Samsung, Müslüman annenin drag queen oğluna sarıldığı reklam filmini geri çekti - Son Dakika
BBC

Samsung, Müslüman annenin drag queen oğluna sarıldığı reklam filmini geri çekti

21.01.2022 13:11

Samsung, Singapur'da Müslüman bir annenin drag queen oğluna desteğini yansıtan reklam filmini tepkiler üzerine geri çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları, dört dakikalık reklam filmini ''İdeoloji yayma girişimi'' diye niteledi.

Samsung, Facebook'ta yayımladığı açıklamada bazı kesimler için ''incitici'' olabilecek reklamın tüm sosyal medya platformlarından kaldırıldığını duyurdu.

"BİRÇOK KİŞİNİN SENİN GİBİ ANLAYIŞLI BİR ANNESİ YOKTUR"

''Kalbini dinle'' sloganıyla yayımlanan videoda Samsung'un gürültü önleyici kulaklık ve nabız ölçen akıllı saatlerinin reklamı yapılıyor. Filmde dört kişi, sevdikleri kişilerin duygu yüklü mesajlarını dinliyor. Bu kişilerden biri, drag queen olan oğlunun mesajını dinleyen başörtülü Müslüman bir anne. Vyla Virus adlı oğlu mesajında annesine ''Sevgili Anne. Birçok kişinin senin gibi anlayışlı ve açık fikirli annesi yoktur. Ve kalbim sana ne kadar teşekkür etse azdır'' diyor. Mesajın devamında Vyla, oğlu drag gösterisi yaptığı için insanların kendisini yargılamasına ve farklı gözle bakmasına aldırmayan annesinin gösterisini izlemesini, ''Hayatının en değerli ve gurur verici anı'' diye niteliyor.

"EŞCİNSELLİĞİ ANA AKIM HALİNE GETİRME İDEOLOJİSİNE KARŞIYIZ"

Singapur, LGBT+ konularında büyük ölçüde muhafazakâr bir ülke. Etnik Malay azınlığı mensupları kendilerini dindar Müslüman olarak tanımlıyor. Syed Dan adlı bir kullanıcı Facebook'ta ''Muhafazakâr bir toplumda eşcinsellik ve transgenderizmi ana akım haline getirme ideolojisine karşıyız'' dedi ve bunun Müslüman Malay toplumu içindeki uyumu bozduğunu savundu. Muhammed Zuhaili adlı başka bir kullanıcı ise video için, ''Müslümanlar arasındaki kafa karışıklığı ve soru işaretlerini su yüzüne çıkardı' dedi.

"ANNENİN ÇOCUĞUNA SEVGİSİ NASIL İNCİTİCİ OLUR?"

Bununla birlikte sosyal medyada bazı kullanıcılar reklam filmine destek belirtti. Bir Instagram kullanıcısı, "Bir annenin çocuğuna sevgisi nasıl incitici ve tehditkar bulunur?'' dedi. Bazı kullanıcılar da inovasyon ve büyümenin çeşitlilik ve kapsayıcılıkla mümkün olduğunu söyleyen Samsung'un reklamı kaldırarak kendisiyle çeliştiğini söyledi. Bir Facebook kullanıcısı ''Reklam yasalara aykırı değil ve dışlanmış insanların kabulü konusunda pozitif bir mesaj veriyorsa Samsung eleştirilere kulak asmamalı'' diye yazdı.

YORUMLAR
500
Son dakika: Bakan Varank, 56. Mendeleev Kimya Olimpiyatları'nda madalya kazanan gençleri kutladı Son dakika: Bakan Varank, 56. Mendeleev Kimya Olimpiyatları'nda madalya kazanan gençleri kutladı Son dakika gündem: ABD'deki ırkçı saldırının zanlısının daha fazla siyahiyi öldürmeyi amaçladığı iddia edildi Son dakika gündem: ABD'deki ırkçı saldırının zanlısının daha fazla siyahiyi öldürmeyi amaçladığı iddia edildi Borusan, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nı sosyal medya filmi ile kutladı Borusan, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nı sosyal medya filmi ile kutladı

Son Dakika Dünya Samsung, Müslüman annenin drag queen oğluna sarıldığı reklam filmini geri çekti - Son Dakika

BBC

Advertisement