İşte devre kartı dönüşümü yapan firmalar için bu altını kolay elde edebilmek önemli. Yine elektronik atıklardan altın elde etme süreci, elektronik çöplerin dönüşümü anlamında da çevreye katkı sağlıyor. Bilim insanları bu dönüşümü hızlandıran çözümü çok da beklenmeyen bir yerde buldu.

Dünya nasıl oluştu? ALMA'dan büyük keşif!

Peynir altı suyu beslenme açısından çok kritik öneme sahip. Özellikle vegan beslenenler için bu suda yer alan proteinler çok hayati. Ancak protein açısından çok zengin olan bu su aynı zamanda elektronik atıklardan altın elde etmek içinde önemli hale geliyor.

Peynir altı suyunda yer alan amiloid nanofibriller üretebilen proteinler açısından zengin bir süt ürünü. Nanofibriller, yüksek yüzey/hacim oranı, modüler yüzeyi ve son derece kararlı halleriyle devreden altın elde etmek için kullanılan aerojeller olarak kullanılabiliyor.

Peynir altı suyu ile devre kartından nasıl altın elde ediliyor?

Bilim insanları peynir altı suyunu 90 derece sıcaklığa kadar ısıttı ve asit banyosuna daldırıp amiloid nanofibriller üretmeyi başardı. Bu amiloid nanofibriller daha sonra sıvı içinde dağıtıldı ve dağılım donduruldu. Araştırmacılar böylece hafif gözenekli aerojel oluşturdular.

Bilim insanları bu araştırma için 20 eski ekran kartını parçalarına ayırdı. Araştırmacılar sadece devre kalana kadar yapılan bu ayrışma sonrası bu devre kartlarını küçük parçalara ayırdı. Bu küçük parçalar soy metalleri bile çözebilen aqua regia içinde çözülmeye uğradı.

Bilim insanları elde edilen çözeltiyi elekten geçirdi ve aerojel ile bir gün boyunca etkileşime girmesini sağladı. Daha sonra araştırmacılar aerojele tutunan bu çözeltiyi 1000 derecede yaktı. Geriye ise içinde altın bulunan bir kül yığını kaldı. Araştırmacılar bu yolla 20 anakarttan 403 gram altın elde etmeyi başardı.

Devre kartından altın elde etmek bu anlamda oldukça kolay bir hale geliyor. Aerojel elde etmenin başka yolları olsa da hiçbiri peynir altı suyu kadar kolay elde edilmiyor. Peynir altı suyu, peynir yapımı sırasında ortaya çıkıyor. Buna göre peynir yapılan sütün yüzde 10 gibi bir kısmı peynir yüzde 90 gibi bir kısmı da peynir altı suyu oluyor. Bu yeni çözüm peynir altı suyunun atık olmasına da çözüm olacak.

Elektronik atıklardan altın elde edilebileceğini biliyor muydunuz? Haber hakkında yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Bilim İnsanları Elektronik Atıklardan Altın Elde Etmek İçin Peynir Altı Suyunu Kullandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Rayban ve Meta'nın Yeni Akıllı Gözlüğü İncelemesi
  23:09 Rayban ve Meta'nın Yeni Akıllı Gözlüğü İncelemesi

  Rayban ve Meta işbirliğiyle geliştirilen yeni akıllı gözlük, yüksek çözünürlüklü kamera, geniş depolama alanı, hafif ve ergonomik tasarım, suya ve toza dayanıklılık gibi özellikler sunuyor. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 teknolojilerine sahip olan gözlük, yapay zeka özellikleriyle kullanıcı deneyimini geliştiriyor. Ses kalitesi de oldukça iyi olan gözlük, Türkiye'de 27 bin TL fiyatla satışa sunuluyor.

 • iPhone 16 Plus Renk Seçenekleri Ortaya Çıktı
  23:09 iPhone 16 Plus Renk Seçenekleri Ortaya Çıktı

  Apple, bu yıl iPhone 16 serisini çıkaracak ve iPhone 16 Plus modelinin renk seçenekleri ortaya çıktı. Fix Focus Digital tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre iPhone 16 Plus modeli siyah, beyaz, yeşil, sarı, pembe, mavi ve mor renk seçenekleri ile piyasaya sürülecek.

 • Amazon, Alexa için uygulama geliştiricilerine ücret ödemeyi bırakıyor
  23:09 Amazon, Alexa için uygulama geliştiricilerine ücret ödemeyi bırakıyor

  Son sızıntılar, Amazon'un sesli asistan Alexa için uygulama geliştiricilerine ücret ödemeyi bırakacağını gösteriyor. Bu kararın, şirketin asistana olan ilgiyi yeterli bulmamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca, Amazon'un Alexa için özel bir uygulama mağazası açma planını da askıya aldığı belirtiliyor. Alexa'nın geleceği ise belirsizliğini koruyor.

 • OpenAI, GPT-4 Turbo modelini güncelledi
  21:10 OpenAI, GPT-4 Turbo modelini güncelledi

  OpenAI, ücretli ChatGPT kullanıcıları için GPT-4 Turbo modelini güncelledi. Güncelleme ile birlikte metin yazma, matematik problemi çözme, mantıksal akıl yürütme ve kodlama yetenekleri geliştirildi. Ayrıca, ChatGPT daha kısa yanıtlar verebilecek şekilde güncellendi.

 • Xiaomi SU7 ve Mercedes-Benz Sedan Kaza Yaptı
  21:10 Xiaomi SU7 ve Mercedes-Benz Sedan Kaza Yaptı

  Xiaomi'nin ilk elektrikli otomobili SU7, Mercedes-Benz sedan ile kaza yaptı. Kazada her iki araç da ciddi hasar aldı ancak sürücüler hafif sıyrıklarla kurtuldu. Xiaomi SU7'nin iki kapısı hasar gördü ve hava yastıkları açıldı. Kazanın detayları ve araçların teknik özellikleri haberimizde.

 • The Witcher 3: Wild Hunt'ta Yeni Easter Egg Keşfedildi
  21:10 The Witcher 3: Wild Hunt'ta Yeni Easter Egg Keşfedildi

  The Witcher 3: Wild Hunt, oyuncuları hala keşfedilmemiş sırlarla şaşırtmaya devam ediyor. Novigrad'ın altında bulunan yeni bir easter egg, CD Projekt Red'e bir gönderme içeriyor. Bu easter egg'e ulaşmak için oyunda ufak bir hile yapmanız gerekiyor. Keşfedilen easter egg, oyunun derinliklerinde daha önce keşfedilmemiş sırlar olduğunu gösteriyor.

 • Google Fotoğraflar Uygulaması Yapay Zeka Destekli Düzenleme Araçlarını Ücretsiz Yapacak
  21:10 Google Fotoğraflar Uygulaması Yapay Zeka Destekli Düzenleme Araçlarını Ücretsiz Yapacak

  Google Fotoğraflar uygulaması, yapay zeka destekli düzenleme araçlarını ücretsiz hale getireceğini duyurdu. Bu sayede tüm kullanıcılar, daha yaratıcı eserler ortaya koyabilecekler. Özellikle içerik üreticiler tarafından ilgi gören araçlar, iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek. Google yönetimi, bu değişikliğin 15 Mayıs tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı.

 • GOALS Stüdyosunun EA FC Rakibi Oyununun Oynanış Videosu Sızdırıldı
  21:10 GOALS Stüdyosunun EA FC Rakibi Oyununun Oynanış Videosu Sızdırıldı

  Stockholm merkezli stüdyo GOALS tarafından geliştirilen ve Eylül ayında Steam'de açık beta testine çıkacak olan EA FC rakibi GOALS'un yeni bir oynanış videosu sızdırıldı. Oyunun arcade bir oynanışa sahip olacağı ve grafik gerçekçilikten önce 'tepkime'ye önem verdiği belirtiliyor. Oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • Realme Buds T110: Yeni Kablosuz Kulaklık Tanıtıldı
  21:09 Realme Buds T110: Yeni Kablosuz Kulaklık Tanıtıldı

  Realme, Buds T110 adını verdiği yeni kablosuz kulaklığını resmi olarak tanıttı. Ürün, mavi, yeşil, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle kullanıcılara sunulacak. Hafif ve konforlu bir kullanım sağlayan kulaklık, 10 mm'lik özel bir dinamik sürücüye ve titanyumdan üretilmiş kompozit bir diyaframa sahip. Ayrıca, oyun modunda düşük gecikme sağlayan cihaz, uzun pil ömrü ve hızlı şarj desteği sunuyor. IPX5 suya dayanıklılık teknolojisiyle donatılan Buds T110, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor ve global pazarda da satışa sunulması planlanıyor.

 • GTA 6 fragmanı gerçek hayatta yeniden canlandırıldı
  19:11 GTA 6 fragmanı gerçek hayatta yeniden canlandırıldı

  Rockstar Games'in efsanevi oyun serisinin en yeni oyunu olarak beklenen GTA 6, aralık ayında yayınlanan fragmanıyla hepimizi heyecanlandırmıştı. Bir grup hayran, GTA 6 fragmanı gerçek hayatta birebir olarak yeniden canlandırdı. Gelin fragmanı beraber izleyelim. GTA 6 orijinal fragmanı, kısa sürede YouTube rekorları kırarak 24 saat içinde 90 milyondan fazla izlenmeye ulaştı. Müzik videosu olmayan bir içerik için bu oldukça etkileyici bir rakam. Ancak o zamandan beri oyun hakkında resmi bir güncelleme gelmedi. Bu da hayranların GTA 6'ya dair merakını iyice artırdı ve içerikler üretmesine alan tanıdı. Rockstar sessizliğini korurken, hayranlar da kendi yollarını buluyor. Bunlardan biri de GTA 6 fragmanını gerçek hayatta yeniden oluşturmak. Andrew Levitt'in YouTube kanalında paylaşılan bu canlı aksiyon fragman, orijinal fragmanı oldukça başarılı bir şekilde taklit ediyor. Florida Joker gibi gerçek dünya mekanlarını ve çeşitli rollerde oyuncuları kullanarak, Levitt ve ekibi GTA 6 fragmanının atmosferini yansıtmış. Fragmanın yapım aşamasını belgeleyen bir video da mevcut. Ekip, fragmandaki her mekanı bulmak ve aynı sahneleri gerçek hayatta yeniden oluşturmak için Miami'ye seyahat etmiş. Rockstar'ın orijinal fragmanında yer alan 46 farklı çekimi yeniden oluşturmak, büyük bir özveri ve titizlik gerektiriyordu. Ancak sonuç oldukça etkileyici. GTA 6'nın 2025 yılında Xbox Series X/S ve PlayStation 5 için piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ancak PC için bir çıkış tarihi henüz belirlenmedi. Oyun hakkında şimdiye kadar bilinenler oldukça sınırlı olsa da hala heyecanımız yüksek. EA, popüler oyun serisini devam ettirmeyeceğini açıkladı! Siz GTA 6 fragmanı gerçek hayat versiyonunu nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

 • Baykar'dan firma ve yöneticilerine yönelik iddialara cevap
  19:11 Baykar'dan firma ve yöneticilerine yönelik iddialara cevap

  Baykar, kendileri hakkında dolaşıma sokulan yalan, iftira ve çarpıtmalara karşı bir cevap metni yayınladı. Açıklamada, Baykar'ın gelir kaynakları, savunma kaynaklarının aktarılması, teşvikler, rekabet ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verildi.


Advertisement