İşsizliği Bitirecek Hazine - Son Dakika
Ekonomi

İşsizliği Bitirecek Hazine

İşsizliği Bitirecek Hazine

Çözüm sürecinin ardından Güneydoğu'yu kalkındıracak finansal kaynaklar belli oldu.

16.04.2013 08:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti çözüm sürecinin ardından bölgenin kalkınmasını sağlayacak finansal kaynakları temin etmek için harekete geçti. Maden zengini olan bölgede yeraltı kaynaklarını değerlendirilerek elde edilen gelir bölgenin kalkınması için kullanılacak. Hükümet işe Meclis'te bir araştırma komisyonu kurarak başlayacak.

Bugün gazetesinden Çetin Çiftçi'nin haberine göre; AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve 82 AK Partili vekilin imzası ile TBMM'ne Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yeraltı zenginliklerini araştıracak bir komisyon kurulması için önerge verildi. Önergeye dayanak olarak Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından bölgeye yönelik hazırlanan maden raporu gösterildi. Rapora göre 6 şehirde Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün belirlediği altından demire, bakırdan uranyuma, kömürden yüksek sıcaklıktaki jeotermal kaynaklara kadar hiç dokunulmamış rezervler bulunuyor.

'MADENLER FIŞKIRACAK'

Şahin, çözüm sürecinin tamamlanması ve bölgede huzur ve güvenin temini ile birlikte sıranın bölgenin kalkınmasına geleceğini belirtti. Şahin, "El değmemiş madenler özel sektör ve devlet eliyle çıkarılacak. Artık bölgede kan ve gözyaşı akmayacak, yeraltından madenler fışkıracak Bölge insanımız iş bulacak. Batı'da ne varsa bölgedeki şehirlerde de olacak.

Kaynakları bölge insanının kalkınması amacıyla kullanırsak, toplumsal barış sağlanacak" dedi. 6 şehrin madenlerini istediklerini dile getiren Şahin, terör sebebiyle çıkarılamayan demir, bakır, altın, bor, cıva, kükürt, kurşun çinko, alüminyum, uranyum madenleriyle ilgili bir listenin geldiğini söyledi.

Çıkarılacak madenleri işleyecek fabrikaların kurulacağını ve 30 yıldır gidilemeyen dağların bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını kaydetti.

Kaynak: Diğer

Son Dakika Ekonomi İşsizliği Bitirecek Hazine - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement