Son dakika Birleşik Krallık haberleri, Birleşik Krallık son dakika, son dakika Birleşik Krallık

Son Dakika Birleşik Krallık Haberleri

 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şubat Ayı İhracat Rakamları Açıklandı
  14:22 Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şubat Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

  Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat'ın katılımıyla Adıyaman'da açıklanan verilere göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şubat ayında 985,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bölgedeki diğer illerin ihracat rakamları da açıklandı. İlk iki ayda toplam 183 ülkeye ihracat yapılan bölgede, Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık gibi ülkeler ön plana çıktı. Makine Halısı, Pastacılık Ürünleri, Plastikler ve Mamulleri gibi ürünler en çok ihraç edilenler arasında yer aldı. GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, Adıyaman'ın depremden en fazla etkilenen şehirlerden biri olduğunu belirterek, bölgedeki firmaların ihracat potansiyellerini açığa çıkarmak istediklerini söyledi. Ayrıca, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Şubat ayı faaliyetlerini de değerlendirdi.

 • TİM Başkanı: Şubat Ayı İhracatı Tarihin En Yükseği
  12:17 TİM Başkanı: Şubat Ayı İhracatı Tarihin En Yükseği

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, şubat ayında gerçekleştirilen 21,1 milyar dolarlık ihracatın, 2023 hedeflerine göre yüzde 13,6 artış gösterdiğini belirtti. Gültepe, deprem bölgesindeki ihracatın da artış gösterdiğini ve normalleşmenin çarkların dönmesiyle sağlandığını ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin milli gelirinin ilk defa 1 trilyon doların üzerine çıktığını ve ihracatçıların pazarlardaki gelişmeleri takip etmek için TİM-İhracat Pazar Monitörü'nü kullanacaklarını duyurdu.

 • Facebook, Haberler Bölümünü Kapatmaya Devam Ediyor
  00:14 Facebook, Haberler Bölümünü Kapatmaya Devam Ediyor

  Facebook, Amerika ve Avustralya'da Haberler bölümünü kaldırmaya başlayacağını duyurdu. Şirket, kullanıcıların platformu haber okumak için değil sosyalleşmek ve yeni bağlar kurmak için kullandığını belirtiyor. Haber içeriklerinin firma için diğer içeriklere oranla daha az gelir sağladığı da iddia ediliyor. Meta'nın Instagram ve Threads platformlarındaki siyasi içeriklere kısıtlama getireceği açıklamasının ardından, Facebook'un da benzer bir karar alması bekleniyor.

 • Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi açıklama yapıldı
  01 Mar Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi açıklama yapıldı

  Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Ameliyat sonrası kamuya görünmemesi endişeleri artırdı. Kensington Sarayı, Kate'in kraliyet etkinliklerine geri döneceğini ve iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti. Prens William ise antisemitizmle ilgili konuşmalara katıldı.

 • Evinin arka bahçesindeki taşı kaldıran İngiliz anne, II. Dünya savaşından kalma bomba sığınağı buldu
  29 Şub Evinin arka bahçesindeki taşı kaldıran İngiliz anne, II. Dünya savaşından kalma bomba sığınağı buldu

  İngiltere'de evinin bahçesini düzenleyen bir kadın, yerdeki taşı kaldırınca II. Dünya Savaşı'ndan kalma yeraltı bomba sığınağını ortaya çıkardı. 50 metre uzunluğundaki tünelde tabanca da bulan kadının paylaştığı video dikkat çekerken, bahçede bir şeyler olabileceğini komşularının hep söylediğini ama kendisinin hiç ciddiye almadığını belirtti.

 • İngiltere'de gaza gelip gole aşırı bir şekilde sevinen taraftar tribünden kafa üstü düştü
  29 Şub İngiltere'de gaza gelip gole aşırı bir şekilde sevinen taraftar tribünden kafa üstü düştü

  İngiltere FA Kupası'ndaLeeds United ve Chelsea arasındaki maçta, bir Leeds taraftarı, gol sevinci yaşarken tribünden düştü. Sağlık ekipleri müdahale etti ve hastaneye kaldırıldı.

 • Kayseri'den Ocak Ayında İhracat Artışı
  28 Şub Kayseri'den Ocak Ayında İhracat Artışı

  Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) yöneticileri, ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri'nin ocak ayı ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 2,98 artarak 287 milyon 565 bin dolara ulaştı. Mobilya sektörü ihracata en yüksek katkıyı sağlayan sektörler arasında yer aldı. Yöneticiler, sürdürülebilir bir sanayi ve ihracat için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 • Kayseri İhracatı 2024 Yılına Artışla Başladı
  28 Şub Kayseri İhracatı 2024 Yılına Artışla Başladı

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2024 yılında Kayseri'nin ihracatının yüzde 2,98 artarak 287 milyon 565 bin dolara ulaştığını açıkladı. Başkan Gülsoy, ihracatçı üyelerin azim ve gayretiyle Kayseri'nin gelişimine katkı sağlanacağını belirtti.

