Son dakika Yakup Kadri Karaosmanoğlu haberleri, Yakup Kadri Karaosmanoğlu son dakika, son dakika Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Son Dakika Yakup Kadri Karaosmanoğlu Haberleri

 • Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Basın Onur Günü'nü kutladı
  15 Oca Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Basın Onur Günü'nü kutladı

  Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Yavuz, mesajında, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Ocak 1923'te Kasr-ı Hümayun'da düzenlediği basın toplantısının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin geleceğine yönelik hedeflerini anlatıp yol haritasını çizdiği, Türk basın tarihinde yeri ve önemi tartışılmayan bir gün olduğunu belirtti.

 • Haftanın tarihine bakış
  14 Oca Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Türkiye'nin Prag büyükelçilik binası ve Türk-Çek ilişkilerinin tarihçesi kitaplaştırıldı
  23 Ara Türkiye'nin Prag büyükelçilik binası ve Türk-Çek ilişkilerinin tarihçesi kitaplaştırıldı

  Türkiye'nin Prag'da bulunan büyükelçilik konutunun hikayesi ve Türk-Çek ilişkilerinin tarihçesi kitaplaştırılarak yayımlandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  24 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, "Birinci Türk Dil Kurultayı"nı 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihlerinde yaptı.

 • Bağdat Kitap Fuarı'nda Türkiye'ye ilgi
  18 Eyl Bağdat Kitap Fuarı'nda Türkiye'ye ilgi

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen Uluslararası Bağdat Kitap Fuarı'nda Türkiye ile ilgili eserler dikkat çekiyor. Fuarda Türkiye standı ve Türkçe öğrenimine yönelik kitaplar bulunurken, Suriyeli bir yayınevi temsilcisi Türk edebiyatını Arap dünyasına tanıtmayı hedeflediklerini belirtti. Fuar, birçok Arap ülkesi ve yayınevinin katılımıyla 10 gün boyunca devam edecek.

 • İBB Şehir Tiyatroları... CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA ÖZEL OYUN; 'BU MEMLEKET BİZİM'!
  17 Eyl İBB Şehir Tiyatroları... CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA ÖZEL OYUN; 'BU MEMLEKET BİZİM'!

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. yılını 16 Eylül 2023 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenen “Bu Memleket Bizim” isimli oyunla kutladı.

 • İBB Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel oyununu sahneledi
  17 Eyl İBB Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel oyununu sahneledi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırladığı 'Bu Memleket Bizim' oyununu sahneledi. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleşen gösteride, 300'ü aşkın oyuncu ve 20 kişilik dans ekibi yer aldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gösterinin izleyenleri Cumhuriyet'in başlangıç anına götürdüğünü ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti. İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever ise Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak için bu oyunu sahnelediklerini belirtti.

 • İbb Şehir Tiyatroları, Yeni Sezon Açılışını 'Bu Memleket Bizim' Oyunuyla Harbiye Açıkhava'da Yapacak.
  15 Eyl İbb Şehir Tiyatroları, Yeni Sezon Açılışını "Bu Memleket Bizim" Oyunuyla Harbiye Açıkhava'da Yapacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 2023-2024 sezon açılışını Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda “Bu Memleket Bizim” oyunuyla yarın ve pazar günü yapacak. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, “2024’te İstanbul Şehir Tiyatrosu 110’uncu yaşını kutlayacak. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, dolayısıyla biz kuruluşuna tanıklık ettiğimiz Cumhuriyete çok özel bir saygı duruşu olsun istedik. Seyirciyle bu saygı duruşunu güzel kucaklaştırmak için çok çalıştık. Arkada çok emek var. İstedik ki basit bir oyunla değil; bizim oluşturduğumuz, tüm mevcudiyetimizin katıldığı bir oyun olsun” dedi.

 • İBB Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel oyun sahneleyecek
  15 Eyl İBB Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel oyun sahneleyecek

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırladığı 'Bu Memleket Bizim' oyununu sahneleyecek. Oyunda 300'ü aşkın oyuncu ve 20 kişilik dans ekibi yer alacak. Oyun, Atatürk'ün 'Nutuk' eseri ve Nazım Hikmet'in 'Kuvayi Milliye Destanı' başta olmak üzere birçok yazarın metinlerinden oluşuyor.

 • İBB Şehir Tiyatroları Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Oyun Hazırlıyor
  01 Eyl İBB Şehir Tiyatroları Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Oyun Hazırlıyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. yılına özel bir oyun hazırlıyor. Oyunda 300'ü aşkın oyuncu ve 20 kişilik dans ekibi yer alacak.

 • Sakarya Meydan Muharebesi'nde Yunanlıların Türk Halkına Uyguladığı Zulmün Detayları
  22 Ağu Sakarya Meydan Muharebesi'nde Yunanlıların Türk Halkına Uyguladığı Zulmün Detayları

  Yunanlıların, Sakarya Meydan Muharebesi süresince Türk halkına uyguladığı zulmün ayrıntıları, Halide Edip Adıvar, Yusuf Akçura ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kayıt altına alınan 'Tetkik-i Mezalim Heyeti'nin raporunda yer alıyor. Yunanlılar köyleri yakıp yıkma, ürünleri ve hayvanları alarak zulüm uygulamış, kadınlara da ciddi şekilde zulmetmişlerdir. Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle kurulan Tetkik-i Mezalim Heyeti, Yunan Mezalimi Araştırma Komisyonu adıyla faaliyet göstermiş ve Yunanlıların yaptığı mezalimleri belgelemiştir.

 • PORTRE Edebiyatın azimli kalemi: Peyami Safa
  14 Haz PORTRE Edebiyatın azimli kalemi: Peyami Safa

  Türk edebiyatına "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu", "Fatih Harbiye", "Cingöz Recai", "Mahşer" ve "Canan"ın da aralarında bulunduğu çok sayıda önemli eser kazandıran roman yazarı, gazeteci ve fikir adamı Peyami Safa, vefatının 62. yılında anılıyor.

 • KAYMEK'in Kitap Okuma Yarışmasında Dereceye Girenler Belli Oldu
  03 Haz KAYMEK'in Kitap Okuma Yarışmasında Dereceye Girenler Belli Oldu

  Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür AŞ'nin (KAYMEK) ikincisini düzenlediği kitap okuma yarışmasında, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Yaban' ve İskender Pala'nın 'Od' kitaplarından yarışmaya katılan 1968 kişi arasından en çok doğruyu en hızlı sürede yapanlar ödüllendirildi. Yarışmada birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin lira ödül verildi.

 • Kayseri'de KAYMEK Kitap Okuma Yarışması düzenlendi
  03 Haz Kayseri'de KAYMEK Kitap Okuma Yarışması düzenlendi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK'in 'Kitap Seç, Oku, Yarış, Kazan' sloganıyla gerçekleştirdiği 'KAYMEK Kitap Okuma Yarışması'nın ikincisi düzenlendi. Yarışmaya Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Yaban' ve İskender Pala'nın 'Od' isimli kitaplarından yarışmaya katılmak için toplam 1968 kişi başvurdu. Kahoot sistemi üzerinden yapılan yarışmada en çok doğruyu en hızlı sürede yaparak ilk 3'e girenlere ödül verildi.

 • Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 90 yıl geçti
  03 Haz Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 90 yıl geçti

  Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 90 yıl geçti. Fecr-i Ati hareketine katılan ve unutulmaz eserlere imza atan Haşim, hayatı boyunca edebiyata ve sanata ilgi duydu. İlk şiir kitabı Göl Saatleri büyük beğeni topladı.

 • Kayseri'de kitap okuma yarışması düzenlenecek
  29 May Kayseri'de kitap okuma yarışması düzenlenecek

  Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür AŞ'nin (KAYMEK) ikincisini düzenlediği kitap okuma yarışması 3 Haziran'da yapılacak. Yarışmada en çok doğruyu en hızlı sürede yapan yarışmacılardan her bir kategoride ayrı ayrı ilk üçe girenler ilan edilen ödülü almaya hak kazanacak. Talasgücü Belediyespor ise U-17 Ligi'ni namağlup zirvede tamamladı.

 • Kayseri'de Kitap Okuma Yarışması Başlıyor
  29 May Kayseri'de Kitap Okuma Yarışması Başlıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK'in düzenlediği 'Kitap Seç, Oku, Yarış, Kazan' sloganıyla gerçekleştirilen KAYMEK Kitap Okuma Yarışması'nın ikincisi 3 Haziran 2023 Cumartesi günü yapılacak. Yarışmada en çok doğruyu en hızlı sürede yaparak ilk 3'e giren yarışmacılara ödülleri takdim edilecek.

 • Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek
  24 May Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek

  "Çile", "Ben ve Ötesi", "Kaldırımlar", "Örümcek Ağı", "Aynadaki Yalan", "Tohum", "Bir Adam Yaratmak" ve "Reis Bey" gibi, kaleme aldığı çok sayıda şiir, roman, tiyatro ve hikaye ile Türk edebiyatına damgasını vuran Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 40. yılında yad ediliyor.

 • Yoğun İlgi Gören Kitap Okuma Yarışması'na Kayıtlar Sürüyor
  20 May Yoğun İlgi Gören Kitap Okuma Yarışması'na Kayıtlar Sürüyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş.'nin (KAYMEK) ikincisini düzenlediği, 'Kitap Seç, Oku, Yarış, Kazan' sloganıyla gerçekleştirdiği KAYMEK Kitap Okuma Yarışması'na kısa sürede yaklaşık bin 500 başvuru yapıldı.

 • KAYMEK, Kitap Okuma Yarışması'nın 2'ncisini düzenliyor
  27 Nis KAYMEK, Kitap Okuma Yarışması'nın 2'ncisini düzenliyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) 'Kitap Seç, Oku, Yarış, Kazan' sloganıyla gerçekleştirdiği KAYMEK Kitap Okuma Yarışması'nın 2'ncisini düzenliyor.

 • Çankaya'da 'Milli Mücadele ve Edebiyat' Söyleşileri Başlıyor
  14 Nis Çankaya'da 'Milli Mücadele ve Edebiyat' Söyleşileri Başlıyor

  Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarına, ‘Milli Mücadele ve Edebiyat’ söyleşi dizileri ile devam ediyor. İlk söyleşi, 18 Nisan'da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun ‘Yaban’ ve ‘Ankara’ isimli eserleriyle başlayacak.

 • Çankaya'da 'Milli Mücadele ve Edebiyat' Söyleşileri Başlıyor
  14 Nis Çankaya'da 'Milli Mücadele ve Edebiyat' Söyleşileri Başlıyor

  Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarına, ‘Milli Mücadele ve Edebiyat’ söyleşi dizileri ile devam ediyor. İlk söyleşi, 18 Nisan'da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun ‘Yaban’ ve ‘Ankara’ isimli eserleriyle başlayacak.

 • İki başbakan, 22 bakan ve sayısız önemli ismi yetiştiren İzmir Atatürk Lisesi, yeni neslin de gözdesi
  29 Mar İki başbakan, 22 bakan ve sayısız önemli ismi yetiştiren İzmir Atatürk Lisesi, yeni neslin de gözdesi

  - İki başbakan, 22 bakan ve sayısız önemli ismi yetiştiren İzmir Atatürk Lisesi, yeni neslin de gözdesi Tarihe yön veren lise Kurulduğu yıl olan 1888'den bu yana önemli isimleri Türkiye'ye kazandıran İzmir Atatürk Lisesi, yeni neslin de gözde liseleri arasında.

 • Haftanın tarihine bakış
  08 Oca Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Maltepe Üniversitesi'nde 7. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali
  14 Ara Maltepe Üniversitesi'nde 7. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali

  Maltepe Üniversitesi’nin düzenlediği 7. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin bu yılki konusu “Millî Mücadele Romanları ve Kahramanları" olarak belirlendi. Festivalin açılış konuşmalarını; eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Nabi Avcı, Prof. Dr. İlber Ortaylı, şair Hilmi Yavuz ve yazar Ahmet Ümit yapacak.

 • PORTRE- Türk edebiyatına birçok türde eser kazandıran usta kalem: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  12 Ara PORTRE- Türk edebiyatına birçok türde eser kazandıran usta kalem: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Yazar ve siyasetçi Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun vefatının üzerinden 48 sene geçti.

 • Haftanın tarihine bakış
  11 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  25 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, "Birinci Türk Dil Kurultayı"nı 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihlerinde yaptı.

 • PORTRE Modern Türk şiirinin kurucularından: Ahmet Haşim
  03 Haz PORTRE Modern Türk şiirinin kurucularından: Ahmet Haşim

  ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak.../Sular sarardı.

 • Türk tiyatrosuna adanan ömür: Haldun Taner
  06 May Türk tiyatrosuna adanan ömür: Haldun Taner

  Türk tiyatrosunda epik ve kabarenin öncülerinden Haldun Taner'in vefatının üzerinden 36 yıl geçti.

 • 84 yıllık kitabın arasından çıkan 64 yıllık imzalı ithaf
  31 Oca 84 yıllık kitabın arasından çıkan 64 yıllık imzalı ithaf

  Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban" isimli romanının ilk sayfasında imzalı not bulundu. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Leman Hanım'a: "Sana bu kitabı ithaf ederken..."

 • Vali Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü mesajı yayımladı
  14 Oca Vali Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü mesajı yayımladı

  Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

 • Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Allah Baki' adlı şiiri ilk kez edebiyatseverlerle buluştu
  13 Oca Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Allah Baki' adlı şiiri ilk kez edebiyatseverlerle buluştu

  Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Allah Baki' adlı şiiri ilk kez edebiyatseverlerle buluştu Sergide Beyatlı'nın ve birçok şairin ilk kez görülebilecek orijinal fotoğrafları da yer aldı Usta şair Yahya Kemal Beyatlı'nın 1943 yılında bir otelde antetli kağıda not aldığı 'Allah Baki' şiiri ilk...

 • Haftanın tarihine bakış
  09 Oca Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Türk edebiyatının unutulmaz ismi: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  13 Ara Türk edebiyatının unutulmaz ismi: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden, eski Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun vefatının üzerinden 47 yıl geçti.

 • Haftanın tarihine bakış
  12 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Çifteler Kaymakamlığı'ndan 3 kilometrelik okul yolu açıklaması
  29 Kas Çifteler Kaymakamlığı'ndan 3 kilometrelik okul yolu açıklaması

  ESKİŞEHİR'in Çifteler ilçesinde öğrencilerin her sabah 3 kilometre yürüyerek okula gitmesine ilişkin kaymakamlık açıklama yaptı.

 • OKULA GİTMEK İÇİN HER SABAH 3 KİLOMETRE YÜRÜYORLAR
  28 Kas OKULA GİTMEK İÇİN HER SABAH 3 KİLOMETRE YÜRÜYORLAR

  ESKİŞEHİR Çifteler'deki Erbap Mahallesi'nde yaşayan öğrenciler, servis olmadığı için ayaklarına poşet bağlayıp, ilçe merkezindeki okullarına, tarlaların arasından ve Eskişehir-Konya yolundan geçerek gidiyor.

 • Pera Müzesi'nde Bizans üzerine iki sergi sanatseverlerle buluştu
  23 Kas Pera Müzesi'nde Bizans üzerine iki sergi sanatseverlerle buluştu

  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Bizans'la ilgili iki sergiyi eş zamanlı olarak sanatseverlerin beğenisine sundu.

 • Haftanın tarihine bakış
  19 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, "Birinci Türk Dil Kurultayı"nı 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihlerinde yaptı.

 • Türk Dil Kurumu salgın dönemi terimlerine karşılık arıyor
  12 Tem Türk Dil Kurumu salgın dönemi terimlerine karşılık arıyor

  Türk Dil Kurumu (TDK), Kovid-19 salgını döneminde "pandemi, filyasyon, entübe" gibi gündelik dile yerleşen tıbbi terimleri anlamlandırma çalışmalarını sürdürüyor.

 • İSTANBUL -TBMM Başkanı Şentop, 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisini ziyaret etti
  13 Mar İSTANBUL -TBMM Başkanı Şentop, "Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy" sergisini ziyaret etti

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy" sergisini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 • Kocaeli Valisi Yavuz 16 Ocak Basın Onur Günü mesajı yayımladı
  15 Oca Kocaeli Valisi Yavuz 16 Ocak Basın Onur Günü mesajı yayımladı

  Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Oca Haftanın tarihine bakış

  Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Cumhuriyet tarihine ışık tutan edebiyatçı diplomat: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  12 Ara Cumhuriyet tarihine ışık tutan edebiyatçı diplomat: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Türk edebiyatının ölümsüz isimlerinden, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten ve bu görevi yürüttüğü dönemde hayata veda eden Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun vefatının üzerinden 46 yıl geçti.

 • Haftanın tarihine bakış
  06 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  20 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, "Birinci Türk Dil Kurultayı"nı 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihlerinde yaptı.

 • Dil ve Edebiyat, 140. sayısında eleştiri ve inceleme yazılarıyla okuyucu karşısına çıkıyor
  30 Tem Dil ve Edebiyat, 140. sayısında eleştiri ve inceleme yazılarıyla okuyucu karşısına çıkıyor

  Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık yayımlanan Dil ve Edebiyat Dergisi, ağustos ayında Cemil Meriç'in dil ve milli hafıza ilişkisi üzerine kurduğu cümleleri kapağına taşıdı.

 • Kitap Okuma Yarışması'nda kazananlar belli oldu
  24 Tem Kitap Okuma Yarışması'nda kazananlar belli oldu

  Van'ın İpekyolu Belediyesi; kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek ve seçkin eserlere ilgiyi artırmak için düzenlediği 'Kitap Okuma Yarışması' sonuçlandı.

 • Ahmet Haşim anılıyor
  03 Haz Ahmet Haşim anılıyor

  "Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerdenEteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarakSular sarardı Yüzün perde perde solmakta Kızıl havaları seyret ki akşam olmaktaEğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller Sular mı yandı?

 • Yıldırım'dan Türkiye'nin her köşesine kitap
  25 Şub Yıldırım'dan Türkiye'nin her köşesine kitap

  Yıldırım Belediyesi, vatandaşlara okuma alışkanlığı kazandırmak maksadıyla oluşturduğu '1 Dakika 1 Kitap' projesi ile çekilişle 252 kişiye 31 farklı kitap hediye etti.

 • Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da büyük sürpriz! Sanem Çelik, diziye geri dönüyor
  21 Oca Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da büyük sürpriz! Sanem Çelik, diziye geri dönüyor

  ATV ekranlarının sevilen dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da önümüzdeki hafta büyük bir sürpriz yaşanacak. Fenomen diziden önceki yıl ayrılan Sanem Çelik, 'Ceylan' karakteriyle projeye yeniden dahil oldu.

 • Haftanın tarihine bakış
  08 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • '38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda usta edebiyatçıların arşivleri ele alındı
  10 Kas "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı"nda usta edebiyatçıların arşivleri ele alındı

  Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" etkinlikleri kapsamında "Yazar Arşivleri Olmasaydı?

 • '38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda usta edebiyatçıların arşivleri ele alındı
  10 Kas "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı"nda usta edebiyatçıların arşivleri ele alındı

  Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" etkinlikleri kapsamında "Yazar Arşivleri Olmasaydı?

 • Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu
  09 Kas Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu

  Türk Edebiyatı'nın duayen ismi, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile Hürriyet Gazetesi yazarı, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda bir araya geldi.

 • 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı
  09 Kas 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

  Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, "Atatürk ve Cumhuriyet: Kültür ve Tarihte Değişimler" başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

 • Haftanın tarihine bakış
  22 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan ve daha sonra "Türk Dil Kurumu" ismini alan cemiyet, "Birinci Türk Dil Kurultayı"nı 26 Eylül-6 Ekim 1932 tarihleri arasında yaptı.

 • İstiklal Mahallesi Evleri Restore Edilmeyi Bekliyor
  16 Mar İstiklal Mahallesi Evleri Restore Edilmeyi Bekliyor

  ANKARA'nın en eski yerleşim yerlerinden İstiklal Mahallesi'ndeki tarihi yapı ve konaklar, bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü.

 • Necip Fazıl Ödülleri' Sahiplerini Buldu
  21 Ara Necip Fazıl Ödülleri" Sahiplerini Buldu

  "Necip Fazıl Ödülleri" sahiplerini buldu.

 • Necip Fazıl Ödülleri' - Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy
  21 Ara Necip Fazıl Ödülleri" - Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yayıncılık dünyasında bir döneme damgasını vuran çalışmalarıyla, büyük kalabalıklar karşısındaki muhteşem hatipliğiyle siyasi ve kültürel belleklerimize kazındı Üstad." dedi.

 • Ankara'da Yüksek Hızlı Tren, Kılavuz Tren ile Çarpıştı: 9 Ölü, 47 Yaralı/ Yeniden
  13 Ara Ankara'da Yüksek Hızlı Tren, Kılavuz Tren ile Çarpıştı: 9 Ölü, 47 Yaralı/ Yeniden

  Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle ilçesindeki Marşandiz İstasyonu'nda yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpıştı.

 • Irak Sınırındaki Kitap Figürlü Duvar İlgi Görüyor - Hakkari
  12 Ara Irak Sınırındaki Kitap Figürlü Duvar İlgi Görüyor - Hakkari

  Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki bir caddede bulunan duvara konulan devasa kitap figürleri ilgi görüyor.

 • Koleksiyoner ve Sanat Danışmanı Gül Ergi Servetini Darüşşafaka'ya Bağışladı
  09 Eki Koleksiyoner ve Sanat Danışmanı Gül Ergi Servetini Darüşşafaka'ya Bağışladı

  Şair, müzisyen ve koleksiyoner Sabahattin Ergi'nin kızı Gül Ergi, babasının izinden giderek, çocukluktan itibaren en büyük arzusunu gerçekleştirdi ve tüm mal varlığını Darüşşafaka'ya bağışlayarak, vasiyet bağışında bulundu.

 • 121 Yıllık Keşif! Beşiktaş'ta 19 Şehit Mezarı Bulundu
  29 Mar 121 Yıllık Keşif! Beşiktaş'ta 19 Şehit Mezarı Bulundu

  Beşiktaş'taki Yahya Efendi Haziresi'nde, 1897 tarihindeki Osmanlı-Yunan Savaşı'nda yaralanıp İstanbul'da şehit oldukları tahmin edilen 19 şehidin mezarı bulundu.

 • Öğrenciler Ünlü Edebiyatçıların Maskeleriyle Yürüdü
  27 Mar Öğrenciler Ünlü Edebiyatçıların Maskeleriyle Yürüdü

  Tokat'ta ortaokul öğrencileri, Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde farklı bir etkinliğe imza attı.

 • Pazaryeri'nde 'Kitap Konuşuluyor' Projesi
  28 Kas Pazaryeri'nde "Kitap Konuşuluyor" Projesi

  Pazaryeri Kaymakamlığı, kitap okumayı teşvik etmek için "Kitap Konuşuluyor" adıyla yeni bir çalışma başlattı.

 • Vali, Görme Engellilere Kitap Okudu
  23 Kas Vali, Görme Engellilere Kitap Okudu

  Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, "Kitapların sesi olalım" etkinliği kapsamında engelli vatandaşlara kitap okudu.

 • Atatürk Kitapları Arasında En Fazla İlgiyi 'Nutuk' Görüyor
  10 Kas Atatürk Kitapları Arasında En Fazla İlgiyi 'Nutuk' Görüyor

  D&R, 10-16 Kasım "Atatürk'ü Anma Haftası" kapsamında bu yıl da tüm mağazalarında Atatürk kitaplarına özel bir bölüm oluşturdu.

 • Nutuk, Her Zaman En Çok Satanlar Listesinde... 
  09 Kas Nutuk, Her Zaman En Çok Satanlar Listesinde...

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük eseri Nutuk, D&R'ın en çok satanlar listesinde her zaman üst sıralarda...

 • Üstat' Necip Fazıl, Vefatının 34. Yılında Anılıyor
  24 May Üstat" Necip Fazıl, Vefatının 34. Yılında Anılıyor

  Türk edebiyatı tarihinde Baki'den sonra ikinci Sultanu'ş Şuara unvanına sahip olan, Türk düşünce hayatında fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakan "Sultanu'ş Şuara" Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 34. yılında anılıyor.

 • Haftanın Tarihine Bakış
  12 Ara Haftanın Tarihine Bakış

  Fikirleriyle insanlığa ışık tutan Mevlana Celaleddin Rumi, 17 Aralık 1273'te hayatını kaybetti.

 • Düş Bahçesi Çocukları Umut Dağıtmaya Devam Ediyor
  19 Kas Düş Bahçesi Çocukları Umut Dağıtmaya Devam Ediyor

  Eskişehir’de bulunan ‘Düş Bahçesi Çocukları’ topluluğu, sosyal sorumluluk projelerine 8 yıldır ara vermeden devam ediyor.

 • Yakup Kadri Karaosmanoğlu, İstanbul'da Anılacak
  20 Eyl Yakup Kadri Karaosmanoğlu, İstanbul'da Anılacak

  Romancı, gazeteci ve şair Yakup Kadri Karaosmanoğlu, yarın İstanbul'da düzenlenecek etkinlikte anılacak.

 • Andelip Topluluğu'ndan Şiir Dinletisi
  28 Ara Andelip Topluluğu'ndan Şiir Dinletisi

  Kilis 7 Aralık Üniversitesi öğrenci topluluklarından Andelib Kültür ve Sanat Topluluğu, ’zaman’ temalı şiir dinletisi sundu.

 • Kartepe'de Sel Önlemi Alınan Yerlerin Üst Yapıları Elden Geçiyor
  14 Ara Kartepe'de Sel Önlemi Alınan Yerlerin Üst Yapıları Elden Geçiyor

  Kartepe ilçesinde yaşanan sel felaketleri sonrası alt ve üst yapı çalışmaları hızla sürüyor.

 • 'Yakup Kadri'nin Romanları Günümüz Koşullarında Yeniden Okunmalı'
  10 Ara "Yakup Kadri'nin Romanları Günümüz Koşullarında Yeniden Okunmalı"

  ''Milli Mücadelede Yakup Kadri Karaosmanoğlu'' konulu etkinlikte konuşan şair Ataol Behramoğlu, Yakup Kadri'nin romanlarının günümüz koşullarında yeniden okunması gerektiğini vurguladı.

 • Tarık Buğra Ümraniye'de Anıldı
  02 Mar Tarık Buğra Ümraniye'de Anıldı

  Türk Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden Tarık Buğra ölüm yıldönümünde Ümraniye'de düzenlenen panelde anıldı.

 • Tarık Buğra Ümraniye'de Anıldı
  02 Mar Tarık Buğra Ümraniye'de Anıldı

  Türk Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden Tarık Buğra ölüm yıldönümünde Ümraniye'de düzenlenen panelde anıldı.

Advertisement