Yunanistan, Türkiye ile yaşadığı gerginlikte geri adım attı: Diyaloğa hazırız

Doğu Akdeniz ve Ege'deki tehditleri boşa çıkan Yunanistan geri adım attı. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ile diyaloğa hazır olduklarını belirterek, "Türkiye ile olan anlaşmazlığımızın Ege ve Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı olduğuna inanıyoruz. Komşu Türkiye ile aramızdaki fark bu" dedi.

"Yunanistan her zaman baskı ve tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırdır" diyen Dendias, Atina'da bulunan İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği (AB) ve İş Birliği Bakanı Arancha Gonalez Laya ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doğu Akdeniz ve Ege'de uluslararası hukuka saygılı olunması gerektiğini belirten Dendias, "Bu nedenle, bu küresel durumun Türkiye tarafından da algılanması son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun hem Türkiye'nin, hem de Türk toplumunun çıkarına olduğuna inanıyoruz. Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız. Türkiye ile tek sorunumuz, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarının belirlenmesidir" dedi.

Nikos Dendias

Ankara DA DİYALOG İSTİYOR

Laya ile görüşmelerinde Libya'daki son durumu da ele aldıklarını ifade eden Yunanistan Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği'nin Libya'da başarısız olmasının büyük bir sorun olacağını kaydetti. İspanya Dışişleri Bakanı Aranza Gonzalez Laya da, Ankara'ya gerginlikleri azaltma mesajı ilettiğini söyledi. Akdeniz'de istikrar istediklerini kaydeden Laya, Türkiye'de diyalog yönünde bir arzu gördüğünü söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis de, Laya ile bir araya geldi. Yunan medyasına göre; görüşmede Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim, Ayasofya Camisi ve Libya gündeme geldi.

Kaynak: DHA
28 Temmuz 2020 Salı 17:41
YORUMLAR (21)
  • fırat aydın er : hiç kimse türkiyeyi test etmesin herkes işine baksın
  • Türkiye : Türkiye Abd gibi her yere saldırıyor ama farkı ABD gibi güçlü değil
  • Tayfun kaplan : Taviz taviz getirir asla taviz yok herkonuda el versen kol isterler
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika