Son dakika Beyaz Saray haberleri, Beyaz Saray son dakika, son dakika Beyaz Saray

Son Dakika Beyaz Saray Haberleri

 • Michigan'daki Müslüman ve Arap kökenli Amerikalılar, Biden'ın kaybetmesi için 'kararsız oy' kullanmaya çağırıyor
  20:20 Michigan'daki Müslüman ve Arap kökenli Amerikalılar, Biden'ın kaybetmesi için 'kararsız oy' kullanmaya çağırıyor

  ABD'nin Michigan eyaletindeki Müslüman ve Arap kökenli Amerikalılar, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına destek veren Biden'a karşı ön seçimlerde kararsız oy kullanmaya çağırıyor. Kampanya, Biden'a bir uyarı mesajı göndermeyi amaçlıyor.

 • Macron: Ukrayna'ya asker gönderme konusunda fikir birliği yok
  09:06 Macron: Ukrayna'ya asker gönderme konusunda fikir birliği yok

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım konusunu görüşmek için bir araya topladığı Avrupalı liderlerle Ukrayna'ya asker gönderilmesi konusunda fikir birliğine varılamadığını ancak bu seçeneğin yok sayılamayacağını söyledi. Macron, Ukrayna'nın müttefiki 20 kadar ülkeye ev sahipliği yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, 'Bu aşamada asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok' dedi. 'Hiçbir şey göz ardı edilmemeli. Rusya'nın kazanmaması için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.'

 • Biden ve Trump, ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek
  26 Şub Biden ve Trump, ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek

  ABD Başkanı Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump, bu hafta aynı gün ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek. Biden, Texas eyaletinde yer alan Brownsville'yi ziyaret ederken, Trump ise Texas eyaletinde yer alan Eagle Pass'ı ziyaret edecek. Göç sorunu, ABD'nin bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor.

 • ABD'den Refah'a saldırmaya hazırlanan İsrail'e veto: Askeri operasyon istemiyoruz
  25 Şub ABD'den Refah'a saldırmaya hazırlanan İsrail'e veto: Askeri operasyon istemiyoruz

  İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki insanlık dışı saldırılardan kaçan 1,4 milyon Filistinlilerin sığındığı Refah kentine tehditleri sürerken ABD'den kritik bir açıklama geldi. Beyaz Saray'dan, İsrail'in bölgeye olası operasyonuyla ilgili, ''Refah'ta sivilleri korumaya yönelik bir plan görmeden 'askeri operasyon' istemiyoruz.'' açıklaması yapıldı.

 • ABD, Hamas'ın rehineleri serbest bırakması ve Gazze'deki çatışmalara ara verilmesi için anlaşma görüşmelerinde ilerleme kaydedildi
  25 Şub ABD, Hamas'ın rehineleri serbest bırakması ve Gazze'deki çatışmalara ara verilmesi için anlaşma görüşmelerinde ilerleme kaydedildi

  ABD, Hamas'ın rehineleri serbest bırakması ve Gazze'deki çatışmalara ara verilmesini öngören olası bir anlaşma için Paris'te yapılan uluslararası görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Navalny'nin ailesiyle taziye için bir araya geldi
  23 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Navalny'nin ailesiyle taziye için bir araya geldi

  ABD Başkanı Joe Biden, cezaevinde hayatını kaybeden muhalif Rus lider Alexei Navalny'nin eşi Yulia Navalny ve kızı Dasha Navalny ile San Francisco'da bir araya gelerek taziyelerini iletti. Biden, Navalny'nin ölümünden sorumlu tuttuğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı yeni yaptırımları yarın açıklayacaklarını söyledi.

 • ABD Başkanı Joe Biden’in Köpeği Commander'ın Başkanın Korumalarını 24 Kez Isırdığı Ortaya Çıktı
  22 Şub ABD Başkanı Joe Biden’in Köpeği Commander'ın Başkanın Korumalarını 24 Kez Isırdığı Ortaya Çıktı

  ABD Başkanı Joe Biden'in köpeği Commander'ın başkanın korumalarını en az 24 kez ısırdığı belgelerle ortaya çıktı. Gizli Servis'in kayıtlarına göre, Commander'ın ajanlara yarattığı sorunlar nedeniyle taktik değişikliğine gidildi ve köpekten uzak durulması tavsiye edildi. Belgelerde, Ekim 2022 ve Temmuz 2023 arasında Commander'ın en az 24 ısırma olayına karıştığı ve ajanların bileklerinden, kollarından, dirseklerinden, bellerinden, göğüslerinden, kasıklarından ve omuzlarından ısırıldığı görülüyor. Belgeler, Beyaz Saray veya Camp David personeline yönelik potansiyel ısırma olaylarını kapsamamaktadır.

 • İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi
  21 Şub İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi

  İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmesine tepki göstererek, 'Yüzyılın diplomasi felaketi olarak adlandırılmalıdır' dedi. Abdullahiyan, ABD'nin veto etmesinin sahte İsrail rejiminin Gazze'ye karşı devam eden soykırımının ve savaş suçlarının uluslararası sorumluluğunu gösterdiğini belirtti.

 • ABD, BMGK'ye sunulan Gazze ateşkes kararını veto etti
  21 Şub ABD, BMGK'ye sunulan Gazze ateşkes kararını veto etti

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırıların sona erdirilmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan ve acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Çin, ABD'yi sert bir dille eleştirirken, ABD'nin müttefikleri de veto kararını eleştirdi. Hamas'ın saldırıları sonucunda İsrail'in başlattığı operasyonlar ise büyük yıkıma sebep oldu.

 • Beş soruda Ukrayna savaşının ikinci yılı
  21 Şub Beş soruda Ukrayna savaşının ikinci yılı

  Rusya'nın Ukrayna işgalinin üzerinden iki sene geçti.

 • İsrail, On Binlerce Silah Satın Alma Kararı Aldı
  19 Şub İsrail, On Binlerce Silah Satın Alma Kararı Aldı

  İsrail Savunma Bakanlığı, on binlerce silah satın alımı için büyük bir ihale açacağını duyurdu. Savunma Bakanlığı Genel Müdürü, silah alımı için talimat verdi ve bu ihalenin İsrail'in gerçekleştirdiği en büyük ihale olduğu belirtildi. İhale, İsrail ordusunun silah stoğunu yenileme ve artırma ihtiyacı doğrultusunda gerçekleştirilecek ve ABD'den de silah alımı devam edecek.

 • Çevre felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret eden Biden, zehirli olmadığını göstermek için su içti
  17 Şub Çevre felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret eden Biden, zehirli olmadığını göstermek için su içti

  ABD Başkanı Biden, geçtiğimiz yıl yaşanan tren kazasında zehirli kimyasallardan etkilenen East Palestine bölgesini ziyaret etti ve suyun zehirli olmadığını göstermek için bir bardak su içti.

 • ABD Başkanı Biden, Navalni'nin ölümünden Putin'i sorumlu tuttu
  16 Şub ABD Başkanı Biden, Navalni'nin ölümünden Putin'i sorumlu tuttu

  ABD Başkanı Joe Biden, hapishanede hayatını kaybeden Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin sır ölümüyle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tuttu.

 • ABD'de ''ciddi ulusal güvenlik tehdidi'' tartışmalarının sebebi Rusya'nın geliştirdiği uyduları hedef alma sistemi çıktı
  15 Şub ABD'de ''ciddi ulusal güvenlik tehdidi'' tartışmalarının sebebi Rusya'nın geliştirdiği uyduları hedef alma sistemi çıktı

  ABD Temsilciler Meclisi, ''ABD'nin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi'' ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek ayrıntıya girmediği konuyla ilgili Başkan Biden'ın tüm bilgileri paylaşması gerektiğini açıklamıştı. Bu açıklama sonrası ABD kamuoyunda bu tehdidin ne olduğu hakkında gün boyu tartışmalar yaşandı. Beyaz Saray, tartışılan konunun, Rusya'nın geliştirdiği ''uyduları hedef alma yeteneği'' ile ilgili olduğunu belirterek istihbari bir konu olması sebebiyle daha fazla detaya girmeyeceğini vurguladı.

 • Putin, ABD seçimlerinde tercih ettiği başkan adayını açıkladı
  15 Şub Putin, ABD seçimlerinde tercih ettiği başkan adayını açıkladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, televizyon röportajında Joe Biden'ın daha öngörülebilir ve tecrübeli bir insan olduğunu savunarak, Beyaz Saray'da Biden'ın liderliğinin Rusya için daha iyi olacağını söyledi. Putin, Biden'ın yaşına dair tartışmalara da yanıt vererek, 2021'de buluştuklarında herhangi bir farklılık hissetmediğini belirtti. Ancak Putin, Biden'ın Ukrayna savaşını kınamasını son derece zararlı ve hatalı olarak nitelendirdi.

 • ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin Hastaneden Taburcu Edildi
  14 Şub ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin Hastaneden Taburcu Edildi

  ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, mesane sorunu nedeniyle tedavi altına alındığı hastaneden taburcu edildi. Austin'in sağlık durumu hakkında bilgi verilirken, doktorlarının tavsiyesi üzerine bir süre evden çalışacağı belirtildi.

 • ABD Başkanı Biden, Netanyahu'ya Refah saldırısı konusunda uyarıda bulundu
  13 Şub ABD Başkanı Biden, Netanyahu'ya Refah saldırısı konusunda uyarıda bulundu

  ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı Abdullah ile yaptığı görüşme sonrası Binyamin Netanyahu'ya Refah saldırısı konusunda uyarıda bulundu. Biden, sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak, Refah'a yönelik bir harekatın yapılmaması gerektiğini belirtti. Kral Abdullah ise Gazze'de ölen, yaralanan veya kaybolanların sayısının 100 bine yaklaştığını ifade etti. Biden'ın çağrılarının gözardı edildiği gerekçesiyle Netanyahu'ya karşı öfkeli olduğu belirtiliyor. İsrail'e müttefikleri ve Birleşmiş Milletler'den de tepki mesajları gelmekte.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü
  13 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 27 binden fazla masum sivilin öldürüldüğünü belirterek, İsrail'in iyi hazırlanmış bir plan olmadan Refah'a girmemesi gerektiğini ifade etti. Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile acil ateşkes çağrısında bulundu ve 6 haftalık bir ateşkes üzerinde çalıştıklarını söyledi.

 • Birbirlerine düştüler! ABD Başkanı Joe Biden'den Netanyahu'ya küfür
  12 Şub Birbirlerine düştüler! ABD Başkanı Joe Biden'den Netanyahu'ya küfür

  İsrail'in Gazze işgalini destekleyen ABD Başkanı Joe Biden'ın, özel görüşmelerinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında küfür kullandığı iddia edildi. İsrail'in ateşkesi kabul etmesi için uğraştığını ancak Netanyahu'nun kendisinin ''burnundan getirdiğini'' söyleyen Biden'ın Netanyahu için ''bu adam'' gibi küçümseyici ifadeler kullandığı belirtildi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu ile görüştü
  12 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu ile görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden, görüşmede Hamas'ın yenilgiye uğratılması ve İsrail'in uzun vadeli güvenliğinin sağlanması hedefini teyit etti. Ayrıca, Refah'ta barınan 1 milyondan fazla insanın güvenliğinin sağlanması için inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmadan askeri operasyona girişilmemesi gerektiğini vurguladı.

 • ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Hastaneye Kaldırıldı
  12 Şub ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Hastaneye Kaldırıldı

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, tekrar rahatsızlanarak Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne kaldırıldı. Austin'in ne kadar süre hastanede kalacağının henüz bilinmediği, yetkilerinin Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks'e devrettiği ifade edildi. Pentagon, Ocak ayının ortalarında Bakan Austin'in prostat kanserine yakalandığını duyurmuş ve bu kapsamda operasyon geçirdiğini açıklamıştı.

 • ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin hastaneye nakledildi
  12 Şub ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin hastaneye nakledildi

  ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, acil bir mesane sorununa işaret eden semptomların görülmesi için hastaneye nakledildi.

 • ABD ve Mısır'dan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Refah operasyonu uyarısı
  11 Şub ABD ve Mısır'dan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Refah operasyonu uyarısı

  İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş insanların sığındığı Refah kentine kara operasyonuna hazırlanmak için İsrail ordusuna emir vermişti. Mısır, 1,4 milyondan fazla kişinin sığındığı kente yönelik muhtemel bir kara saldırısının vahim sonuçları olacağı konusunda İsrail'i uyardı. Öte yandan Netanyahu ile telefonda görüşen ABD Başkanı Biden, inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmaksızın askeri operasyona devam edilmemesi uyarısında bulundu.

 • Trump, Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik ediyor
  11 Şub Trump, Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik ediyor

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, tekrar seçilmesi halinde Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik edeceğini açıkladı. Trump'ın bu açıklamaları Beyaz Saray tarafından 'dehşet verici ve delice' olarak nitelendirildi. NATO üyesi ülkelerin, bir ülke saldırıya uğradığında o ülkeyi savunma taahhüdü bulunuyor. Ancak, üye ülkelerin yalnızca 11'i yıllık gayrısafi yurt içi hasılalarının yüzde 2'si kadar savunma harcaması yapma vaadini tutuyor. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi NATO'nun en büyük ülkeleri ise bu sözü tutmayan ülkeler arasında yer alıyor.

 • Trump, az ödeme yapan NATO ülkelerine Rusya'nın saldırısına teşvik edeceğini söyledi
  11 Şub Trump, az ödeme yapan NATO ülkelerine Rusya'nın saldırısına teşvik edeceğini söyledi

  ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, Güney Carolina eyaletinde yaptığı seçim konuşmasında, az ödeme yapan NATO ülkelerine Rusya'nın saldırısına uğrarlarsa yardım etmeyeceğini, aksine saldırması için Rusya'yı teşvik edeceğini söyledi. Beyaz Saray ise Trump'ın bu açıklamalarını dehşet verici ve akıl dışı olarak nitelendirdi.

 • Trump, Biden'ın suçsuz bulunmasının ardından kendi davasının da düşürülmesini istedi
  10 Şub Trump, Biden'ın suçsuz bulunmasının ardından kendi davasının da düşürülmesini istedi

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, hakkında yürütülen ''gizli belgelere'' ilişkin davanın düşürülmesini talep etti. Evinde gizli belge tutmakla suçlanan mevcut Başkan Biden'ın soruşturma sonucunda suçsuz bulunması üzerine kendi adına aynı hususta açılan davanın da düşürülmesi gerektiğini savunan Trump, Savcı Robert Hur'un, Biden'ın söz konusu belgelerle ilgili detayları hatırlayamayacak kadar ''hafızasının zayıf'' olduğu sözlerine dair ise ''Biden'ın yaşadığının farkında olduğunu sanmıyorum.'' dedi.

 • ABD ve Almanya, Ukrayna'ya Destek ve Orta Doğu'da Barış Konularında Mutabık Kaldı
  10 Şub ABD ve Almanya, Ukrayna'ya Destek ve Orta Doğu'da Barış Konularında Mutabık Kaldı

  ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Beyaz Saray'da gerçekleştirdikleri görüşmede Rusya'ya karşı mücadelede Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı. İkili ayrıca Orta Doğu'da artan gerilim ve Filistin devletinin kurulmasını da içeren kalıcı barışın şartlarının belirlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 • Biden kararnameyi imzaladı! ABD, askeri yardım gönderdikleri ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyecek
  10 Şub Biden kararnameyi imzaladı! ABD, askeri yardım gönderdikleri ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyecek

  ABD'nin askeri yardımda bulunduğu ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyeceklerini içeren kararname ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalandı. Kararnameye göre; bu ülkelerden 180 gün içinde yazılı taahhüt talep edilecek.

 • ABD, askeri yardım alan ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyecek
  09 Şub ABD, askeri yardım alan ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyecek

  ABD Başkanı Joe Biden, askeri yardım alan ülkelerden savaş hukukuna uyma garantisi isteyeceklerini açıkladı. İsrail gibi aktif çatışma içindeki ülkeler için süre 45 gün olarak belirlendi. ABD İsrail'e her yıl 3,8 milyar dolar değerinde silah ve teçhizat hibe ediyor. ABD'den silah yardımı alan ülkelerin, çatışma durumunda sivillere ABD'nin göndereceği yardımların teslim edilmesine dair bir güvence vermesi gerekecek.

 • ABD, İsrail'in Refah'a askeri operasyon düzenlemesini desteklemiyor
  09 Şub ABD, İsrail'in Refah'a askeri operasyon düzenlemesini desteklemiyor

  ABD, Gazze'nin güneyinde yer alan Refah şehrine İsrail'in doğru dürüst bir plan olmadan askeri operasyon düzenlemesinin 'felakete' yol açacağını belirtti. Beyaz Saray, mülteciler düşünülmeden yapılacak herhangi büyük bir operasyonu desteklemeyeceklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Refah'a saldırmak için hazırlık emri verdiğini söylemesinin ardından ABD, böyle bir operasyon için henüz emareler görmediklerini belirtti. Gazze'nin nüfusunun yarısından fazlası, Mısır ile sınırda bulunan Refah'ta zor koşullarda hayata tutunmaya çalışıyor.

 • 'Hafızası zayıf' diyen savcıya tepki gösteren ABD Başkanı Biden, yine liderleri karıştırdı
  09 Şub "Hafızası zayıf" diyen savcıya tepki gösteren ABD Başkanı Biden, yine liderleri karıştırdı

  ABD Başkanı Joe Biden, evinden çıkan gizli belgelerle ilgili raporunu açıklayan Özel Yetkili Savcı Robert Hur'a, "hafızası ve yaşlılığıyla ilgili asılsız ithamda bulunduğu" gerekçesiyle tepki gösterirken, aynı toplantıda Mısır Devlet Başkanı Sisi için "Meksika Devlet Başkanı" ifadesini kullandı.

 • ABD Başkanı Joe Biden'ın hafızası sorunlu olarak nitelendirildi
  09 Şub ABD Başkanı Joe Biden'ın hafızası sorunlu olarak nitelendirildi

  ABD Başkanı Joe Biden hakkında başkan yardımcısı olduğu dönemde gizli belgeleri evine götürmesiyle ilgili dava açılmayacağı açıklandı. Ancak özel komisyon, Biden'ın hafızasının sorunlu olduğunu belirterek onu 'iyi niyetli, zayıf bir hafızası olan yaşlı biri' olarak nitelendirdi. Bu durum, Biden'ın imajı için olumsuz olabilir.

 • Biden'ın evinden çıkan gizli belgeleri inceleyen savcı suçlamada bulunmadı: Hafızası çok zayıf
  09 Şub Biden'ın evinden çıkan gizli belgeleri inceleyen savcı suçlamada bulunmadı: Hafızası çok zayıf

  ABD'de Özel Yetkili Savcı Robert Hur, Başkan Joe Biden'ın evinden çıkan gizli belgeleri inceleyerek soruşturma raporunu kamuoyuna açıkladı. Hur, Biden'ın belgeleri isteyerek elinde tuttuğunu ancak belgelerle ilgili ayrıntıları hatırlamayacak kadar zayıf bir hafızaya sahip olması sebebiyle kendisine yönelik herhangi bir suçlamada bulunmayacaklarını belirtti.

 • ABD'nin Orta Doğu'daki İran destekli milislere yönelik hava saldırıları başlangıç niteliğinde
  05 Şub ABD'nin Orta Doğu'daki İran destekli milislere yönelik hava saldırıları başlangıç niteliğinde

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Irak ve Suriye'deki hedeflere yapılan saldırıların sadece başlangıç olduğunu belirtti. Sullivan, Amerikan kuvvetlerine saldırı olduğunda güçlü bir şekilde karşılık vereceklerini vurguladı. ABD'nin saldırıları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışılacak.

 • İran, ABD'nin Irak ve Suriye'deki hava saldırılarını kınadı
  04 Şub İran, ABD'nin Irak ve Suriye'deki hava saldırılarını kınadı

  İran Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Irak ve Suriye'de düzenlediği hava saldırılarını stratejik bir hata olarak nitelendirdiğini açıkladı. İran, bu saldırıların bölgede gerilimi artıracağını ve istikrarsızlığa yol açacağını belirtti. ABD'nin saldırılarına tepki olarak Irak ve Suriye'den de kınama açıklamaları geldi. Irak yetkilileri, saldırılarda en az 16 kişinin öldüğünü ve bölge için feci sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin istediği zaman istediği yeri hedef alacağını söyleyerek saldırıların süreceğini belirtti.

 • ABD, Irak ve Suriye'deki hedeflere saldırı düzenledi
  03 Şub ABD, Irak ve Suriye'deki hedeflere saldırı düzenledi

  ABD, Ürdün'deki üssüne yapılan saldırının ardından Irak ve Suriye'deki en az 85 hedefe saldırı düzenledi. Saldırılarda B-1 bombardıman uçakları kullanıldı ve 125'den fazla güdümlü bomba atıldı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bölgedeki çatışma ortamının yayılmasını engellemek için çalışacaklarını ve kendilerini korumak için tüm önlemleri alacaklarını belirtti. Saldırılar İran destekli bir milis grubunu hedef aldı ve İran'ın Ürdün'deki saldırıyla ilgisi olduğu iddiasını reddetti. Misilleme gecikmesi, doğrudan bir çatışma riskini azalttığı için dış politika uzmanları tarafından olumlu karşılandı. Ancak bazı Cumhuriyetçi siyasetçiler, misillemenin caydırıcı olmadığını ve Biden'ın verdiği yanıtın Ayetullahları cesaretlendirdiğini savundu.

 • ABD, İran destekli hedefleri vurdu
  03 Şub ABD, İran destekli hedefleri vurdu

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ürdün'de ABD üssüne yönelik saldırıya karşılık olarak dün Suriye ve Irak'taki İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü destekli hedefleri vurduğunu duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden, hedeflerin vurulmasıyla ilgili 'Cevabımız bugün başladı. Bizim seçtiğimiz zaman ve yerlerde devam edecek' dedi.

 • Beyaz Saray, İran Hedeflerine Yönelik Saldırı Planlarını Onayladı
  01 Şub Beyaz Saray, İran Hedeflerine Yönelik Saldırı Planlarını Onayladı

  Amerikalı güvenlik yetkilileri, CBS televizyonuna yaptıkları açıklamada, Beyaz Saray'ın Suriye ve Irak'taki İran hedeflerine yönelik bir dizi saldırı planını onayladığını belirtti. Saldırıların birkaç gün içinde gerçekleşeceği ve hava koşullarının zamanlamayı belirleyeceği ifade edildi. Geçen Pazar günü Ürdün'de Suriye sınırına yakın bir Amerikan üssüne yapılan insansız hava aracı saldırısında üç ABD askeri öldürülmüştü. ABD, saldırıyı İran destekli bir milis grubunun gerçekleştirdiğini iddia etti. Beyaz Saray'ın saldırıya yanıtının ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

 • Katar Dışişleri Bakanlığı: Hamas, Gazze'deki ateşkes anlaşmasına ön onayı verdi
  01 Şub Katar Dışişleri Bakanlığı: Hamas, Gazze'deki ateşkes anlaşmasına ön onayı verdi

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan umutlandıran ''ateşkes'' açıklaması geldi. Açıklamada, ''Hamas, Gazze'deki çatışmaların bir süre durması ve esir takasını içeren ateşkes anlaşmasına 'ön onayı' verdi'' denildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Savaş Kabinesi ve Güvenlik Kabinesi ile toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda ateşkes konusu ele alınacak.

 • ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, hastaneye kaldırılmasının gizlenmesi nedeniyle özür diledi
  01 Şub ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, hastaneye kaldırılmasının gizlenmesi nedeniyle özür diledi

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, prostat kanseri ameliyatının ardından ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle hastaneye kaldırılmasının günlerce gizlenmesi nedeniyle ABD halkından özür diledi. Austin, Başkan Biden'a teşhisi hemen bildirmediği için üzgün olduğunu belirtti.

 • Türkiye ve ABD İlişkilerinde İlerleme: F-16 Satışı ve İsveç Üyeliği
  01 Şub Türkiye ve ABD İlişkilerinde İlerleme: F-16 Satışı ve İsveç Üyeliği

  Türkiye ve ABD, İsveç’in NATO üyeliği onayı karşılığında F-16 satışı adımının atılmasıyla ikili ilişkilerde uzun süredir beklenen bir eşiği aşmış görünüyor.

 • Biden, 3 askerinin hesabını sormaya kararlı: Karşılığını vereceğiz
  31 Oca Biden, 3 askerinin hesabını sormaya kararlı: Karşılığını vereceğiz

  ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün'de 3 askerin öldüğü ABD üssü saldırısına nasıl karşılık vereceklerini kararlaştırdıklarını söyledi. Saldırıdan İran'ı sorumlu tuttuğunu belirten Biden, "Orta Doğu'da daha geniş bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum, bunun peşinde değiliz. Ancak saldırıya nasıl yanıt vereceğimizi kararlaştırdık" dedi.

 • Irak'ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah, ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldı
  30 Oca Irak'ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah, ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldı

  Ürdün ve Suriye sınırında ABD üssüne düzenlenen saldırıda 3 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Irak'taki İran yanlısı Ketaib Hizbullah örgütü, ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldığını duyurdu. Açıklamada, "Gazze'deki halkımızı başka yöntemlerle savunmaya devam edeceğiz." denilirken, Hizbullah milislerinden ABD tarafından herhangi bir eylemin meydana gelmesi halinde "pasif savunmada" olmaları istenildi.

 • ABD, Ürdün'deki saldırıyı İran'ın desteklediğini belirtti
  30 Oca ABD, Ürdün'deki saldırıyı İran'ın desteklediğini belirtti

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Koordinatörü John Kirby, Ürdün'de düzenlenen saldırıyı değerlendirerek, İran'ın bu saldırıyı düzenleyen grupları desteklediğini, silahlandırdığını ve eğittiğini belirtti. Saldırıda 3 ABD askeri hayatını kaybederken, 30'dan fazla asker yaralandı. ABD'deki bazı siyasetçiler, İran'a yönelik misilleme yapılmasını talep etti.

 • ABD'den dünyayı endişelendiren açıklama: 1973'ten beri Orta Doğu'da böyle tehlikeli bir dönem görmedik
  30 Oca ABD'den dünyayı endişelendiren açıklama: 1973'ten beri Orta Doğu'da böyle tehlikeli bir dönem görmedik

  Ürdün-Suriye sınırındaki üsse düzenlenen saldırıda 3 ABD askerinin öldürülmesi, bölge yankı uyandırdı. Son gelişmeleri değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "1973'ten bu yana bölgede şu an karşı karşıya kaldığımız kadar tehlikeli bir dönem görmedik." dedi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün'deki ABD üssüne düzenlenen saldırıyı görüştü
  29 Oca ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün'deki ABD üssüne düzenlenen saldırıyı görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden, Ulusal Güvenlik Konseyi ile dün Ürdün'deki ABD üssüne düzenlenen saldırıyı ele aldı. Toplantıda, saldırıda hayatını kaybeden 3 ABD askeri de konuşuldu. Biden, saldırıya ilişkin sorumluların hesap vereceğini belirtti.

 • ABD'li senatör Ürdün'deki saldırı sonrası çağrı yaptı: İran'ı sertçe vuralım
  28 Oca ABD'li senatör Ürdün'deki saldırı sonrası çağrı yaptı: İran'ı sertçe vuralım

  Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın konuşlanmış ABD güçlerine yönelik düzenlenen insansız hava aracıyla (İHA) saldırı sonucunda 3 ABD askeri öldü, 25 asker yaralandı. ABD Başkanı Joe Biden, saldırının İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti ve misilleme sözü verdi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise Biden'ı suçlayarak İran'a saldırı çağrısında bulundu.

 • ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına onay vermesi Yunanı çıldırttı: Bunu nasıl yapabilirler
  27 Oca ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına onay vermesi Yunanı çıldırttı: Bunu nasıl yapabilirler

  ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına onay vermesi komşu ülke Yunanistan'da büyük ses getirdi. Yunan basının manşete taşıdığı haberde "Bunu nasıl yapabilirler" ifadesi dikkat çekerken, Yunan yetkililerin ABD Dışişleri Bakanlığı'na bir mektup yazdığı da belirtildi.

 • Taylor Swift'in Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görüntüleri Tepkilere Neden Oldu
  27 Oca Taylor Swift'in Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görüntüleri Tepkilere Neden Oldu

  Ünlü şarkıcı Taylor Swift'in yapay zeka tarafından oluşturulan müstehcen içerikli görüntüleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, durumun endişe verici olduğunu belirterek ABD yönetiminin yasal önlem yoluyla çözüm bulma çalışmaları içerisinde olduğunu açıkladı. Elon Musk'ın sahibi olduğu X platformu da bu tür içeriklere karşı sıfır tolerans politikasını benimsediklerini duyurdu. Siyasetçiler ise durumu önleyecek bir yasa oluşturulması çağrısında bulundu.

 • ABD Senatosu Başkanı Cardin, Türkiye'ye F-16 satışını onaylayacağını açıkladı
  27 Oca ABD Senatosu Başkanı Cardin, Türkiye'ye F-16 satışını onaylayacağını açıkladı

  ABD yönetiminin kısa zamanda Türkiye'ye F-16'ların satışına ilişkin resmi bildirimi Kongre'ye iletmesi beklenirken, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, Ankara'ya F-16'ların satışına onay vereceğini açıkladı.

 • ABD'nin Suriye'den asker çekme planı ve PKK/YPG-Esed rejimi ortaklığı tartışılıyor
  25 Oca ABD'nin Suriye'den asker çekme planı ve PKK/YPG-Esed rejimi ortaklığı tartışılıyor

  ABD yönetimi, Orta Doğu'da artan gerilim üzerine Suriye'den askerlerini geri çekme planı yaparken, DEAŞ ile mücadelede PKK/YPG-Esed rejimi ortaklığı oluşturulması fikri tartışılıyor. ABD'nin Orta Doğu Enstitüsü'nün Suriye, Terörizme Karşı Koyma ve Aşırılıkçılık Programı Direktörü Charles Lister, Washington yönetimindeki kaynaklardan aldığı bilgilere göre, henüz kesin bir karar olmasa da Beyaz Saray'ın Suriye'deki görevini sürdürmeye yatırım yapmayacağı belirtiliyor. Ayrıca bazı yetkililer, ABD'nin geri çekilmesini sağlamak için PKK/YPG ve Esed rejimi arasında işbirliği yapılmasını öneriyor.

 • Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışı için ABD Başkanı Biden devrede: Kongreye mektup gönderdi
  24 Oca Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışı için ABD Başkanı Biden devrede: Kongreye mektup gönderdi

  İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine TBMM'den onay çıkması sonrası ABD'den dikkat çeken F-16 açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama, ''Türkiye parlamentosunun İsveç onayını memnuniyetle karşılıyoruz. Biden yönetimi Türkiye'nin F-16 filosunu modernize etmesini destekliyor. Ancak Kongre'nin süreçte kilit rolü var.'' ifadelerine yer verildi. Öte yandan Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 satışını onaylaması için Kongre'ye mektup gönderdiği öğrenildi.

 • İsveç'in NATO Üyeliği Süreci ve Türkiye'nin Kazanımları
  24 Oca İsveç'in NATO Üyeliği Süreci ve Türkiye'nin Kazanımları

  Gazeteci Mehmet A. Kancı, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifinin kabul edilmesi üzerine Türkiye'nin kazanımlarını analiz ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve terörle mücadele konularında Türkiye'nin talepleri karşılık buldu. ABD'nin F-16 satışı üzerinden baskı yapması ve İsveç'in terörle mücadele yasasıyla adımlar atması süreci etkiledi. Şimdi gözler Washington'a çevrildi.

 • İsveç'e NATO onayının verilmesinin ardından ABD'den F-16 açıklaması: Bu satış hepimizin çıkarını destekleyecek
  24 Oca İsveç'e NATO onayının verilmesinin ardından ABD'den F-16 açıklaması: Bu satış hepimizin çıkarını destekleyecek

  TBMM'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay veren kanun teklifini onaylaması ABD'yi memnun etti. Bu gelişmenin ardından yılan hikayesine dönen F-16 satışını değerlendiren Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Bu muhtemel satış ABD'nin, Türkiye'nin ve tüm NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarını destekleyecektir. Konu hakkında Kongre ile çalışıyoruz" dedi.

 • Mısır Savunma Bakanı ve Beyaz Saray yetkilisi Gazze saldırılarını ele aldı
  23 Oca Mısır Savunma Bakanı ve Beyaz Saray yetkilisi Gazze saldırılarını ele aldı

  Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki ile Beyaz Saray'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını ele aldı. McGurk'un Kahire ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, Gazze'deki krizin güvenlik ve istikrara etkisi ele alındı ve gerilimin düşürülmesi ve sivillerin korunması için ortak çaba vurgulandı. Ayrıca, Hamas tarafından alıkonulan İsrailli esirlerin serbest bırakılması da görüşüldü.

 • Elon Musk Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret etti
  22 Oca Elon Musk Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret etti

  Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X'te anti-semitizm eleştirileriyle karşı karşıya. Musk, Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret ederek ölüm duvarına çelenk koydu. Musk, Krakow'da bir konferansa katılarak konuşma yaptı. Musk'ın X'e yönelik eleştirileri ve İsrail ziyareti de haberde yer aldı.

 • 2024 ABD Başkanlık Seçimi
  21 Oca 2024 ABD Başkanlık Seçimi

  Amerikalılar Kasım 2024'te bir sonraki ABD başkanını seçmek üzere sandık başına gidecek. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında gerçekleşecek olan seçimde, mevcut Başkan Joe Biden'ın ikinci dönemini kazanmak istediği görülüyor. Seçim sonucu, ülke içinde ve küresel çapta büyük bir etkiye sahip olacak olan başkanın belirlenmesi açısından önem taşıyor. Seçim 5 Kasım 2024 Salı günü yapılacak ve kazanan kişi Ocak 2025'ten itibaren dört yıl süreyle görev yapacak. Adaylar ise Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından belirlenecek.

 • Haftanın tarihine bakış
  21 Oca Haftanın tarihine bakış

  Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te evinin önünde, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü.

 • İsrail savaş kabinesi üyesi Netanyahu'yu doğruyu söylememekle suçladı
  20 Oca İsrail savaş kabinesi üyesi Netanyahu'yu doğruyu söylememekle suçladı

  İsrail savaş kabinesinin önemli bir üyesi, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu Gazze'deki askeri hedefler konusunda doğruyu söylememekle suçladı. Netanyahu'nun ABD'nin gelecekteki bir Filistin devleti konusundaki baskısını reddetmesi ve saldırının tam zafere kadar devam edeceğini ısrar etmesine rağmen, savaş kabinesi üyesi Gadi Eisenkot, Hamas'ın mutlak yenilgisini savunanların doğruyu söylemediğini belirtti. Netanyahu'nun liderliğine güven olmadığını belirten Eisenkot, yeni seçimler yapılması çağrısında bulundu.

 • Netanyahu, Gazze'deki savaş sonrası bir Filistin devletine karşı olduğunu söyledi
  19 Oca Netanyahu, Gazze'deki savaş sonrası bir Filistin devletine karşı olduğunu söyledi

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki savaş sona erdiğinde dahi bir Filistin devletine karşı olduğunu söyledi.

 • Kızıldeniz'de gerilim büyüyor! ABD ve İngiltere hava kuvvetleri, Yemen'in 5 şehrini vurdu
  18 Oca Kızıldeniz'de gerilim büyüyor! ABD ve İngiltere hava kuvvetleri, Yemen'in 5 şehrini vurdu

  Kızıldeniz'deki gerilim bir an olsun düşmüyor. ABD ve İngiltere orduları, Yemen'in Sada, Zimmar, Hudeyde, Taiz ve Beyda kentlerine hava saldırısı düzenledi. ABD tarafından "yabancı terör örgütleri" listesine alınan Husilere ait medya kurumundan yapılan açıklamada saldırılara ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

 • ABD yönetimi, Husiler'i yeniden yabancı terör örgütleri listesine aldı
  17 Oca ABD yönetimi, Husiler'i yeniden yabancı terör örgütleri listesine aldı

  ABD, Kızıldeniz'de ticari gemilere yönelik füze saldırılarının devam etmesi nedeniyle Yemen'de İran destekli Husiler olarak bilinen Ensarallah grubunu tekrar ''yabancı terör örgütü'' olarak kabul edeceğini açıkladı.

 • Anadolu Aslanları'ndan New York Çıkarması! 'İş ve Ticaret Zirvesi'
  17 Oca Anadolu Aslanları'ndan New York Çıkarması! 'İş ve Ticaret Zirvesi'

  Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON) ABD Şubesi ASKON USA, Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla iş ve ticaret zirvesi düzenledi.

 • ABD Savunma Bakanı Austin için ambulans çağıran kişi, ışıksız ve sirensiz gelmesini istedi
  17 Oca ABD Savunma Bakanı Austin için ambulans çağıran kişi, ışıksız ve sirensiz gelmesini istedi

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in hastaneye kaldırılmasıyla ilgili 911 görüşmesi yayınlandı. Ambulans çağıran kişi, ambulansın ışıksız ve sirensiz gelmesini istediğini belirtti. Austin'in hastaneye kaldırılması ve durumunun gizlenmesi tepki çekmişti.

 • Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için yarışıyor
  17 Oca Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için yarışıyor

  Amerikan halkı Kasım ayında bir sonraki devlet başkanını seçmek için sandık başına gidecek. Eski Başkan Donald Trump da ABD başkanı olmak için yeniden yarışıyor. Cumhuriyetçiler içerisindeki yarışa dair bilmeniz gerekenler ve aday belirleme süreci hakkında bilgiler.

 • Katar ve İsrail arasında Gazze'ye insani yardım anlaşması sağlandı
  17 Oca Katar ve İsrail arasında Gazze'ye insani yardım anlaşması sağlandı

  Katar ve Fransa'nın arabuluculuğunda varılan anlaşma ile Hamas'ın elindeki rehinelere ilaç verilecek ve İsrail Gazze'ye daha fazla insani malzeme girişine izin verecek. ABD ise anlaşmanın daha fazla rehinenin serbest bırakılmasına yol açabileceği konusunda umutlu.

 • Toyota, elektrikli araçlara tam geçişin tek çözüm olmadığını savunuyor
  16 Oca Toyota, elektrikli araçlara tam geçişin tek çözüm olmadığını savunuyor

  Toyota, hidrojen teknolojisi ve geleneksel içten yanmalı motor araç üretimini sürdürmenin gerekliliğine inanıyor. Şirket, hibrit ve ICE motorların karbon nötr bir gelecekte önemli bir rol oynayacağını vurguluyor.

 • İran Devrim Muhafızları, IKBY ve Suriye'ye füze saldırısı düzenledi
  16 Oca İran Devrim Muhafızları, IKBY ve Suriye'ye füze saldırısı düzenledi

  İran devlet medyası, Devrim Muhafızları'nın IKBY ve Suriye'deki hedeflere füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. Saldırıda bir casus karargahı ve İran karşıtı terörist grupların bulunduğu bir yer vuruldu. ABD tesisleri etkilenmedi. ABD ve IKBY saldırıyı kınadı. Kürt yetkililer en az 4 sivilin öldüğünü açıkladı.

 • Haftanın tarihine bakış
  14 Oca Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Washington'da Filistin'e destek gösterisi düzenlendi
  14 Oca Washington'da Filistin'e destek gösterisi düzenlendi

  ABD'nin başkenti Washington'da İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarına karşı ikinci geniş katılımlı Filistin'e destek gösterisi düzenlendi. On binlerce kişi Freedom Plaza Meydanı'nda bir araya gelerek can kayıplarının durması ve kalıcı ateşkes çağrısı yaptı. Ünlü isimlerin de destek verdiği gösteride ABD'nin İsrail'e yönelik desteğinin son bulması talep edildi.

 • İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki soykırım davası nedeniyle panik halinde
  13 Oca İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki soykırım davası nedeniyle panik halinde

  İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Avukat-Arabulucu Zeki Arıtürk, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açılan soykırım davası nedeniyle panik halinde olduğunu söyledi.

 • Danimarka, Kızıldeniz'e firkateyn göndermeyi önerdi
  12 Oca Danimarka, Kızıldeniz'e firkateyn göndermeyi önerdi

  Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, hükümetin Kızıldeniz'e bir firkateyn gönderilmesini önerdiğini açıkladı. Poulsen, Amerika öncülüğünde gerçekleştirilen eylemi desteklediklerini ve serbest navigasyonun hayati önem taşıdığını belirtti.

 • Demokratlar, Biden'ın Yemen'e askeri müdahale emrini anayasaya aykırı bulup tepki gösterdi
  12 Oca Demokratlar, Biden'ın Yemen'e askeri müdahale emrini anayasaya aykırı bulup tepki gösterdi

  Demokratlar, Başkan Biden'ın Yemen'deki Husilerin hedeflerine yönelik askeri müdahalesinin Kongre onayı olmaksızın başlatılmasını anayasaya aykırı buldu. Temsilci Ro Khanna ve diğer Demokrat temsilciler, Biden'ın Ortadoğu'daki çatışmaya dahil olmadan önce Kongre'ye danışması ve onay alması gerektiğini belirtti.

 • ABD'de Yemen'e yapılan saldırılara tepki gösteren aktivistler protesto düzenledi
  12 Oca ABD'de Yemen'e yapılan saldırılara tepki gösteren aktivistler protesto düzenledi

  ABD ve İngiltere ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırılara tepki gösteren savaş muhalifi aktivistler, Beyaz Saray önünde ve Times Meydanı'nda toplanarak saldırıların durdurulması çağrısında bulundu. Aktivistler, ABD'nin eylemlerinin bölgede yıkıcı bir savaş ihtimalini arttırdığına dikkat çekti.

 • İran, Tüpraş'a ait tankere el koydu
  12 Oca İran, Tüpraş'a ait tankere el koydu

  Tüpraş'a ham petrol getirmek üzere Irak'tan yola çıkan ve Umman açıklarında iletişimin kesildiği St. Nikolas isimli tankere İran'ın el koyduğu açıklandı. İran'ın bu eylemi, geçen yıl ABD tarafından aynı tankere el konulmasına misilleme olarak gerçekleştirdiği belirtildi. Olay bölgesel gerilimi artırabilir.

 • Boeing, 737 Max 9 Uçaklarındaki Hataları Kabul Etti
  11 Oca Boeing, 737 Max 9 Uçaklarındaki Hataları Kabul Etti

  ABD merkezli havacılık devi Boeing, 737 Max 9 tipi uçaklardaki hataları kabul ettiğini açıkladı. Şirketin ikinci kez bu uçaklarla ilgili bir krizle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Türk Hava Yolları'nın da bu uçaklardan 5 adet siparişi bulunuyor. Yolcuların bu uçaklara binmeme hakkı olup olmadığı ise tartışma konusu.

 • Türkiye ve ABD Arasındaki İlişkiler Stratejik Müttefiklik Esaslarına Dayanmalıdır
  10 Oca Türkiye ve ABD Arasındaki İlişkiler Stratejik Müttefiklik Esaslarına Dayanmalıdır

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin karşılıklı 'al-ver' mantığıyla değil, 'stratejik müttefiklik' esasları üzerine kurulması gerektiğini belirtti. Mercan, Türkiye'nin yapıcı siyasetiyle bölgesinde ve dünyada alternatif bir güç odağı haline geldiğini ve Türkiye'nin uyarılarının zamanında dinlenmediğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini daha uzun vadeli ve stratejik bir perspektife oturtması gerektiğini vurguladı. Mercan, Türkiye'nin öneminin gelecek yüzyılda daha da artacağını belirtti.

 • ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Prostat Kanseri Teşhisiyle Ameliyat Edildi
  09 Oca ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Prostat Kanseri Teşhisiyle Ameliyat Edildi

  Doktorlar tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin prostat kanseri teşhisi nedeniyle ameliyata alındı ve ardından idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. Kanserin erken teşhis edildiği ve Austin'in hastalık sonucu tahminlerinin mükemmel olduğu belirtildi. Austin'in hastaneye yatışı, üst düzey yetkililerin ve Beyaz Saray'ın hastane ziyaretini öğrenmesinin ardından eleştirilere neden oldu. Austin, kamuoyunun uygun şekilde bilgilendirilmediği için özür diledi. Pentagon tarafından yapılan açıklamada, Austin'in hastaneye yatırıldığı doğrulandı ancak taburcu tarihi hakkında bilgi verilmedi. Austin'in iyileşmeye devam ettiği ve Savunma Bakanlığı'nın operasyonlarına devam ettiği belirtildi. Austin'e prostat kanseri teşhisi Aralık 2023'te konuldu ve cerrahi müdahale için hastaneye kabul edildi. Ancak işlemden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle yoğun bakım ünitesine nakledildi. Beyaz Saray, Austin'in hastaneye kaldırılmasının ardından yetki devrine ilişkin kabine protokollerini gözden geçirmekte olduğunu açıkladı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Türkiye Ziyareti: İşaretler ve Değişen Politikalar
  08 Oca ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Türkiye Ziyareti: İşaretler ve Değişen Politikalar

  Gazeteci Mehmet A. Kancı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türkiye ziyaretini ve Orta Doğu turunu analiz ediyor. Blinken'ın ziyareti, Gazze krizi, Türkiye-ABD ilişkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi konuları kapsıyor.

 • ABD'de Pentagon depremi! Savunma Bakanı'nın hastaneye kaldırıldığını Biden'dan günlerce gizlemişler
  07 Oca ABD'de Pentagon depremi! Savunma Bakanı'nın hastaneye kaldırıldığını Biden'dan günlerce gizlemişler

  ABD basını, Pentagon'da yaşanan skandal gelişmeyi konuşuyor. Savunma Bakanı Lloyd Austin'in 1 Ocak'ta hastaneye kaldırıldığı bilgisinin ABD Başkanı Biden'dan günlerce gizlendiği ortaya çıktı.

Advertisement