"Rusya büyük hacimli işlemleri kripto parayla yapamaz" - Son Dakika
Ekonomi

"Rusya büyük hacimli işlemleri kripto parayla yapamaz"

"Rusya büyük hacimli işlemleri kripto parayla yapamaz"

Rusya'nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, ülkenin enerji ticaretini bitcoin ile yapabileceği açıklamasında bulundu.

13.04.2022 11:32  Güncelleme: 11:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Rusya'nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, ülkenin enerji ticaretini bitcoin ile yapabileceği açıklamasında bulundu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar büyük hacimli işlemlerin özellikle bitcoin ve ethereum mevcut ağ yapısı ve likiditeleri göz önünde bulundurulduğunda yapılamayacağını ifade etti.

Finans Uzmanı ve kripto varlıklar üzerine araştırmalar yapan Melih Sefa Yavuz ve Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, Rusya'nın enerji ticaretini kripto paralar ile yapabilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in duyurduğu kararnameyi hatırlatan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, "Rus gazını almak isteyen ülkelere farklı uygulamalar getirilmişti. Kararnameye göre Rusya'nın dost olmayan ülkeler olarak tanımlamış olduğu ve yaptırım uyguladığı Batılı ülkelerin 1 Nisan'dan itibaren Rus doğalgazı için ruble ve altın cinsinden ödeme yapmak zorunda olduğunu, yaptırıma dahil olmayan "dost" ülkelerin ise kendi para birimlerini kullanabileceklerini açıklanmıştı. Rusya Federasyonu Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, Çin ve Türkiye gibi "dost" ülkelerin gaz alımlarında Bitcoin kullanabileceğini belirtti" diye konuştu.

"PETRO-COİN SİSTEMİ UYGULANAMAZ"

Rusya'da günlük olarak yaklaşık 35 milyar dolarlık döviz işlemi gerçekleştiğini belirten Öngel, "Böylesi büyük hacimli işlemlerin özellikle Bitcoin ve Ethereum'un mevcut ağ yapısı ve likiditeleri göz önünde bulundurulduğunda yapılabilmesi mümkün görünmüyor. Dolayısıyla Rusya'nın kripto paralar üzerinden enerji ticaretini yürüterek ambargoyu delmesi ve petro-dolar sistemine karşı petro-coin gibi bir sistemi uygulayabilmesi pek mümkün değil" dedi.

PETRO-DOLARA YENİ ALTERNATİF PETRO-ALTIN MI?

Rusya Merkez Bankası'nın rubleyi desteklemek için 1 gram altını 5000 rubleye sabitlediğini hatırlatan Finans Uzmanı Melih Sefa Yavuz ise "Bu oyunu değiştiren bir hamle oldu. Özellikle Rusya'nın döviz rezervlerinin dondurulması ve ABD'de yaşanan enflasyon sebebiyle doların küresel ölçekte zayıflaması bu kararın alınmasında tetikleyici olmuş olabilir. Nitekim Rusya- Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte dolar karşısında hızlı bir şekilde değer kaybeden ruble, kayıplarını geri alarak savaş öncesindeki düzeyine geri döndü. 7 Mart'ta 1 dolar 137 ruble seviyesindeyken bu kararla birlikte 82 seviyelerine kadar geriledi" diye konuştu.

Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rusya'nın dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı ve dünyanın üçüncü büyük petrol ihracatçısı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, rublenin altına endekslenmesi Rus gazının dolaylı da olsa altına endekslendiğini göstermektedir. Nitekim Rusya ve Çin gibi dünyanın emtia açısından güçlü ülkeleri yeni ve daha adil bir para sisteminin gerekliliği yıllardır tartışıyor. Dolayısıyla 1971'den günümüze kadar geçen sürede devam eden petro-dolar sistemine alternatif olarak petro-altın tabanlı bir sisteminin konmaya çalışıldığını düşünmek hatalı bir yaklaşım olmayacaktır. Batılı ülkelerin ve ABD'nin Rusya'nın stratejisine karşı verecekleri tepki ise önümüzdeki günlerde küresel konjonktürü yeniden şekillendirecektir."


Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi 'Rusya büyük hacimli işlemleri kripto parayla yapamaz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri'de 4 Milyon TL Değerindeki Tırların Şase Numaraları Değiştirilerek Satılmaya Çalışıldı
  17:03 Kayseri'de 4 Milyon TL Değerindeki Tırların Şase Numaraları Değiştirilerek Satılmaya Çalışıldı

  Kayseri'de Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, yurt dışından getirdikleri ve toplam değeri 4 milyon TL olan tırların şase numaralarını değiştirerek satmaya çalışan şahıslar yakalandı. Operasyon sonucunda 3 adet tır bulundu ve şahıslar hakkında işlem başlatıldı.

 • Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek
  17:00 Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek

  Van'ın Edremit Belediyesi, ilçedeki emeklilere bayramlarda 2 bin lira ikramiye desteği verecek. Belediye Başkanı İsmail Say, ekonomik yükleri hafifletmek amacıyla emeklilere ikramiye desteği sunacaklarını belirtti. Yapılan yardımın miktarından ziyade vatandaşların gönüllerine dokunmanın önemli olduğunu vurgulayan Say, bu ve diğer projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.

 • Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı
  16:57 Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı

  Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen Konya Tarım Fuarı'nda ilk gün yoğunluk yaşandı. Fuar, 5-6-7-8 Mart'ta 09.30-18.00 saatlerinde, 9 Mart'ta 09.30-17.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

 • Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı
  16:55 Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

  Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Kilis'te kurulan güneş enerjisi santralinin yapımı tamamlandı. Santralde yıllık 1 milyon 400 bin kilowatt elektrik üretilecek ve bu enerjiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara'daki tesisleri, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Eyüp İmarethanesi'nin tüketimi karşılanacak. Bu sayede Vakıflar Genel Müdürlüğü yıllık 5 milyon lira tasarruf etmeyi hedefliyor.

 • Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı
  16:54 Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı

  Ege İhracatçılar Birliği'nin açıkladığı verilere göre, Muğla Şubat ayında 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin ihracat rekortmeni oldu. Su ürünleri sektörü, Muğla'nın ihracatını domine ederek yüzde 55'lik bir artışla 65,8 milyon dolara çıktı ve Muğla ihracatındaki payını yüzde 73'e yükseltti.

 • Bursa Textile Show Başladı
  16:45 Bursa Textile Show Başladı

  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen Bursa Textile Show başladı. Fuar, Bursa tekstil sektörü temsilcilerini dünyanın dört bir yanından alıcılarla buluşturuyor.

 • Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı Samsun'da Gerçekleştirildi
  16:39 Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı Samsun'da Gerçekleştirildi

  Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, tarımsal üretimi etkileyen faktörler ve kaynakların etkin kullanılması konularında önemli açıklamalarda bulundu. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, tarımsal üretim planlaması ve sektörel stratejiler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle birlikte tarımsal üretim planlaması süreci başlatıldı ve bu süreçte sözleşmeli tarım da düzenlemeler yapıldı. Toplantıda ayrıca, ekilmeyen arazilerin kiraya verilmesi, sözleşmeli üretim ve arazi toplulaştırılması gibi konular da ele alındı.

 • Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi
  16:34 Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

  Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 2 milyon 290 bin liraya çıktı. Altın piyasasında en düşük 2 milyon 135 bin lirayı, en yüksek 2 milyon 295 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, gün sonunda yüzde 6,5 artışla 2 milyon 290 bin lira oldu. Standart altının kilogram fiyatı dün günü 2 milyon 150 bin liradan tamamlamıştı. KMKTP'de altında toplam işlem hacmi 6 milyar 32 milyon 930 bin 583,31 lira, işlem miktarı ise 2.771,08 kilogram oldu. Tüm metallerde toplam işlem hacmi ise 6 milyar 153 milyon 594 bin 982,11 lira düzeyinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla işlem yapan kurumlar, Ahlatcı Döviz, Uğuras Kıymetli Madenler, VakıfBank, Ahlatcı Metal Rafineri ve Zirve Değerli Madenler olarak sıralandı.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Kadınların İş Gücüne Katılımı Milli Geliri Artırır
  16:31 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Kadınların İş Gücüne Katılımı Milli Geliri Artırır

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 66 olan OECD ortalamasına çıkması halinde milli gelirin yüzde 20 artacağını belirtti. Şimşek, kadınların iş gücüne ve iş hayatına katılımını teşvik edecek her türlü adımın arkasında olduklarını söyledi. Ayrıca, kadınların finansal okuryazarlığının artmasıyla iş gücüne katılımının da artacağını vurguladı.

 • Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı: Uzmanlar ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlar için ne diyor?
  16:27 Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı: Uzmanlar ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlar için ne diyor?

  Çin, zayıflayan ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi adımı açıkladı ve 2024 için de yüzde 5 civarında 'iddialı' bir büyüme hedefi belirledi.

 • Yandex Reklam Ağı, DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı
  16:19 Yandex Reklam Ağı, DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı

  Yandex Reklam Ağı, Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından DeFacto ile olan iş birliğini genişleterek, etkili pazarlama ve performans analizi için yeni araçlar sunmaya başladı. Yapay zeka destekli hedefleme konusundaki uzmanlığıyla DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı. İş birliği sonucunda elde edilen verimli sonuçlar, DeFacto'nun satışlarını artırdı ve gelirlerinde önemli bir artış sağladı.


Advertisement