Oruç Tutan Yaşlı ve Hastalara Uyarı - Son Dakika
Yerel

Oruç Tutan Yaşlı ve Hastalara Uyarı

Oruç Tutan Yaşlı ve Hastalara Uyarı

Bayburt Sağlık Müdürü Özbek: "Tansiyon, kalp, astım ve şeker hastalarının belli saatlerde ilaç alması gerekiyor.

19.07.2014 10:36

Bayburt İl Sağlık Müdürü Zülkarni Özbek, "Tansiyon, kalp, astım ve şeker hastalarının belli saatlerde ilaç alması gerekiyor. Vatandaşlarımızın tutacağı oruç vücut sağlığını bozacaksa bu oruçları en azından kısa günlere ertelemeleri ya da fidyelerini vererek sağlıklarını korumak adına oruç tutmamaları gerekir" dedi.

Özbek, AA muhabirine yaptğı açıklamada, aşırı sıcakların sağlık problemini de beraberinde getirdiğini belirterek, "Özellikle yaşlılarımız ve hastalarımız doktorların önerileri olmasına ve Diyanet'in bu konudaki fetvalarına rağmen kendi istekleri doğrultusunda oruç tutuyorlar. Vatandaşımız şeker hastası, insülin kullanıyor, aynı zamanda oruç tutuyor. Bu sefer hipoglisemi komasına giriyor" ifadelerini kullandı.

Orucun, sağlığı yerinde olan kişilerin yerine getirmesi gereken bir ibadet olduğunu kaydeden Özbek, "Hekimler olarak vücut sağlığı yerinde olmayan, özellikle aşırı sıcak havalarda ve böylesi uzun günlerde hastalarımızı, daha ciddi sağlık sorunları yaşamamaları için uyarıyoruz. Tansiyon, kalp, astım ve şeker hastalarının belli saatlerde ilaç alması gerekiyor. Vatandaşlarımızın tutacağı oruç vücut sağlığını bozacaksa bu oruçları en azından kısa günlere ertelemeleri ya da fidyelerini vererek sağlıklarını korumak adına oruç tutmamaları gerekir" diye konuştu.

Özbek, oruç tutan sağlıklı kişilerin de dikkat etmesi gereken önemli hususlar olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Oruç tutanların mutlaka sahura kalkmaları, sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir ancak gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması daha iyi olacaktır. Normalde bir insanın 1,5 ile 2 litre civarında olan su ihtiyacı aşırı sıcak havalarda 3 ile 4 litreye kadar çıkabilir. Biz vatandaşlarımıza bol bol sıvı tüketmelerini öneriyoruz. İftardan sonra ve sahurda bol su tüketirsek sıcak ve güneşli havanın olumsuz etkilerinden vücutlarımızı korumuş oluruz. Sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze sularını da içmeye özen gösterilmelidir. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir." - Bayburt

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Oruç Tutan Yaşlı ve Hastalara Uyarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement