İş Arayanlar 2012'den Umutlu - Son Dakika
Ekonomi

İş Arayanlar 2012'den Umutlu

İş Arayanlar 2012\'den Umutlu

Kariyer.net, 2012'de iş arayacak 31 bin 392 kişiye beklentilerini sordu.

09.01.2012 08:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sonuçlar iş arayanların genel olarak 2012'den umutlu olduğunu, ancak ekonomi konusunda biraz temkinli olduklarını ortaya koyuyor.

İş arayanlar 2012'den umutlu; ekonomi konusunda ise temkinli

Türkiye'nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net, düzenlediği bir anket ile iş arayanların 2012 için beklentilerini araştırdı. Toplam 31 bin 392 kişinin katılımı ile gerçekleşen anketin sonuçları, iş arayanların 2012'den genel olarak umutlu olduklarını ortaya koyuyor. Ancak iş arayanların ekonomi için biraz temkinli oldukları görülüyor.

Kariyer.net'in adaylara sorduğu "Yeni yılda iş aradığınız sektörü veya alanı değiştirmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 67'si "Evet" yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 33'ü ise yeni yılda kariyer değişikliği düşünmüyor. Anket kapsamında iş arayanlara yöneltilen "Yeni yılda iş fırsatları artacak mı?" sorusuna katılımcıların yüzde 60'ı "Evet" şeklinde yanıtlarken; yüzde 40'nın yanıtı ise "Hayır" oldu.

2012, 2011'den daha iyi geçecek

İş arayanlar, 2012 yılının 2011 yılına göre daha iyi geçeceğine inanıyor. Fakat ekonomi konusunda biraz temkinli yaklaşıyor. Kariyer.net'in anket kapsamında iş arayanlara sorduğu en dikkat çekici sorulardan biri de "2012 sizce 2011'den daha iyi mi geçecek?" sorusu oldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 59 "Evet", yüzde 21'i "Hayır" ve yüzde 20'si ise "Farklı olmaz" şeklinde yanıt verdi. Ankette iş arayan adayların ekonomi ile beklentilerinin öğrenilmesi amacıyla sorulan "Sizce yeni yılda ekonomi daha iyi olacak mı?" sorusunu katılımcıların yüzde 45'i "Evet" şeklinde yanıtladı. Bu soruyu "Hayır" şeklinde yanıtlayanların oranı ise yüzde 55.

Kariyer.net tarafından 26 Aralık-03 Ocak tarihleri arasında düzenlenen anket çalışmasına toplam 31 bin 392 kişi katıldı. Ankete katılan adayların eğitim durumuna göre dağılımı şöyle gerçekleşti: Yüzde 51'i üniversite mezunu, yüzde 23'ü lise mezunu, yüzde 18'i MYO mezunu, yüzde 5'i yüksek lisans mezunu, yüzde 2'si doktora mezunu ve yüzde 1 ilköğretim mezunu.

2011'de iş ilanları % 36 arttı, olumlu tablo adayların beklentilerine yansıdı

Kariyer.net Genel Müdür Yusuf Azoz, istihdam açısından 2011'i olumlu göstergelerle geride bıraktığımızı, bunun da iş arayanların beklentilerine yansıdığını belirtiyor ve şu yorumu yapıyor: "Sitemizdeki hareketlere baktığımızda 2011'in 'istihdamda istikrar' yılı olduğunu söyleyebiliriz. Kariyer.net'te yayınlanan yeni iş ilanları sayısı 2009'dan 2010'a % 51, 2010'dan 2011'e ise % 36'lık bir artış sergiliyor. 2009'dan 2010'a gerçekleşen artışı krizden çıkış etkisi olarak yorumlayabiliriz. 2011 ise istikrarın ve 2010'daki hızlı toparlanmanın yerini sağlıklı ve istikrarlı bir büyümeye bıraktığı bir yıl oldu. 2011'in ilk yarısındaki daha hareketli olan piyasalar, yaz ayları ve sonrasında biraz dinamizm

kaybetse de büyüme devam ediyor ve istikrar sürüyor."

2011'de istihdamın liderleri: inşaat, tekstil ve bilişim

Yükselen sektörler: Hayvancılık, medya ve enerji

Kariyer.net'in her yıl düzenli olarak paylaştığı verilere göre 2011 yılında istihdamın lider sektörleri inşaat, tekstil ve bilişim oldu. Yakaladıkları büyüme rakamları ile hayvancılık, medya ve enerji sektörleri ise 2011 yılında istihdamın parlayan yıldızları oldu.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz: "2011 yılında inşaat sektörü için yayınlanan yeni iş ilanlarında 2010 yılına göre yüzde 42 oranında artış yaşandığı görülüyor. Yıl boyunca inşaat sektöründe yaşanan hareketlilik istihdama yansırken, 2011 yılında yaklaşık 14 bin yeni iş ilanı yayınlandığını görüyoruz" dedi.

Azoz şöyle konuştu: "2011 yılında istihdamın lokomotif sektörlerinden biri de tekstil sektörü oldu. Tekstil sektörü son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesini, 2011 yılında da sürdürdü. 2011 yılında tekstil sektöründe bir önceki yıla göre yüzde 43 artışla yaklaşık 14 bin yeni iş ilanı yayınlandı."

Bilişim sektörünün son yıllarda yakaladığı büyüme rakamlarının istihdama damgasını vurmaya devam ettiğini belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz: "Bilişim için yayınlanan yeni iş ilanlarında 2010 yılına göre 46'lik artış yaşandı. Yıl boyunca 11 binden fazla ilan yayınlandı " şeklinde konuştu.

Hayvancılık, medya ve enerji gelecek için umut verdi

Kariyer.net'in araştırmasının sonuçlarına göre 2011 yılında istihdamın parlayan yıldızları hayvancılık, medya ve enerji oldu. Hayvancılık sektörü yeni iş ilanlarında 2010 yılına göre yüzde 83 artış yaşandı. Hayvancılık sektörü için yayınlanan yeni iş ilanlarında veteriner, ziraat mühendisi, zooteknist, veteriner sağlık teknikeri gibi pozisyonlara olan talebin arttığı gözledi.

2011 yılında medya sektörü için yayınlanan yeni iş ilanlarında ise 2010 yılına göre yüzde 76 artış oldu. Özellikle medya satış, reklam satış, haber muhabiri, kameraman ve grafik tasarım gibi pozisyonların istihdamında artış yaşandı.

İstihdam anlamında 2011 yılına damgasını vuran bir başka sektör ise enerji oldu. Enerji sektörü için yayınlanan yeni iş ilanlarında 2010 yılına göre yüzde 68 artış görüldü. Sektördeki taleple birlikte; çağrı merkezi, müşteri temsilcisi, bölge şube müdürü, elektrik, makine, inşaat, jeoloji ve harita mühendisi gibi pozisyonlarda istihdamın arttığı gözlendi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi İş Arayanlar 2012'den Umutlu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement