Merkez Bankası'nda yeni atama! Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi - Son Dakika

Merkez Bankası'nda yeni atama! Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi

08.04.2021 14:41
Merkez Bankası'nda yeni atama! Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi

Merkez Bankası'nda, Para Politikası Kurulu üyeliğine Banka Meclisi üyelerinden Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu atandı. Hobikoğlu'nun, 15 Nisan Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına katılacağı bildirildi.

20 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun başkan olarak atandığı Merkez Bankası'nda (TCBM) Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliğine yeni bir isim atandı.

TCMB'den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nun 22/A maddesi uyarınca, Banka Meclisi Üyelerinden Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapmak üzere seçilmiştir. Sayın Hobikoğlu, 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu Toplantısına katılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Atamanın ardından TCMB PPK şu üyelerden oluştu:

  • Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu (Başkan)
  • Dr. Emrah Şener
  • Dr. Uğur Namık Küçük
  • Dr. Oğuzhan Özbaş
  • Mustafa Duman
  • Prof. Dr. Abdullah Yavaş
  • Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu
Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Merkez Bankası PPK üyeliğine getirildi
Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu

ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU KİMDİR?

1977 yılında Ankara'da doğan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 2003 yılında yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü, İktisat Bilim Dalından Doktora derecesi aldı. 2014 yılında Makro İktisat Alanında Doçent unvanını aldı ve aynı alanda 2019 yılında profesör olarak atandı.

Makro iktisat, para politikaları, davranışsal finans, büyüme ve kalkınma alanlarında çok sayıda kitap ve akademik çalışmaları bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk annesidir.

Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalında görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

YORUMLAR (2)
  • Muhammet girgin : Kim gelirse gelsin millette faydası asla olmaz biz 13 milyon emekli en az 6 ay krediler ertelensin diyoruz merkez bankasına o gelmiş bu gitmiş yayını yapılıyor acız ac Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Adem- Keziban ERDOĞAN: Hemşehrimiz ve cok sevdiğim Ahmet Haykır amcamızın torunu prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu gururumuz olmuştur .Tebrik eder daha nice başarılar dileriz . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Kendisini telefonda polis olarak tanıttığı kişinin 88 bin lirasını dolandırdı Kendisini telefonda polis olarak tanıttığı kişinin 88 bin lirasını dolandırdı

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'nda yeni atama! Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi - Son Dakika


Advertisement