 • Kraliyet Ailesi'nin damadı Thomas Kingston evinde ölü bulundu
  28 Şub Kraliyet Ailesi'nin damadı Thomas Kingston evinde ölü bulundu

  Kral Charles'ın kuzeni Lady Gabriella Kingston'ın eşi Thomas Kingston'un evinde ölü olarak bulundu. Kingston'un ölümüyle ilgili şüpheli bir durum bulunmazken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Bayburt'ta Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları
  28 Şub Bayburt'ta Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları

  Bayburt'ta Ocak ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 77 bin dolar, ithalat 4 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise Ocak ayında ihracat 19 milyar 991 milyon dolar, ithalat 26 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 3 artarken, ithalat yüzde 6,2 azaldı. Dış ticaret açığı yüzde 56,4 azalarak 6 milyar 227 milyon dolara geriledi. İmalat sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 93,0 oldu. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • Erzincan'da Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları
  28 Şub Erzincan'da Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları

  Erzincan'da Ocak ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 3 milyon 51 bin dolar, ithalat 463 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise Ocak ayında ihracat 19 milyar 991 milyon dolar, ithalat 26 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 3 artarken, ithalat yüzde 6,2 azaldı. Dış ticaret açığı yüzde 56,4 azalarak 6 milyar 227 milyon dolara geriledi. İmalat sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 93,0 oldu. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • Cevdet Yılmaz, İngiltere Başbakan Yardımcısı Dowden'le görüştü
  27 Şub Cevdet Yılmaz, İngiltere Başbakan Yardımcısı Dowden'le görüştü

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-İngiltere arasındaki ikili ilişkiler, ticaret ve yatırımlar, serbest ticaret anlaşmasının genişletilmesi gibi konular ele alındı. Yılmaz, İngiltere ile olan ilişkilerin iyi olduğunu ve her alanda diyaloğun sürdüğünü belirtti.

 • Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Doğu Akdeniz'de Geçiş Eğitimleri Yaptı
  27 Şub Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Doğu Akdeniz'de Geçiş Eğitimleri Yaptı

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Deniz Kuvvetleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Deniz Kuvvetleri'nin, 26 Şubat 2024 tarihinde Doğu Akdeniz'de geçiş eğitimleri yaptığını duyurdu. TCG Gelibolu ve TCG Göksu Fırkateynlerinin, ABD Deniz Kuvvetlerinin Bataan Amfibi Görev Grubu ile eğitimlere katıldığı belirtildi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Londra'da İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile bir araya geldi
  27 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Londra'da İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-İngiltere arasındaki ikili ilişkiler, ticaret ve yatırımlar, JETCO çalışmaları ve diğer potansiyel alanlar ele alındı. Ayrıca, serbest ticaret anlaşmasının genişletilmesi, vize kolaylığı, turizm, savunma sanayii ve terörle mücadele konuları da değerlendirildi.

 • WOW-Dünya Kadınlar Festivali İstanbul'da düzenlenecek
  27 Şub WOW-Dünya Kadınlar Festivali İstanbul'da düzenlenecek

  WOW-Dünya Kadınlar Festivali, İstanbul'un üçüncü edisyonu olan etkinlik, 2-3 Mart tarihlerinde Beykoz Kundura'da gerçekleştirilecek. Festival, British Council tarafından, Beykoz Kundura ortaklığı ve Birleşik Krallık merkezli WOW Vakfı iş birliğinde hayata geçirilecek. Festival, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenerek, 'Kadın ve Kız Çocuklarını Güçlendirme Stratejisi'ni uygulamaya koymak ve Uluslararası Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak amacıyla düzenleniyor. Etkinliğin programlaması, WOW İstanbul Küratörü ve British Council Sanat Direktörü Esra Aysun tarafından hazırlandı. Festivalin danışma kurulu üyeleri arasında Asena Günal, Beril Sarıaltun, Buse Yıldırım, Hatiye Garip, Nurcan Baysal, Özlem Ece, Rümeysa Çamdereli, Seçil Epik ve Su Başbuğu yer alıyor.

 • İngiltere'de Milyoner İşadamı Genç Erkeklere Tecavüz Etti
  26 Şub İngiltere'de Milyoner İşadamı Genç Erkeklere Tecavüz Etti

  İngiltere'de 71 yaşındaki milyoner işadamı Ian Elliott, evindeki film stüdyosunda genç erkeklere ilaç vererek tecavüz suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Elliot, toplamda 43 suçlamayı kabul etti. Mağdurların tamamı yirmili yaşlarının başında olan genç erkekler, iş insanının bir 'canavar' olduğunu ifade ettiler. Elliott'un Wisborough Green köyünde tanınmış biri olduğu, spor kulübünün başkanı ve sosyal kulübün yöneticisi olduğu belirtildi.

 • TikTok, Add to Music özelliğini dünya çapında kullanıma açıyor
  25 Şub TikTok, Add to Music özelliğini dünya çapında kullanıma açıyor

  TikTok'un geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Add to Music özelliği, artık 160'dan fazla ülkede kullanılabilecek. Kullanıcılar, hoşlarına giden müzikleri anında popüler platformlara kaydedebilecekler.

 • Haftanın tarihine bakış
  25 Şub Haftanın tarihine bakış

  Ermeni güçlerin, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı katliamda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

 • İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları 5-7 Mart'ta düzenlenecek
  23 Şub İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları 5-7 Mart'ta düzenlenecek

  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu Rami Kütüphanesi'nde gerçekleştirilecek. Program, Türk ve uluslararası yayıncıları bir araya getirerek hem fiziki hem de online B2B görüşmelerine imkan sağlayacak. Bu yılın odak ülkesi Meksika olacak ve Meksika edebiyatı üzerine konuşmalar yapılacak. Programa 93 ülkeden bin başvuru alınmış olup, 383 katılımcı programa davet edilmiştir. Hedef ise 3 bin kitap telif anlaşması yapmak.

 • Milli Savunma Bakanlığında basın bilgilendirme toplantısı yapıldı
  22 Şub Milli Savunma Bakanlığında basın bilgilendirme toplantısı yapıldı

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil icra edilen operasyonlarda son bir haftada 60 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

 • Twitch Türkiye Aylık Abonelik Fiyatlarına Zam Geldi
  21 Şub Twitch Türkiye Aylık Abonelik Fiyatlarına Zam Geldi

  Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından Twitch, kullanıcılara, yayın kanallarına destek olabilmeleri için abonelik olabilme imkanı sunuyor. Belirli bir ücrete sahip olan abonelikler için kısa süre önce zam yapıldı. Twitch Türkiye aylık abonelik fiyatları yüzde 333 ile yüzde 340 arasında arttı.

 • Fatmagül Çevik, Avrupa Halter Şampiyonası'nda dördüncü oldu
  20 Şub Fatmagül Çevik, Avrupa Halter Şampiyonası'nda dördüncü oldu

  Bulgaristan'da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda kadınlar +87 kiloda Fatmagül Çevik, koparmada 107 kiloluk kaldırışıyla dördüncü sırada yer aldı. Şampiyonada birinci olan sporcu Gürcistan'dan Anastasiia Hotfrid oldu.

 • Yemen Açıklarında Bir Kargo Gemisi Husilerin Saldırısına Uğradı
  20 Şub Yemen Açıklarında Bir Kargo Gemisi Husilerin Saldırısına Uğradı

  Belize bandıralı, İngiltere’ye kayıtlı bir kargo gemisi Yemen açıklarında Husilerin füzeli saldırısına uğradı. Geminin mürettebatı gemiyi terk etti. İngiltere saldırıyı kınadı ve “müttefik donanma gemilerinin olay yerinde olduğunu” açıkladı. Saldırı, İran destekli Husiler tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en zarar verici saldırılardan birisi olarak da kayıtlara geçti. Husiler, İsrail ile Hamas arasında Gazze’de devam eden savaşta Filistinlilere destek vermek amacıyla Kasım ayının ortalarından bu yana Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemilere ve Batılı savaş gemilerine yönelik saldırılar düzenliyor.

 • Dışişleri Bakanı Fidan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü
  16 Şub Dışişleri Bakanı Fidan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Almanya'nın Münih kentinde IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Fidan, 60. Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere bulunduğu Almanya'da temaslarını sürdürüyor.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alicia Kearns ile Görüştü
  16 Şub Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alicia Kearns ile Görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Almanya'da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere bulunduğu sırada Birleşik Krallık Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alicia Kearns ile bir araya geldi.

 • Dünyanın en seksi aksanı belli oldu: Fransızca'nın pabucu dama atıldı
  16 Şub Dünyanın en seksi aksanı belli oldu: Fransızca'nın pabucu dama atıldı

  Dünyanın en seksi aksanı sonunda belirlendi. Fransızca'nın en çekici aksan olarak düşünülmesi yanıltıcı çıktı. Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya'dan 6.000 kişiye hangi dillerin 'en seksi', 'en romantik' ve 'en tutkulu' olarak algılandığını soran bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, İtalyanca en fazla kişi tarafından 'en seksi' ve 'en romantik' dil olarak algılandı. İngilizce ise 'en kibar' dil olarak kabul edildi.

 • KKTC'de açılan sergi geçmişle buluşturuyor
  15 Şub KKTC'de açılan sergi geçmişle buluşturuyor

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) düzenlenen 'Oyuncağın Bir Asrı' sergisi, 1850-1950 dönemine ait 150'den fazla oyuncakla ziyaretçilerini geçmişle buluşturuyor. Osmanlı İmparatorluğu, Weimar Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, İtalya, Amerika ve Japonya gibi farklı tarihi dönemlerden oyuncakların yer aldığı sergi, farklı kültürlerden nostaljik oyuncakları tanıma fırsatı sunuyor. Sergi, 9 Mart'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ve Mısır ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere konuştu: (1)
  15 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ve Mısır ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere konuştu: (1)

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gazze'deki katliamların bir an önce durdurulmasını, Filistin davasının kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşmasını teminen Mısır'la işbirliğimizi daha da artırma niyetindeyiz.

 • Erdoğan'dan FETÖ'cü savcılara geri dönüş yolu açan Danıştay kararına tepki: Buna sessiz kalmamız mümkün değil
  15 Şub Erdoğan'dan FETÖ'cü savcılara geri dönüş yolu açan Danıştay kararına tepki: Buna sessiz kalmamız mümkün değil

  Danıştay 5. Dairesi'nin FETÖ'den ihraç edilen 450 yargı mensubu hakkında göreve iade kararına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu karara sessiz kalmamız mümkün değil.'' dedi

 • Sinema salonlarında bu hafta beşi yerli, 8 film izleyiciyle buluşacak
  15 Şub Sinema salonlarında bu hafta beşi yerli, 8 film izleyiciyle buluşacak

  Bu hafta sinema salonlarında beşi yerli, 8 film izleyiciyle buluşacak. Yerli filmler arasında Ömer Faruk Yardımcı'nın yönettiği 'Hatıran Yeter', Abdullah Oğuz imzalı 'Zaferin Rengi', Bora Onur'un çektiği 'C Takımı' ve animasyon filmi 'Kral Şakir: Devler Uyandı' yer alıyor. Ayrıca, belgesel film 'Bob Marley: One Love' ve Kaouther Ben Hania'nın yönettiği 'Dört Kız Kardeş' de gösterimde olacak.

 • Sakarya, Türkiye'nin otomotiv ihracatında lider
  15 Şub Sakarya, Türkiye'nin otomotiv ihracatında lider

  Sakarya, Türkiye'nin otomotiv ihracatında başı çeken illerden biri oldu. Yılın ilk ayında 451 milyon 593 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep'in ardından 7'nci sırada yer aldı. En çok ihracat yüzde 87,3 ile otomotiv sektöründe gerçekleşti ve en fazla ihracat yapılan 5 ülke Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Polonya ve İspanya oldu.

 • İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna'daki Durumu Değerlendirdi
  14 Şub İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna'daki Durumu Değerlendirdi

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Bulgaristan'a yaptığı ziyaret sırasında Ukrayna'daki durumu değerlendirdi. Cameron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'dan başka bir devleti ele geçirmeye karar vermesi durumunda durmayacağını ve daha fazlasını isteyeceğini belirtti. Ayrıca, Cameron, Ukrayna'ya yapılan yardımları, NATO işbirliğini ve düzensiz göçle mücadele sorunlarını ele aldıklarını ifade etti.

 • TAV Havalimanları 2023 Yılında Cirosunu Yüzde 22 Artırdı
  14 Şub TAV Havalimanları 2023 Yılında Cirosunu Yüzde 22 Artırdı

  TAV Havalimanları, 2023 yılında cirosunu yüzde 22 artırarak 1,3 milyar avroya çıkardı. Şirket, 2025 yılına yönelik beklentilerini de yukarı yönlü revize etti. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, büyümenin dış hat yolcusunda daha kuvvetli olduğunu belirtti. Ayrıca, Antalya ve Ankara Esenboğa Havalimanlarındaki yatırım programlarının da ilerlediği ve yeni terminallerin açılacağı bilgisi paylaşıldı.

 • TİKA ve Birleşik Krallık Dışişleri arasında işbirliği mutabakatı imzalandı
  13 Şub TİKA ve Birleşik Krallık Dışişleri arasında işbirliği mutabakatı imzalandı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı Ankara'da imzalandı. İmzalanan mutabakat zaptı, taraflar arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmeye ve ortak kalkınma projelerinde işbirliği yapmaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • İhracat Akademisi Projesi'nde 8'nci dönem sertifika töreni gerçekleştirildi
  12 Şub İhracat Akademisi Projesi'nde 8'nci dönem sertifika töreni gerçekleştirildi

  Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşik Krallık Hükümeti'nin Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi iş birliğinde, firmaların dış ticaret alanında rekabetçiliğinin artırılması amacıyla başlatılan İhracat Akademisi Projesi'nde, 8'nci dönem sertifika töreni gerçekleştirildi. Proje kapsamında firmalardan gelen kursiyerlere pazar araştırması, hedef pazar tespiti, uluslararası satış teknikleri ve uluslararası pazarlama gibi konularda eğitimler verildi. 8. dönemde 19 firmadan 20 katılımcı yer aldı ve eğitimler sonrası 13 kişi istihdama kazandırıldı. Kursiyerler, aldıkları eğitimler sayesinde ihracat yaparak yeni pazarlara açıldıklarını ve memnuniyetlerini dile getirdi. Sertifika töreninde kursiyerlere sertifikaları GSO Yönetim Kurulu Üyesi Bora Tezel ve İnovakademi Danışmanı Gökhan Erol tarafından verildi.

 • Yapay Gündem: Yerel Seçimler Öncesi Yapay Zeka Destekli Dezenformasyona Karşı Platform Oluşturuldu
  12 Şub Yapay Gündem: Yerel Seçimler Öncesi Yapay Zeka Destekli Dezenformasyona Karşı Platform Oluşturuldu

  31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Yerel seçimler öncesi seçmenlerin doğru bilgiye ulaşması ve yapay zeka destekli dezenformasyona maruz kalmaması amacıyla Yapay Gündem adı verilen bir platform oluşturuldu. Platform, podcast yayınları ve e-posta bültenleri aracılığıyla okuyucularla buluşacak. Yapay Gündem, yapay zeka teknolojilerinin etik kullanımına odaklanacak ve seçmenleri bilgilendirmek için analizler ve Türkçe eğitsel materyaller sunacak.

 • Trump, Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik ediyor
  11 Şub Trump, Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik ediyor

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, tekrar seçilmesi halinde Rusya'yı NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik edeceğini açıkladı. Trump'ın bu açıklamaları Beyaz Saray tarafından 'dehşet verici ve delice' olarak nitelendirildi. NATO üyesi ülkelerin, bir ülke saldırıya uğradığında o ülkeyi savunma taahhüdü bulunuyor. Ancak, üye ülkelerin yalnızca 11'i yıllık gayrısafi yurt içi hasılalarının yüzde 2'si kadar savunma harcaması yapma vaadini tutuyor. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi NATO'nun en büyük ülkeleri ise bu sözü tutmayan ülkeler arasında yer alıyor.

 • İngiltere Kralı 3. Charles, kansere yakalandığını açıkladı
  11 Şub İngiltere Kralı 3. Charles, kansere yakalandığını açıkladı

  İngiltere Kralı 3. Charles, kansere yakalandığını duyurdu ve kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Kral Charles, kanser hastalarını ve ailelerini destekleyen kuruluşların çalışmalarına ışık tutmanın önemine vurgu yaparak, destek mesajlarının kendisine büyük teselli ve cesaret verdiğini belirtti.

 • Kansere yakalanan İngiltere Kralı 3. Charles'dan ilk açıklama geldi! Destek mesajları için teşekkür etti
  11 Şub Kansere yakalanan İngiltere Kralı 3. Charles'dan ilk açıklama geldi! Destek mesajları için teşekkür etti

  Kanser teşhisi konulan İngiltere Kralı 3. Charles yazılı bir açıklama yaparak kendisine gelen destek mesajları için teşekkür etti. Kral Charles, "Kansere yakalanan herkesin bileceği gibi, bu tür güzel düşünceler en büyük teselli ve teşviktir" ifadelerini kullandı.

 • UNDP, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta erişilebilir toplum merkezleri açtı
  08 Şub UNDP, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta erişilebilir toplum merkezleri açtı

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşik Krallık'tan sağlanan fonla Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta yaşlılara, engellilere ve hassas gruplara sosyal hizmetler sunmak amacıyla erişilebilir toplum merkezleri açtı. Merkezlerde psikolojik, sosyal ve hukuki danışmanlık hizmetleri verilecek ve merkeze gelemeyen vatandaşlar için mobil araçlar tedarik edildi. Ayrıca UNDP, afet sonrası durumlarda sosyal hizmetlerin sağlanmasında belediyelere rehberlik edecek standart işletim prosedürlerinin tanımlanması konusunda da destek sağladı. UNDP programı ayrıca mesleki eğitim ve işe yerleştirme hizmetleri de sunuyor.

 • Türkiye Otomotiv Endüstrisi Ocak Ayında En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi
  06 Şub Türkiye Otomotiv Endüstrisi Ocak Ayında En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi

  Türkiye'nin otomotiv endüstrisi, geçen ay 2 milyar 779 milyon 940 bin dolarla en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi. Ocakta en fazla dış satım, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış ve 1 milyar 171 milyon dolarla 'tedarik endüstrisi' ürün grubunda yapıldı. Almanya, en büyük pazar olarak öne çıktı.

 • Yabancı Misyon Temsilcileri 6 Şubat Depremlerinin Yıl Dönümünde Başsağlığı Mesajları Yayınladı
  06 Şub Yabancı Misyon Temsilcileri 6 Şubat Depremlerinin Yıl Dönümünde Başsağlığı Mesajları Yayınladı

  Türkiye'deki yabancı misyon temsilcileri 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde başsağlığı ve dayanışma mesajları yayınladı. ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake mesajında, "Türkiye, yaşanan insani krizler karşısında nasıl dünyanın yardımına koşmuşsa dünya da depremler Türkiye'yi sarstığında aynı şekilde karşılık vermiştir. Türkiye'nin toparlanmasına yardımcı olmak yönündeki kararlılığımızı sürdürmekteyiz" ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landurt ise, "2023 Şubat'ında meydana gelen yıkıcı depremlerin üzerinden bir yıl geçerken AB, yitirilen hayatlar için tuttuğu yasta tüm Türkiye'nin yanındadır" dedi.

 • NATO Genel Sekreteri: Rusya'yı askeri bir tehdit olarak algılamıyoruz
  04 Şub NATO Genel Sekreteri: Rusya'yı askeri bir tehdit olarak algılamıyoruz

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın bir NATO ülkesine saldıracağı iddialarına ilişkin, bu yönde askeri bir tehdit algılamadıklarını söyledi. Stoltenberg, NATO'nun son dönemlerde önemli ölçüde güçlendirildiğini belirterek, barışın kendiliğinden oluşmadığını ve savunmaya önemli yatırımlar yapıldığını ifade etti.

 • ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi
  04 Şub ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi

  ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere yönelik 16 ayrı bölgede 36 farklı saldırı düzenlendiğini belirtti. Saldırılarda yeraltı depolama tesisleri, komuta ve kontrol merkezleri, füze sistemleri, İHA depolama ve operasyon alanları, radarlar ve helikopterler hedef alındı. Saldırılar, Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yönelik saldırı kabiliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.

 • GAİB ve Gaziantep, Ocak ayında tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi
  02 Şub GAİB ve Gaziantep, Ocak ayında tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi

  GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yeni yılda ihracata iyi bir başlangıç yapıldığını belirtti. Gaziantep, Ocak ayında ihracatını yüzde 2,8 artırarak 814,3 milyon dolara ulaştı. Bölgenin tamamında ise Ocak ayında yüzde 2,9 artışla 956,5 milyon dolar ihracat kaydedildi. Kileci, 2024 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılıklarını ve azimlerini ortaya koyduklarını ifade etti.

 • Bayburt'ta Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı
  01 Şub Bayburt'ta Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı

  Bayburt'ta Aralık ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 85 bin dolar, ithalat 78 bin dolar olarak gerçekleşti.

 • Erzincan'da Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı
  01 Şub Erzincan'da Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı

  Erzincan'da Aralık ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 2 milyon 941 bin dolar, ithalat 1 milyon 998 bin dolar olarak gerçekleşti.

 • Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna-Rusya arasındaki davada Moskova yönetimini suçlu buldu
  31 Oca Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna-Rusya arasındaki davada Moskova yönetimini suçlu buldu

  Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'yı Ukrayna'nın doğusunda terörle mücadele anlaşmasını ihlal ettiğinden dolayı suçlu buldu.

 • Kayseri'de Aralık Ayı İhracat Rakamları Değerlendirildi
  31 Oca Kayseri'de Aralık Ayı İhracat Rakamları Değerlendirildi

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) yöneticileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aralık ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri'de 308 milyon 759 bin dolar ihracat gerçekleştirildiği belirtilirken, en çok ihracat yapılan sektörün mobilya olduğu ve Almanya, Irak ve ABD'nin en çok ihracat yapılan ülkeler olduğu ifade edildi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı'nda Geçen Yılın Verilerini Açıkladı
  31 Oca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı'nda Geçen Yılın Verilerini Açıkladı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, geçen yılın turizm verilerini değerlendirdi ve gelecek hedeflerini açıkladı. Ziyaretçi sayısının arttığı, ortalama kalış süresinin azaldığı ve turizm gelirlerinin rekor seviyelere ulaştığı belirtildi. Bakan Ersoy ayrıca, turizmde ürün ve destinasyon çeşitliliğinin arttığını ve sürdürülebilirlik turizm programının başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

 • 2023 Turizmde Rekor Yılı: 56.7 Milyon Ziyaretçi ve 54.3 Milyar Dolar Gelir
  31 Oca 2023 Turizmde Rekor Yılı: 56.7 Milyon Ziyaretçi ve 54.3 Milyar Dolar Gelir

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında Türkiye'nin turizm sektöründe rekor bir yıl geçirdiğini açıkladı. 56.7 milyon ziyaretçi ve 54.3 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Ziyaretçi sayısının 2022'de pandemi öncesi rakamlara ulaştığını belirten Bakan Ersoy, önümüzdeki sene 60 milyon ziyaretçi hedeflendiğini söyledi. Ayrıca, kişi başı gecelik harcamaların arttığı ve ortalama kalış sürelerinin azaldığı da vurgulandı.

 • Kayseri, Aralık Ayında 308 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
  31 Oca Kayseri, Aralık Ayında 308 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

  Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık Ayı İhracat Rakamlarını değerlendirdi. Başkan Gülsoy, Aralık ayında Kayseri'nin 308 milyon 759 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, 2023 Ocak-Aralık dönemini ise 3 milyar 625 milyon dolar ihracat ile kapattığını belirtti. Gülsoy, ihracatın sektörler bazında analizini yaparak Avrupa'daki talep daralmasının ihracat performansını olumsuz etkilediğini vurguladı ve ihracatta niteliğe odaklanmanın önemine değindi.

 • 2023 yılında turizm rekoru kırıldı
  31 Oca 2023 yılında turizm rekoru kırıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında turizm gelirinin yüzde 17 artarak 54,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca, 56,7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve ortalama 9,8 gece kalış süresiyle 2023, turizmde rekor yıl oldu. Bakan Ersoy, 2024 için 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirtti.

 • Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir
  31 Oca Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir

  Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depremde Dünya, Türkiye, İstanbul ve Biz Neredeyiz" sempozyumunda konuştu. Bayraktar, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan deprem konusunda kentsel dönüşüm projelerinin önemine vurgu yaprak bu konudaki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini söyledi.

 • 2023 Aralık Ayında İhracat %0,4 Arttı, İthalat %11 Azaldı
  31 Oca 2023 Aralık Ayında İhracat %0,4 Arttı, İthalat %11 Azaldı

  TÜİK verilerine göre, 2023 Aralık ayında Türkiye'nin ihracatı yüzde 0,4 artarak 23 milyar dolar, ithalatı ise yüzde 11 azalarak 29 milyar 39 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 37,8 azalarak 6 milyar 39 milyon dolara geriledi. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak
  29 Oca İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak

  İngiltere hükümeti, gençlerde elektronik sigara kullanımının artmasıyla mücadele planının bir parçası olarak tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanacağını açıkladı. Ayrıca, çocuklara pazarlanmasını ve reşit olmayanlara satışını engellemek için önlemler alınacak.

 • İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak
  29 Oca İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak

  İngiltere hükümeti, gençlerde elektronik sigara kullanımının artmasıyla mücadele planının bir parçası olarak tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanacağını açıkladı. Ayrıca, çocuklara pazarlanmasını ve reşit olmayanlara satışını engellemek için önlemler alınacak.

 • İsrail askerleri tarafından vurulan kadının ölümüne dair video delil olarak kullanılabilir
  27 Oca İsrail askerleri tarafından vurulan kadının ölümüne dair video delil olarak kullanılabilir

  Gazze'de 57 yaşındaki Hala isimli kadın, torunuyla birlikte İsrail saldırılarından kaçarken elinde beyaz bayrak olmasına rağmen İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldü. Hala'nın kızı ve kardeşleri, annelerinin ölümüne dair gelecek soruşturma için videonun delil olabileceğini düşünüyor. İsrail güçlerinin, Hala'nın öldürüldüğü yerin yakınında konuşlandığı uydu görüntüleri ve fotoğraflarla desteklenen ailenin iddiasına IDF yorum yapmadı.

 • Avrupa Otellerinde Günlük Fiyatlar Artıyor
  27 Oca Avrupa Otellerinde Günlük Fiyatlar Artıyor

  STR'nin verilerine göre, dünya genelindeki otellerin ortalama günlük fiyatları Temmuz 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 6,3 arttı. Avrupa ise yüzde 13,4'lük bir artışla en büyük sıçramayı kaydetti. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, bu artışın ekonomik dengelerdeki değişimlerden kaynaklandığını belirtti ve Türkiye'de alınan önlemlerle maliyet artışlarının dengeleneceğini söyledi. Ayrıca enerji fiyatlarındaki dalgalanmaların konaklama hizmetleri, gıda ve konut gibi seyahat kalemlerini de etkilediği ifade edildi.

 • İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı
  27 Oca İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı

  Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, Anadolu Ajansı'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katılarak, AA foto muhabirlerinin çektiği fotoğrafları inceledi ve tercihlerini belirledi. Poleo, Türkiye'deki teknoloji ve inovasyonun heyecan verici olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile daha fazla iş birliği yapmayı önemsediklerini ifade etti.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile Vahdettin Köşkü'nde bir araya geldi
  26 Oca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile Vahdettin Köşkü'nde bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile Vahdettin Köşkü'nde bir araya geldi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cameron'u Kabul Etti
  26 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cameron'u Kabul Etti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'u kabul etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'u kabul etti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cameron'u kabul etti
  26 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cameron'u kabul etti

  Gökçe KARAKÖSE / İSTANBUL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'u kabul etti.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiliz mevkidaşı David Cameron ile görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiliz mevkidaşı David Cameron ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron arasındaki görüşme sona erdi. Görüşmede Gazze ve bölgesel konular, ikili ilişkiler ve NATO müttefiklik ilişkileri ele alındı. Ayrıca, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaret, ekonomi ve savunma sanayii gibi konularda işbirliğinin güçlendirilmesi kararlılığı teyit edildi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron İstanbul'da görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron İstanbul'da görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da bir araya geldi. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti ve yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından her iki bakan da ayrıldı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüşerek, Orta Doğu'da kalıcı barış için Gazze'de tam ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. NATO kapsamında müttefiklik ilişkileri de ele alındı. Cameron, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü onaylamasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmede Gazze, bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı. Fidan, Gazze'de ateşkes ve iki devletli çözümün önemini vurguladı. Ayrıca NATO müttefiklik ilişkileri ve Türkiye-İngiltere ikili ilişkileri de görüşüldü.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmede Gazze, bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı. Fidan, Gazze'de ateşkes ve iki devletli çözümün önemini vurguladı. Ayrıca NATO müttefiklik ilişkileri ve Türkiye-İngiltere ikili ilişkileri de görüşüldü.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü
  26 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul'da bir araya geldi. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti ve içeriği hakkında bilgi verilmedi. Bakanlık sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, görüşmenin İstanbul Temsilciliği'nde gerçekleştiği belirtildi.

 • Birleşik Krallık, Rusya ile olası bir savaşa karşı sivillere ''hazırlık yapın'' çağrısı yaptı
  25 Oca Birleşik Krallık, Rusya ile olası bir savaşa karşı sivillere ''hazırlık yapın'' çağrısı yaptı

  Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders, Rusya ile olası bir savaş durumuna karşı sivillerin silahlandırılması ve eğitilmesi çağrısında bulundu.

 • Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron Türkiye'ye Geliyor
  25 Oca Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron Türkiye'ye Geliyor

  Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı David Cameron, 25-26 Ocak tarihleri arasında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret kapsamında ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

 • 2024'te Türkiye'de şirket birleşme ve satın almalarında yabancı yatırımcının ilgisi artacak
  25 Oca 2024'te Türkiye'de şirket birleşme ve satın almalarında yabancı yatırımcının ilgisi artacak

  Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi Ernst & Young (EY), Türkiye'de 2023'te şirket birleşme ve satın almalarının toplam işlem hacmi ve sayısına ilişkin yaptığı analizin sonuçlarını paylaştı.

 • NIATR Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi Yeniden Seçildi
  24 Oca NIATR Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi Yeniden Seçildi

  Nükleer Sanayi Derneği (NIATR) Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi, derneğin genel kurul toplantısında yeniden başkanlığa seçildi. Yönetim kurulunda Koray Yenigürbüz, Ömer Kaya, Gizem Özden, Antonie Bondoux ve Şevket Alacacı başkan yardımcısı olarak görev yapacak. Nesrin Sevimli ise genel sekreter olarak belirlendi. Alikaan Çiftçi, yeni dönemde Türkiye'nin nükleer hedefleriyle uyumlu olarak daha etkin çalışmalara imza atacaklarını vurguladı. Ayrıca, NIATR olarak uluslararası ilişkileri güçlendirmek için çeşitli anlaşmalar yapıldığı ve gelecek dönemde farklı ülkelere seyahatler düzenleneceği belirtildi.

 • Türkiye'de ameliyat olan İngiliz kadın, dönüş yolunda uçakta fenalaşıp hayatını kaybetti
  23 Oca Türkiye'de ameliyat olan İngiliz kadın, dönüş yolunda uçakta fenalaşıp hayatını kaybetti

  Mide küçültme ameliyatı için Türkiye'ye gelen 20 yaşındaki İngiliz kadın, dönüş yolunda uçakta rahatsızlandı. Yolcu uçağı, rahatsızlanan genç kadın için Sırbistan'a acil iniş yaptı. Hastaneye kaldırılan İngiliz kadın, 4 gün sonra hayatını kaybetti.

 • İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın En Yoğun Havalimanı Oldu
  20 Oca İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın En Yoğun Havalimanı Oldu

  İstanbul Havalimanı, geçen yıl günlük ortalama 1375 uçuşla Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu. Eurocontrol'ün yayımladığı rapora göre, İstanbul Havalimanı, 2022'de olduğu gibi geçen yıl da Avrupa'nın en yoğun havalimanları arasında ilk sırayı aldı. Türkiye'de ise günlük ortalama uçuş sayısı yüzde 16 artışla 3 bin 26'ya ulaştı ve Avrupa'da en yoğun günlük uçuşa sahip 6. ülke oldu. Avrupa genelinde ise toplam uçuş sayısı yüzde 10 artarak 10,2 milyonu buldu.

 • Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Turizmi 12 aya yaymak için büyük çaba harcadık
  19 Oca Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Turizmi 12 aya yaymak için büyük çaba harcadık

  Göreve geldiği ilk günden bu yana turizmi 12 aya yaymak için büyük gayret gösterdiklerini söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bugün bunun sonuçlarını almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Oktay, “Tüm paydaşlarımızla birlikte çok çaba harcadık. Marmaris’te sezon artık erken açılıp geç kapanıyor, ayrıca kültür ve spor turizmi de ilerleme kaydediyor” dedi.

 • Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Turizmi 12 aya yaymak için büyük çaba harcadık
  19 Oca Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Turizmi 12 aya yaymak için büyük çaba harcadık

  Göreve geldiği ilk günden beri turizmi 12 aya yaymak için büyük gayret gösterdiklerini söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bugün bunun sonuçlarını almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 • Vodafone ve WWF, Sıfır Atık Misyonu İçin İşbirliği Yapıyor
  19 Oca Vodafone ve WWF, Sıfır Atık Misyonu İçin İşbirliği Yapıyor

  Vodafone ve WWF, karbon emisyonlarını azaltma ve e-atıkları ortadan kaldırma hedeflerini desteklemek için büyük bir işbirliği başlattı. 'Gezegen İçin Bir Milyon Telefon' projesi kapsamında, eski telefonları bağışlayan veya geri dönüştüren müşterilere WWF koruma projelerine bağış yapma fırsatı sunulacak. Bu proje ile yaklaşık 50 kg CO2e tasarruf edilecek ve ham madde çıkarma ihtiyacı ortadan kalkacak. Ayrıca, Vodafone'un dijital ağları ve teknolojileri ile iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir etki sağlanacak.

 • Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, NATO Askeri Komite Toplantısı'na katıldı
  18 Oca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, NATO Askeri Komite Toplantısı'na katıldı

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, NATO Askeri Komite Toplantısı'nın 2'nci gün oturumlarına katıldı. Ayrıca, Macaristan, Birleşik Krallık ve Romanya Genelkurmay Başkanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 • Türkiye'deki ATM'lerin Elektrik Tüketimi Araştırıldı
  18 Oca Türkiye'deki ATM'lerin Elektrik Tüketimi Araştırıldı

  Ekosfer Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'deki 52 bin 682 ATM, günde ortalama 12 kilovatsaat elektrik tüketiyor. Yıllık tüketimleri ise 230 milyon kilovatsaati aşıyor. Dernek, ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesiyle elektrik ve kaynak tasarrufu yapılabileceğini, görüntü kirliliğinin de önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Advertisement