SON DAKİKA TÜRKİYE ATOM ENERİJİ KURUMU HABERLERİ

Son Dakika Türkiye Atom Eneriji Kurumu Haberleri

 • 21 Mayıs 2019 12:37 Adana'da Ele Geçirilen Maddenin Kaliforniyum Yerine Reçine Olduğu Ortaya Çıktı Adana'da Ele Geçirilen Maddenin Kaliforniyum Yerine Reçine Olduğu Ortaya Çıktı Geçtiğimiz aylarda Adana'da yaşanan olayda Suriyeli bir adam, içerisinde kaliforniyum bulunduğunu iddia ettiği bir tüpü satmaya çalışırken yakalanmıştı. Madde üzerinde çalışmalarını tamamlayan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, bu maddenin bir 'reçine' olduğunu açıkladı.
 • 21 Mayıs 2019 12:28 Adana Suriyelinin 'Kaliforniyum' Diyerek Satmaya Çalıştığı Madde Reçine Çıktı Adana Suriyelinin 'Kaliforniyum' Diyerek Satmaya Çalıştığı Madde Reçine Çıktı Adana'da, Suriyeli uyruklu Abdulkerim El Mustaytif tarafından 20 bin dolara satılmak istenen dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen maddenin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan incelemesinde reçine...
 • 21 Mayıs 2019 12:28 Suriyelinin 'Kaliforniyum' Diyerek Satmaya Çalıştığı Madde Reçine Çıktı ADANA'da, Suriyeli uyruklu Abdulkerim El Mustaytif tarafından 20 bin dolara satılmak istenen dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen maddenin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan incelemesinde reçine...
 • 08 Mayıs 2019 11:15 Akkuyu Ngs'den İnşaat Çalışmalarına İlişkin Açıklama Akkuyu Ngs'den İnşaat Çalışmalarına İlişkin Açıklama Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin güvenli bir şekilde inşa edilip işletmeye alınmasının, Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin birinci önceliği olduğu bildirildi.
 • 26 Nisan 2019 11:47 Sanayicilerin Nükleer Kabiliyetlerini Geliştirmek İçin Aso ve Taek'ten Protokol Sanayicilerin Nükleer Kabiliyetlerini Geliştirmek İçin Aso ve Taek'ten Protokol Türk sanayicilerin nükleer kabiliyetlerini geliştirmek ve bu konuda çalışmaların arttırılması için Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.
 • 18 Nisan 2019 09:54 Adana Kaliforniyum'u 20 Bin Dolara Satmaya Çalışırken Yakalandılar Adana Kaliforniyum'u 20 Bin Dolara Satmaya Çalışırken Yakalandılar Kaliforniyum'u 20 bin dolara satmaya çalışırken yakalandılarAdana'da, dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen kimyasal maddeyi satmaya çalışan 1'i Suriye uyruklu, 3 kişi yakalandı.
 • 18 Nisan 2019 09:11 Kaliforniyum'u 20 Bin Dolara Satmaya Çalışırken Yakalandılar Kaliforniyum'u 20 Bin Dolara Satmaya Çalışırken Yakalandılar ADANA'da, dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen kimyasal maddeyi satmaya çalışan 1'i Suriye uyruklu, 3 kişi yakalandı.
 • 18 Nisan 2019 09:05 Kaliforniyum Zanlıları Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakıldı Kaliforniyum Zanlıları Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakıldı Adana'da elindeki kaliforniyum olduğunu söylediği maddeyi 20 bin dolara satmaya çalıştığı öne sürülen Suriyeli şahıs ile ona yardım ettiği ileri sürülen 2 Türk, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 • 16 Nisan 2019 18:09 Metsamor Metsamor" Tehlikesi Çalıştayda Ele Alınıyor Iğdır'da, Türkiye-Ermenistan sınırının Ermenistan tarafındaki Metsamor Nükleer Santrali'nden kaynaklı yaşanabilecek olumsuzların ele alınması amacıyla düzenlenen çalıştay başladı.
 • 16 Nisan 2019 16:03 Metsamor" Tehlikesi Çalıştayda Ele Alınıyor Iğdır'da, Türkiye-Ermenistan sınırının Ermenistan tarafındaki Metsamor Nükleer Santrali'nden kaynaklı yaşanabilecek olumsuzların ele alınması amacıyla düzenlenen çalıştay başladı.
 • 11 Nisan 2019 13:40 EÜ'de "Radyasyondan Korunma Eğitimleri" Başlıyor Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü'nde, Türkiye Atom Enerjisi (TAEK) onaylı "Radyasyondan Korunma Eğitimleri" başlıyor.
