Beyaz Saray Sözcüsü: Teröristlere İslam'ı Meşrulaştırma Hakkı Vermeyeceğiz - Son Dakika

Beyaz Saray Sözcüsü: Teröristlere İslam'ı Meşrulaştırma Hakkı Vermeyeceğiz

14.06.2016 01:12

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama'nın İslam ile terörizmi yan yana getiren bir söylemle, aşırılık yanlısı örgütlerin isteğini yerine getirmeyeceğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Bazı terör örgütleri İslam örtüsünü, kendilerini ABD ile savaşan mücahitler veya dini liderler şeklinde tanımlamak isteğiyle kullanıyor" dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Orlando'da çoğunlukla eşcinsellerin gittiği gece kulübüne hafta sonu düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin soruları da yanıtladı.

"BU ÖRGÜTLERİN BİRÇOĞUNUN İSLAM'I KENDİ KANLI GÜNDEMLERİ İÇİN KULLANDIĞI BİR GERÇEK"

Saldırgan Omar Mateen'in IŞİD'e bağlılığını dile getirdiği ve internetteki yayınlarla radikalleştiği bilgisi göz önünde bulundurulduğunda Orlando saldırısının "radikal İslami terörizmin" bir örneği olarak ele alınıp alınmayacağının yöneltilmesi üzerine Earnest, Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) şu aşamada bazı terör örgütlerinin saldırıda etkisi bulunup bulunmadığını değerlendirdiğine dikkati çekti. Bu noktada Earnest, birçok örgütün dini kullandığına vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu örgütlerin birçoğunun İslam dinini kendi kanlı, nihilist gündemleri için kullandığı bir gerçek. Başkan Obama bunu birçok fırsatta dile getirdi, bu örgütlerin ne yapmak istedikleri konusunda açık sözlü oldu. Onlar aynı zamanda İslam örtüsünü, kendilerini ABD ile savaşan mücahitler veya dini liderler şeklinde tanımlamak isteğiyle kullanıyor. Bu konuda yanılıyorlar. Bu yanlış. Bu bir masal, doğru değil. Şimdiki ve bundan önceki yönetim, bu masalı çürütmek ve bu örgütlerin sapkın bir İslam'ı ebedileştirmek istediklerini göstermek için her yolu denedi."

"ÖRGÜTÜN KURBANLARININ BİRÇOĞU DA MASUM MÜSLÜMANLAR"

ABD'nin IŞİD'le mücadele etmek için İslam dünyasından birçok ülkeyle önemli bir işbirliği içinde bulunduğuna işaret eden Earnest, örgütün kurbanlarının birçoğunu da masum Müslüman kadın, erkek ve çocukların oluşturduğunu hatırlattı.

"İSLAM'I MEŞRULAŞTIRMA HAKKINI VERMEYECEĞİZ"

Earnest, Obama'nın İslam ile terörizmi yan yana getiren bir söylemle aşırılık yanlısı örgütlerin isteğini yerine getirmeyeceğini belirterek, "Bu terör organizasyonlarına İslam'ı meşrulaştırma hakkını vermeyeceğiz. Başkan bunu onlara vermeyecek." ifadesini kullandı.

TRUMP "RADİKAL İSLAM" KELİMESİNİ KULLANMIŞTI

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı Donald Trump, Orlando saldırısıyla ilgili açıklamalarında sıklıkla "radikal İslam" kelimesini kullanmıştı.

YORUMLAR (1)
500
İstanbul'da Uygur Türkleri ve Hindistan'daki Müslümanlara destek programı düzenlendi İstanbul'da Uygur Türkleri ve Hindistan'daki Müslümanlara destek programı düzenlendi Kılıçdaroğlu'ndan Türk Ocakları'nın İslam dünyası sempozyumunda Karl Marx sözleri: Bu ismi yadırgamayacağınıza inanıyorum Kılıçdaroğlu'ndan Türk Ocakları'nın İslam dünyası sempozyumunda Karl Marx sözleri: Bu ismi yadırgamayacağınıza inanıyorum Kılıçdaroğlu: İslam Otoriterliğe İzin Vermez Kılıçdaroğlu: İslam Otoriterliğe İzin Vermez
Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Beyaz Saray Sözcüsü: Teröristlere İslam'ı Meşrulaştırma Hakkı Vermeyeceğiz - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement