Köylüler Ramazanda 30 Derecede Çalışıyorlar - Son Dakika

Köylüler Ramazanda 30 Derecede Çalışıyorlar

Köylüler Ramazanda 30 Derecede Çalışıyorlar
Son Güncelleme: 17.07.2013 10:55

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesine rağmen tarımla uğraşan Bitlisliler, oruçlu bir şekilde 30 derece sıcaklığın altında çalışmak zorunda kalıyor.

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesine rağmen tarımla uğraşan Bitlisliler, oruçlu bir şekilde 30 derece sıcaklığın altında çalışmak zorunda kalıyor.

Bitlisli çiftçiler, bugünlerde başlayan buğday hasadı için sabahın erken saatlerinde işe koyulup, günün en sıcak saatinde bile işleri yetiştirebilmek için hummalı şekilde çalışıyorlar. Kavurucu sıcağın altında hem yorulan hem de susayan çiftçiler, bir an önce serinleyebilmek için göletlere giriyorlar. Ramazandan önce olduğu gibi Ramazan ayı boyunca tarlada çalışmaya devam eden köylüler, Ramazanın uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesine rağmen oruç tutmayı da ihmal etmiyorlar.

Köylülerden Cumali Ayaz, çiftçilikle uğraşan vatandaşların büyük bölümünün Ramazan boyunca sıcakların altında çalıştığını belirtti. Ayaz geçen yıl olduğu gibi bu yılda tarımsal işlerin Ramazan ayına denk geldiğini ifade ederek, "Hayırlısıyla bir Ramazan ayına daha ulaştık. Ramazan ayının iş dönemine gelmesi her ne kadar bizleri zorlasa da bir şekilde kalan işlerimizi aksatmamak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda da tarlalardaki kışlık buğday, arpa ve yoncalarımızı biçiyoruz. Bu işleri gün içinde 35 dereceye kadar çıkan kavurucu güneş altında yapıyoruz. Bir hayli zor oluyor. Ancak yapmak zorundayız. Bu yüzdeden tarlada dinlenerek azar azar işlerimizi yapıyoruz"

Vatandaşların büyük çoğunluğunun Ramazan boyunca çalışmak zorunda olduğunu dile getiren çiftçi Bekir Aktaş ise, kavurucu sıcaklardan korunmak ve daha az susamak için günün belli saatlerinde göletlere girdiklerini anlattı. Oruçluyken tarlada çalışmanın zorluklarına vurgu yapan Aktaş, "Hem oruç tutup hem de işlerimizi yapabilmek için gün içerisinde belli saatlerde tarlalarımıza yakın bölgelerde bulunan su göletlerine girip serinliyoruz. Her gün neredeyse bu işlemi 3-4 defa tekrarlıyoruz. Yoksa tarlada oruçlu saatlerce çalışmak mümkün değil. Allah yardımcımız olsun. Biz bizim için farz olan orucumuzu tutmaya devam ediyoruz. Allah'ta bize dayanma gücü veriyor" diye konuştu. - BİTLİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Köylüler Ramazanda 30 Derecede Çalışıyorlar - Son Dakika


Advertisement