İran'ın Yeni Nükleer Çalışmaları - Son Dakika
Dünya

İran'ın Yeni Nükleer Çalışmaları

İran\'ın Yeni Nükleer Çalışmaları

İran'ın yeni yeraltı tesislerinde uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığı haberi diplomatlarca doğrulandı.

09.01.2012 13:17  Güncelleme: 13:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İran'ın yeni yeraltı tesislerinde uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığı haberi diplomatlarca doğrulandı.

Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan iki diplomat, İran'ın Fordo tesislerinde üretilen santrifüjlerin yüzde 20 oranında uranyum içerdiğini, bunun da İran'ın ana uranyum zenginleştirme tesislerinde ürettiğinden yüzde 3,5 oranında daha yüksek olduğunu iddia etti.

Diplomatlar, İran'ın ürettiği son materyalin nükleer silah yapmak için hızla geliştirilebileceğine dikkati çekerek, yeni santrifüjlerin kolaylıkla savaş başlığına dönüştürülebileceğini ileri sürdü.

Diplomatlar, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun geçen hafta elde ettiği istihbarata göre Fordo'da halen 348 makinenin çalıştığını öğrendiklerini öne sürdü.

VİYANA

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya İran'ın Yeni Nükleer Çalışmaları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail Tümgenerale göre Han Yunus'taki patlama skandal ve kaosun bir göstergesi
  18:30 İsrail Tümgenerale göre Han Yunus'taki patlama skandal ve kaosun bir göstergesi

  İsrailli emekli Tümgeneral Itzhak Brik, Han Yunus'ta meydana gelen patlamanın İsrail savaşlarında eşi benzeri olmayan bir skandal olduğunu belirtti. Brik, İsrail ordusunun eğitimsiz birliklerle savaşa girdiğini ve düzenli birliklerin savaş eğitimi almadığını ifade etti. Ayrıca, askeri disiplinin olmadığı ve komutanların ihmalleri sonucu askerlerin toplu halde öldürüldüğü bir kaosun yaşandığını söyledi. Brik, Hamas savaşçılarının geri döndüğünü ve İsrail ordusunun mevzi kaybettiğini de vurguladı.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:19 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Doğanşehir ilçesi olarak belirlendi ve 7,31 kilometre derinlikte gerçekleşti. Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, depremin şu anda ilçede olumsuz bir duruma yol açmadığını belirtti ve Doğanşehirli vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:17 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  AFAD'dan alınan bilgilere göre, saat 17.43'te Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, yerin 7,3 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve çevre illerde de hissedildi. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum bildirilmedi.

 • İçişleri Bakanı: Malatya'daki depremde olumsuz bir durum yok
  18:15 İçişleri Bakanı: Malatya'daki depremde olumsuz bir durum yok

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuz durum olmadığını açıkladı. AFAD ve diğer ilgili kurumların saha taramalarına başladığını belirten Bakan Yerlikaya, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti ve ülkenin afetlerden korunmasını diledi.

 • İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü
  18:14 İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü

  İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Deir El Balah kentinde insani yardım konvoyuna düzenlediği saldırıda en az 9 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 149 gündür devam eden saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Hamas, İsrail'in yardım konvoylarını hedef almasını suç ve vahşet olarak nitelendirirken, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insani felaketi derinleştirdiği belirtildi.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:01 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Doğanşehir ilçesi olan 4,4 büyüklüğündeki sarsıntının 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.


Advertisement