Başçı'dan Hükümete Açık Mektup - Son Dakika
Ekonomi

Başçı'dan Hükümete Açık Mektup

Başçı\'dan Hükümete Açık Mektup

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun hedefinden belirgin bir şekilde sapması nedeniyle hükümete ilk açık mektubunu yazacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun hedefinden belirgin bir şekilde sapması nedeniyle açık mektup yazacak.

03.01.2012 11:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun hedefinden belirgin bir şekilde sapması nedeniyle hükümete ilk açık mektubunu yazacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun hedefinden belirgin bir şekilde sapması nedeniyle açık mektup yazacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2006 yılı başından itibaren uyguladığı açık enflasyon hedeflemesi rejimi kapsamında, enflasyon hedefinden belirgin olarak sapıldığında veya sapma olasılığı ortaya çıktığında Merkez Bankası Kanunu'nun 42. maddesi uyarınca "hesap verme yükümlülügü" mekanizması devreye giriyor. Merkez Bankası başkanı hükümete açık mektup yazıyor. Bu Başçı'nın ilk açık mektubu olacak. Baçı daha önce konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada açık mektup yazacağını belirterek, "Bu yıl yapamadık, ama gelecek yıl yapacağız diyeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

-ENFLASYON TAHMİNİ-

Merkez Bankası son Enflasyon Raporu'nda 2011 yılı enflasyon tahminini yükseltmişti. Merkez Bankası yılın 4'üncü Enflasyon Raporu'nda yüzde 70 olasılıkla 2011 yılı sonu enflasyon tahmininin orta noktasının 8.3 olacağını açıklamıştı. Enflasyon aralığını ise yüzde 7.8 ile yüzde 8.8 olacağını öngörmüştü. TÜİK'in açıkladığı aralık ayı verilerine göre 2011 yılı enflasyonu yüzde 10.45 düzeyinde gerçekleşerek, bu belirsizlik aralığının üzerine çıktı. Hükümetin Orta Vadeli Program'da 2011 yılısonu hedefi ise yüzde 7.8'di. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Başçı'dan Hükümete Açık Mektup - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor
    01:09 Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor

    Huawei yönetimi, Çin'de kapsamlı bir çip fabrikası daha kurmak için çalışmalara başladı. Şirket, çip sektörünün gelişeceğini öngörerek bu alana yapacağı yatırımları artıracak. Şanghay'da yapılacak olan fabrikanın, şirketin çip ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Fabrikada üretilecek çiplerin ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için kullanılacağı belirtiliyor. Huawei, böylece çip konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor. Şirketin dev yatırımlarının ürün fiyatlarına etki edebileceği iddia ediliyor.

  • Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları
    22:04 Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları

    Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantısını yapacak. Toplantıda İran-İsrail gerilimi, sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti ve enflasyonla mücadele başlıkları ele alınacak.


Advertisement