Londra'daki Terör Saldırısı - Son Dakika

Londra'daki Terör Saldırısı

05.06.2017 12:18
Londra'daki Terör Saldırısı

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Londra'daki terör saldırısını kınadı.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Londra'daki terör saldırısını kınadı.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Londra'da iki farklı noktada gerçekleştirilen terör saldırılarının Birleşik Krallık'taki 8 Haziran seçimleri öncesinde vuku bulan ikinci terör olayı olduğunu hatırlattı.

Son zamanlarda minibüs veya kamyonu yayaların üzerine sürme, eğlence mekanlarında kişileri tarayarak veya son olayda olduğu gibi bıçakla saldırarak gerçekleştirilen terör olaylarının sayısında artış yaşandığını kaydeden Zeytinoğlu, bu tür saldırıları önceden haber alabilmenin herhangi bir ön hazırlık gerektirmediği için daha zor olduğunu vurguladı.

Zeytinoğlu, "Önlemenin tek yolu, terör açısından potansiyel risk oluşturan kişilerin tespit edilmesi ve bu kişilerin uluslararası dolaşımları dahil olmak üzere hareketleri ve örgüt bağlantılarının yakından izlenmesidir. Bu da terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

"Terörle mücadele, psikososyolojik olarak da incelenmeli"

Özellikle Batı Avrupa'da gerçekleştirilen terör saldırılarında dikkat çeken önemli bir hususun da teröristlerin Avrupa ülkelerinde yetişen, bu ülkelerin dil ve kültürüne yabancı olmayan kişiler olması olduğunu belirten Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

"Yaptıkları saldırıların temel amaçlarından birini, içinde yetiştikleri toplumları, hayat tarzını ve kültürel birikimlerini yok etme ve zarar verme, bunu yaparken kendilerini de yok etme şeklinde nihilist dürtüler oluşturmaktadır. Bu durum terörle mücadele konusunun yalnız güvenlik açısından değil, psikososyolojik olarak da incelenmesi gerektiğini ve eğitim sistemleri, sosyal ve göçmen politikaları da dahil olmak üzere kapsamlı bir stratejinin geliştirilmesi ihtiyacını ortaya koymaktadır.

Her türlü terör eylemini olduğu gibi bu terör saldırısını da şiddetle kınar, kurbanlar, yakınları ve terörden muzdarip tüm ülke ve halklarla dayanışma içinde olduğumuzu bildiririz."

YORUMLAR
500
Wimbledon yağmur altında başladı Wimbledon yağmur altında başladı Hong Kong'un egemenliğinin Çin'e devir tesliminin 25. yıl dönümüne doğru Hong Kong'un egemenliğinin Çin'e devir tesliminin 25. yıl dönümüne doğru Güney Afrika'da 17 kişinin cansız bedeni bulundu, 3 kişi de hastanede hayatını kaybetti! Güney Afrika'da 17 kişinin cansız bedeni bulundu, 3 kişi de hastanede hayatını kaybetti!
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Londra'daki Terör Saldırısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement