"Vakıflar Haftası" - Son Dakika

"Vakıflar Haftası"

06.05.2013 15:35
"Vakıflar Haftası"

"Vakıflar Haftası" Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

"Vakıflar Haftası" Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Yüceer ve Vakıflar Haftası Kutlama Komitesi, hafta dolasıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Yüceer ve beraberindeki heyet, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti.

Bektaş, ziyarette yaptığı konuşmada, özellikle Osmanlı döneminde birçok kamu hizmetinin vergi alınmadan, bağışlarla ve vakıflar aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi.

O dönemde birçok yerde belediyenin dahi bulunmadığını ifade eden Bektaş, şöyle konuştu:

"Onların yapacağı işleri vakıflar yürütüyordu. Bu işin kökleri, kaynağı bizdedir. Avrupa, bizden bunu kopya çekmiş ve bu işi çok daha geliştirmiştir. İşin peşini bırakmışız. Bir şekilde o köklerle yeniden buluşmamız lazım. Bu dönemde bu köklü uygulamaların sonuçlarını görüyoruz. Birçok vakıf eseri hala ayakta. Vakıfların bir kısmı kendi gelirleriyle varlıklarını sürdürebiliyor. Birçok vakıf da sahip olması gereken gelirleri kaybetmiş durumda. Ancak yeni gelişmeler de var. Yeni vakıflar kuruluyor, vakıf üniversiteleri kuruluyor. Bunlar köklerle, bugünümüzü buluşturma noktasında güzel şeyler."

Yüceer de hafta dolayısıyla 6-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinlikler hakkında Vali Bektaş'a bilgiler verdi.

Ziyarette, Vali Bektaş'a, araştırmacı yazar Erdal Arslan'ın kaleme aldığı

"Vakıf ruhuna yolculuk" isimli kitabı hediye edildi. - KASTAMONU

Kastamonu'da sele kapılan genci arama çalışmalarının 6. gününde de sonuç alınamadı Kastamonu'da sele kapılan genci arama çalışmalarının 6. gününde de sonuç alınamadı Başkan Vidinlioğlu, yarışamada dereceye giren öğrencileri gezi öncesi uğurladı Başkan Vidinlioğlu, yarışamada dereceye giren öğrencileri gezi öncesi uğurladı Başkan Vidinlioğlu vatandaşları uyardı: '2 gün suyu içmek için kullanmayın' Başkan Vidinlioğlu vatandaşları uyardı: '2 gün suyu içmek için kullanmayın'
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Vakıflar Haftası' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement