Taliban, kadınların televizyon dizilerinde oynamasını yasakladı - Son Dakika
BBC

Taliban, kadınların televizyon dizilerinde oynamasını yasakladı

22.11.2021 08:57

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik uyguladığı yeni yasaları paylaştı. Taliban'ın aldığı karar göre Afgan veya yabancı kadın oyuncular, televizyon dizilerinde rol alamayacak. Rol alsalar bile bu yapımlar televizyonda gösterilmeyecek.

Afganistan'da hükümetle girdikleri çatışmaların ardından yönetimi ele geçiren ve yeni bir hükümet açıklayan Taliban, kadınlara yönelik yeni yasaklar getirdi. Buna göre kadın oyuncuların yer aldığı yapımlar televizyonlarda gösterilemeyecek.

KADIN GAZETECİLERE BAŞÖRTÜ ZORUNLULUĞU

Öte yandan kadın gazeteciler ve sunucular kamera karşısına geçtiklerinde başörtüsü takmak zorunda olacak. Ancak kurallarda, hangi tip başörtüsünün zorunlu tutulduğu gibi detaylara yer verilmedi. Ülkedeki muhabirler, yeni kurallardan bazılarının belirsiz ve yoruma açık olduğunu dile getiriyor. Afgan televizyon kanallarından da duyurulan kurallarda, sekiz yeni madde bulunuyor.

ERKEK VÜCUDUNUN ÖZEL BÖLGELERİ GÖSTERİLMEYECEK

Kurallar arasında, şeriat yasalarına ve 'Afgan değerlerine' aykırı olduğu değerlendirilen filmlerin ve 'erkek vücudunun özel bölgelerini gösteren' görüntülerin yasaklanması da bulunuyor. Dine 'hakaret ettiği' ya da Afganlara yönelik saldırganlık içerdiği değerlendirilen komedi ve eğlence programları da yasaklanacak.

YABANCI DİZİLERE DE SERT BAKIYORLAR

Taliban, "yabancı kültürel değerleri" öne çıkardığını söylediği yabancı filmlerin gösterilmemesi yönünde de katı kurallar benimsiyor. Afgan televizyonlarında şimdiye kadar genellikle kadın karakterlerin başı çektiği yabancı diziler gösteriliyordu. Afgan gazetecileri temsil eden mesleki örgütün üyesi Hocatullah Mucaddedi, yeni kısıtlamaların beklenmedik olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR
500
Edirne'de yakalanan 227 kaçak Afgan göçmen ülkelerine gönderilecek Edirne'de yakalanan 227 kaçak Afgan göçmen ülkelerine gönderilecek Özbekistan, Afganistan'daki depremzedelere 74 ton insani yardım gönderdi Özbekistan, Afganistan'daki depremzedelere 74 ton insani yardım gönderdi Afgan mülteciler Trabzon sahilini çöpten temizlediler Afgan mülteciler Trabzon sahilini çöpten temizlediler
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Taliban, kadınların televizyon dizilerinde oynamasını yasakladı - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement