İşkur, Trabzon'daki Programları İçin 81,2 Milyon Lira Harcadı - Son Dakika
Ekonomi

İşkur, Trabzon'daki Programları İçin 81,2 Milyon Lira Harcadı

İşkur, Trabzon\'daki Programları İçin 81,2 Milyon Lira Harcadı

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Adnan Zengin, yıl içinde müdürlüğe aktarılan 109 milyon liranın, 81,2 milyon lirasının eğitim programları ve diğer programlar için harcandığını söyledi.

02.09.2016 11:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Adnan Zengin, yıl içinde müdürlüğe aktarılan 109 milyon liranın, 81,2 milyon lirasının eğitim programları ve diğer programlar için harcandığını söyledi.

Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlüğün yıl sonu işe yerleştirme hedefinin 9 bin kişi olduğunu belirterek, yılın 7 aylık döneminde 6 bin 93 kişinin işe yerleştirildiğini, böylece yıl sonu hedefinin 3'de 2'sine ulaşıldığını bildirdi.

Sağlanan başarının, insanların kurumu iyi anladığını, kurumda çalışanların da konuya hakim olduklarını gösterdiğini dile getiren Zengin, "İşverenler kurumumuza güveniyor, insanlar da İŞKUR üzerinden işe girebiliyor. Biz 9 bin olan işe yerleştirme hedefimizi, gelişmelere bağlı olarak 10 bine çıkarttık." dedi.

Zengin, 40'dan fazla meslek danışmanının kurum bünyesinde hizmet sunduğunu ifade ederek, "Memleketimizde İŞKUR'un mekanizması çok güzel kuruldu. Her iş arayanın da her işverenin de bir danışmanı var. İşçi arayanın danışmanıyla iş arayanın danışmanı aynı olduğundan, bu iki kesimi buluşturmak gayet kolay. Otomatikman o iki insanı buluşturacak bir merkez olduk." diye konuştu.

"Özel sektör iş yerlerinden 10 bin 641 açık iş talebi alındı"

Zengin, İşbaşı Eğitim Programları için Genel Müdürlüğün 22 milyon lira ödenek aktardığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu ödenek Nisan 2016 itibarıyla harcandı. Talep yoğunluğu nedeniyle Genel Müdürlüğümüz 12 milyon 500 bin lira ek ödenek gönderdi. Böylece İşbaşı Eğitim Programları için toplam aktarılan ödenek 34 milyon 500 bin liraya ulaştı. Bunun da 28 milyon 915 bin lirası harcandı. Toplum Yararına Programlar için 68 milyon 793 bin 241 lira ödenek aktarıldı ve bunun 51 milyon 271 bin 741 lirası harcandı. Kalan ödenek ise devam eden projeler için harcanacak. Kurslar için 6 milyon 237 bin 500 lira ödenek aktarılmış, bunun 1 milyon 55 bin 424 lirası harcanmıştır. Böylece yıl içinde müdürlüğümüze aktarılan 109 milyon 530 bin 741 liranın, 81 milyon 242 bin 165 lirası eğitim ve diğer programlar için harcandı."

Temmuz sonu itibarıyla özel sektör iş yerlerinden 10 bin 641 açık iş talebi alındığını dile getiren Zengin, "Müdürlüğümüze kayıtlı işsiz sayısı 28 bin 955'dir. Bunların 15 bin 329'unu kadınlar oluşturuyor." diye konuştu.

Zengin, meslek edindirme kurslarına 660, girişimcilik kurslarına ise 730 kişinin katıldığını, iş başı eğitim programından da 2 bin 192 kişinin faydalandığını söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İşkur, Trabzon'daki Programları İçin 81,2 Milyon Lira Harcadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı Gopinath ile görüştü
  15:54 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı Gopinath ile görüştü

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath ile görüşerek dünyanın görünümü üzerine sohbet etti. Gopinath, görüşmeye ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

 • Hizmet İhracatçıları Birliği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı
  15:49 Hizmet İhracatçıları Birliği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı

  Hizmet İhracatçılar Birliği (HİB) düzenlediği Hizmet İhracatı Strateji Toplantısı ile sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı. Toplantıda, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın da katılımıyla sektörün yol haritası ve stratejisi belirlendi. HİB Başkanı Şekib Avdagiç, hizmet ihracatının Türkiye'nin yumuşak gücü olmasını hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, sektörün istihdam ve cari açığa pozitif katkı sağladığı vurgulandı. Hizmet İhracatı Sürdürülebilirlik Eylem Planı Strateji Çalışması gerçekleştirildi ve ihracatçıların devlet desteklerinden yararlanması için çalışmalar yapıldığı ifade edildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ise hizmet sektörünün dış ticaret dengesini etkileyeceğini ve 2028 yılında 200 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefi olduğunu belirtti.

 • DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu
  15:24 DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu

  Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM) Laboratuvarı'na kurulan model fabrikada üreticiler, hasat ettiği fındığı işleyerek katma değeri yüksek ürün haline getirebilecek. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından finanse edilen proje kapsamında kurulan model fabrikada, üreticiler fındığı işleyerek kendi işlerinin patronu olabilecek ve ülkeye daha fazla katma değer sağlayabilecekler.

 • Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL
  15:13 Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL

  CHP'li Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, AKP'den devralınan belediyenin borcunun 1 milyar 153 milyon 308 bin 77 lira olduğunu açıkladı. Erdem, belediyenin borçlarını belediye binasına astığı pankartla kamuoyuna duyurdu.

 • Bilecik'te Trabzon hurma fidanı dağıtıldı
  14:43 Bilecik'te Trabzon hurma fidanı dağıtıldı

  Bayırköy Belediye Başkanı Aykut Dilsiz, belediyenin destekleri ile atıl vaziyette bulunan beldenin verimli sulak arazilerinin yeniden canlanmaya başladığını belirterek Trabzon hurma fidanlarının dağıtıldığını açıkladı.

 • Erzurum'da konut satışları düştü
  14:40 Erzurum'da konut satışları düştü

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Erzurum'da Mart ayında 623 konut satışı gerçekleşti. İpotekli satışlarda 26. sırada yer alan Erzurum, diğer satış türleri kategorisinde ise 35. sırada yer aldı. İl, bölgesel konut satış performansı kaydında ise 2. sırada yer aldı.

 • Kars Harakani Havalimanı'nda Mart ayında 46 bin 846 yolcuya hizmet verildi
  13:59 Kars Harakani Havalimanı'nda Mart ayında 46 bin 846 yolcuya hizmet verildi

  DHMİ Genel Müdürlüğü, Kars Harakani Havalimanı'nın 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Mart ayında Kars Harakani Havalimanı'nda iç hat yolcu trafiği 46 bin 846 olarak gerçekleşti. Ayrıca, iç hatlarda 349 uçak iniş-kalkış yaparken, toplamda 409 ton yük taşındı. 2024 yılının ilk 3 ayında ise Kars Harakani Havalimanı'nda toplamda 163 bin 102 yolcu, bin 019 uçak ve bin 578 ton yük trafiği kaydedildi.


Advertisement