Son dakika İran haberleri, İran son dakika, son dakika İran

Son Dakika İran Haberleri

 • Yemen'deki Husiler, ABD ve İngiltere'yi Sana'ya hava saldırısı düzenlemekle suçladı
  01:05 Yemen'deki Husiler, ABD ve İngiltere'yi Sana'ya hava saldırısı düzenlemekle suçladı

  Yemen'deki İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere'nin kontrolündeki başkent Sana'ya hava saldırıları düzenlediğini iddia etti. Saldırılara ilişkin detaylar henüz bilinmiyor ve ABD ile İngiltere'den herhangi bir açıklama yapılmadı. Husilerin Kızıldeniz'deki saldırıları nedeniyle birçok gemicilik şirketi seferlerini durdurma kararı aldı ve ABD, Husi güçlerine karşı uluslararası bir deniz görev gücü oluşturdu.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı
  19:34 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı.

 • Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Diyanet İşleri Başkanlığını anlattı
  19:20 Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Diyanet İşleri Başkanlığını anlattı

  Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Doç. Dr. Adil Bor, Uluslararası İslami Mezhepler Üniversitesinde Diyanet İşleri Başkanlığını anlattı. Bor, Diyanet İşleri Başkanlığının yapısı, işleyişi ve dini hizmetleri hakkında bilgi verdi ve katılımcıların sorularını cevapladı. Bor, Türk toplumunun İran'da yanlış algılandığını düzeltmek için Türklerin dindarlığını ve değerlerine olan bağlılığını anlattı.

 • Yemen hükümeti, Husiler tarafından vurulan İngiliz gemisi nedeniyle yardım talep etti
  18:49 Yemen hükümeti, Husiler tarafından vurulan İngiliz gemisi nedeniyle yardım talep etti

  Yemen hükümeti, İran destekli Husiler tarafından vurulan İngiliz gemisi Rubymar'ın neden olduğu çevre kriziyle mücadele için yardım talebinde bulundu. Geminin Kızıldeniz'deki Yemen'e ait Haniş Adalarına yöneldiği belirtilirken, çevre felaketi tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu vurgulandı. Yemen hükümeti acil durum planı geliştirmek üzere bir kriz masası oluşturduğunu ancak sınırlı imkanlardan dolayı desteklenmeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

 • İran'da yaşanan sistemsel sorun nedeniyle Esendere Gümrük Kapısı'nda 15 kilometrelik tır kuyruğu oluştu
  16:57 İran'da yaşanan sistemsel sorun nedeniyle Esendere Gümrük Kapısı'nda 15 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

  İran tarafından yaşanan sistemsel sorunlar nedeniyle Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan Esendere Gümrük Kapısı'nda tır kuyruğu oluştu. Esendere Sınır Kapısı'nda bekleyen tırların oluşturduğu kuyruk, yaklaşık 15 kilometreye ulaştı. Tır sürücüleri, İran'a geçmek ve yüklerini teslim etmek için uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı. Tır sürücüleri, bu durumun İran tarafından kaynaklandığını belirtti ve kısa sürede sorunun çözülmesini umut etti.

 • Husilerin vurduğu İngiliz gemisi su almaya devam ediyor
  15:27 Husilerin vurduğu İngiliz gemisi su almaya devam ediyor

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin 18 Şubat'ta vurduğu Rubymar adlı İngiliz gemisinin yeni fotoğrafını paylaştı. Geminin gübre taşıdığı ve yavaş yavaş su aldığı belirtilirken, çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

 • Hakkari'deki Merga Bütan Kayak Merkezi'nde Kar Keyfi
  13:43 Hakkari'deki Merga Bütan Kayak Merkezi'nde Kar Keyfi

  Hakkari'deki Merga Bütan Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının en fazla olduğu merkezlerden biri olan kayak merkezine gelenler, kayak ve snowboard yaparak eğlendi. 2 bin 800 rakımlı kayak merkezi, kristal yapıdaki kar örtüsü ve 10 kilometreyi bulan pistleriyle kayakseverleri cezbediyor. Hafta sonunda çevre illerden de gelen kayakseverler, kayak takımları ve snowboardlarla kaymanın keyfini yaşadı, çocuklar da kızaklarla eğlenceli anlar geçirdi. Ziyaretçiler, kayak merkezinin kent sakinleri için iyi bir imkan olduğunu belirterek, buraya herkesin gelmesini beklediklerini ifade etti.

 • Bolu'da yaşayan üçüz kardeşler Türkiye ve dünyayı geziyor
  11:08 Bolu'da yaşayan üçüz kardeşler Türkiye ve dünyayı geziyor

  Bolu'da yaşayan 24 yaşındaki üçüz kardeşler Furkan, Gürkan ve Serkan Özalp, kendi imkanlarıyla 6 yıl önce başladıkları seyahatleri kapsamında Türkiye'nin birçok ilinin yanı sıra dünyada farklı ülkeleri geziyor.

 • Japonya İmparatoru Naruhito'nun Doğum Günü ve Türkiye-Japonya İlişkileri Resepsiyonu
  23 Şub Japonya İmparatoru Naruhito'nun Doğum Günü ve Türkiye-Japonya İlişkileri Resepsiyonu

  Japonya İmparatoru Naruhito'nun 64. doğum günü ve Japonya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü vesilesiyle başkentte resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata ve çok sayıda davetli katıldı. Konserde Bilkent Brass Quintet Grubu'nun performansıyla başlayan etkinlik, iki ülkenin marşlarının okunmasıyla devam etti. Bakan Şimşek, Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerin uzun yıllara dayandığını vurgulayarak, Japonya'nın Türkiye'ye verdiği destekleri de hatırlattı. Büyükelçi Katsumata ise iki ülke arasındaki dostluğun 100. yıl dönümünde İmparator Naruhito'nun doğum gününü kutlamaktan onur duyduğunu belirtti ve Türkiye'nin uluslararası meselelerdeki rolünün önemine değindi.

 • Almanya, AB'nin Kızıldeniz'deki Aspides misyonuna savaş gemisi ve asker gönderecek
  23 Şub Almanya, AB'nin Kızıldeniz'deki Aspides misyonuna savaş gemisi ve asker gönderecek

  Yemen'deki İran destekli Husiler'in, Kızıldeniz'de seyreden bazı ticari gemilere İsrail bağlantısını gerekçe göstererek saldırıları devam ederken Avrupa'dan yeni hamleler geliyor. Son olarak 19 Şubat'ta bölgede deniz geçiş güvenliğini sağlamak için AB'nin kurduğu Aspides misyonuna, Almanya da asker göndermeyi onayladı.

 • Aksaray'da Zehir Tacirlerine Operasyon: 12 Tutuklama
  23 Şub Aksaray'da Zehir Tacirlerine Operasyon: 12 Tutuklama

  Aksaray'da uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda, 2,5 kilo metamfetamin, 13 bin 70 adet uyuşturucu hap ve çeşitli uyuşturucu maddelerle birlikte 12 şüpheli yakalandı. Operasyon sonucunda ayrıca suçtan elde edildiği tespit edilen para ve diğer malzemeler ele geçirildi. Tutuklanan şüpheliler, adli makamlarca cezaevine gönderildi.

 • Aksaray'da Uyuşturucu Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı
  23 Şub Aksaray'da Uyuşturucu Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı

  Aksaray'da polis, uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlediği operasyonda 12 şüpheliyi yakaladı. Operasyonda 2,5 kilo metamfetamin, 13 bin 70 adet uyuşturucu hap ve çeşitli uyuşturucu maddeler ele geçirildi. Ayrıca suçtan elde edildiği tespit edilen para ve dövizler de ele geçirildi.

 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile görüştü
  23 Şub TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile görüştü

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile bir araya geldi.

 • İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları 5-7 Mart'ta düzenlenecek
  23 Şub İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları 5-7 Mart'ta düzenlenecek

  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu Rami Kütüphanesi'nde gerçekleştirilecek. Program, Türk ve uluslararası yayıncıları bir araya getirerek hem fiziki hem de online B2B görüşmelerine imkan sağlayacak. Bu yılın odak ülkesi Meksika olacak ve Meksika edebiyatı üzerine konuşmalar yapılacak. Programa 93 ülkeden bin başvuru alınmış olup, 383 katılımcı programa davet edilmiştir. Hedef ise 3 bin kitap telif anlaşması yapmak.

 • İstanbul'da Sahte İlaç İddiası: Örgüt Lideri Dahil 5 Şüpheliye 120'şer Yıla Kadar Hapis Talebi
  23 Şub İstanbul'da Sahte İlaç İddiası: Örgüt Lideri Dahil 5 Şüpheliye 120'şer Yıla Kadar Hapis Talebi

  İstanbul'da toplam ihracat değeri 98 milyon 26 bin 348 lira olan ve aralarında kanser ilaçlarının da bulunduğu içi su dolu sahte ilaçları sattıkları iddia edilen örgüte yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, örgütün liderinin de arasında bulunduğu 5 şüphelinin 120'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

 • Türkiye'de Ocak Ayında 11 Bin 45 Şirket ve Kooperatif Kuruldu
  23 Şub Türkiye'de Ocak Ayında 11 Bin 45 Şirket ve Kooperatif Kuruldu

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ocak ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. Ocakta bir önceki aya kıyasla kurulan şirket sayısı yüzde 13,7, kooperatif sayısı yüzde 9,9 ve gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 24,6 düştü.

 • İran medyası, Türk milli muharip uçağı KAAN'ın ilk uçuşunu duyurdu
  22 Şub İran medyası, Türk milli muharip uçağı KAAN'ın ilk uçuşunu duyurdu

  İran medyası, Türk hava savunma sanayinin en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşunu duyurdu. İran'ın önde gelen yayın kuruluşlarından İttilaat gazetesi ve Camaran Haber Ajansı da KAAN'ın uçuşunu haberlerinde başlıklarında yer verdi.

 • İran Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in Filistinlilere yönelik hukuk ihlalleri cezalandırılmalı
  22 Şub İran Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in Filistinlilere yönelik hukuk ihlalleri cezalandırılmalı

  İran Dışişleri Bakanlığı Hukuk ve Uluslararası İşler Bakan Yardımcısı Rıza Necefi, Uluslararası Adalet Divanı duruşmasında yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistinlilere yönelik hukuk ihlalleri ve işgali nedeniyle cezalandırılması gerektiğini belirterek, 'Soykırım suçlularının cezalandırılması gerekiyor' dedi.

 • TTSO, Tahran Uluslararası Turizm ve El Sanatları Fuarı'na katıldı
  22 Şub TTSO, Tahran Uluslararası Turizm ve El Sanatları Fuarı'na katıldı

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 17. Tahran Uluslararası Turizm ve El Sanatları Fuarı'na stant açarak katıldı. TTSO heyeti, fuar kapsamında İranlı yetkililer ve turizmcilerle çeşitli konularda iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, Trabzon-Tahran ve Trabzon-Tebriz arasında charter veya tarifeli direkt uçak seferlerinin başlatılması, İran'ı tanıtıcı etkinliklerin düzenlenmesi, Türk firmalarının İran'daki serbest bölgelerden yararlanması gibi konular ele alındı.

 • İsveç İstihbarat Teşkilatı Başkanı: İsveç'i üs olarak kullanan PKK'nın faaliyetlerini önlemek istiyoruz
  22 Şub İsveç İstihbarat Teşkilatı Başkanı: İsveç'i üs olarak kullanan PKK'nın faaliyetlerini önlemek istiyoruz

  İsveç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Charlotte von Essen, terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini önlemek için önlemler aldıklarını ve Türkiye ile iyi bir işbirliği yaptıklarını belirtti. Essen ayrıca, Rusya, Çin ve İran'ın İsveç için tehdit oluşturduğunu ve terör tehdidi seviyesinin yüksek olduğunu ifade etti. İsveç İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan raporda ise PKK'nın Avrupa ve İsveç'i üs olarak kullanmaya devam edeceği vurgulandı.

 • İzmir Karaburun'da 20'si çocuk 50 düzensiz göçmen yakalandı
  22 Şub İzmir Karaburun'da 20'si çocuk 50 düzensiz göçmen yakalandı

  İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 20'si çocuk 50 düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan 49 Afganistan ve 1 İran asıllı göçmen, sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından il Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

 • İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi
  21 Şub İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi

  İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmesine tepki göstererek, 'Yüzyılın diplomasi felaketi olarak adlandırılmalıdır' dedi. Abdullahiyan, ABD'nin veto etmesinin sahte İsrail rejiminin Gazze'ye karşı devam eden soykırımının ve savaş suçlarının uluslararası sorumluluğunu gösterdiğini belirtti.

 • Amasya'da faciadan dönüldü, tankere çarpmaktan kurtulan tır yola devrildi
  21 Şub Amasya'da faciadan dönüldü, tankere çarpmaktan kurtulan tır yola devrildi

  Amasya'nın Suluova ilçesinde tırın önüne çıkan tankerle facianın eşiğinden dönüldü. Tankere çarpmaktan ani manevrayla kurtulan tır yan yatarak yola devrildi. Olay anı güvenlik kamerasına yansıdı. Tır sürücüsü sağlık durumu iyi olan hastaneye kaldırıldı.

 • Suluova'da Tır Kaza Anı Güvenlik Kamerasına Yansıdı
  21 Şub Suluova'da Tır Kaza Anı Güvenlik Kamerasına Yansıdı

  Amasya'nın Suluova ilçesinde meydana gelen kaza, facianın eşiğinden dönüldü. Bir kavşakta tırın önüne çıkan tanker, tırın ani manevrasıyla çarpışmaktan kurtulmasına rağmen tır yan yatarak devrildi. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Tır sürücüsü ise sağlık durumu iyi.

 • İsrail, Şam'a füze saldırısı düzenledi: İki kişi öldü
  21 Şub İsrail, Şam'a füze saldırısı düzenledi: İki kişi öldü

  İsrail'in başkent Şam'a düzenlediği füze saldırısında bir apartman vuruldu ve iki kişi hayatını kaybetti. Apartmanın İranlı ve Hizbullah'tan üst düzey isimlerin ziyaret ettiği iddia ediliyor. Suriye ordusu da saldırı sonucu iki sivilin öldüğünü açıkladı. İsrail, daha önce de Suriye'de İran ve müttefiki silahlı gruplara yönelik saldırılar düzenlemişti.

 • İsrail, Şam'daki yüksek güvenlikli mahalleyi vurdu: En az 2 ölü
  21 Şub İsrail, Şam'daki yüksek güvenlikli mahalleyi vurdu: En az 2 ölü

  İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'daki yüksek güvenlikli Kafr Sousa mahallesini vurması sonucu en az 2 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda bir binanın füzelerle vurulması ve park halindeki araçlarda maddi hasar meydana geldi.

 • Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi
  21 Şub Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi

  Eski bir üst düzey Mossad yetkilisi, yıllar önce İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdiğini açıkladı. Bahsedilen finansal ağlardan biri de Hamas tarafından kontrol edilen ve Türkiye'den yönetilen milyonlarca dolarlık bir yatırım portföyüydü. Levy, Netanyahu'nun bu bilgiler üzerine harekete geçmediğini ifade ediyor.

 • Beş soruda Ukrayna savaşının ikinci yılı
  21 Şub Beş soruda Ukrayna savaşının ikinci yılı

  Rusya'nın Ukrayna işgalinin üzerinden iki sene geçti.

 • Balıkesir'de 127 düzensiz göçmen ve 2 organizatör yakalandı
  20 Şub Balıkesir'de 127 düzensiz göçmen ve 2 organizatör yakalandı

  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kırsal mahallelerde gerçekleştirdikleri operasyonlarda 127 düzensiz göçmen ve 2 organizatörü yakaladı. Operasyonlarda Afganistan, Sudan, İran, Yemen ve Türkmenistan uyruklu toplam 127 düzensiz göçmen ile bir kamyonet ele geçirildi. Yakalanan 2 organizatör adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

 • Seyfi Alanya Atmalar Kupası Mersin'de Başladı
  20 Şub Seyfi Alanya Atmalar Kupası Mersin'de Başladı

  Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası, Mersin'de başladı. Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi'nde gerçekleştirilen şampiyonaya, 5 ülkeden yaklaşık 300 sporcu katıldı. Kadınlar ile erkeklerde farklı yaş kategorilerinde yapılan organizasyonda sporcular, cirit atma, disk atma, yüksek atlama, oturarak cirit atma, oturarak disk atma, 100 metre ve 400 metre branşlarında mücadele etti. İran asıllı milli para atlet Muhammed Khalvandi, büyükler cirit atmada Azerbaycan adına yarışan Hamed Heidari'ye ait dünya rekorunu kırarak yeni rekorun sahibi oldu. Seyfi Alanya Atmalar Kupası, yarın çeşitli branşlardaki müsabakaların ardından sona erecek.

 • Muhammed Khalvandi, yeni dünya rekoru kırdı ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda şampiyonluk hedefliyor
  20 Şub Muhammed Khalvandi, yeni dünya rekoru kırdı ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda şampiyonluk hedefliyor

  İran asıllı Türk para atlet Muhammed Khalvandi, Mersin'deki Seyfi Alanya Atmalar Kupası'nda 51,60 metrelik atışıyla dünya rekorunu kırdı. Khalvandi, Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanmayı hedefliyor ve olimpiyatlarda Türk bayrağını gururla temsil etmek istiyor.

 • Bolu'da Polis Ekipleri Otomobilde Metamfetamin Ele Geçirdi
  20 Şub Bolu'da Polis Ekipleri Otomobilde Metamfetamin Ele Geçirdi

  Bolu'da polis ekipleri, durdurdukları bir otomobilde sol arka lastiğe gizlenmiş şekilde 6 kilo 150 gram metamfetamin ele geçirdi. İran uyruklu M.R. isimli şahıs gözaltına alındı ve uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan tutuklandı.

 • Muhammed Khalvandi, Seyfi Alanya Atmalar Kupası'nda yeni dünya rekoru kırdı
  20 Şub Muhammed Khalvandi, Seyfi Alanya Atmalar Kupası'nda yeni dünya rekoru kırdı

  Milli para atlet Muhammed Khalvandi, Mersin'de düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası'nda büyükler cirit atmada Hamed Heidari'ye ait 51.42'lik dereceyi 51.60'la kırarak yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi'nde düzenlenen yarışmaya 5 ülkeden 300'e yakın sporcu katıldı. Khalvandi, Azerbaycan adına yarışan Heidari'ye ait büyükler dünya rekorunu 18 santimetre geliştirerek yeni rekorun sahibi oldu. Organizasyon yarın sona erecek.

 • Avrupa Birliği Küresel Geçit Projesi: Türkiye ve Türk Dünyası İçin Önemli Bir Fırsat
  20 Şub Avrupa Birliği Küresel Geçit Projesi: Türkiye ve Türk Dünyası İçin Önemli Bir Fırsat

  Marmara Üniversitesinden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar, Avrupa Birliği Küresel Geçit (EU Global Gateway) projesini ve bu projenin, Türkiye ve Türk dünyası için önemini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Yemen Açıklarında Bir Kargo Gemisi Husilerin Saldırısına Uğradı
  20 Şub Yemen Açıklarında Bir Kargo Gemisi Husilerin Saldırısına Uğradı

  Belize bandıralı, İngiltere’ye kayıtlı bir kargo gemisi Yemen açıklarında Husilerin füzeli saldırısına uğradı. Geminin mürettebatı gemiyi terk etti. İngiltere saldırıyı kınadı ve “müttefik donanma gemilerinin olay yerinde olduğunu” açıkladı. Saldırı, İran destekli Husiler tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en zarar verici saldırılardan birisi olarak da kayıtlara geçti. Husiler, İsrail ile Hamas arasında Gazze’de devam eden savaşta Filistinlilere destek vermek amacıyla Kasım ayının ortalarından bu yana Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemilere ve Batılı savaş gemilerine yönelik saldırılar düzenliyor.

 • AB üyeleri Gazze'de sürdürülebilir ateşkes çağrısı yaptı
  19 Şub AB üyeleri Gazze'de sürdürülebilir ateşkes çağrısı yaptı

  Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Macaristan hariç AB üyesi 26 ülkenin Gazze'de 'sürdürülebilir bir ateşkese yol açacak acil insani duraklama' çağrısında bulunduğunu ifade etti.

 • Yüksekova'da yasa dışı yollarla getirilen 22 kilogram külçe altın ele geçirildi
  19 Şub Yüksekova'da yasa dışı yollarla getirilen 22 kilogram külçe altın ele geçirildi

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde İran'dan yasa dışı yollarla Türkiye'ye getirilen birer kilogramlık 22 külçe altın, operasyon sonucunda ele geçirildi. Altınların piyasa değeri toplamda 45 milyon TL olarak belirlendi. Olayla ilgili bir şüpheli gözaltına alındı.

 • Hakkari'de Kaçak 22 Kilo Külçe Altın Ele Geçirildi
  19 Şub Hakkari'de Kaçak 22 Kilo Külçe Altın Ele Geçirildi

  Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan aramada, İran'dan yasadışı yollarla kayıt dışı olarak Türkiye'ye getirilen bir araçta 22 kilo külçe altın ele geçirildi. Olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.

 • Yemen'deki Husiler, İngiltere'ye ait bir yük gemisini vurdu
  19 Şub Yemen'deki Husiler, İngiltere'ye ait bir yük gemisini vurdu

  Yemen'deki İran destekli Husiler İngiltere'ye ait bir yük gemisini füzelerle hedef aldı. Saldırı sonucunda gemide hasar oluştu.

 • İsrail'in yargılandığı duruşmada BM Temsilcisi gözyaşlarına hakim olamadı
  19 Şub İsrail'in yargılandığı duruşmada BM Temsilcisi gözyaşlarına hakim olamadı

  Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki duruşmada Filistinli çocuklardan söz ederken gözyaşlarına hakim olamadı.

 • Kürşad Zorlu: 'Vatandaşın, İktidara Oy Verenler ve Vermeyenler Şeklinde Ayrılamayacağını İktidara 31 Mart'ta Anlatmamız Gerekiyor'
  19 Şub Kürşad Zorlu: "Vatandaşın, İktidara Oy Verenler ve Vermeyenler Şeklinde Ayrılamayacağını İktidara 31 Mart'ta Anlatmamız Gerekiyor"

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ordu konuşmasındaki “ Biz varsak doğal gaz var, biz yoksak doğalgaz yok” sözlerini eleştirerek, “Muhalefette olmayı bir tarafa bırakın, nereden bakarsanız bakın kabul edilemeyeceğimiz bir açıklama bu. Günler öncesinde de Hatay’da, ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse o şehre herhangi bir hizmet gelmez’ demişti Sayın Erdoğan. Bu tehdit siyasetine hep beraber karşı durmamız lazım. Böyle demokrasi olmaz. İllerin AK Partili olan ve olmayan belediyeler şeklinde ayrılamayacağını daha kaç kere hatırlatmamız gerekecek? Aslında vatandaşın iktidara oy verenler ve vermeyenler şeklinde ayrılamayacağını da siyasi iktidara 31 Mart’ta anlatmamız gerekiyor” dedi.

 • Interpol 12 ülkede arıyordu: 23 şüpheli Türkiye'de yakalandı
  19 Şub Interpol 12 ülkede arıyordu: 23 şüpheli Türkiye'de yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Kafes-43' operasyonlarıyla 12 ülke tarafından haklarında Interpol'ün kırmızı bülten, yeşil bülten ve difüzyon mesajı ile arama kaydı bulunan 23 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Yakalanan şüphelilerin, çeşitli suçlardan arama kayıtları olduğu belirtildi.

 • Bakan Yerlikaya: 'Kafes-43' operasyonlarıyla 12 ülke tarafından aranan 23 şüpheli yakalandı
  19 Şub Bakan Yerlikaya: 'Kafes-43' operasyonlarıyla 12 ülke tarafından aranan 23 şüpheli yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Kafes-43' operasyonları çerçevesinde, INTERPOL tarafından 12 ülkede aranan 23 şahsın yakalandığını açıkladı. Operasyonlarda yakalanan şüphelilerin çeşitli suçlardan arama kayıtları olduğu belirlendi. Bakan Yerlikaya, güvenlik güçlerine teşekkür ederek, uluslararası organize suç örgütlerine karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

 • İçişleri Bakanı: 'Kafes-43' operasyonunda 23 şahıs yakalandı
  19 Şub İçişleri Bakanı: 'Kafes-43' operasyonunda 23 şahıs yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 ilde gerçekleştirilen 'Kafes-43' operasyonları kapsamında, INTERPOL tarafından aranan 23 şahsın yakalandığını açıkladı. Operasyonlarda, adam öldürme, terör suçları, dolandırıcılık gibi suçlardan arama kaydı olan şüphelilerin yakalandığı belirtildi. Bakan Yerlikaya, operasyonu gerçekleştiren güvenlik güçlerine teşekkür ederek, uluslararası organize suç örgütlerine ve kaçakçılara göz açtırmayacaklarını vurguladı.

 • Evliya Çelebi'nin İzinde İran Semineri Tahran'da Düzenlendi
  18 Şub Evliya Çelebi'nin İzinde İran Semineri Tahran'da Düzenlendi

  İran'da, Tahran Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Alanoğlu'nun sunumuyla 'Evliya Çelebi'nin İzinde İran' semineri düzenledi. Seminerde, Evliya Çelebi'nin hayatı ve 'Seyahatname' kitabında anlattığı İran şehirleri hakkında sunum yapıldı. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç da seminere katılarak Evliya Çelebi'nin önemini vurguladı ve programın Yunus Emre faaliyetleri içinde önemli bir sayfa olacağını belirtti.

 • Savaş korkusu İran'a geri adım attırdı: ABD'yi daha fazla provoke etmeyin
  18 Şub Savaş korkusu İran'a geri adım attırdı: ABD'yi daha fazla provoke etmeyin

  Orta Doğu'da İran destekli grupların ABD üslerine düzenlediği saldırılar son iki haftadır durdu. ABD'li yetkililere göre, Tahran yönetimi, daha büyük bir savaşın çıkmasından endişe duyduğu için desteklediği gruplara ''ABD'yi provoke etmeyin'' çağrısı yaptı.

 • Türkiye-İran sınırında 10 kilometrelik tır kuyruğu
  18 Şub Türkiye-İran sınırında 10 kilometrelik tır kuyruğu

  İran tarafından yaşanan sistemsel sorun nedeniyle Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Esendere Gümrük Kapısı'nda 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu. Tır sürücüleri, İran'a geçip yüklerini teslim etmek için sıra bekliyor.

 • Hakkari'de İran kaynaklı sorun nedeniyle Esendere Gümrük Kapısı'nda 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu
  18 Şub Hakkari'de İran kaynaklı sorun nedeniyle Esendere Gümrük Kapısı'nda 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan Esendere Gümrük Kapısı'nda İran tarafından yaşanan sistemsel sorunlar nedeniyle tır sürücülerinin oluşturduğu kuyruk 10 kilometreye ulaştı. Tır sürücüleri, yüklerini İran'a teslim etmek için uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı.

 • İran Medya Fuarı, Tahran'da Başladı
  18 Şub İran Medya Fuarı, Tahran'da Başladı

  İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 24. İran Medya Fuarı, Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili ile Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan'ın katılımıyla başladı. Fuar kapsamında medya kuruluşları ürünlerini sergileme fırsatı bulacak ve çeşitli işbirlikleri için görüşmeler gerçekleştirilecek. Ayrıca, 80 seminer ve sunumun yapılacağı fuar, 21 Şubat'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 • Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı
  18 Şub Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya ve Mehmet Barıner'e verilen hapis cezalarını onadı. Altaylı'ya 23 yıl 4 ay, Barıner'e ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Altaylı'nın evinde yapılan aramada FETÖ ile ilişkili materyaller ele geçirildi.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • İran'da aile içi tartışmada kan aktı: 12 ölü
  17 Şub İran'da aile içi tartışmada kan aktı: 12 ölü

  İran'ın Kerman eyaletinde yaşanan aile içi sorunlar nedeniyle bir genç, 12 akrabasını silahla öldürdü. Zanlı, polis tarafından yakalanma sırasında öldürüldü.

 • İşitme Engelli Milli Sporcu Didem Kirazcı Kariyerini Tamamlamak İstiyor
  17 Şub İşitme Engelli Milli Sporcu Didem Kirazcı Kariyerini Tamamlamak İstiyor

  İşitme engeli milli sporcu Didem Kirazcı, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olup kariyerini tamamlamak istiyor. Türkiye İşitme Engelliler Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Kirazcı, Dünya İşitme Engelliler Şampiyonası ve Avrupa şampiyonasında da altın madalya hedefliyor. Sakatlıkla mücadele eden Kirazcı, antrenmanlara 45 dakikalık bir yolculuk yaparak katılıyor ve sporculuk hayatını noktaladıktan sonra işitme engelli sporculara rehberlik etmek istiyor.

 • Şeref Eroğlu: 'Türk güreşinde yeni tarihler yazacağız'
  16 Şub Şeref Eroğlu: "Türk güreşinde yeni tarihler yazacağız"

  Türk güreşinde yeni tarihler yazmaya devam edeceklerini söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, "Biz Türk güreşi olarak duramayız. Durduğumuz zaman kaybederiz. Yeni yüzler bulacağız, planlamamızı doğru yapacağız" dedi.

 • 'Elmacı Dede' Adana'daki askerlere elma götürdü
  16 Şub "Elmacı Dede" Adana'daki askerlere elma götürdü

  Muhammet Yılmaz, sınır hattındaki Mehmetçiklere moral vermek ve destek olmak için Kozan İlçe Jandarma Komutanlığı'na elma götürdü. Yılmaz, daha sonra getirdiği elmaları askere teslim etti.

 • İranlı sanatçı Sima Bagherzade'nin 'Yansıma' adlı sergisi Kelimat Sanat Galerisi'nde
  16 Şub İranlı sanatçı Sima Bagherzade'nin 'Yansıma' adlı sergisi Kelimat Sanat Galerisi'nde

  İranlı sanatçı Sima Bagherzade'nin 'Yansıma' adlı sergisi Kelimat Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergide, pandemi sürecinde çizilen bitkilerden ilham alınarak yapılan yağlı boya tablolar ve monoprint eserler sergileniyor. Sergi, 23 Şubat'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Afganistan'a Komşu Ülkelerin Güvenlik Konuları Toplantısı Gerçekleşti
  16 Şub Afganistan'a Komşu Ülkelerin Güvenlik Konuları Toplantısı Gerçekleşti

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen toplantıda, Afganistan'a yakın komşu ülkelerin güvenlik konularından sorumlu üst düzey temsilcileri bir araya geldi. Toplantıya Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Rusya, Çin, Hindistan ve İran'ın güvenlik konseyi sekreterleri ve ulusal güvenlik danışmanları katıldı. Toplantıda, Afganistan'daki zor durumun ele alınması ve bölgede güvenliğin sağlanması için uluslararası çabaların daha etkin koordinasyonu vurgulandı.

 • İran Gazetesi Ronaldo'nun Kız Arkadaşının Fotoğrafını Manipüle Etti
  16 Şub İran Gazetesi Ronaldo'nun Kız Arkadaşının Fotoğrafını Manipüle Etti

  İran'ın en muhafazakar gazetesi olan Hamshahri, Cristiano Ronaldo'nun ailesiyle çekilmiş bir fotoğrafını yayınlarken, kız arkadaşı Georgina Rodriguez'in kıvrımlı kalçasını fotoşopla keserek manipülasyon yaptı. Bu durum, kadınlara bakış açısının çarpıklığını gösteriyor ve Georgina Rodriguez'i üzecek.

 • Manisa'da Konut Satışları Azaldı
  16 Şub Manisa'da Konut Satışları Azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı verilere göre, Manisa'da geçen yıl Ocak ayında bin 492 konut satışı gerçekleşirken, bu yıl aynı ayda bu rakam 249 adet azalarak bin 243'e düştü. Türkiye genelinde ise konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. İstanbul, 13 bin 423 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu.

 • Antalya'da Uluslararası Kızılalan MTB Cup Yarışları Başlıyor
  16 Şub Antalya'da Uluslararası Kızılalan MTB Cup Yarışları Başlıyor

  Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlenecek Uluslararası Kızılalan MTB Cup Yarışları, 17-18 Şubat tarihlerinde 400 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek. Yarışlara Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeden sporcular da katılacak ve olimpiyat puanı toplamak için mücadele edecekler. Yarışlar, Alanya Kent Ormanı'nda oluşturulan özel dağ bisikleti parkurunda gerçekleştirilecek ve farklı kategorilerde start verilecektir.

 • Elmacı Dede, Kozan İlçe Jandarma Komutanlığına elma götürdü
  16 Şub Elmacı Dede, Kozan İlçe Jandarma Komutanlığına elma götürdü

  Denizli'den sınır hattındaki Mehmetçiklere moral vermek için yola çıkan 74 yaşındaki Muhammet Yılmaz, Kozan İlçe Jandarma Komutanlığına elma götürdü. Yılmaz, askerlere moral vererek, vatan sevgisiyle bu yola devam edeceklerini belirtti.

 • Van'da yetenekleri keşfedilen 6 kız atlet Kenya'da altın madalya için çalışıyor
  16 Şub Van'da yetenekleri keşfedilen 6 kız atlet Kenya'da altın madalya için çalışıyor

  Van'da yetenekleri keşfedilerek kazandırıldıkları atletizmde çeşitli başarılar elde eden 6 kız atlet, Kenya'da düzenlenecek Dünya Liseler Arası Kros Şampiyonası'nda altın madalya alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Van'ın yarışçı kızları, Kenya'dan da takım olarak madalyayla dönmeyi hedefliyor.

 • Hacı Bektaş-i Veli'yi 1 milyondan fazla kişi ziyaret etti
  16 Şub Hacı Bektaş-i Veli'yi 1 milyondan fazla kişi ziyaret etti

  Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacı Bektaş Veli külliyesi, 2023 yılında 1 milyon 196 bin 240 kişi tarafından ziyaret edildi. Hacı Bektaş-ı Veli'nin hoşgörü, insan sevgisi ve toplumsal eşitlik felsefesini yaydığı külliye, Türkiye'nin önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ziyaretçiler, müze, aşevi ve türbe gibi alanları gezip dua etme fırsatı buluyor.

 • Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Azaldı
  16 Şub Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

 • CHP Milletvekili Gürer, Ticaret Bakanlığı'nın yeşil mercimek kararını eleştirdi
  16 Şub CHP Milletvekili Gürer, Ticaret Bakanlığı'nın yeşil mercimek kararını eleştirdi

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanlığı'nın yeşil mercimekte gümrük vergisinin sınırlandırılmasına yönelik kararını eleştirdi.  Gürer, “Mercimeğin anavatanı olan Türkiye’de üretilen mercimekler, dünyanın en kaliteli mercimekleriydi. Buna rağmen uygulanan yanlış tarım politikaları, mercimek üretiminde ülkemizi sorunla hale getirdi” dedi. Gürer, Bakan Yumaklı'ya "Gübre fiyatlarına neden müdahale edilmiyor?" diye sordu.

 • Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Yüzde 17,8 Azaldı
  16 Şub Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Yüzde 17,8 Azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. İstanbul, en yüksek konut satışına sahip olan il oldu. İpotekli konut satışları yüzde 63,5 azalış gösterdi. Diğer satış türleri sonucunda ise 74 bin 393 konut el değiştirdi. İlk el konut satışları yüzde 8,2 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 21,6 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 50,5 azaldı.

 • MİT, PKK/PAJK'nın koordinasyon üyesi Fatma Sakana'yı etkisiz hale getirdi
  16 Şub MİT, PKK/PAJK'nın koordinasyon üyesi Fatma Sakana'yı etkisiz hale getirdi

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/PAJK'nın sözde koordinasyon üyesi Fatma Sakana'yı Suriye'nin Kamışlı kentinde düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. Sakana, 10 askerin şehit olduğu eylemde yer aldığı için MİT'in öncelikli hedef listesine alınmıştı. Sakana, İran'dan örgüte katıldıktan sonra Şırnak ve Suriye'de faaliyet yürütmüş, Duran Kalkan ile yakınlığı sayesinde örgüt içinde yükselmişti.

 • MİT, PKK/PAJK'ın sözde sorumlusu Fatma Sakana'yı etkisiz hale getirdi
  16 Şub MİT, PKK/PAJK'ın sözde sorumlusu Fatma Sakana'yı etkisiz hale getirdi

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/PAJK'ın sözde sorumlularından "Sorhin Rojhilat" kod adlı Fatma Sakana'yı, Suriye'nin Kamışlı şehrinde düzenlediği nokta operasyonuyla etkisiz hale getirdi. Sakana, 2006'da İran'da terör örgütüne katıldıktan sonra Şırnak kırsalında faaliyet yürütmüş ve daha sonra Suriye ve Irak'ta örgütün sözde sorumluları arasında yer almıştır.

 • PKK'nın sözde sorumlularından Fatma Sakana etkisiz hale getirildi
  16 Şub PKK'nın sözde sorumlularından Fatma Sakana etkisiz hale getirildi

  2012'de Şırnak'ta 10 askerimizin şehit edildiği saldırının faillerinden, terör örgütü PKK'lı Fatma Sakana etkisiz hale getirildi.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken Arnavutluk'a ziyarette bulundu
  16 Şub ABD Dışişleri Bakanı Blinken Arnavutluk'a ziyarette bulundu

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya gelerek ikili işbirliği ve bölgesel konuları ele aldı. Blinken, Arnavutluk'un NATO'ya katkılarından ve Afgan mültecilere ev sahipliği yapmasından övgüyle bahsetti. Ayrıca, Arnavutluk ve ABD arasında iki mutabakat zaptı imzalandı.

 • Balık sofraya ulaşıncaya kadar fiyatı yüzde 200 artıyor
  15 Şub Balık sofraya ulaşıncaya kadar fiyatı yüzde 200 artıyor

  Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Safsoylu, Adana'nın Karataş açıklarından çıkartılan ve kilogramı 100 liraya satılan balıkların sofraya ulaşıncaya kadar fiyatının yüzde 200'den fazla arttığını belirterek, 'Üretici para kazanamıyor, aracılar kazanıyor' dedi. Balık tüketiminin artması gerektiğini söyleyen Safsoylu, 'Hiç olmazsa haftada 3 gün çocuklarımıza balık yedirmeliyiz' diye konuştu.

 • Çanakkale'de 67 düzensiz göçmen yakalandı
  15 Şub Çanakkale'de 67 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurulan 2 lastik botta 67 Afganistan ve İran uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından Ayvacık Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

 • Kayserispor'un İranlı milli futbolcusu Hosseini sakatlandı
  15 Şub Kayserispor'un İranlı milli futbolcusu Hosseini sakatlandı

  Kayserispor'un İranlı futbolcusu Majid Hosseini, Asya Kupası'nda sakatlandı ve 2-3 maç daha takımda yer alamayacak. Ayak bileğindeki sakatlık geçmeyen Hosseini'nin ameliyat olması da gündemde ve sezonu kapatma riskiyle karşı karşıya.

 • ABD, Yemen'deki Husilere İran yapımı silahlar ele geçirdi
  15 Şub ABD, Yemen'deki Husilere İran yapımı silahlar ele geçirdi

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman Denizi'nde bir gemide İran yapımı gelişmiş silahlar ve mühimmatlar ele geçirildiğini açıkladı. ABD'nin Yemen'deki Husilere yönelik saldırıları devam ederken, Husiler İsrail bağlantılı gemilere saldırırken ABD ve İngiltere de Husilerle bağlantılı gemilere saldırıyor. Ele geçirilen silah ve mühimmatların BM Güvenlik Konseyi'nin 2216 sayılı kararını ihlal ettiği belirtildi.

 • Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi için ABD'yi ikna etmek istiyor
  15 Şub Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi için ABD'yi ikna etmek istiyor

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi konusunda ABD'yi ikna etmenin önemli olduğunu belirtti. Cameron, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına karşı koyabilmek için savunma kapasitesini güçlendirmenin gerekliliğini vurguladı. NATO müttefikleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Cameron, ABD Kongresindeki mücadeleyi önemli olarak değerlendirdi ve ABD'li dostları ikna etmek için lobi faaliyetlerine devam edilmesi gerektiğini söyledi. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski de Putin'in saldırganlığının tüm Avrupa için tehdit oluşturduğunu belirtti ve ABD Temsilciler Meclisi'ne Ukrayna'ya yardım paketini onaylaması çağrısında bulundu.

 • Afyonkarahisar'da Düzensiz Göçmen Denetiminde 3 Kişi Yakalandı
  15 Şub Afyonkarahisar'da Düzensiz Göçmen Denetiminde 3 Kişi Yakalandı

  Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı göçle mücadele kapsamında düzensiz göçmenlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Denetimde, gerekli belgeleri bulunmayan 2 Afganistan uyruklu ve dosya durumu kapalı olan 1 İran uyruklu kişi yakalandı. Yakalanan şahıslar, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı: Üretici para kazanamıyor, aracılar kazanıyor
  15 Şub Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı: Üretici para kazanamıyor, aracılar kazanıyor

  Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Safsoylu, Adana'nın Karataş açıklarından çıkartılan ve kilogramı 100 liraya satılan balıkların sofraya ulaşıncaya kadar fiyatının yüzde 200'den fazla arttığını belirtti. Safsoylu, üreticilerin para kazanamadığını, aracıların ise kazandığını söyledi. Ayrıca, Safsoylu balık tüketiminin artması gerektiğini ve kaçak karidesin piyasada yerli karidesin yarı fiyatına satıldığını da dile getirdi.

 • ABD'de Protestocular Kongre Binasında Yemen'i Protesto Etti
  15 Şub ABD'de Protestocular Kongre Binasında Yemen'i Protesto Etti

  ABD'de bir grup protestocu, Kongre binasındaki Yemen'deki Husi tehdidinin ele alındığı oturumda, kırmızıya boyanmış ellerini havaya kaldırarak protesto gösterisinde bulundu. Kod Pembe (Code Pink) adlı savaş karşıtı ve insan hakları yanlısı bir grubun düzenlediği protestoda, ABD, soykırımla yargılanan İsrail'e verdiği destek ve Yemen'deki Husi gruplara yönelik saldırıları nedeniyle protesto edildi. İran destekli Husi grupların Orta Doğu istikrarı, küresel denizcilik ve ABD askerlerine yönelik tehdidinin ele alındığı oturumda, göstericiler, boyunlarında Filistin kefiyeleri, üzerlerinde Gazze'de ateşkes çağrısı yapan tişörtler ve kanı sembolize eden kırmızıya boyanmış ellerini havaya kaldırarak sessizce protesto eyleminde bulundu. Grubun, sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 'Şu an ABD'nin Yemen halkına yönelik son saldırı türünü dinlemek için Meclis'teyiz. ABD'nin elinde kan var. Yemen'den elinizi çekin.' ifadelerine yer verildi. Öte yandan, aynı saatlerde ABD Kongresinin Ulusal Arşiv bölümündeki halka açık alanda, iki iklim aktivisti de eylem yaptı. ABD Anayasası'nın bulunduğu kutunun üzerine kırmızı toz döken iki eylemci, çevrede kendilerine bakan kişilere yönelik yaptığı konuşmada, 'Temiz hava ve suyu, sadece beyaz adam değil, dünyadaki herkes hakkediyor. ABD'nin fosil yakıtı desteklemeyi bırakıp iklim değişikliği sorununa çare bulması lazım.' şeklinde ifadeler kullandı. Kongre polisinin müdahalesi ile iki eylemci kısa bir süre sonra olaysız bir şekilde gözaltına alındı.

 • Çanakkale'de 62 düzensiz göçmen kurtarıldı, 36 düzensiz göçmen yakalandı
  14 Şub Çanakkale'de 62 düzensiz göçmen kurtarıldı, 36 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik Botu TCSG-28 tarafından yapılan operasyonlarda toplamda 62 düzensiz göçmen kurtarıldı ve 36 düzensiz göçmen yakalandı. Kurtarılan göçmenler arasında Afganistan ve İran uyruklu çocuklar da bulunuyor. Göçmenler, Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

 • Ağrı'da Gürbulak Sınır Kapısı'nda 30 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu
  14 Şub Ağrı'da Gürbulak Sınır Kapısı'nda 30 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı'nda, İran gümrüğündeki sorunlar nedeniyle oluşan 30 kilometrelik TIR kuyruğu, şoförlerin zor durumda olduğunu belirterek yetkililerden yardım istemesine neden oldu. TIR şoförleri, yaşanan sıkıntıları protesto etmek için uluslararası kara yolunu taş dizerek eylem düzenledi.

Advertisement