 • 05 Nisan 2019 12:02 Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tam Hız Yoluna Devam Ediyor Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tam Hız Yoluna Devam Ediyor Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde 1'inci ünitenin temelinin atılmasının üzerinden bir yıl geçerken, projenin inşaat aşamasında elde edilen başarılar, Rusya ile Türkiye arasında ülkedeki ilk nükleer güç santralinin inşası için gerçekleştirilen verimli işbirliğinin göstergesi olarak...
 • 14 Mart 2019 14:00 Diyarbakır'daki 'Kaliforniyum' Operasyonunda 1 Tutuklama Diyarbakır'daki 'Kaliforniyum' Operasyonunda 1 Tutuklama Diyarbakır'daki 'kaliforniyum' operasyonunda 1 tutuklamaDiyarbakır'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonda kaliforniyum olduğu değerlendirilen 7 gram kimyasal madde ile bin 195 tarihi sikkeyi satmaya çalışırken suçüstü yakalanan 3 kişiden 1'i tutuklandı.
 • 14 Mart 2019 13:08 Akkuyu Ngs'de 1'inci Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı Akkuyu Ngs'de 1'inci Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM tarafından Mersin'de inşası devam eden Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS'ye ait 1'inci güç ünitesinin temel plakasının beton dökme çalışmaları tamamlandı.
 • 13 Mart 2019 10:34 Diyarbakır'da Kaliforniyum Olduğu İddia Edilen Madde Ele Geçirildi Diyarbakır'da Kaliforniyum Olduğu İddia Edilen Madde Ele Geçirildi DİYARBAKIR'da tarihi eser kaçakçılarına düzenlenen operasyonda, kaliforniyum olduğu değerlendirilen 7 gram kimyasal madde ele geçirdi.
 • 08 Mart 2019 15:54 6. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nde Akkuyu Ngs Anlatıldı 6. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nde Akkuyu Ngs Anlatıldı MERSİN (İHA) – İstanbul'da düzenlenen 6'ncı Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi (INPPS Expo) kapsamında, Rosatom Devlet Kuruluşu ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Proje Şirketi tarafından, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi tedarikçilerine yönelik bir seminer gerçekleştirildi.
 • 05 Mart 2019 20:30 Nükleer Enerji Türkiye İçin Bir Seçenek Değil Zorunluluktur" 2. Nükleer Santraller Fuarı ve 6. Nükleer Santraller Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dere “Nükleer, Türkiye için bir seçenek değil, zorunluluktur. Akkuyu NGS’nin temeli atıldığından bu yana bu alanda büyük adımlar attık” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İbrahim Halil Dere, […]The post “Nükleer enerji Türkiye için bir seçenek değil zorunluluktur” appeared first on Enerji Enstitüsü.
 • 20 Şubat 2019 12:11 Gusev: Gusev: "Akkuyu Ngs Projesi Türkiye İçin Yeni Bir Milat Olacak" MERSİN (İHA) – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) bölgede ekonomik ve sosyal dönüşüm sağlayacağını savunan uzmanlar, projenin Türkiye için yeni bir milat olacağını söylüyor.
 • 15 Şubat 2019 20:38 Rosatom: "Akkuyu'nun 2. Blokunun İnşaat Lisansını 1 Ayda Almayı Planlıyoruz" Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 2. bloku için inşaat lisansını önümüzdeki ay almayı umduklarını belirtti. Soçi’de devam eden yatırım forumu kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Lihaçev, Akkuyu NGS’nin 2. blokunun yapımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Lisansı önümüzdeki ay içerisinde almayı umuyoruz” diyen Lihaçev, beton dökme […]The post Rosatom: “Akkuyu’nun 2. blokunun inşaat lisansını 1 ayda almayı planlıyoruz” appeared first on Enerji Enstitüsü.
 • 14 Şubat 2019 10:55 Bir Türk Bilim İnsanı İlk Kez 'Bilimde Diplomasi Ödülü' Aldı Bir Türk Bilim İnsanı İlk Kez 'Bilimde Diplomasi Ödülü' Aldı 20 yıllık bir çalışma ile Ortadoğu'nun gergin devletlerini tek bir bilim çatısı altında toplamayı başaran Prof. Dr. Zehra Sayers, Bilimde Diplomasi Ödülü'ne layık olan ilk Türk bilim insanı oldu.
 • 30 Ocak 2019 16:14 Akkuyu Nükleer AŞ ile Assystem Arasında İş Birliği Anlaşması Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'a bağlı Akkuyu Nükleer AŞ, Mersin'de inşa edilen nükleer santrale ait inşaat yapılarının denetlenmesi amacıyla Fransız mühendislik firması Assystem ile iş birliği anlaşması imzaladı.
 • 14 Aralık 2018 20:28 Akkuyu Nükleer Santrali'nin İkinci Ünitesi İçin Çalışma İzni Verildi Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca (TAEK), Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesini yürüten Akkuyu Nükleer AŞ’ye, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ikinci ünitesinin inşası için ‘sınırlı çalışma izni’ verildi. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’dan yapılan açıklamaya göre, sınırlı çalışma izni, sunulan dokümanların TAEK tarafından ayrıntılı incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda alındı. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Akkuyu […]The post Akkuyu Nükleer Santrali’nin ikinci ünitesi için çalışma izni verildi appeared first on Enerji Enstitüsü.
 • 13 Aralık 2018 12:06 Kayseri'de Arazide "Sezyum" Elementi Bulundu Kayseri'de arazide, nükleer santrallerde kullanılan reaktif durumda 250 Bq/kilogram "sezyum" elementi bulundu.
 • 02 Kasım 2018 12:31 2019 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları" (YEKA) modeli kapsamında bin megavat kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali (GES) YEKA'sı için çalışmaların tamamlandığını ve yarışma duyurusunun yapıldığını belirterek, "Bin megavat kurulu güce sahip...
 • 25 Temmuz 2018 16:21 Akkuyu Ngs'nin İkinci Reaktörü İçin İnşaat İzni Hazırlıkları Tamamlandı 3 Nisan'da temeli atılan ve Türkiye'nin ilk Nükleer Güç Santrali olacak Akkuyu'nun ikinci reaktör inşaatı çalışmaları için izin hazırlıkları tamamlandı.
 • 16 Temmuz 2018 07:31 800'ü Aşkın Düzenlemeyle Yeni Sistemin Altyapısı Kuruldu 800'ü Aşkın Düzenlemeyle Yeni Sistemin Altyapısı Kuruldu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayımlanan kararnameyle getirilen 800'ü aşkın düzenlemeyle, adaletten savunma sanayiye kadar, tüm alanlarda yeni sistemin nasıl işleyeceği belirlendi.
 • 15 Temmuz 2018 10:55 Taek'in Görev, Yetki ve Sorumlulukları Belirlendi Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi.
 • 12 Temmuz 2018 12:01 Uyum Kararnamesi ile Yeni Dönemde Yeraltı Kaynaklarına Daha da Önem Verilecek Yeni dönemde hükümetin en önemli önceliklerinden biri yer altı kaynaklarının çıkarılarak ekonomiye kazandırılması olacak.
 • 09 Temmuz 2018 18:40 Tetaş Eüaş Bünyesine Dahil Edildi Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), EÜAŞ bünyesinde birleştirildi.
 • 09 Temmuz 2018 15:34 Nükleer Düzenleme Kurumu Kuruldu Nükleer Düzenleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) kuruldu.
 • 29 Mayıs 2018 10:50 Nükleer Tesislerde Radyasyondan Korunma Yönetmeliği Türkiye'de kurulacak nükleer tesislerin güvenli şekilde çalışmasında, çalışan, halk ve çevrenin radyasyondan korunmasında sorumluluk, tesisi kuran şirkete ait olacak.
 • 17 Mayıs 2018 17:53 İzmir'in Çernobili Hala Temizlenemedi İzmir'in Çernobili Hala Temizlenemedi İzmir'in Gaziemir ilçesinde eski bir kurşun fabrikasının bahçesinde gömülü radyoaktif atıkların temizlenmesi için başlatılan çalışmalarda, ilerleme sağlanamadı.
 • 17 Mayıs 2018 17:51 İzmir'in Çernobili Hala Temizlenemedi İZMİR'in Gaziemir ilçesinde eski bir kurşun fabrikasının bahçesinde gömülü radyoaktif atıkların temizlenmesi için başlatılan çalışmalarda, ilerleme sağlanamadı.
 • 17 Mayıs 2018 17:47 Dha Yurt Bülteni-12 Oğuz Gündoğdu: Mudanya'ya doğru gelen uzun bir fay hattı varBURSA'nın Mudanya ilçesinde açıklamalarda bulunan Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, "Bursa'da 1855 yılında depreme yol açan fay hattının, Nilüfer'den geçen kolları tespit edildi.
 • 17 Mayıs 2018 11:19 İzmir'in Çernobili Hala Temizlenemedi İzmir'in Çernobili Hala Temizlenemedi İZMİR'in Gaziemir ilçesinde eski bir kurşun fabrikasının bahçesinde gömülü radyoaktif atıkların temizlenmesi için başlatılan çalışmalarda, ilerleme sağlanamadı.
 • 03 Nisan 2018 18:28 60 Yıllık Rüya Artık Gerçekleşiyor 60 Yıllık Rüya Artık Gerçekleşiyor" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, dünyanın her yerinde büyük projelerin inşaat süresi kadar hazırlık çalışmalarının da uzun sürdüğünü belirterek, "Türkiye'de yetişmiş vatandaş olarak, Türkiye'nin üniversitelerinden eğitim almış bir mühendis olarak çok heyecanlıyım.
 • 03 Nisan 2018 16:22 Akkuyu Ngs'nin Temeli Atılıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, dünyanın her yerinde büyük projelerin inşaat süresi kadar hazırlık çalışmalarının da uzun sürdüğünü belirterek, "Türkiye'de yetişmiş vatandaş olarak, Türkiye'nin üniversitelerinden eğitim almış bir mühendis olarak çok heyecanlıyım.
 • 03 Nisan 2018 16:16 Putin Ankara'ya Geldi, Erdoğan Külliye'de Törenle Karşıladı Putin Ankara'ya Geldi, Erdoğan Külliye'de Törenle Karşıladı Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni için Ankara'ya geldi. Putin'i Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de törenle karşıladı.
 • 03 Nisan 2018 08:15 Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temeli Bugün Atılıyor! Erdoğan ve Putin Telekonferansla Katılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temeli Bugün Atılıyor! Erdoğan ve Putin Telekonferansla Katılacak 2023'te işletmeye alınması hedeflenen 20 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Santralı'nın temeli bugün Külliye'deki törenle atılacak. Törene, Erdoğan ve Putin telekonferansla katılacak.
 • 02 Nisan 2018 23:29 Aziz Sancar Akkuyu Nükleer Santrali İçin Kameralar Karşısına Geçti Aziz Sancar Akkuyu Nükleer Santrali İçin Kameralar Karşısına Geçti Mersin-Akkuyu'da yapılacak olan nükleer santralin tanıtımı için yapılan kamu spotunda Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar rol aldı.
 • 02 Nisan 2018 20:02 Taek'ten Akkuyu Ngs'ye 'İnşaat Lisansı' Taek'ten Akkuyu Ngs'ye 'İnşaat Lisansı' TAEK, Akkuyu NGS'nin birinci ünitesi inşası için "İnşaat Lisansı" verdi.
 • 02 Nisan 2018 19:55 Akkuyu Nükleer Güç Santrali İçin İnşaat Lisansı Verildi Akkuyu Nükleer Güç Santrali İçin İnşaat Lisansı Verildi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin birinci ünitesinin inşası için lisans verdi.
 • 20 Mart 2018 10:49 Taek: Ankara'da Ele Geçirilen Madde Organik Tabanlı, Nükleer Özelliği Yok ANKARA'da ele geçirilen ve 70 milyon dolar değerindeki kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) açıklama yaptı.
 • 20 Mart 2018 10:38 Taek'ten "Nükleer Madde" Açıklaması Ankara'da dün düzenlenen operasyonda ele geçirilen 1 kilo 441 gram ağırlığındaki maddenin "Kaliforniyum" olmadığı ve radyoaktif bir özellik göstermediği belirtildi.
 • 20 Mart 2018 10:10 Ankara'da Ele Geçirilen Madde ile İlgili TAEK'ten Açıklama: Kaliforniyum Değil Ankara'da Ele Geçirilen Madde ile İlgili TAEK'ten Açıklama: Kaliforniyum Değil Ankara'daki operasyonda ele geçirilen ve kaliforniyum olduğu iddia edilen maddeyle ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan açıklama geldi: Yakalanan madde (poly(sodium 4-styrenesulfonate))
 • 19 Mart 2018 16:07 Güncelleme - Ankara'da Nükleer Madde Operasyonu Ankara'da düzenlenen nükleer madde operasyonunda ele geçirilen 1 kilo 441 gram "Kaliforniyum" maddesi, incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) götürüldü.
 • 19 Mart 2018 14:50 Ankara'da Nükleer Madde Operasyonu Ankara'da düzenlenen nükleer madde operasyonunda 1 kilo 441 gram "kaliforniyum" ele geçirildi.
 • 23 Şubat 2018 08:23 Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temelini Erdoğan ve Putin Atacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin Temelini Erdoğan ve Putin Atacak Mersin Akkuyu'da 20 milyar dolara kurulacak 4 bin 800 megavatlık nükleer santralin temeli, Nisan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından atılacak.
 • 17 Şubat 2018 13:40 Japonya'dan Gıda İthalatında Radyasyon Kontrolünün Kaldırılması Japonya'da 2011'de Fukuşima Nükleer Santrali'nde ortaya çıkan sızıntı nedeniyle bu ülkeden gıda ürünlerinin ithalatında uygulanan radyasyon denetimlerinin herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığından kaldırıldığı bildirildi.
 • 04 Şubat 2018 15:13 Akdeniz Üniversitesindeki "Radyasyon Sızıntısı" İddiası Akdeniz Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yiğit Çeçen, "Kanser hastalarına uygunsuz tedavi yapıldığı ve nükleer deneyler sebebiyle radyasyon sızıntısı meydana geldiği" iddialarına ilişkin, Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezinde (NUBA) halk...