En Zengin 100 Türk - Son Dakika
Ekonomi

En Zengin 100 Türk

FORBES Türkiye, bu yıl 12'nci kez hazırladığı "En Zengin 100 Türk" listesini açıkladı.

02.03.2017 14:07  Güncelleme: 14:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

FORBES 100'de 31 dolar milyarderi ve dokuz yeni isim var. 118 kişinin 46'sı servetini artırdı. Toplam servet 8,2 milyar dolar artışla 102,9 milyar dolar oldu. Servetini Türkiye dışında kazananların FORBES 100'de tuttuğu yer giderek artıyor. Şirketi Samumed ile yaşlanmayı durdurmayı ve kelliğe çare bulmayı vaat eden Osman Kibar listeye 2 milyar dolarla tepeden giriş yaptı. İnternet güvenlik şirketi Comodo'nun kurucusu Melih Abdulhayoğlu 700 milyon dolarlık servetiyle ABD'den listeye giren diğer yeni isim. İngiliz hazır giyim markası Select'i batmak üzereyken satın alıp büyüten Cafer Mahiroğlu ise İngiltere'den FORBES 100'e girdi. Uzay mekiği tasarlayan Eren ve Fatih Özmen çifti, ABD'ye Chobani markasıyla yoğurdu sevdiren Hamdi Ulukaya ve New York'a 13 gökdelen diken İzak Şenbahar geçen yıl da listedeydi. FORBES Türkiye'nin "Uç Beyleri" olarak tanımladığı bu isimlerin toplam serveti ise 7 milyar doları geçti.

FORBES 100'deki yerli zenginlerin sınırları da Türkiye'yi çoktan aştı. Murat Ülker'in servetinin önemli bir kısmı artık Godiva ve United Biscuits'ten geliyor. Şahenkler'in son yıllardaki en büyük yatırımları Türkiye'de değil. Ferit Şahenk'in Türkiye dışında sadece geçen yıl yaptığı otel yatırımlarının değeri 400 milyon euro'ya yaklaştı. FORBES 100'ün 63'üncü sırada yer alan Yüksel Yıldırım ve Ali Rıza Yıldırım'ın ise servetlerinin önemli bir kısmı İsveç ve Kazakistan'daki krom ile Akdeniz'deki konteynır limanı yatırımlarına borçlu. Mehmet Kutman ise Akdeniz çanağındaki en büyük kurvaziyer liman işletmecisi…

Evet, halen FORBES 100'ün çoğu bildik isimlerden oluşuyor. Ama servetin geldiği ve yöneldiği yerler çeşitleniyor. Bundan sonra sırada daha çok sürpriz olabilir.

FORBES 100 MİLYARDERLER

FORBES Türkiye'nin açıkladığı "FORBES 100" listesinde, dolar milyarderi olarak yer alan 31 isim FORBES ABD'nin çok yakında açıklayacağı "Global Milyarderler" listesine girecek.
(Editöre Not: Aynı servete sahip kişiler aynı sıra numarasına sahiptir. 12'nci sırada yer alan Suat Günsel ise FORBES Global Milyarderler Listesi'ne Avrupa'dan girecektir.)Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi En Zengin 100 Türk - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri operasyonlarında 113,4 milyon lira değerinde kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirdi
  09:23 Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri operasyonlarında 113,4 milyon lira değerinde kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirdi

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda, piyasa değeri 113,4 milyon lira olan kaçak eşya ve uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyonlarla kaçakçılara göz açtırılmıyor. Kaçakçıların korkulu rüyası olan Gümrük Muhafaza ekipleri, toplum sağlığı ve ülke ekonomisi için büyük tehdit oluşturan uyuşturucu tacirlerine karşı mücadelesini kesintisiz sürdürüyor.

 • Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto A.Ş, Çalışanlarına 29 Maaşlık İkramiye Verdi
  09:10 Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto A.Ş, Çalışanlarına 29 Maaşlık İkramiye Verdi

  Skoda Türkiye distribütörü Yüce Auto A.Ş patronu Ahmet Yüce, geçen yıl tüm çalışanlarına 25 maaş ikramiyesi vermişti. Bu yıl ise ikramiye tutarlarını artırarak tüm işçilere toplam 29 maaşlık ikramiye verdi. Yüce Otomotiv, 'En İyi İş Yeri' ödülünü almış ve 15 yıldır çalışanlarına ikramiye vermektedir. Ahmet Yüce, otomotiv sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren bir iş insanıdır.

 • Küresel piyasalar PMI verilerine odaklandı
  09:09 Küresel piyasalar PMI verilerine odaklandı

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlenirken, bugün gözler dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine çevrildi.

 • İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı
  09:03 İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı

  İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı. Doların alış fiyatı 31,6040 lira, satış fiyatı ise 31,6060 lira olarak belirlendi. Avronun alış fiyatı 34,2930 lira, satış fiyatı ise 34,2950 lira olarak belirlendi. Önceki gün doların satış fiyatı 31,5300 lira, avronun satış fiyatı ise 34,2100 lira idi.

 • Malatya'da Kayısı Ağaçları Çiçeklendi
  08:50 Malatya'da Kayısı Ağaçları Çiçeklendi

  Malatya'nın Kale ilçesinde bulunan bir kayısı bahçesindeki ağaçlar, erken çiçek açmaya başladı. Çiftçiler, don tehlikesiyle karşılaşmamak için dua ediyor.

 • Haliliye Belediyesi ile Hizmet-iş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle işçilere yüzde 110 oranında zam yapıldı
  08:30 Haliliye Belediyesi ile Hizmet-iş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle işçilere yüzde 110 oranında zam yapıldı

  Haliliye Belediyesi ile Hizmet-iş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle işçilere yüzde 110 oranında zam yapıldı. İmza törenine katılan yetkililer, zam oranının yüksek olduğunu vurgulayarak, işçilerin refah seviyesini yükseltmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

 • Tüketici Fiyat Endeksi Şubatta Yüzde 4,53 Arttı
  08:25 Tüketici Fiyat Endeksi Şubatta Yüzde 4,53 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 4,53 artış gösterdi. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 67,07 oldu. Giyim ve ayakkabı en az artış gösteren grup olurken, lokanta ve oteller en yüksek artışı kaydetti. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerine göre ise enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki artış yüzde 4,23 olarak gerçekleşti.

 • Tüketici Fiyat Endeksi Şubatta Yüzde 4,53 Arttı
  08:24 Tüketici Fiyat Endeksi Şubatta Yüzde 4,53 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 4,53 artış gösterdi. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 67,07 oldu. Giyim ve ayakkabı en az artış gösteren grup olurken, lokanta ve oteller en yüksek artışı kaydetti. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerine göre ise enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki artış yüzde 4,23 olarak gerçekleşti.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  08:23 Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  İzmir-Aydın Otoyolu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Mudurnu-Bolu yolunda yapılan çalışmalar nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor. Aksaray-Ortaköy yolunda ise yapım çalışmaları devam ediyor. Taşova-Erbaa-Niksar yolunda ve Bingöl-Karlıova yolunda da ulaşım kontrollü sağlanıyor. İyidere-Rize-Çayeli yolunda ise Çayeli Tüneli'nde bakım ve onarım çalışması yapılıyor.

 • Bitcoin Fiyatı 67 Bin Doları Aşarak Rekor Tazeledi
  08:18 Bitcoin Fiyatı 67 Bin Doları Aşarak Rekor Tazeledi

  Son haftalarda kripto para piyasasında yaşanan hareketlilik, yatırımcıları heyecanlandırıyor. Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin, 67 bin doları aşarak rekor kırdı. Bitcoin'in yükselişi devam ederse fiyatı 70 bin doları geçebilir. Ancak kripto para piyasasının sürprizlere açık olduğu unutulmamalıdır.

 • EPDK Başkanlığı'na yeniden Mustafa Yılmaz atandı
  01:10 EPDK Başkanlığı'na yeniden Mustafa Yılmaz atandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Mustafa Yılmaz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığına atandı. Yılmaz, daha önce de üç kez bu göreve atanmıştı.


Advertisement